اثر بارنوم؛ راز نفوذ جادوگران چیست؟


ممکن است از یکی از دوستانتان بشنوید: “چقدر شبیه آگوستوس ماهی هستید.” یا اینکه با گفتن این جمله که «خب من متولد مهر ماه هستم، اینطور شد» از اشتباهش عذرخواهی کند. در این صورت، آن دوست شما احتمالاً اثر بارنوم را دارد. اثر بارنوم یک سوگیری شناختی است که باعث می شود افراد شخصیت خود را با جملات کلی و مبهمی که در کتاب های طالع بینی یا تست های شخصیتی غیر علمی می خوانند مطابقت دهند. اگر می خواهید در مورد مکانیسم این پدیده روانی و تاثیر آن بر زندگی بیشتر بدانید، حتما این مقاله را بخوانید.

اثر بارنوم چیست؟

اثر بارنوم یا اثر فورر به تمایل افراد به باور اظهارات یا توصیفات کلی یا حتی مبهم در مورد خود اشاره دارد. به عبارت ساده، بسیاری از مردم جملات کلی را که در طالع بینی ماه تولد یا تست های شخصیتی غیرعلمی می خوانند باور می کنند، زیرا اغلب به دنبال تایید خارجی هستند که ویژگی ها و تجربیات آنها خاص و منحصر به فرد است.

بسیاری از جملاتی که مردم در دسته بندی های کلی ماه تولد، طالع بینی یا ویژگی های شخصیتی غیر علمی می خوانند، کاملاً کلی هستند و می توانند برای اکثر افراد صدق کنند. با این حال، فردی با اثر بارنوم معتقد است که بیشتر از دیگران در دسته بندی توصیف شده قرار می گیرد زیرا همه ما در نهایت می خواهیم فردی خاص باشیم یا به گروهی تعلق داشته باشیم که به ما احساس منحصر به فرد بودن می دهد.

اگرچه بسیاری از ما ممکن است در بسیاری از ویژگی‌ها با هم تفاوت داشته باشیم، اما بیشتر مردم از چیزهایی مانند مهربانی با دیگران، موفقیت در کار یا دوستی‌های نزدیک لذت می‌برند و از پیشنهاد نسبت دادن این ویژگی‌ها به آنها استقبال می‌کنند. با در نظر گرفتن این نکته، می‌توانیم بفهمیم که چرا چیزهایی مانند طالع بینی، فال یا یک مسابقه آنلاین مانند “شبیه کدام شخصیت Game of Thrones هستید؟” آنها بسیار محبوب و پذیرفته شده اند.

تاریخ کار بارنوم

بارنوم نام یک بازیگر و کمدین مشهور سیرک آمریکایی است که در قرن نوزدهم زندگی می کرد. گفته می شود که بارنوم دانش زیادی از رفتار و روانشناسی ذهن داشت و آن را در نمایش های خود به کار می برد. همچنین گفته می شود که توانایی بارنوم در خواندن ذهن مردم و سوء استفاده از خطاهای شناختی رایج در طول پخش برنامه هایش باعث شده تا نام او با یک پدیده روانی مرتبط شود.

در هر صورت مهمتر از ریشه نامگذاری این پدیده، مطالعاتی است که در این راستا انجام شده است. اصطلاح “اثر بارنوم” در اواسط قرن بیستم با انجام تعدادی آزمایش علمی در بین روانشناسان رایج شد. یکی از برجسته ترین و اولین روانشناسانی که در این پدیده تخصص یافت، برترام فورر بود که مقاله معروف خود به نام «خطای تأیید شخصی» را در سال 1948 نوشت.

تحقیق برترام فورر

فورر به دانش‌آموزانش آزمون شخصیتی داد و از آنها خواست گزینه‌هایی را انتخاب کنند که ویژگی‌های “شخصی” آنها را به بهترین شکل توصیف می‌کند. شاگردان Furrer نمی دانستند که همه آنها پیشنهادات یکسانی دریافت کردند. برخی از عبارات آزمون عبارت بودند از:

 • شما نیاز دارید که دیگران شما را دوست داشته باشند و شما را تحسین کنند.
 • گاهی از خودت انتقاد می کنی.
 • اگرچه نقاط ضعفی دارید، اما سعی می کنید بر آنها غلبه کنید و به فرد بهتری تبدیل شوید.
 • شما ظرفیت وجودی زیادی دارید که زیاد به نفع خود استفاده نکرده اید.
 • شما عاشق تغییر هستید و نمی خواهید در کاری که انجام می دهید محدود شوید.
 • گاهی اوقات برای پروژه هایی که به نتیجه نمی رسند تلاش زیادی می کنید.

جالب اینجاست که در مقیاس 1 (اشتباه) تا 5 (کاملاً صحیح) میانگین نمره دانش آموزان 4.3 بود. به عبارت دیگر، تقریباً همه دانش آموزان فورر، جملات کلی و مشابه این آزمون را تا حد زیادی برای خود صادق و شخصی می دانستند. این آزمایش بعدها توسط دانشمندان دیگری انجام شد و آنها به نتایج مشابهی دست یافتند. یکی از نتایج تحقیقات فور این است که مواردی مانند طالع بینی یا تست های شخصیت بر اساس گزاره هایی هستند که هم جهانی هستند و هم می توان آنها را برای اکثر مردم صادق دانست.

سوء استفاده از اثر بارنوم؛ از فال به خریدار را فریب دهید

همه ما باید با مکانیسم اثر بارنوم آشنا باشیم، زیرا این پدیده احتمالاً باعث می شود تا بر اساس باورهای غیرمنطقی و نادرست تصمیمات بدی بگیریم. تمایل ناخودآگاه ما به تعلق داشتن به دسته های شخصیتی که اغلب نادرست و کلی هستند، می تواند باعث شود که مطابق با این باورهای غلط رفتار کنیم.

به کنار تعارف، همه ما از چاپلوسی شدن لذت می بریم و این همان چیزی است که اثر بارنوم بر آن استوار است. اگر در ویژگی های ماه تولد خود خوانده باشید که «توانایی خاص شما در مهربانی، نشاط زندگی شما را افزایش می دهد»، احتمالاً ناخودآگاه آن را می بینید و آن را برای خود واقعی می پذیرید. مردم عموماً ترجیح می دهند ویژگی های شخصیتی مثبتی که به آنها نسبت داده می شود را بپذیرند.

جالب است بدانید که اگرچه مردم تمایل دارند نظرات مثبت را باور کنند، اما نظرات و پیشنهادات منفی را نیز که از طرف شخصی با قدرت و اقتدار دریافت می کنند، باور خواهند کرد. مردم معمولاً اقتدار را با حقیقت پیوند می دهند. به همین دلیل است که حتی در قرن بیست و یکم حتی در پیشرفته ترین کشورها نیز حرفه پیشگویی و طالع بینی وجود دارد. فالگیرها می توانند با بیان چند گزاره کلی مثبت و منفی که احتمالاً برای همه صادق است، پول به دست آمده را از مردم بگیرند.

البته، حتی اگر به طالع بینی اعتقادی نداشته باشید، باز هم ممکن است از اثر بارنوم در امان نباشید. ممکن است در یک آگهی اینترنتی با یک آزمایش شخصی مواجه شوید که ادعا می کند «دقیقاً» محصول یا خدمات مورد نیاز شما را شناسایی و ارائه می کند. یک فروشنده همچنین ممکن است به شما بگوید: “به نظر می رسد که شما مردی هستید که می داند چه می خواهد.” در هر یک از این دو مورد، شما با شرکت، سازمان یا فروشنده ای روبرو هستید که دانسته یا ناآگاهانه از اثر بارنوم سوء استفاده می کند!

استراتژی های مقابله با اثر بارنوم

مانند بسیاری از سوگیری های شناختی دیگر، نیمی از نبرد صرفاً آگاهی از این خطای شناختی است. با این حال، اگر موارد زیر در موقعیت خاصی در زندگی شما صادق باشد، احتمال تأثیر پدیده بارنوم بر شما بیشتر خواهد بود:

 • اگر احساس می کنید که تحلیل شخصیتی ذکر شده برای شما صادق است و به دنبال شواهدی برای اعمال پیشنهادات در زندگی خود هستید.
 • اگر فردی که شما را ارزیابی می کند یا پیشنهاد خاصی را به شما می گوید، در ذهن شما فردی مهم، تاثیرگذار و قدرتمند است.
 • اگر بیانیه توصیفی یا تحلیل شخصیت شما شامل ویژگی های مثبت است.

نکاتی برای شناسایی اثر بارنوم

 • همیشه مراقب جملات مبهم و کلی و جملاتی باشید که احتمالاً برای همه صادق است.
 • اگر یک جمله را در فال یا تست شخصی بخوانید و بلافاصله بگویید: «این دقیقاً من هستم!» بهتر است دوباره به این فکر کنید که چگونه این جمله می تواند برای دیگران صادق باشد.
 • اعتبار و قدرت منبعی را که نظر را از آن دریافت کرده اید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر در حال مطالعه مجله یا مقاله خاصی هستید، از خود بپرسید که آیا نویسنده متن را می شناسید و آیا می توانید به او اعتماد کنید؟ نویسنده چقدر متخصص است و سابقه او در ارائه پیش بینی های دقیق برای دیگران چقدر است؟
 • سعی کنید تا حد امکان دلایل تصمیم و رفتار خود را درک و تحلیل منطقی داشته باشید. همچنین مراقب توصیفات و تعارفات کلی و عام باشید.
 • به محتوای مقاله توجه کنید. بیشتر مطالبی که از اثر بارنوم استفاده می‌کنند، عمدتاً با عبارات مثبتی همراه هستند که شامل چند ویژگی منفی فقط برای کسب اعتبار هستند. در جملاتی که می خوانید به تعادل کلمات و عبارات مثبت و منفی توجه کنید.
 • می توانید در مورد کار بارنوم با دوستان و اقوام خود صحبت کنید. به عنوان مثال، در مورد اشتباه تصمیم گیری بر اساس آنچه مردم در طالع خود می خوانند یا پدیده روانی اثر بارنوم با آنها صحبت کنید.

آخرین کلمه

در این مقاله با تاثیر بارنوم بر زندگی روزمره خود آشنا شدیم. ما همچنین یاد گرفتیم که چگونه عبارات کلی می توانند جایگزین تشخیص های روانشناختی دقیق شخصیت ما شوند. در هر صورت، اگر آگاهانه درباره رویدادها و محصولات تحقیق نکنیم، به راحتی می توانیم فریب اشتباهات و سوگیری های شناختی خود را بخوریم. فقط آگاهی از احتمال فریب با توصیف شخصیت هایی که هر روز می شنویم می تواند به ما کمک کند تا آنها را بشناسیم. بهتر است این جمله وینستون چرچیل را فراموش نکنیم که «در حالی که حقیقت فرصت دارد تا شلوارش را بپوشد، دروغ نیمی از جهان را گرفته است!»

در زندگی روزمره خود با چه نمونه هایی از اثر بارنوم برخورد کرده اید؟ تجربه خود را در بخش نظرات زیر این مقاله با ما در میان بگذارید.

تغییرات کوچک برای نتایج بزرگ
توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر