انواع گوجه فرنگی؛ با 18 نوع خوشمزه و رنگارنگ آشنا شوید


گوجه فرنگی در ابتدا فقط در آمریکای جنوبی و مرکزی کشت می شد، اما بعداً به تمام دنیا آورده شد و اکنون انواع گوجه فرنگی در کشورهای مختلف کشت می شود. کاشت گوجه فرنگی تقریباً آسان است. هر بذر گوجه فرنگی را می توان از بازار خرید و در باغچه یا گلدان کاشت. گوجه فرنگی یکی از مواد اصلی بیشتر غذاها و سالادها است. این گیاه ارزش غذایی بسیار خوبی دارد و حاوی مواد مغذی زیادی از جمله ویتامین A و C، پتاسیم و فیبر است. گوجه فرنگی برای درمان برخی بیماری ها نیز مفید است. در این مطلب چند نوع گوجه فرنگی را ارائه کرده ایم.

1. آلیکانته گوجه فرنگی

این نوع گوجه فرنگی یک گوجه قرمز متوسط ​​است. گوجه فرنگی آلیکانته به طور یکنواخت رسیده و هیچ لکه سبزی روی آن دیده نمی شود. در عین حال، گوجه فرنگی آلیکانته محصولی زودرس و سنگین است.

2. گوجه فرنگی آزویچکا

گوجه فرنگی Azuichka زرد، کروی و آبدار است. این گوجه فرنگی معمولاً بزرگ است و هر بوته این گیاه میوه های زیادی دارد. ساختار چند سوراخه این گوجه فرنگی آن را از سایر گوجه فرنگی ها متمایز می کند.

3. گوجه فرنگی استیک

بیفتیک نوعی گوجه فرنگی آمریکایی و یکی از بزرگترین انواع گوجه فرنگی است که گاهی وزن یکی از این گوجه ها به 450 گرم می رسد! بیشتر این گوجه فرنگی ها صورتی یا قرمز هستند و دانه های بسیار ریز دارند. این نوع گوجه فرنگی در انگلستان با نام «بیف» شناخته می شود. این گوجه فرنگی به اندازه گوجه فرنگی های کوچکتر از نظر تجاری قابل استفاده نیست و در مقادیر محدود تولید می شود.

4. گوجه فرنگی BetterBoy

این نوع گوجه فرنگی بیش از 50 سال است که کشت می شود و از آنجایی که هر گیاه میوه های زیادی دارد، نام آن در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. گوجه فرنگی چغندر معمولاً حدود 340 گرم وزن دارد و در 72 روز می رسد.

5. گوجه فرنگی سیاه کریمه (کریم سیاه)

گوجه فرنگی سیاه کریمه همانطور که از نامش پیداست در منطقه کریمه روسیه کشت می شود و طعم شیرین بی نظیری دارد. رنگ ارغوانی یا قرمز بسیار تیره این گوجه دلیل نامگذاری آن سیاه است. طعم این گوجه فرنگی بسیار خوب است و از کاشت تا برداشت تقریبا 90 روز طول می کشد.

6. گوجه فرنگی کامپاری

این گوجه فرنگی به دلیل آبدار بودن، محتوای قند بالا، اسیدیته کم و بافت سفت شناخته شده است. گوجه فرنگی کامپاری کمی بزرگتر از گوجه فرنگی گیلاسی است، اما کوچکتر و گردتر از گوجه فرنگی آلویی است. البته این نوع گوجه فرنگی را می توان یک گوجه فرنگی هیبریدی دانست، چرا که می توان گوجه فرنگی کامپری را از انواع دیگر گوجه فرنگی تولید کرد. گوجه فرنگی کامپاری شیرین ترین و خوشمزه ترین گوجه فرنگی است.

7. گوجه فرنگی بنفش چروکی

گوجه فرنگی چروکی رنگ قرمز تیره ای دارد که با رسیدن به رنگ بنفش مایل به قهوه ای تیره تغییر می کند. البته قسمت های نزدیک طوقه گوجه فرنگی معمولا سبز است. گوجه فرنگی چروکی یکی از گوجه فرنگی های تیره است و حتی برخی آن را در دسته گوجه فرنگی سیاه قرار می دهند.

گوجه فرنگی چروکی دارای بافتی سفت و آبدار است. دانه های آن در سراسر قسمت گوشتی گوجه فرنگی پراکنده شده و دانه ها با ژل سبز رنگ احاطه شده اند. این گوجه فرنگی در اکثر فصول تابستان و پاییز موجود است و برای تهیه بسیاری از غذاها و دسرها از آن استفاده می شود.

8. گوجه فرنگی آلمانی جانسون

این نوع گوجه قرمز رنگ صورتی و تقریباً بدون دانه است. گوجه فرنگی های جانسون آلمانی بزرگ هستند و وزن هر کدام 350 تا 700 گرم است. این گوجه فرنگی بهترین نوع گوجه فرنگی برای خلال کردن یا کنسرو کردن است. جانسون آلمانی مقاوم به بیماری است و در مناطق مرطوب رشد می کند.

9. گوجه فرنگی سفید بزرگ

این گوجه فرنگی به رنگ سفید مایل به کرم است و از 450 تا 900 گرم وزن دارد. پرورش این گیاه بسیار آسان است و به راحتی می توانید آن را در باغچه کاشت و پرورش دهید. این نوع گوجه فرنگی در آب و هوای گرم به خوبی رشد می کند زیرا در برابر خشکی و ترک خوردگی مقاوم است.

10. گوجه سبز گورخر

این گوجه فرنگی دارای خطوط زرد و سبز تیره است. البته، نوع قدیمی‌تر وقتی کاملاً رسیده بود زرد می‌شد، اما گوجه‌فرنگی‌های سبز زبرا امروزی معمولاً به جای زرد در زمان رسیدن، قرمز هستند. طعم گوجه سبز گورخری ترش است و بافت و ساختار آن نرم تر و لطیف تر از گوجه فرنگی های دیگر است. گوجه سبز معمولا نارس در نظر گرفته می شود، اما گوجه سبز زبرا با وجود سبز بودن آماده مصرف است.

11. گوجه فرنگی تپه ای

این نوع گوجه فرنگی ظاهری گرد و کروی دارد و به رنگ زرد و نارنجی و دارای خطوط راه راه قرمز است. طعم ملایم و گوشتی دو ویژگی خوب این گوجه فرنگی است که آن را برای استفاده در سالاد مناسب می کند. این گوجه فرنگی شبیه گوجه فرنگی استیک است و 450 تا 900 گرم وزن دارد. گوجه فرنگی تپه ای شیرین و خوش طعم با کمی اسیدیته است.

85 تا 94 روز طول می کشد تا این گوجه فرنگی به طور کامل برسد. در عین حال رشد این گیاه بسیار آسان است و در هر فصلی قابل رشد است.

12. گوجه فرنگی آلو

این نوع گوجه فرنگی که «گوجه فرنگی فرآوری شده» یا «گوجه ربی» نیز نامیده می شود، عمدتاً برای تولید پاستا کشت می شود. این گوجه فرنگی ها معمولاً بیضی یا استوانه ای شکل هستند و سوراخ های کمتری نسبت به گوجه فرنگی های گرد معمولی دارند. از آنجایی که این گوجه فرنگی سفت است، برای تهیه پاستا مناسب است. انواع مختلف گوجه فرنگی آلویی در بازار به فروش می رسد. برخی از انواع گوجه فرنگی به اندازه گوجه گیلاسی هستند که به گوجه انگوری نیز معروف هستند. این گوجه فرنگی ها در فصولی که گوجه فرنگی وجود ندارد در سوپرمارکت ها یافت می شوند.

13. گوجه فرنگی راف

منشا این گوجه فرنگی اسپانیا است و از سال 1969 کشت می شود طعم و بافت این گوجه عالی است. این نوع گوجه فرنگی می تواند آب غنی از نمک را تحمل کند، بنابراین به راحتی می توان آن را در گلخانه پرورش داد.

ظاهر این گوجه فرنگی بسیار عجیب است و شکلی نامنظم دارد. شیارهای عمیق این نوع گوجه فرنگی تا مرکز گسترش می یابد. قسمت بیرونی گوجه فرنگی راف سبز تیره است اما داخل آن صورتی است. این نوع گوجه فرنگی دارای بافتی گوشتی و سفت و در عین حال آبدار و خوش طعم است. طعم آن چیزی بین شکر و مرکبات است. این گیاه از داخل بیرون آمده و آماده برداشت است.

14. گوجه فرنگی رم

گوجه فرنگی روما نوعی گوجه فرنگی آلویی است که هم برای پاستا و هم برای کنسرو استفاده می شود. ظاهر این گوجه فرنگی شبیه گلابی است و به همین دلیل به گوجه گلابی قرمز نیز معروف است. این نوع گوجه فرنگی بافتی ثابت و گوشتی دارد و به همین دلیل ماندگاری طولانی دارد. گوجه فرنگی روما تا 1 متر رشد می کند و وزن هر گوجه فرنگی به 60 گرم می رسد. دانه های این نوع گوجه فرنگی از گوجه فرنگی معمولی کوچکتر است. به همین دلیل طعم خوبی دارد.

15. گوجه فرنگی راتگرز

قبل از اینکه کشاورزی مکانیزه شود، گوجه فرنگی راتگرز به دلیل طعم خوب و ماندگاری طولانی یکی از محبوب ترین گوجه فرنگی ها بود. میزان اسیدیته در برابر شیرینی آن در تعادل کامل است. اندازه این نوع گوجه فرنگی متوسط ​​و رنگ آن قرمز است. عملکرد گوجه فرنگی راتگرز زیاد است و به همین دلیل محصول تجاری خوبی محسوب می شود.

16. گوجه فرنگی فوق العاده شیرین 100

این نوع گوجه فرنگی یک گوجه فرنگی ترکیبی، تقریباً هم اندازه گوجه گیلاسی و بسیار شیرین است. میانگین وزن این گوجه فرنگی ها 28 گرم و ضخامت آنها 2.5 سانتی متر است. این نوع گوجه فرنگی به صورت دسته های بزرگ و بلند رشد می کند و نکته جالب این است که در تمام طول سال می توان آنها را پرورش داد.

17. گوجه فرنگی براندی واین

این گوجه فرنگی یکی از خوش طعم ترین گوجه فرنگی های دنیاست و پوستی نرم و صاف دارد. اندازه این گوجه فرنگی بزرگ است و در بیشتر موارد می توان آن را با سیب زمینی مقایسه کرد. گاهی وزن این گوجه فرنگی به 680 گرم می رسد. رسیدن این گوجه فرنگی ها معمولا بین 80 تا 100 روز طول می کشد و رشد کندی دارند.

گوجه فرنگی برندی واین شبیه به گوجه فرنگی استیک است. گوجه فرنگی برندی واین به دلیل طعم و بافتی که دارد برای استفاده در انواع سالادها ایده آل است

18. لذت باغبان

گوجه فرنگی گاردنز دی لایت یکی از انواع گوجه گیلاسی است که به دلیل طعم عالی خود طرفداران زیادی دارد. این گوجه فرنگی در آلمان به دنیا آمده است، دارای دسته های پر است. در واقع هر خوشه 6 تا 12 گوجه فرنگی دارد. گوجه فرنگی باغبانی دارای بافت سفت بوده و در برابر ترک خوردن مقاوم است. به همین دلیل گوجه فرنگی باغبانی ماندگاری طولانی دارد.

آخرین کلمه

بیش از 10000 نوع گوجه فرنگی در جهان وجود دارد. در این مقاله تعدادی از رایج ترین گوجه فرنگی ها را معرفی کرده ایم. اگر می خواهید توضیح خاصی اضافه کنید، خوشحال می شویم که آن را در قسمت نظرات برای ما بنویسید.


راه حل هایی برای زیبا و سالم ماندن


توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر