آیا انتظار جهش بزرگ قیمت بیت کوین را داشته باشیم؟


به نظر تحلیلگران، می‌توان انتظار یک جهش بزرگ کوتاه مدت در قیمت بیت کوین (BTC) را داشت. به این دلیل که بیت کوین در حال نزدیک شدن به تست یک منطقه حمایتی کلیدی است که می‌تواند زمینه را برای یک رالی قوی دیگر فراهم کند. با این وجود، بیت کوین در جولای به طور غیرمشخصی نزول پیدا کرده است.

قیمت بزرگ‌ترین رمزارز مارکت، در حال حاضر با ۴ درصد کاهش به حدود ۲۹,۳۰۰ دلار رسیده است که نزدیک به ۸ درصد کمتر از بالاترین قیمت سالانه آن در اوایل ماه در حدود ۳۱,۸۰۰ دلار است.

تحلیل بیت کوین در این هفته بالاتر از میانگین متحرک ۵۰ روزه (DMA) خود نگه داشته شده است. اما بررسی‌های فنی کوتاه‌مدت نشان می‌دهد که ممکن است به دلیل کاهش قیمت بیت‌ کوین و نفوذ زیر محدوده حمایتی، شاهد روند نزولی کوتاه‌مدتی باشیم.

با این حال، اگر بیت کوین حمایت خود را بشکند، به منطقه پشتیبان بلندمدت کلیدی در حدود ۲۸۵۰۰ دلار خواهد رسید. اینجاست که قیمت توسط میانگین متحرک ۱۰۰ روزه حمایت خواهد شد.

بنابراین تحلیلگران این منطقه را به عنوان یک منطقه ریسک به ریوارد بزرگ برای افزودن به تعداد بیت کوین‌های خود در نظر گرفته‌اند. بنابراین، در حال حاضر همه عوامل تکنیکال برای بیت کوین بسیار صعودی به نظر می‌رسند.

احتمال تایید ETF اسپات بیت کوین

مدت زیادی طول می‌کشد تا کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) تصمیماتی را در مورد درخواست‌های صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) که ماه گذشته توسط غول‌های وال استریت ارائه شده بود، صادر کند.

خبر این درخواست‌ها به رساندن قیمت بیت کوین از ۲۰ هزار به ۳۰ هزار کمک کرد. تاخیر در ارائه نتیجه درخواست‌ها توسط SEC میتواند منجر به فروکش کردن هیجان بازار شود. اما این واقعیت غیرقابل انکار است که بلک راک، بزرگترین صندوق مدیریت دارایی جهان و یک نیروی بسیار تأثیرگذار در بازارهای مالی ایالات متحده و نام‌های بزرگ دیگری مانند Fidelity که می‌خواهند وارد فضای رمزارزها و بیت کوین شوند، پذیرش سازمانی بیت کوین را دگرگون می‌کند و به محبوب‌تر شدن این مرزارز می‌انجامد.

SEC تاکنون همه برنامه‌های صندوق ETF بیت کوین را رد کرده است، اما تحلیلگران خوش‌بین هستند که این بار به لطف ورود BlackRock، این موضوع تغییر خواهد کرد. 

اقتصاد ایالات متحده و تصمیمات فدرال رزرو

از طرف دیگر داده‌های اقتصادی ایالات متحده در این هفته به شدت به سمت یک سناریوی موسوم به “سناریوی طلایی” برای اقتصاد ایالات متحده اشاره دارد که در آن تورم همچنان به سمت هدف فدرال رزرو کاهش می‌یابد.

فدرال رزرو در اوایل این هفته در یازدهمین افزایش در ۱۲ جلسه، نرخ بهره را ۲۵ bps افزایش داد، اما تحلیلگران در مورد اینکه آیا افزایش بیشتری در راه است یا خیر، اختلاف نظر دارند. نظر کارشناسان به طور فزاینده‌ای به سمت سناریویی متمایل است که در آن به نظر می‌رسد پایان چرخه انقباض فدرال رزرو بسیار نزدیک است. بنابراین جلوی رکود اقتصاد ایالات متحده گرفته خواهد شد که برای دارایی‌های ریسکی مانند سهام بسیار مثبت است.

با توجه به همبستگی مثبت تاریخی بین سهام ایالات متحده و بیت کوین، اگر روند صعودی بازار سهام ادامه پیدا کند، این امر می‌تواند به بیت‌کوین کمک‌های فراوانی کند. به‌طور کلی، نزدیکی نرخ‌های بهره به اوج و بهبود شرایط نقدینگی، می‌تواند به طور گسترده‌‌ای به نفع کریپتو باشد.

بیت کوین؛ پناهگاهی امن یا احتمال سقوط

تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که بیت کوین در ماه مارس در میان بحران بانکی آمریکا، شاهد رشد قدرتمندی بود. با بهبود اقتصاد، شاهد کاهش مشکلات بانک‌ها نیز خواهیم بود که مزیت پناهگاه امن بودن بیت کوین را نقض می‌کند. هر سرمایه‌گذاری که بیت‌ کوین را به‌عنوان پناهگاهی امن در برابر یک بحران بانکی بالقوه خریداری می‌کند، ممکن است تمایل به فروش آن و کسب سود داشته باشد.

علاوه براین هیچ تضمینی وجود ندارد که بیت‌کوین در صورت رسیدن به سطح حمایتی ۲۸۰۰۰ دلار، توسط خریداران پشتیبانی شود. در واقع، برای بازار کاملاً معمولی است که قیمت بیت کوین سطوح حمایتی پایین‌تر را نیز لمس کند.

اما شکی وجود ندارد که در حال حاضر در مقایسه با سال ۲۰۲۲، روند صعودی محتمل‌تر است و با افزایش تقاضای سازمانی، آینده برای بیت کوین در آستانه هاوینگ سال ۲۰۲۴ روشن به نظر می‌رسد.

با توجه به تاریخچه بیت کوین؛ دو هاوینگ گذشته هر دو روند صعودی عظیمی را در قیمت بیت کوین ایجاد کرده‌اند. با فرض اینکه سال ۲۰۲۴ تفاوتی با سایر واهینگ‌ها نداشته باشد، می‌توانیم تا سال آینده انتظار قیمت ۱۰۰۰۰۰ دلار را از بیت کوین داشته باشیم.