آخرین اخبار از طرح خرید و فروش خودروهای دست دوم 1402 • مجله تصویر زندگی


متقاضیان طرح جایگزین باید منتظر پیامک برای واریز باشند

رئیس نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده گفت: ایران خودرو از هفته آینده پیامک تکمیل پرداخت را برای متقاضیان طرح جایگزینی ارسال می کند.

آقای مهران سالاریه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه صنعت خبرگزاری صدا و سیما افزود: سال گذشته تعدادی از متقاضیان در طرح تعویض خودروهای فرسوده شرکت کردند و برنده شدند. بر این اساس روند کاری تعدادی از کاندیداها راه اندازی شد. در مرحله فعلی ۷۵۰۰ نفر از این متقاضیان باید ابتدا خودروی خود را اسقاط کنند، سپس پرداخت را تکمیل و سپس خودرو را تحویل دهند.

وی افزود: برای 4 هزار و 500 نفر از خودروساز پیامک ارسال شده و مابقی افراد نیز هفته آینده برای تکمیل پرداخت و تماس با خودروساز متصل پیامک خواهند داشت. حدود 2 هفته پیش اطلاعات این نامزدها به خودروساز مربوطه ارسال شد.
رئیس نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده گفت: شرکت ایران خودرو اعلام کرده است با توجه به نقص در روند رسیدگی به پرونده این افراد، مشکل این تعداد به زودی برطرف و نسبت به فراخوان آنها اقدام خواهد شد. پیامک تماس هفته آینده برای تکمیل پرداخت و تحویل خودرو ارسال خواهد شد.


مشکل متقاضیان طرح تعویض خودروهای فرسوده حل شد

(1402/14/12) رئیس سازمان نوسازی ناوگان و اسقاط فرسوده برای رفع نگرانی متقاضیان طرح تعویض خودروی فرسوده از ارسال پیامک برای آغاز فرآیند واریز به مشتریان در هفته جاری خبر داده است.

بر اساس اطلاعیه سازمان گسترش و نوسازی صنایع (ایدرو)، مهران سالاریه – رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده – گفت: تعدادی از متقاضیان طرح تعویض خودروهای فرسوده که در قرعه کشی خودروسازان انتخاب شده و خودروهای خود را اسقاط کرده اند، به دلیل نقص در ارتباط با سامانه خودروسازان با مشکل مواجه شدند. در راستای رفع مشکل این دسته از متقاضیان، نامه ها و اطلاعات آنها به صورت بی رویه برای خودروسازان ارسال شد.

ایسنا نوشت؛ وی تصریح کرد: مشکل اصلی نامزدهای خودروهای ایران خودرو بود. بر اساس پیگیری های انجام شده از نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده توسط شرکت های خودروسازی و قول مساعد آنها، پیامک واریزی در هفته جاری برای این داوطلبان ارسال می شود.

رئیس اداره نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده خاطرنشان کرد: اطلاعات سایر متقاضیان بر اساس روال فعلی به صورت سیستمی و آنلاین برای خودروسازان ارسال می شود.

فرآیند تکمیل مراحل ثبت نام منتخبان طرح تعویض خودروی فرسوده به این صورت تعریف شده است که متقاضی باید ابتدا به سامانه نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده در سایت nnhk.ir مراجعه و مرکز اسقاط مورد نظر خود را انتخاب کند. سپس با همراه داشتن خودرو و مدارک مربوطه به مرکز اسقاط منتخب جهت تحویل و اسقاط وسیله نقلیه خود مراجعه نمایید. پس از اسقاط، پس از اسقاط خودروی متقاضی، باید ارزش خودروی اسقاط شده را به حساب مالکان خودروی اسقاط شده واریز کنند تا مشتری نسبت به واریز وجه به حساب شرکت برنده خودروی جدید اقدام کند.


موضوع را با متقاضیان طرح تجارت خودرو پیگیری کنید

(1402/04/01) متقاضیان طرح تجارت خودرو اعلام می کنند که به دلیل مغایرت سازمان ها هنوز موفق به دریافت و ارائه گواهی اسقاط نشده اند.

خبر جدید وزارت امور داخله و ارتباطات برای دارندگان خودروهای فرسوده

بر اساس اطلاعیه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دارندگان خودروهای فرسوده که در مرحله دوم فروش تلفیقی در طرح تعویض خودروهای فرسوده هستند، برای خودروهای طرح عادی صف نمی‌کشند و با متقاضیان عادی قرعه‌کشی صف نمی‌کشند تا بتوانند محصول خود را در مدت زمان کوتاه‌تری دریافت کنند.

در مرحله دوم فروش تلفیقی خودرو، طرح خرید و فروش خودروهای فرسوده به دو طرح ویژه متقاضیان عادی و طرح جوانان جمعیتی (ویژه مادران) اضافه شده است.

کلیه شرایط عمومی و اختصاصی مانند داشتن گواهینامه معتبر رانندگی، عدم خرید یا تحویل خودرو از خودروسازان داخلی در 48 ماه گذشته، هرگونه کد ملی، دستگاه و غیره در این طرح لحاظ شده است و به گفته مدیر سامانه یکپارچه توزیع خودرو، تعیین حساب نیابتی و مسدود بودن 100 میلیون تومان در این حساب پیش نیاز اصلی است.

متقاضیان طرح تعویض خودروی فرسوده در استخر (جدا از متقاضیان عادی) قرار می گیرند و به قید قرعه در اولویت قرار می گیرند.

تنها تفاوت آن با دو طرح دیگر (عدی و مادران) این است که طبیعتاً الزام شماره ثبت فعال به نام متقاضی محدودیتی ندارد. اما لازم به ذکر است که متقاضیان در صورتی می توانند در این طرح شرکت کنند که خودروی کارکرده آنها مدل 2015 به بالا باشد و شماره ثبت و سند خودروی فرسوده به نام متقاضی باشد.

دبیر انجمن صنفی مراکز ضایعات و بازیافت کشور گفت: برندگان طرح تعویض خودروهای فرسوده 2 ماه فرصت دارند تا ثبت نام کنند. سیستم نوسازی (nnhk.ir) داده شده.
سیدامیر احمدی گفت: پس از تصویب قانون ساماندهی صنعت خودرو، از دهم بهمن ماه 1401 سامانه کارخانه حمل و نقل سوخت کشور مسدود شد و روند کاری برندگان. طرح تعویض خودروی پایان عمر با مشکلاتی مواجه شدند.

وی ادامه داد: متأسفانه واگذاری کارخانه حمل و نقل سوخت از وزارت راه به وزارت ایمنی در زمانی انجام شد که برندگان در سامانه قدیم ثبت نام کرده بودند و گردش کار آنها در مرحله اولیه یا نهایی تکمیل نشده بود. با توجه به اینکه سامانه ستاد حمل و نقل سوخت حدود 3 ماه مسدود بود، در 9 فروردین 1402 سامانه جدیدی با نظارت وزارت امنیت راه اندازی شد و برندگان طرح تعویض خودروهای فرسوده به این سامانه هدایت شدند، اما روند کار به کندی پیش می رفت.

دبیر انجمن صنفی مراکز ضایعات و بازیافت کشور گفت: تا هفته گذشته ثبت نام اولیه این افراد انجام می شد; در حال حاضر، صاحبان خودروهای دست دوم که برنده طرح معامله شده اند، پیامکی دریافت می کنند که به آنها 2 ماه فرصت داده می شود تا روند کار را تکمیل کنند.

احمدی افزود: از سازمان توسعه می خواهیم سامانه جدیدی که راه اندازی شده را داشته باشد تا مالکانی که قصد مشارکت در طرح فروش نقدی را دارند از مزایای این طرح بهره مند شوند. خودروهایی که ستاره دارند یا روی برگه سبز با حروف بزرگ یا کوچک نوشته شده اند حتی نمی توانند ثبت نام کنند و صاحبان طرح تعویض از این بابت نگران هستند.

سیدامیر احمدی گفت: مالکان خودروهایی که اخیراً به مراکز اسقاط مراجعه کرده اند، اطلاعات و مدارک آنها در سامانه نوسازی جدید ثبت شده و روند کار آنها به راحتی انجام می شود، اما مالکانی که مدارک آنها قبل از سال 1402 در سامانه ستاد حمل و نقل و سوخت ثبت شده است، متأسفانه اطلاعات آنها در این سامانه جدید موجود نیست و مراکز اسقاط خودرو به دلیل فقدان اطلاعات کاری این افراد، نمی توانند تکمیل کنند.

وی ادامه داد: با توجه به پیامکی که خودروسازان برای این مالکان ارسال کردند و مهلت تعیین شده برای آنها تا پایان اردیبهشت ماه 1402، نگرانی برای این مالکان وجود داشت.

دبیر انجمن صنفی مراکز ضایعات و بازیافت کشور اضافه کرد: از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت تقاضا داریم هر چه سریعتر این موضوع را حل کنند تا این افراد در مهلت قانونی از مزایای طرح تعویض خودرو برخوردار شوند و برای رفع نگرانی این افراد در صورت امکان مجددا پیامک برای این مالکان ارسال شود.