استاندارد ORC-20 چیست؟ آشنایی با شبکه ORC20


حذف محدودیت‌های گذشته و بهبود چالش‌ها از ویژگی‌های اصلی هر سیستم پویا و به‌روز است و بلاک چین یک پرچمدار در این زمینه است. یکی از آخرین پیشرفت ها در این زمینه استاندارد ORC20 است. یک رویداد جدید و بزرگ برای شبکه قدرتمند بیت کوین. به عنوان جانشین BRC20 با هدف بهبود سازگاری، مقیاس پذیری و امنیت معرفی شده است.. این تغییرات شبکه می تواند نقش مهمی در آینده بیت کوین داشته باشد و ارزش پادشاه ارزهای دیجیتال را بیشتر کند.

در این مقاله به بررسی شبکه ORC20 می پردازیم. ما به تاریخچه و نحوه عملکرد آن نگاه می کنیم و مزایا و معایب آن را در مقایسه با BRC20 مورد بحث قرار می دهیم. به والکس بپیوندید.

تاریخچه مختصری از استاندارد BRC20

مفهوم استاندارد توکن اولین بار توسط اتریوم با ERC20 ارائه شد. قوانینی وجود دارد که فقط مختص این شبکه است و سایر بلاک چین ها نمی توانند از آن استفاده کنند. به همین دلیل، در مارس 2023، شبکه بیت کوین توکن استاندارد BRC20 را معرفی کرد. هدف از پیشنهاد این بود که به توسعه دهندگان اجازه دهد تا توکن های قابل تعویض ایجاد کنند. علیرغم پیشرفت‌های زیاد، محدودیت‌هایی مانند تغییرناپذیری پس از استقرار، فضای نام محدود و وابستگی به نمایه‌سازهای متمرکز خارجی وجود داشت. به همین دلیل شبکه ORC20 برای رفع محدودیت های موجود معرفی شد.

آشنایی با استاندارد ORC20

ORC20 یک استاندارد توکن بیت کوین جدید است که برای رفع محدودیت های BRC20 و همچنین ارتقای جدید طراحی شده است. در کنار انعطاف پذیری، مقیاس پذیری و امنیتی که ارائه می کند، باعث کاهش هزینه های سربار این شبکه شده است.

این تغییر در حال حاضر موقت و یک پروژه آزمایشی است و هیچ تضمینی وجود ندارد که توکن های تولید شده بر اساس آن ارزش یا استفاده خاصی داشته باشند. استاندارد ORC20 می تواند ویژگی های جدیدی را به شبکه اضافه کند، اما همچنان می تواند منجر به مشکلات جدید بسیاری شود و باعث سوء استفاده برخی از کاربران از آن شود.

قابلیت ها و ویژگی های شبکه ORC20

شبکه بیت کوین با استفاده از استانداردهای مختلف و قابلیت های کارآمد سعی در جذب کاربران بیشتر و خرید سریعتر ارز دیجیتال دارد. استاندارد ORC20 از ویژگی های منحصر به فردی استفاده می کند که در ادامه ارائه خواهیم داد.

امنیت پیشرفته: استفاده از مدل خروجی تراکنش خرج نشده (UTXO) تضمین می کند که هر تراکنش مبلغ دقیق ارسال شده را بیان می کند و باقیمانده مانده را به فرستنده برمی گرداند. در نهایت، موجودی قبلی باطل شده و از مصرف مضاعف جلوگیری می شود.

قابل ارتقا: توکن های ORC20 را می توان پس از استقرار اولیه ارتقا داد. این ویژگی در BRC2O موجود نیست. همچنین اجازه می دهد تا پارامترهای توکن، مانند عرضه، بر اساس نیاز بازار تغییر کند.

فضای نام انعطاف پذیر: استاندارد ORC20 هیچ محدودیتی در اندازه نام توکن ها اعمال نمی کند و به شناسه های توکن اجازه می دهد منحصر به فرد و انحصاری باشند.

معاملات کوچک: شبکه ORC20 امکان تراکنش های جزئی و معکوس را فراهم می کند. همچنین انعطاف پذیری انتقال توکن را افزایش می دهد.

انتقال: قابلیت انتقال از استاندارد BRC-20 را فراهم می کند. این انتقال غیرقابل برگشت است و به کاربران امکان می دهد از پیشرفت های استاندارد BRC20 بهره مند شوند.

چرا استاندارد ORC20 از UTXO استفاده می کند؟

مدل UTXO برای جلوگیری از هزینه مضاعف استفاده می شود. مشکلی که گاهی اوقات هنگام معامله ارزهای دیجیتال به وجود می آید این است که اطلاعات دیجیتالی را می توان به راحتی کپی کرد. اینجاست که نتیجه تراکنش خرج نشده وارد می شود و یک راه حل عملی ارائه می دهد.

در شبکه ORC20، مدل تراکنش بر اساس UTXO است. هنگامی که یک توکن با این تابع منتقل می شود، فرستنده مبلغی را که باید از گیرنده دریافت شود و باقی مانده به آدرس فرستنده بازگردانده شود را مشخص می کند. این تضمین می کند که دارایی بیش از یک بار خرج نمی شود، بنابراین احتمال دوبار خرج شدن ارزهای دیجیتال از بین می رود. به طور کلی، این استاندارد از مدل خروجی خرج نشده برای افزایش امنیت تراکنش های توکن، اطمینان از یکپارچگی توکن و جلوگیری از هزینه مضاعف استفاده می کند.

برنامه های استاندارد ORC20

این فرصتی را برای معامله گران فراهم می کند تا توکن های بیت کوین بیشتری ایجاد کنند و تغییرات بیشتری اضافه کنند. آنها همچنین می توانند دارایی ها را از کیف پول بیت کوین بدون هیچ گونه کنترل یا سانسوری برای محافظت از آن انتقال دهند.

محدودیت ها و ضعف های شبکه ORC20

افرادی که قصد سرمایه گذاری در توکن های ORC20 را دارند باید بدانند که این یک پروژه آزمایشی است و اطلاعات اضافی زیادی در مورد آن وجود ندارد. تا آنجا که می تواند عملکرد را بهبود بخشد، انتقادهای زیادی را به دلیل پیچیده بودن و عدم ارائه مزیت قابل توجهی نسبت به استانداردهای موجود دریافت کرده است.

به طور کلی، سرنوشت استاندارد ORC20 به نحوه واکنش جامعه و توانایی آن در رسیدگی به مسائل موجود بستگی دارد. کاربران قبل از استفاده باید مراقب باشند و به طور کامل تحقیق کنند.

ORC20، بیت کوین آزمایشی و در انتظار تایید

در این مقاله به بررسی استاندارد جدید و تجربی ایجاد توکن های قابل مبادله در شبکه بیت کوین پرداختیم. با معرفی ORC20، این شبکه قصد دارد مکانیزم قوی تری را برای جلوگیری از شارژ مضاعف، نامگذاری انعطاف پذیر و پارامترهای قابل ارتقا مدیریت کند.

شبکه ORC20 در حال آزمایش است و در معرض عدم قطعیت و خطاهای احتمالی است و هیچ تضمینی وجود ندارد که توکن های تولید شده ارزشمند و مفید باشند. اگر به عنوان یک توسعه دهنده یا سرمایه گذار به آن علاقه مند هستید، باید با احتیاط ادامه دهید. ابتدا باید خطرات این فناوری را درک کنید و اطلاعات خود را به روز نگه دارید. در حالی که این تغییر نشان دهنده یک گام رو به جلو برای بیت کوین است، شما باید تصمیمات آگاهانه ای برای حرکت در این بازار بگیرید.

آینده شبکه بیت کوین را چگونه تصور می کنید؟ آیا هنوز هم می تواند با استفاده از استاندارد ORC20 رهبر بازار ارزهای دیجیتال باشد؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.