اشعه ماوراء بنفش؛ منشاء، انواع، معایب و مزایا


اشعه uv به طرق مختلف بر زندگی ما تأثیر می گذارد. از ایجاد آفتاب سوختگی و سرطان پوست گرفته تا استفاده در صنایع مختلف. اما شما اشعه ها را می شناسید uv چیست و چه مزایا و معایبی برای ما دارد؟ در این مقاله انواع تشعشعات uv و ما به پرتوهای فرابنفش خورشید نگاه خواهیم کرد و از فواید و مضرات آنها خواهیم گفت. در پایان راه هایی برای محافظت از خود در برابر آسیب این تشعشعات ارائه می کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

منابع تشعشع uv

قبل از بررسی فواید و مضرات پرتوها uv خوب است بدانید اشعه ماوراء بنفش چیست. تابش – تشعشع uv این بخشی از طیف الکترومغناطیسی خورشید است که با چشم انسان قابل مشاهده نیست. این تابش در طیف نور، از انتهای محدوده نور مرئی تا ناحیه اشعه ایکس است. اشعه uv از اجسامی با دمای بسیار بالا ساطع می شود. منبع اصلی تشعشع uv خورشید است. همچنین منابع غیرطبیعی زیادی وجود دارند که این تشعشعات را تولید می کنند.

انواع لامپ های خورشیدی، تخت های برنزه، لامپ های هالوژن و فلورسنت این اشعه را به بدن شما ساطع می کنند.. وسایل روشنایی مورد استفاده در استادیوم های ورزشی نیز حاوی بخار جیوه هستند که تشعشعات ساطع می کنند uv ایناهاش. طبق آزمایشات، نور خورشید شبیه سازی شده نیز برای بدن مضر است و می تواند باعث جهش شود DNA بودن. بد نیست بدانید که قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید هیچ تفاوتی با آفتاب گرفتن ندارد و همین آسیب را به پوست شما وارد می کند..

انواع تشعشعات uv

اشعه uv این یک نوع تابش الکترومغناطیسی است که از خورشید و طول موج آن ساطع می شود 100 در حالی که 400 نانومتر است. بر اساس برهمکنش با مواد بیولوژیکی، پرتوهای فرابنفش را به 3 دسته تقسیم می کنیم: تشعشع. UVA و UVB و UVC.

تابش – تشعشع UVA با طول موج 400 تا 315 نانومتر که به آن نور سیاه نیز می گویند ضعیف ترین تابش است. این تابش پیری سلول های پوست را تسریع می کند، اما خطر جدی برای بدن ندارد. تابش – تشعشع UVB با طول موج 315 تا 280 نانومتر کمی قوی تر است و بیشترین تأثیر را روی موجودات زنده دارد. این اشعه در دراز مدت باعث آفتاب سوختگی می شود و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. تابش – تشعشع UVC خورشید با طول موج 280 در 100 نانومتر با مولکول های ازن در جو زمین واکنش می دهد و به سطح زمین نمی رسد..

تشعشع بیشتر uv در جو زمین جذب می شود. 99درصد پرتوهای فرابنفش که به سطح زمین می رسد UVA است، اما در بخش هایی از جو زمین که لایه اوزون نازک شده است، تشعشعات UVB بیشتر به سطح زمین می رسد و اثرات خطرناکی بر موجودات زنده می گذارد.

فواید اشعه uv

اشعه ماوراء بنفش خورشید نیز تأثیر مثبتی بر بدن انسان دارد. به عنوان مثال، تولید ویتامین ها ه پوست را تحریک می کند. ویتامین ه این یک عنصر ضروری برای سلامت انسان است. این ویتامین کلسیم و فسفر موجود در غذا را جذب می کند و از رشد استخوان حمایت می کند. به همین دلیل، سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند 2 در حالی که 3 یک بار در هفته برای مدت طولانی 5 در حالی که 15 برای یک دقیقه خود را در معرض نور خورشید قرار دهید.

یکی دیگر از مزایای تشعشعات uv این است (در امواج 260 تا 280 نانومتر) باکتری ها را از بین می برد و در نتیجه از آن برای استریل کردن محیط استفاده می کنند. علاوه بر آنها از اشعه ماوراء بنفش نیز در فتوتراپی استفاده می شود. فتوتراپی درمانی برای برخی بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما است.

آسیب تشعشع uv

اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند خطرات جدی برای انسان و سایر موجودات زنده داشته باشد. طبق تحقیقات، تشعشعات UVB نفوذ در اقیانوس برای پلانکتون ها، ماهی ها و دیگر جانداران دریایی کشنده است. در انسان نیز احتمال ابتلا به بیماری های پوستی، چشمی و کبدی را افزایش می دهد. علاوه بر آسیب تشعشع uv ما سلامت افراد را بررسی می کنیم، اما قبل از آن بهتر است بدانیم چه افرادی بیشتر در معرض این خطرات هستند. افرادی که:

  • آنها زمان زیادی را زیر نور خورشید می گذرانند.
  • آنها پوست، مو و چشم روشنی دارند.
  • مصرف آنتی بیوتیک ها، قرص های ضد بارداری یا محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید.
  • یکی از اعضای خانواده آنها به سرطان پوست مبتلا شد.
  • بر فراز 50 آنها ساله هستند.

1. آسیب تشعشع uv برای پوست

اشعه uv قدرت نفوذ کمی دارد، بنابراین اثرات آن فقط روی سطح پوست بدن است و به اندام های داخلی نفوذ نمی کند.. این تابش فقط می تواند باعث بیماری های پوستی ساده مانند آلرژی شود یا باعث ایجاد بیماری های جدی مانند سرطان پوست شود..

1. آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی واکنش مویرگ های پوست است. مویرگ ها در اثر تشعشع uv آنها منبسط شده و باعث التهاب در سطح پوست می شوند. آفتاب سوختگی می تواند خفیف یا بسیار شدید باشد. علائم آن از حساسیت و قرمزی پوست تا تاول، تورم، ترشح و ترشحات اگزوداتیو پوست متغیر است..

2. برنزه کردن

برنزه کردن نیز یک واکنش محافظ بدن است که از پوست در برابر آسیب بیشتر محافظت می کند. ملانین، رنگدانه موجود در پوست، اشعه ماوراء بنفش خورشید را جذب کرده و نفوذ آن را به بافت های دیگر محدود می کند.. برنزه شدن زمانی اتفاق می افتد که ملانین در قسمت های عمیق تر پوست در اثر تشعشع از بین می رود uv فعال شود. در طول زمان هنگامی که این سلول ها می میرند، رنگدانه ها نیز از بین می روند و پوست رنگ طبیعی خود را به دست می آورد.. افراد با پوست روشن ملانین کمتری دارند و بنابراین بیشتر در معرض آسیب تشعشع هستند uv قرار داده شده. استفاده از کرم ضد آفتاب جذب اشعه ماوراء بنفش را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

3. پیری زودرس پوست

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث افزایش سن پوست و عمیق تر شدن چین و چروک های پوست می شود.. اشعه uv با گذشت زمان، پوست را سفت، چرمی و چروک می کند. از آنجایی که این مشکل به تدریج رخ می دهد، اکثر افراد آن را یک اثر اجتناب ناپذیر پیری می دانند، اما پیری زودرس را باید جدی گرفت.. چین و چروک های عمیق بافت پوست 90اغلب آنها توسط اشعه ماوراء بنفش ایجاد می شوند. اگرچه این بیماری بدخیم نیست، اما خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

4. سرطان پوست

اشعه ماوراء بنفش خورشید خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. آفتاب گرفتن طولانی مدت، زندگی در مکان هایی با نور شدید خورشید و عدم مراقبت از پوست از عوامل اصلی سرطان پوست هستند.. سه نوع اصلی سرطان پوست عبارتند از: کارسینوم سلول سنگفرشی، کارسینوم سلول بازال و ملانوما که همگی با پرتو درمانی درمان می شوند. uv فعال می شوند. این پخش DNA سلول های پوست را تغییر می دهد و سلول های سرطانی ایجاد می کند. امروزه سرطان پوست بیشتر از سرطان سینه، پروستات، ریه و روده بزرگ است.

ملانوما

این بیماری جدی ترین شکل سرطان پوست در انسان است 15 در حالی که 29هر سال محبوب است. ملانوما 3درصدی از موارد سرطان پوست را شامل می شود. با این حال تمام شده است 75درصد مرگ و میر ناشی از سرطان پوست با ملانوما مرتبط است. قرارگیری در معرض تشعشع uv و آفتاب سوختگی بخصوص در دوران کودکی یکی از عوامل این بیماری است.

سرطان سلول سنگ‌فرشی

کارسینوم سلول سنگفرشی تومورهایی هستند که شبیه ندول یا لکه های قرمز و پوسته پوسته هستند.. این سرطان می تواند به توده های بزرگ تبدیل شود و به سایر قسمت های بدن سرایت می کند.

کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال شایع ترین نوع سرطان پوست است. این بیماری معمولاً به صورت برجستگی های کوچک و گوشتی روی سر و گردن یا سایر نواحی پوستی ظاهر می شود. کارسینوم سلول بازال به کندی رشد می کند و به ندرت به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد، اما می تواند به استخوان ها حمله کند و خطر جدی ایجاد کند..

2. آسیب تشعشع uv برای چشم

آب مروارید نوعی آسیب چشم است که باعث می شود عدسی چشم شفافیت خود را از دست بدهد. اگر بیماری آب مروارید درمان نشود، منجر به نابینایی می شود. مطابق با تحقیق، تشعشع uv آفتاب خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می دهد. امروزه آب مروارید را می توان با جراحی درمان کرد اما بهتر است از بروز آن جلوگیری کرد.

انواع دیگر آسیب های چشمی نیز می توانند بینایی شما را به خطر بیندازند. ناخنک، سرطان پوست اطراف چشم و دژنراسیون ماکولا بیماری هایی هستند که در اثر تشعشعات ایجاد می شوند uv بوجود آمدند. شما می توانید تمام این مشکلات را با محافظت مناسب از چشم کاهش دهید.

3. آسیب ناشی از تشعشعات uv برای سیستم ایمنی بدن

دانشمندان دریافته اند که قرار گرفتن بیش از حد در معرض تشعشعات uv عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن و قدرت دفاع طبیعی پوست را سرکوب می کند.. پوست به طور معمول در برابر مهاجمان خارجی مانند سرطان و عفونت مقاوم است. اما قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و توانایی پوست برای دفاع از خود در برابر این مهاجمان را کاهش دهد..

محافظت از بدن در برابر اشعه uv

نور خورشید منبع اصلی اشعه ماوراء بنفش است. خورشید معمولاً از ساعت است 10 در صبح تا 4 بعد از ظهر شدیدترین تشعشعات را دارد. فاصله خانه شما از خط استوا، ارتفاع ابرها و بازتاب های سطحی نیز بر شدت تابش خورشید تاثیر می گذارد.. همانطور که گفتیم، پرتوها uv برای پوست و بدن انسان مضرات زیادی دارد و بنابراین باید خود را از آن محافظت کنیم. اولین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که در ساعات زیر نور شدید آفتاب تا حد امکان در سایه باشیم و از آفتاب گرفتن خودداری کنیم..

هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید قسمت های حساس بدن را با لباس بپوشانید و برای بقیه قسمت های پوست از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.. حاوی بالم لب SPF همچنین از پوست لب خود در برابر اشعه uv محافظت می کند.

اشعه ماوراء بنفش خورشید برای چشم نیز مضر است، بنابراین استفاده از کلاه و عینک استاندارد در روزهای آفتابی توصیه می شود.. عینک آفتابی استاندارد باید دارای اشعه باشد UVA و UVB رد نشوید.

مراقبت از فرزندان خود را نیز فراموش نکنید. محصولات ضد آفتاب کودکان و کلاه های لبه پهن از پوست، مو و چشم کودکان شما در برابر اشعه محافظت می کند. uv محافظت می کنند.

آخرین کلمه

اشعه ماوراء بنفش بخشی از طیف تابش الکترومغناطیسی خورشید است که علیرغم کاربردهای علمی و فوایدی که برای بدن دارد، خطرات احتمالی زیادی را در خود پنهان می کند.. با درک بهتر این تشعشعات، می توانیم آگاهانه از خود و اطرافیانمان در برابر آسیب دیدن آن محافظت کنیم.. برای محافظت از خود در برابر بیماری های ناشی از اشعه ماوراء بنفش باید از محصولات ضد آفتاب و عینک آفتابی مناسب استفاده کنیم.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، پیشنهاد می کنیم آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منابع دیگر: بریتانیکا

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر