آموزش ساخت ماسک حیوانات با مقوا • مجله تصویر زندگی


آیا شما هم به دنبال سرگرمی های متفاوت برای فرزندتان هستید؟ کاردستی یکی از بهترین فعالیت های عملی برای کودکان است که در عین سرگرم کردن کودک، مهارت هایی مانند حل مسئله و خلاقیت را افزایش می دهد. با ساخت کاردستی ماسک حیوانات با مقوا نه تنها می توانید با کودک خود سرگرم شوید، بلکه ابزار مناسبی برای اجرای نمایش های خلاقانه در اختیار کودک خود قرار دهید.

با استفاده از وسایل ساده مانند کاغذ رنگی، قیچی، چسب و پاک کن با کمک او ماسکی از حیوان مورد علاقه فرزندتان درست کنید و با هم لذت ببرید. برای آموزش ساخت ماسک حیوانات مقوایی، ادامه این مقاله را بخوانید و همین امروز برای درست کردن ماسک حیوانات مورد علاقه فرزندتان وقت بگذارید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت ماسک را از قبل آماده کنید

برای ساخت ماسک حیوانات مقوایی ابتدا ابزار کاردستی را آماده کنید. سپس برای کودک توضیح دهید که هر دستگاه برای چه چیزی است. ابزار کاردستی برای ساخت ماسک مقوایی حیوانات به شرح زیر است:

  • مقوا رنگی با توجه به رنگ های مورد نیاز برای ماسک
  • مداد رنگی، گواش یا مداد رنگی برای رنگ آمیزی
  • قیچی
  • جمعه
  • کوش
  • چسب و نوار ماتیک
  • کاغذ A4
  • کاغذ یا مقوا رنگی

بهترین نوع مقوا برای ساخت ماسک حیوانات مقوای بادوام و با کیفیت است. ترجیحاً برای تهیه ماسک حیوانات از مقوای ساده یا کاغذ معمولی استفاده نکنید. زیرا در تماس با چسب مقاومت خود را از دست می دهند. پس اگر قصد مقوا بخر برای ساخت، پیشنهاد ما استفاده از مقوای مرغوب و محکم مانند Stenbach یا Fabriano است.

نقاشی طراحی ماسک؛ اولین قدم در ساخت کاردستی ماسک حیوانات

هنگامی که نحوه کار با ابزارها را یاد گرفتید و با آنها آشنا شدید، نوبت به شروع فرآیند ساخت می رسد. ابتدا باید طرح کودک برای ساخت ماسک مقوایی را روی کاغذ A4 چاپ کنید یا خودتان آن را بکشید. البته باید جزئیات را با دقت طراحی کنید و سپس از کودک بخواهید طرح را رنگ آمیزی کند. برای رنگ آمیزی طرح می توان از ابزارهای مختلفی مانند گواش، پاستل یا مداد رنگی استفاده کرد.

البته نیازی به رنگ آمیزی کاغذ با چاپ طرح نیست و می توانید از کاغذ رنگی استفاده کنید. استفاده از کاغذ رنگی مستلزم آموزش کار با قیچی به کودک است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. چه زمانی کاغذ رنگی بخرید با رنگ های متنوعی روبرو می شوید که دستان شما را برای ساخت انواع حیوانات باز می کند. بهترین کاغذ رنگی برای ساخت ماسک حیوانات، کاغذ رنگی فابریانو که مقاومت چسبندگی بالایی دارد.

استفاده از قیچی؛ مهم ترین مرحله ساخت ماسک حیوانات با مقوا

وقتی کودک برای اولین بار با این ابزار آشنا می شود، کار با قیچی برای او کمی سخت خواهد بود. کنار کودک بنشینید و به او آموزش دهید که چگونه قیچی را نگه دارد. سپس چند تکه کاغذ به او بدهید تا برش دهد. پس از تسلط کامل بر نحوه کار با قیچی، اشکال مختلف مانند دایره یا مستطیل را بکشید و از او بخواهید که شکل را از خط برش دهد.

به کودک بگویید قیچی را با دقت حرکت دهد تا طرح کاملاً بدون خراش بریده شود. البته جای چشم و دهان باید توسط والدین قطع شود; چون کار آسانی نیست. با افزایش مهارت کودک در استفاده از قیچی، ساخت کاردستی برای او لذت بیشتری خواهد داشت. اگر کودک شما زیر 5 سال سن دارد، باید از قیچی پلاستیکی استفاده کنید تا هنگام بریدن کاغذ، دستش آسیب نبیند. کودکان بالای 5 سال نیز باید با قیچی مخصوص کاردستی کار کنند. برای محافظت به موقع از کودک لوازم التحریر بخر به بدنه قیچی و نوع آن دقت کنید.

استفاده از چسب را برای ساختن ماسک با بچه ها تمرین کنید

وقتی کودک ماسک مقوایی حیوان را کشید و طرح آن را برش داد، نوبت به کار با چسب می رسد. بهترین نوع چسب ماسک مقوایی چسب ماتیکی است. چون به انگشتان کودک نمی چسبد. همچنین کار با این چسب نسبت به چسب مایع سخت و راحت تر است.

برای زیباتر کردن ماسک حیوانات مقوایی می توانید از چیزهایی مانند دکمه یا کاموا برای قسمت های صورت حیوان استفاده کنید. مثلاً به کودک بگویید پشت یک دکمه را بچسباند و قسمت چسبانده شده را با دقت روی صورت ماسک قرار دهید. اگر قصد دارید سبیل را برای ماسک مقوایی وارد کنید، محل مورد نظر را در یک خط بچسبانید. سپس از فرزندتان بخواهید که به آرامی و بدون فشار دادن دست، کاغذ یا نخ را روی نقطه چسبانده شده قرار دهد. ناگفته نماند که با کمک چسب می توانید مانند تصویر زیر کاردستی چند لایه بسازید.

مرحله نهایی؛ اتصال تمام قطعات ماسک و آماده سازی کاردستی

در نهایت، پس از اتمام ساخت ماسک صورت، باید قطعات را به هم وصل کنید. ماسک به یک نوار الاستیک نیاز دارد تا روی صورت کودک ثابت بماند. برای چسباندن الاستیک به ماسک، به چسب، سوراخ سوراخ و کش نیاز دارید.

برای جلوگیری از پاره شدن کاغذ، لبه‌های چپ و راست ماسکی که می‌زنید را با یک تکه نوار بپوشانید. سپس پانچ را روی نوار چسب قرار دهید و روی کاغذ سوراخ کنید. حالا کشی که به اندازه سر کودک است را از سوراخ های ایجاد شده عبور دهید و یک گره کوچک ببندید. همچنین می توانید کش را به پشت ماسک بچسبانید. مرحله کشش با دو روش گره و چسب انجام می شود که می توانید به دلخواه از یک روش استفاده کنید.

چند ایده خلاقانه برای ساخت کاردستی مقوایی ماسک حیوانات

اگر ماسک مقوایی شخصیت یا حیوان مورد علاقه کودک باشد، اشتیاق بیشتری برای ساخت و استفاده از ماسک خواهد داشت. البته ما برای شما ایده های خلاقانه ای داریم که با استفاده از آنها می توانید طرز تهیه ماسک مقوایی را به کودک خود آموزش دهید.

ماسک مرد عنکبوتی; محبوب ترین ماسک صورت برای پسران

مرد عنکبوتی در بین پسران بسیار محبوب است و بر این اساس ماسک اسپایدرمن نیز برای آنها جذاب است. برای ساختن ماسک مرد عنکبوتی واقعی به کاغذ آبی، قرمز و مشکی نیاز دارید.

برای ساختن ماسک مرد عنکبوتی ابتدا طرح مورد نظر را پرینت بگیرید و از کودک بخواهید آن را رنگ کند. البته با کمک کاغذ رنگی زیبایی و خلوص ماسک شما چندین برابر می شود. سپس دو طرف ماسک را سوراخ کرده و حالت ارتجاعی به آن اضافه کنید.

ساخت ماسک خرگوش؛ بهترین ساخت ماسک صورت دخترانه

برای ساخت ماسک خرگوش با کاغذ رنگی، ابتدا باید به کودک خود نحوه استفاده از چسب و قیچی را آموزش دهید. سپس از کاغذ رنگی برای لب، گوش و دور چشم استفاده کنید. اگر هیچ ایده ای در مورد نحوه ساخت ماسک خرگوش ندارید، عکس زیر به شما کمک می کند. البته استفاده از رنگ ها و ابزار کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. برای زیباتر شدن ماسک از رنگ های صورتی و شاد دخترانه استفاده کنید.

با ابزار ساخت صنایع دستی ایران تحریر، یادگیری کاردستی آسان می شود

آموزش ساخت ماسک حیوانات مقوایی به کودکان به آسانی خواندن این مقاله خواهد بود. استفاده از مقوای محکم و بادوام و ابزار مناسب ساخت ماسک مقوایی را آسان می کند. پیشنهاد می کنیم برای تهیه ماسک های مقوایی حیوانات به فروشگاه ایران تحریر مراجعه کنید. این فروشگاه ارائه دهنده انواع لوازم التحریر و لوازم مدرسه از تمامی برندها می باشد. محصولاتی که از ایران تحریر سفارش می دهید در کمترین زمان ممکن به دست شما می رسد. برای خرید از این فروشگاه می توانید به سایت irantahrir.shop مراجعه کنید.