آیا امکان خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا فراهم شده است؟


تازه وارد کانادا شده‌اید و نمی‌دانید که آیا واجد شرایط خرید خانه هستید یا خیر؟ آیا قصد مهاجرت به کانادا را دارید و درباره مالکیت مسکن در تورنتو سوال دارید؟ اول از همه اجازه دهید اولین نفری باشیم که ورود شما به کشور جدیدتان را خوش آمد می‌گوید. با این حال، اکنون که اینجا هستید و ممکن است از خود بپرسید که آیا خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا امکان پذیر است یا خیر. جوان این سؤال مثبت است.

تازه واردان به کانادا مجاز به خرید خانه هستند، حتی اگر به تازگی به این کشور مهاجرت کرده باشند. به علاوه، مهاجران جدید به کانادا اغلب می‌توانند واجد شرایط وام مسکن هم باشند، البته تا زمانی که تعدادی از الزامات مالی استاندارد را برآورده کنند.

برای کمک به شما، راهنمای دقیقی برای همه چیزهایی که باید در مورد خرید و داشتن اولین خانه خود به عنوان یک مهاجر جدید به کانادا بدانید، گردآوری کرده‌ایم.

آیا یک مهاجر جدید به کانادا می‌تواند خانه بخرد؟

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، هیچ قانون یا مقرراتی وجود ندارد که افراد تازه وارد به کانادا را از خرید خانه منع کند. هر کسی در کانادا که بتواند هزینه‌های مالکیت خانه را بپردازد، واجد شرایط داشتن خانه است، اعم از کاندو، دوبلکس یا خانه‌ای مناسب برای یک خانواده.

در واقع، کانادا برای مالکیت دارایی هیچ شرط اقامت یا شهروندی ندارد. این بدان معناست که هر کسی می‌تواند ملکی را در کانادا خریداری کند، خواه شهروند، مقیم دائم، دارنده ویزای موقت یا فقط فردی که علاقه‌مند به داشتن املاک و مستغلات کانادا باشد.

در نهایت، تا زمانی که قوانین مالیاتی و املاک و مستغلات کانادا را رعایت کنید، مالکیت خانه در کانادا از نظر فنی برای هر کسی امکان پذیر است.

آیا مهاجران جدید به کانادا واجد شرایط دریافت وام مسکن هستند؟

حالا، شاید فکر می‌کنید خیلی خوب است که خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا آسان شده؛ اما آیا واقعا یک بانک به ما وام مسکن پیشنهاد می‌دهد؟ یا باید پول خانه را نقدا پرداخت کنیم؟ ما خبرهای خوب بیشتری برای شما داریم. مهاجران تا زمانی که بتوانند تعدادی از شرایط مالی را برآورده کنند، واجد شرایط دریافت وام مسکن هستند.

بسیاری از بانک‌ها و وام دهندگان کانادایی از همکاری با تازه واردان به این کشور خوشحال هستند، حتی اگر سابقه اعتباری معتبر کانادایی نداشته باشند. کانادا در واقع یکی از معدود کشورهایی است که وام مسکن برای افراد غیر مقیم اما واجد شرایط را فراهم کرده است. جالب اینجاست که این وام اغلب با نرخ بهره‌ای که شهروندان و ساکنان محلی پرداخت می‌کنند، ارائه می‌شود.

همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، گرفتن وام مسکن به عنوان یک تازه وارد مستلزم طی چند مرحله بیشتر از شهروندان کانادایی است. اما حتی برخی از بزرگ‌ترین بانک‌ها برنامه‌های را برای وام مسکن مهاجران و کمک به شما در تأمین شرایط خرید اولین خانه، اختصاص داده‌اند.

در حالی که الزامات واجد شرایط بودن برای این برنامه‌های وام مسکن خاص از بانکی به بانک دیگر متفاوت است، معمولا باید شرایط زیر را رعایت کنید تا درخواست شما در نظر گرفته شود:

وضعیت اقامت دائم زمان خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا

برای واجد شرایط بودن به عنوان یک تازه وارد اختصاصی برنامه وام مسکن کانادا، اکثر بانک‌ها از شما می‌خواهند که وضعیت اقامت دائم را تأیید کرده باشید. وام‌های مسکن خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا دیگری نیز برای افراد غیر مقیم وجود دارد، اما شرایط متفاوتی دارند.

اثبات درآمد و خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا

بیشتر بانک‌ها می‌خواهند بدانند که شما یک جریان ثابت درآمد دارید که می‌توانید از آن برای پرداخت وام مسکن خود استفاده کنید. سطح درآمد فعلی شما احتمالاً بر اندازه وامی که واجد شرایط آن هستید و نرخ بهره‌ای که به شما پیشنهاد می‌شود تأثیر خواهد داشت.

سابقه اشتغال

برخی از برنامه‌های وام مسکن برای تازه واردان به سابقه کار دو ساله در کانادا نیاز دارند. این مورد به بانک اطمینان می‌دهد که می‌توانید یک شغل ثابت در این کشور داشته باشید. اما اگر پیش‌پرداخت بزرگ‌تری دارید، برخی از بانک‌ها از این شرط چشم‌پوشی می‌کنند.

پیش پرداخت

در کانادا، حداقل پیش پرداخت برای خانه ۵ درصد است. با این حال، بسیاری از وام‌های مسکن برای تازه واردان نیازمند پیش پرداخت ۲۰ درصدی هستند. گاهی اوقات حتی اگر دو سال سابقه کار در داخل کشور نداشته باشید، به ۳۵ درصد پیش پرداخت نیاز دارند.

بررسی اعتبار

اگر در دو سال گذشته به کانادا مهاجرت کرده‌اید، ممکن است امتیاز اعتباری زیادی در این کشور نداشته باشید. بسیاری از وام دهندگان وام مسکن خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا این را درک کرده و درخواست شما را بر اساس عوامل دیگر بررسی می‌کنند. اما ایجاد سابقه اعتباری زودهنگام، مطمئنا می‌تواند کمک کننده باشد.

نامه مرجع بانک

تازه واردان بدون دو سال سابقه کار در کانادا ممکن است به دریافت نامه مرجع از بانک خود در آخرین کشور محل اقامتشان نیاز داشته باشند. این سند به بانک‌ها کمک می‌کند تا کل درآمد و سابقه اعتباری فرد را بررسی کنند، حتی زمانی که هنوز سابقه مالی زیادی در کانادا ندارند، پرونده آنها را برای دریافت وام در نظر داشته باشند.

اما به خاطر داشته باشید بانک‌هایی که برنامه‌های وام مسکن را برای تازه واردان ارائه می‌دهند، چالش‌هایی را که ممکن است با آن مواجه شوید، درک می‌کنند. در نتیجه، آنها اغلب متخصصان اختصاصی وام مسکن دارند که با شما همکاری می‌کنند تا بهترین گزینه را برای نیازهای خودتان تعیین کنید. در نتیجه:

«افراد تازه وارد به کانادا مجاز به خرید خانه هستند، حتی اگر تازه به این کشور مهاجرت کرده باشند»

چگونه اولین خانه خود را در کانادا بخریم؟

حالا دیگر می‌دانید که هم واجد شرایط هستید و صاحب خانه می‌شوید و هم به عنوان یک تازه وارد برای آن خانه بودجه دریافت می‌کنید. با این حال، فکر کردن به خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا و طی کردن فرایند خرید خانه در کانادا دو چیز کاملا متفاوت هستند. برای پیچیده‌تر کردن اوضاع باید بگوییم که فرایند خرید خانه در کانادا احتمالا منحصر به فردتر است.

۱. بودجه خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا را مشخص کنید

هیچ اگر و یا امای در مورد آن وجود ندارد؛ زیرا قیمت مسکن در کانادا گران است. متوسط قیمت خانه در کانادا تا اواسط سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۷۱۶.۰۰۰ دلار است و رقمی است که انتظار می‌رود در سال‌های آینده افزایش یابد. البته، این میانگین قیمت خانه عمدتا ناشی از هزینه اغلب نجومی مسکن در مکان‌هایی مانند ونکوور و تورنتو است، اما قیمت خانه در سراسر کشور در حال افزایش است.

با در نظر گرفتن این موضوع، بسیار مهم است که در مورد پیش پرداخت و سایر هزینه‌های خرید خانه در کانادا فکر کنید و بدانید از عهده آنها برمی‌آیید یا خیر. به یاد داشته باشید که شما باید نه تنها وام مسکن خود، بلکه هزینه بیمه خانه، خدمات آب و برق، مالیات بر دارایی و احتمالا حتی بیمه رهن اضافی را نیز هر ماه بپردازید. ایجاد یک بودجه مشخص با استفاده از الگوی بودجه نهایی پیشنهادی متخصصان مسکن تورنتو می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید می‌توانید چقدر هزینه را برای خرید خانه، آماده کنید.

۲. بهتر است برای وام مسکن از بانک تأییدیه بگیرید

هنگامی که یک ایده کلی در مورد میزان مبلغی که می‌خواهید برای پیش پرداخت و هزینه‌های ماهانه مسکن خود خرج کنید، دارید، وقت آن است که برای وام مسکن خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا از قبل تأییدیه بگیرید. این فرایند پیش تأیید ممکن است با آنچه در آخرین کشور محل اقامت خود تجربه کرده باشید متفاوت باشد، بنابراین باید که بدانید در این مرحله چه چیزی لازم است.

در کانادا، اکثر بانک‌ها و وام‌دهندگان وام مسکن، پیش تأیید را ارائه می‌کنند که در آن شما حداکثر مبلغ وامی را که می‌توانید واجد شرایط دریافت آن باشید، مشخص کرده‌اید. این فرایند همچنین به شما کمک می‌کند تا بازپرداخت‌های بالقوه وام مسکن خود را تخمین بزنید. گاهی اوقات، وام دهندگان حتی به شما اجازه می‌دهند نرخ بهره فعلی را ۶۰ تا ۱۳۰ روز قفل کنید.

برای دریافت پیش تأییدیه وام مسکن، معمولا باید اطلاعاتی در مورد درآمد، دارایی‌ها، بدهی‌ها و اطلاعات شغلی فعلی خود ارائه دهید. پس از ارسال این اطلاعات، وام دهنده درخواست شما را ارزیابی و آن را در عرض ۱ تا ۳ روز کاری تأیید یا رد می‌کند. در صورت تأیید، می‌توانید خرید خانه‌ای را آغاز کنید که در محدوده بودجه شما قرار دارد. اگر درخواست شما رد شد، می‌توانید با یک متخصص اخذ وام صحبت کنید تا دلیل آن را بیابید یا می‌توانید در جای دیگری درخواست ارسال کنید.

توجه داشته باشید که بسیاری از قراردادهای پیش از تأیید پس از ۶۰ تا ۱۲۰ روز منقضی می‌شوند؛ بنابراین اگر قصد خرید خانه در آینده نزدیک را دارید، این مهم‌ترین قدمی است که باید بردارید.

۳. جستجوی لازم جهت خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا

اکنون که تأییدیه بانک جهت خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا را دریافت کرده‌اید، می‌توانید جستجوی خانه رؤیایی خود را آغاز کنید. پیش تأیید به شما ایده می‌دهد که چقدر می‌توانید خرج کنید، اما این بدان معنا نیست که باید این مقدار هزینه کنید. به عنوان مثال، تأیید شدن تا سقف ۵۰۰.۰۰۰ دلار به این معنی نیست که شما باید خانه‌هایی را در آن محدوده قیمت جستجو کنید. همیشه می‌توانید به دنبال خانه‌ای مقرون به ‌صرفه‌تر باشید.

در این مرحله، احتمالا می‌خواهید از یک مشاور املاک با تجربه کمک بگیرید. هیچ الزام قانونی برای استخدام یک مشاور املاک در کانادا وجود ندارد، اما به عنوان یک تازه وارد، انجام این کار به شدت توصیه می‌شود. از همسایگان و دوستان خود بپرسید که آیا مشاور املاک قابل اعتمادی را می‌شناسند تا به شما معرفی کند.

۴. به مالک اصلی پیشنهاد خرید بدهید

به محض اینکه خانه‌ای در محدوده بودجه خود پیدا کردید، می‌توانید پیشنهاد خود را به صاحب ملک ارائه دهید. اگر با یک مشاور املاک کار می‌کنید، آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا تمام اسناد مربوط به این فرایند را بررسی کنید.

ارائه پیشنهاد برای یک خانه در کانادا اغلب مستلزم پرداخت سپرده است. با این حال، این سپرده با پیش پرداخت شما یکسان نیست. پیش پرداخت مبلغی است که شما برای خانه خود به صورت نقدی به عنوان بخشی از فرایند وام مسکن پرداخت می‌کنید. در مقابل، خریداران خانه معمولا در زمان پیشنهاد برای اینکه به فروشنده نشان دهند در مورد خرید یک ملک جدی هستند، مقداری سپرده پرداخت می‌کنند.

وقتی قرارداد خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا را ببندید، این مبلغ به پیش پرداخت شما اضافه می‌شود، اما اگر قبل از بسته شدن قرارداد از روند خرید خارج شوید، احتمالا پول را از دست می‌دهید. از نظر فنی هیچ قیمت سپرده مشخصی در کانادا وجود ندارد، اما معمولا ۵ تا ۱۰ درصد ارزش خانه است.

۵. بازرسی خانه را فراموش نکنید

به عنوان بخشی از پیشنهاد خود برای یک خانه جدید، همیشه باید پیشنهاد را منوط به بازرسی موفق خانه ارائه کنید. بازرسی خانه در تورنتو و کانادا یک امر عادی است؛ زیرا به محافظت از خریدار در برابر هرگونه مشکل بالقوه جدی در ساختمان کمک می‌کند. برای بازرسی خانه باید هزینه‌ای بپردازید، اما این کار اصلا بی‌ارزش نیست. بسیاری از مشاوران املاک و وام مسکن به شما کمک می‌کنند تا یک بازرس خانه واجد شرایط را به عنوان بخشی از فرایند خرید خانه، پیدا کنید.

۶. بودجه خود را نهایی کنید

قبل از اینکه بتوانید واقعا خانه خود را بخرید، باید گزینه‌های مالی را نهایی و اسناد زیادی را امضا کنید. اگر از قبل برای دریافت وام تأیید شده بودید، با وام دهنده خود ادامه خواهید داد تا وام مسکن را به طور رسمی تأیید و دریافت کنید. این مورد حداکثر ظرف چند هفته اتفاق می‌افتد. پس از آن، مشاور املاک به شما کمک می‌کند تا اسناد لازم را امضا کرده و خرید خانه خود را نهایی کنید.

۷. از خانه جدید خود لذت ببرید

تبریک می‌گوییم در این مرحله، شما خرید خانه برای مهاجران جدید در کانادا را با موفقیت به اتمام رساندید و حالا صاحب خانه هستید. اگرچه خرید اولین خانه به عنوان یک تازه وارد به کشور می‌تواند دلهره آور به نظر برسد، اما زمانی که برای اولین بار به محل اقامت جدید خود نقل مکان کنید، ارزش این همه دوندگی را حس می‌کنید.