از این پس، کلیدهای خصوصی کیف پول بیت کوین خود را به عنوان رنگ ذخیره کنید


فراموش نکنید که عبارت بازیابی 12 کلمه ای یا کلید خصوصی خود را در کیف پول بیت کوین خود حفظ کنید. یک ابزار جدید پشتیبان گیری به شما امکان می دهد در صورت گم شدن کیف پول خود با ترکیبی از رنگ ها، آن را بازیابی کنید.

به گفته DeCrypt، یک توسعه دهنده بیت کوین به نام Entero Positivo ماه گذشته استاندارد “BIP39Colors” را معرفی کرد. یک ابزار متن باز که می تواند یادداشت های BIP39 را به دنباله ای از رنگ ها تبدیل کند و بالعکس.

ابزار “BIP39Colors” عبارت استخراج 12 کلمه را به 8 رنگ تبدیل می کند.

Positivo در مورد این ابزار جدید گفت:

با این روش می توانید عبارت بازیابی 12 کلمه ای خود را به 8 رنگ (یا عبارت 24 کلمه ای خود را به 16 رنگ تبدیل کنید). سپس تبدیل رنگ ها به عبارت بازیابی (عبارت بذر) امکان پذیر خواهد بود.

استاندارد BIP39 ابزاری برای تولید گزارش های بازیابی است. یک رشته مرتب شده از 12 تا 24 کلمه که حاوی اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد یک کلید خصوصی است که می تواند برای ایجاد و دسترسی به کیف پول بیت کوین استفاده شود.

هدف از استانداردسازی عبارات یادگاری این بود که کاربران بتوانند در صورت گم شدن کیف پول خود به راحتی ارزهای دیجیتال خود را بازیابی کنند و رشته پیچیده الفبایی عبارات کلید خصوصی خود را به مجموعه ای از کلمات قابل خواندن تبدیل کنند.

امروزه، اکثر توسعه دهندگان کیف پول ارزهای دیجیتال از کاربران می خواهند که عبارت بازیابی 12 کلمه ای خود را روی یک کاغذ بنویسند و آن را در مکانی امن نگهداری کنند. با این حال، زمانی که هکرها یا سارقان این لیست 12 کلمه ای را پیدا کنند، به وضوح می دانند که این یک کیف پول رمزنگاری شده است.

در مقابل، ما در همه جا از رنگ ها استفاده می کنیم. در نتیجه، می توانید کلید خصوصی خود را در معرض دید پنهان کنید. او اضافه کرد:

یک تکه کاغذ که عبارتی 12 کلمه ای روی آن نوشته شده است، بیش از یک پالت رنگی که می تواند رنگ دیوار خانه جدید یا کدهای رنگی در وب سایت شما باشد، جلب توجه می کند.

رنگ های تولید شده توسط این ابزار به صورت یک کد رنگ 6 رقمی نمایش داده می شوند که تقریباً هر رنگی را به صورت ترکیبی از سه رنگ قرمز، آبی و سبز نشان می دهد. Positivo گفت: این رنگ ها را می توان به عنوان HTML، CSS یا یک پالت رنگ در فرمت PNG ذخیره کرد.

برخلاف سیستم مبتنی بر کلمه، برای استخراج کلید خصوصی، نیازی به یادآوری ترتیب رنگ ها نیست. تنها نکته مهم این است که همه رنگ ها وجود داشته باشند. توسعه دهنده معتقد است که انعطاف پذیری این روش ذخیره سازی می تواند تصرف بیت کوین مردم را برای دولت ها سخت تر کند.

می توانید نام یک رنگ را به مادر خود بگویید، رنگ دیگری را در وب سایت خود ذخیره کنید، رنگ دیگری را در گوشه کتاب بنویسید … و در آینده با استفاده از این رنگ های نامرتبط کیف پول خود را بازیابی کنید.

این برنامه‌نویس همچنین نحوه رمزگشایی و تبدیل رنگ‌های BIP39 را تنها با استفاده از ماشین‌حساب و بدون نیاز به ابزارهای دیگر، به کاربران توضیح داد.

بازیابی عبارت بازیابی با استفاده از کد رنگ امکان پذیر است