آیا خرید Tether مشکلی ندارد؟


خرید ارز دیجیتال تتر به جای دلار کاغذی می تواند استراتژی خوبی برای حفظ ارزش سرمایه و با توجه به محدودیت هایی باشد که برای سرمایه گذاری در دلار در ایران وجود دارد.

اگر خرید دلار یکی از استراتژی های شما برای جلوگیری از تورم و حفظ ارزش سرمایه است، احتمالاً مشکلات دلار کاغذی باعث شده است که خرید Tether را به عنوان یک جایگزین در نظر بگیرید. این استیبل کوین با ارزش بازار بیش از 83 میلیارد دلار، سومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین و اتریوم است. اما آیا سرمایه گذاری در Tether ارزش آن را دارد؟

دلار کاغذی بهتر است یا تتر؟

قیمت تتر بدون توجه به نوسانات کوچک همیشه برابر با یک دلار است. با این حال، این دو دارایی دقیقاً یکسان نیستند. تفاوت بین ماهیت دلار به عنوان ارز فیات و تتر به عنوان یک دارایی در پلتفرم شبکه بلاک چین باعث می شود تتر در مقایسه با دلار تفاوت هایی داشته باشد.

خرید دلار در ایران به دلیل سیاست ارزی دولت همواره با محدودیت هایی همراه است. با این حال، خرید Tether همچنان محدودیت‌های کمتری نسبت به دلارهای کاغذی دارد. همچنین، در حالی که معاملات دلار به ساعات خاصی در روزهای هفته محدود می شود، ماهیت دیجیتالی تتر امکان معامله در هر زمان را ممکن می کند.

حداقل سرمایه مورد نیاز شاید یکی دیگر از تفاوت های مهم برای افرادی باشد که می خواهند با پول کم یا به طور منظم تتر بخرند. معمولا حداقل مبلغ خرید ارز دیجیتال در صرافی های ایرانی بین 100 تا 500 هزار تومان است، اما طبق قوانین نانوشته بازار، مشاهده می شود که مردم معمولا مجبور به خرید اسکناس های 100 دلاری هستند که با نرخ فعلی دلار، حدود 5 میلیون تومان هزینه.

ذخیره سازی آسان تر، امنیت بیشتر هنگام استفاده از کیف پول های غیرقابل اعتماد، سهولت انتقال، نقدینگی و کارمزد کمتر از دیگر تفاوت هایی هستند که می توانند خرید Tether را به انتخاب بهتری نسبت به دلارهای کاغذی تبدیل کنند.

اگر به اندازه کافی با ماهیت استیبل کوین تتر آشنایی ندارید، توصیه می شود قبل از ادامه، مقاله «تتر چیست؟» را مطالعه کنید. در وب سایت ارز دیجیتال بخوانید.

چرا باید در Tether سرمایه گذاری کنیم؟

با توجه به آنچه تاکنون گفتیم، خرید تتر ممکن است بهترین جایگزین برای دلارهای کاغذی باشد. ارزش بازار 83 میلیارد دلار و حجم معاملات روزانه 40 میلیارد دلار، بیشتر از بیت کوین، تتر را به یک دارایی سرمایه گذاری قابل اعتماد تبدیل می کند. علاوه بر این، دلایل دیگری برای سرمایه گذاری در بزرگترین استیبل کوین موجود در بازار وجود دارد، از جمله:

  • حفظ ارزش پول در برابر تورم در بلندمدت
  • نقدینگی بهتر از دلار
  • امکان سرمایه گذاری با مبالغ کم
  • سادگی و امنیت نگهداری بالا
  • بدون نیاز به بانک برای پردازش تراکنش ها

سود از تتر

سرمایه گذاری، کشاورزی بازده یا وام دادن روش های رایج برای کسب درآمد غیرفعال از ارزهای دیجیتال است. در این روش، با قفل کردن دارایی های خود در پروتکل های مختلف DeFi پاداش دریافت می کنید. بسته به پروتکل یا دارایی هایی که به این کار اختصاص داده اید، پاداش پرداختی نیز ممکن است متفاوت باشد.

به یاد داشته باشید که استفاده از این روش ها خطراتی مانند هک پروتکل ها یا قراردادهای هوشمند را به همراه دارد و خطرات خاص خود را دارد.

حجم بالای تراکنش ها و تفاوت قیمت تومان به تتر در صرافی های محلی (آبیتراژ) نیز می تواند فرصت دیگری برای کسب درآمد از تتر باشد. البته به دلیل اختلاف قیمت کم تتر و محدودیت سپرده روزانه که قبلاً به آن اشاره کردیم، کسب سود از آربیتراژ نیازمند محاسبه دقیق کارمزدها و شناخت بازار هر صرافی است. بنابراین قبل از انجام آربیتراژ تتر باید در نظر داشته باشید که آیا این روش برای شما سودآور خواهد بود یا خیر.

نوسانات قیمت تتر در صرافی های ایران از 3 تا 10 تیر 1402.

معایب سرمایه گذاری در تتر

قبل از اینکه تصمیم به خرید تتر بگیرید، بهتر است معایب سرمایه گذاری در این سکه پایدار را در نظر بگیرید:

  • قیمت تتر به ارزش دلار گره خورده است. در نتیجه، بازده بلندمدت مورد انتظار ریال برای سرمایه گذاری در آن عموما کمتر از سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم و دارایی هایی مانند طلا و نقره است.
  • هزینه ایمن سازی تتر از منابع خارجی و تقاضای بیشتر برای آن باعث شده است که قیمت این استیبل کوین معمولاً بالاتر از دلار آمریکا باشد.
  • با وجود امنیت بالای کیف پول های بدون اعتماد، همیشه احتمال هک شدن یا گم شدن کلید خصوصی وجود دارد.
  • با توجه به تمرکز تتر و تحریم های اقتصادی موجود علیه ایران، باید در صورت رعایت نکردن توصیه های امنیتی، احتمال بلوکه شدن دارایی های شما را در نظر بگیرید. البته تاکنون هیچ گزارش معتبری مبنی بر مسدود شدن دارایی های کاربران عادی ایرانی توسط تتر منتشر نشده است.

طلا به دلیل ارزش ذاتی آن راه مناسب دیگری برای حفظ ارزش پول است. با این حال، سرمایه گذاری در طلا پیچیده تر از خرید Tether است. معمولاً خرید طلا در بلندمدت ارزش پول شما را حفظ می کند، اما سرمایه گذاری کوتاه مدت در آن می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. در همین حال، معامله گران معمولا تتر را برای سود کوتاه مدت خریداری می کنند.

خرید تتر در مقابل طلا

در خرداد 1389 قیمت هر گرم طلا حدود 44000 تومان و هر دلار آمریکا حدود 1100 بود و در خرداد 1402 قیمت هر گرم طلا به 2500000 تومان و دلار به 50000 تومان رسید که نشان دهنده سود بود. به ترتیب 5682 درصد برای طلا و 4482 درصد برای دلار.

همچنین بخوانید: ذخیره ارزش چیست؟ آیا بیت کوین یک فروشگاه ارزش است؟

با توجه به اینکه قیمت طلا در ایران علاوه بر تورم به قیمت جهانی هر اونس طلا بستگی دارد، در شرایطی که قیمت تتر یا دلار افزایش می‌یابد، احتمالاً قیمت طلا در ایران با کاهش قیمت آن کاهش می‌یابد. فلز در سراسر جهان

بازده سرمایه گذاری طلا و دلار در 12 سال گذشته.

نتیجه

در نهایت، قبل از هر انتخابی، ریسک ها را به دقت بررسی کنید و مراقب باشید در اولین قدم ضرر نکنید. اولویت همیشه حفظ وضعیت موجود و سپس تلاش برای افزایش دارایی و سود است. خرید Tether ممکن است بهترین راه حل برای مشکلات فعلی سرمایه گذاری در دلارهای کاغذی و محدودیت های خرید باشد. علاوه بر این، نگهداری و فروش Tether چالش های کمتری نسبت به دلار دارد. به یاد داشته باشید، چه برای حفظ ارزش و چه برای سود، تتر را خریداری می کنید، همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید.