احراز هویت در Kokoin اجباری شده است. اقدامات لازم برای تجار ایرانی و معرفی جایگزین


از 24 جولای، احراز هویت در صرافی ارز دیجیتال کوکوین اجباری خواهد بود. از آنجایی که احراز هویت با شناسه های ایرانی در کوکوین امکان پذیر نیست، کاربران باید گزینه دیگری را برای تراکنش های خود انتخاب کنند. اما در حال حاضر چه گزینه هایی وجود دارد و خطرات هر کدام چیست؟

اختصاصی ارزدیجیتال – دیروز صرافی کوکوین که میزبان تعداد قابل توجهی از معامله گران ایرانی است، رسما اعلام کرد که از 15 جولای (24 تیرماه) برای تمامی کاربران این پلتفرم احراز هویت الزامی است. تجربه مشابه با الزامات احراز هویت در Binance در سال 2021، که باعث می شود معامله گران ایرانی به پلتفرم های بدون احراز هویت مهاجرت کنند.

ایران در لیست کشورهایی است که کوکوین از ارائه خدمات به آنها امتناع می کند و مدارک شناسایی مربوط به کشورمان در این صرافی پذیرفته نمی شود. استفاده از مدارک جعلی یا گذرنامه های خارجی برای احراز هویت نیز خطرات زیادی را به همراه دارد و به هیچ عنوان توسط کارشناسان توصیه نمی شود.

به گفته کوکوین، پس از 24 جولای، کاربرانی که احراز هویت نکرده‌اند، تنها می‌توانند دارایی‌های خود را در بازار نقدی بفروشند یا موقعیت‌های معاملاتی خود را در بازارهای آتی و مارجین ببندند. پس از این تاریخ، امکان واریز کوکوین برای کاربران احراز هویت نشده وجود نخواهد داشت، اما همچنان امکان برداشت وجود دارد.

اگرچه امکان برداشت پس از 24 جولای وجود دارد، اما بهتر است تا قبل از این تاریخ، موقعیت های معاملاتی خود را در کوکوین ببندید و دارایی های خود را از این صرافی خارج کنید. همچنین توجه داشته باشید که اگر مدارک و شرایط غیر ایرانی معتبر برای احراز هویت در کوکوین ندارید، پس از 24 جولای نباید به آدرس های خود در این پلتفرم واریز کنید.

جایگزین های بیت کوین

فعالیت معامله گران ایرانی در پلتفرم های خارجی همواره مخاطرات خود را داشته است و متاسفانه در سال های اخیر به دلیل سخت گیری روزافزون پلتفرم های بین المللی، دسترسی کاربران ایرانی به این صرافی ها به تدریج محدودتر شده است.

چهار گزینه اصلی در بین معامله‌گران ایرانی کوکوین به‌عنوان جایگزین این پلتفرم وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به Bitget، MEXC، Coinex و BingX اشاره کرد. در حال حاضر Bitgate و MEXC نیازی به احراز هویت ندارند و می توانید بدون ارائه هیچ مدرک هویتی در آنها کار کنید. با این حال، کوینکس و بینگکس به وضوح شناسه های ایرانی را برای احراز هویت کاربران خود می پذیرند و به همین دلیل، قبل از اجباری شدن احراز هویت در کوکوین، برخی از معامله گران ایرانی را جذب کردند.

فعالیت در Bitgate و MEXC از نظر احراز هویت دارای شرایطی مشابه کوکوین در گذشته است که در آن هیچ نیازی به احراز هویت وجود نداشت، اما با احراز هویت امکان برداشت دارایی با مبالغ بیشتر از حد تعیین شده در 24 ساعت وجود داشت.

همانطور که گفته شد، Quinx و Bingex به وضوح اعتبار ایران را از کاربران می پذیرند و این در حالی است که ایران در لیست کشورهای تحریم شده اداره کنترل سرمایه خارجی ایالات متحده (OFAC) و همچنین لیست سیاه FATF قرار دارد و به آن کشور خدمات ارائه می دهد. ممکن است نوعی چالش قانونی برای هر پلتفرم فعال در بازارهای بین المللی ایجاد کند.

به عنوان مثال، Bingx در قسمت مقررات وب سایت خود به صراحت اعلام کرده است که به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی دهد. بنابراین احراز هویت معامله‌گران ایرانی در این پلتفرم، نقض مقررات داخلی Bingx بوده و کاملاً با آنچه که تیم صرافی اعلام کرده است، مغایرت دارد.

این بخش به کشورهایی اشاره دارد که از دریافت خدمات در صرافی Bingex منع شده اند.

با توجه به خطراتی که در رابطه با شکل غیرمعمول عملکرد کوینکس و بینگکس وجود دارد، برخی از کاربران ترجیح می‌دهند از گزینه‌هایی استفاده کنند که با اخذ شناسه ایرانی مقررات تحریم را دور نمی‌زنند، اما در عین حال نیازی به احراز هویت ندارند.

فعالیت در صرافی‌های Bitgate و MEXC که احراز هویت اجباری ندارند و همچنین شرایط غیرعادی Coinx و Bingx هنگام برخورد با کاربران ایرانی، همچنان مانند شرایط کوکوین در گذشته با خطرات خاص خود همراه است. و اصلا بعید نیست که این صرافی ها نیز پس از مدتی احراز هویت را در پلتفرم شما برای همه کاربران اجباری کنند. همچنین لازم به ذکر است که فعالیت در این دو صرافی باید با استفاده از ابزارهای جعل IP مانند VPN و به دلایل امنیتی انجام شود.

در مجموع می توان گفت که مصرف کنندگان ایرانی مانند گذشته باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنند و به طور کلی هیچ انتخاب خارجی مطمئنی برای یک تاجر ایرانی وجود ندارد.