بارداری در سن 40 سالگی؛ خطرات، فواید، نکاتی برای بارداری سالم


اگر فکر می کنید در سن 40 سالگی برای باردار شدن خیلی دیر شده است، باید به شما بگوییم که زمان مناسبی برای باردار شدن وجود ندارد. بسیاری از مردم در دهه 40 خود بچه دارند. بارداری در این سن خطرات و مزایای خود را دارد. پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر در مورد بارداری در 40 سالگی تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بارداری در 40 سالگی

شاید تعجب کنید که نه تنها بسیاری از زنان در دهه 40 خود باردار می شوند، بلکه تعداد حاملگی ها در این دوران نیز افزایش می یابد. یکی از بزرگترین موانع برای باردار شدن در 40 سالگی، باروری افراد است. البته بسیاری از خانم ها تا سن 40 سالگی مشکلی برای باردار شدن ندارند اما طبق آمار با افزایش سن احتمال بارداری کاهش می یابد و احتمالا فرد به روش های کمک باروری نیاز خواهد داشت.

احتمال باروری در یک سال بدون استفاده از روش های کمک باروری در اواخر دهه 30 60 درصد است. در واقع در سنین 38 تا 39 سالگی، احتمال باروری در هر سیکل قاعدگی 13.2 درصد است. این در حالی است که احتمال باروری در هر سیکل در سنین 30 تا 31 سالگی 20 درصد و در سن 44 سالگی به 6.6 درصد کاهش می یابد. نرخ باروری هر سال به طور چشمگیری کاهش می یابد، به ویژه در میان افرادی که هرگز بچه دار نشده اند.

اگر در سن 41 تا 43 سالگی یا بیشتر باردار شوید، ممکن است نگران این باشید که سن شما چه تاثیری بر کودک شما خواهد داشت. خوشبختانه، اگرچه احتمال بروز عوارض جانبی در دهه 20 و 30 سالگی کمتر است، اما همچنان می توانید در دهه 40 زندگی خود بارداری سالمی داشته باشید، به خصوص اگر از سلامت خوبی برخوردار هستید و مراقبت های دوران بارداری منظم را دریافت می کنید.

حفظ جنین در 40 سالگی

همه بارداری ها با احتمال سقط جنین همراه است. این احتمال با افزایش سن افزایش می یابد که تا حدی به دلیل افزایش احتمال بیماری های مزمن در این دوره از زندگی است. یک بیماری مزمن مانند دیابت، فشار خون بالا یا بیماری تیروئید می تواند بر بارداری تأثیر بگذارد و احتمال سقط جنین یا مرده زایی را افزایش دهد. به همین دلیل مراقبت های قبل از بارداری بسیار مهم است.

با مراجعه به پزشک قبل از بارداری می توانید خطر ابتلا به بیماری های مزمن را تحت کنترل کاهش دهید. به عنوان مثال، پزشک ممکن است داروهای سازگار با بارداری را پیشنهاد کند یا از داروهای جدید در دوران بارداری استفاده کند.

خطر بارداری بعد از 40 سال

بارداری در 40 سالگی به اندازه کافی پیچیده است. هر چه سالم تر باشید، احتمال بروز عوارض جانبی کمتر خواهد بود. البته حتی زنان سالم نیز می توانند عوارض جانبی ناشی از بارداری را تجربه کنند.

پس از 40 سالگی به احتمال زیاد در دوران بارداری موارد خاصی را تجربه خواهید کرد، از جمله:

صحبت با پزشک در مورد سابقه پزشکی خود و انجام معاینات منظم در دوران بارداری می تواند درمان یا پیشگیری از عوارض جانبی را قبل از جدی شدن آسان تر کند.

1. تغییرات فیزیکی در دوران بارداری

بارداری بدن را تغییر می دهد. خانم هایی که برای مدت طولانی باردار بوده اند به خوبی می دانند که بارداری در سنین بالا فرم بدن آنها را بیشتر تغییر می دهد. یکی از جدی ترین احتمالاتی که برای بارداری میانسالی باید در نظر گرفت، تغییر کلی در وضعیت جسمانی شماست. به طور معمول فردی که فعال است و گرفتگی و درد روزانه کمی دارد، علائم فیزیکی مرتبط با بارداری او تقریبا طبیعی است. اما اگر معمولاً در میانسالی از درد و گرفتگی رنج می برید، ممکن است علائم بالینی مرتبط با بارداری را در سنین بالاتر تجربه کنید.

خوشبختانه، اگر در حال حاضر ورزش می کنید، نیازی به توقف نیست. کلاس های ورزش بارداری تضمین می کند که بارداری ایمن و راحت داشته باشید. پزشک یا مامای شما تغییرات برنامه ورزشی شما را توضیح خواهند داد.

فعال بودن راهی برای کاهش استرس و فشار بارداری است. حتی اگر تازه ورزش می کنید، می توانید از مزایای آن بهره مند شوید. شنا، پیاده‌روی و یوگا ورزش‌هایی هستند که اکثر کارشناسان برای افرادی که قبل از بارداری فعال نبودند یا در برنامه‌های ورزشی خود موفق نبوده‌اند توصیه می‌کنند.

2. تغییرات روانی در دوران بارداری

بارداری هورمون ها و احساسات شما را تغییر می دهد. نوسانات خلقی در دوران بارداری به خوبی شناخته شده است، اما شما به عنوان یک زن بالغ احتمالا چیزی دارید که افراد جوان تر از شما ندارند: توانایی مقابله موثرتر با این تغییرات. مشکلات اقتصادی و عاطفی می تواند باعث تحریک عاطفی در دوران بارداری شود. اگرچه سن و تجربه درمان همه این مشکلات نیست، اما با افزایش سن تا حدودی ثبات ایجاد می شود. برای مثال، جوانان با استرس هایی مانند یافتن مسکن یا ثبات شغلی دست و پنجه نرم می کنند که ممکن است در آن سن با آن درگیر نباشید.

درمان ناباروری در 40 سالگی

درمان ناباروری برای افراد مختلف متفاوت است. از دریافت داروهای خوراکی و رابطه جنسی منظم تا دریافت تخمک های اهدایی یا انجام IVF. یکی از مهمترین مسائل در دوران بارداری، نگهداری و کیفیت تخمک شماست. تعداد تخم ها و سلامت آنها با افزایش سن کاهش می یابد. پزشک می تواند کیفیت تخمک های شما را با انجام آزمایش باروری ارزیابی کند. به طور کلی پس از 35 سالگی، اگر پس از 6 ماه رابطه مستمر بدون پیشگیری از بارداری، باید از متخصص باروری کمک بگیرید. حدود یک سوم از زنان بالای 35 سال و نیمی از زنان نزدیک به 40 سال از متخصص باروری کمک می گیرند. البته توانایی شوهرتان برای تولید اسپرم با افزایش سن کاهش می‌یابد و بر شانس باروری شما تأثیر می‌گذارد.

آزمایش ژنتیک

آزمایش ژنتیک برای زنان باردار در هر سنی توصیه می شود، اما غربالگری ژنتیکی در سن 40 سالگی برای سندرم داون (تریزومی 21)، سندرم ادوارد (تریزومی 18) و سندرم پاچو (تریزومی 13) اهمیت بیشتری دارد. سن مادر یکی از عوامل اصلی سندرم داون است.

شانس داشتن فرزند مبتلا به سندرم داون در خانم 25 ساله 1 در 12000 است که در سن 40 سالگی این شانس به 1 در 100 مورد می رسد و در 49 سالگی به 1 در 10 مورد افزایش می یابد.

غربالگری ژنتیکی احتمال ابتلای کودک به مشکلات ژنتیکی را نشان می دهد. به عنوان مثال این تست نشان می دهد که احتمال داشتن فرزند مبتلا به سندرم داون 1 در 200 است و طبق آمار اولیه (1 در 100) نتیجه آزمایش شما منفی است. اما اگر این احتمال مثلاً 1 در 80 باشد، نتیجه آزمایش شما مثبت است. البته غربالگری ژنتیکی به طور قطعی نمی گوید که فرزند شما مشکل ژنتیکی دارد، فقط خطرات را در مقایسه با گروه سنی شما محاسبه می کند. این آزمایش هیچ خطری برای مادر و کودک ندارد و به شما در تصمیم گیری کمک می کند.

آمینوسنتز یا بیوپسی کوریونی ممکن است با خطراتی همراه باشد.

تولد در 40 سالگی

اگر این اولین زایمان شما نیست، خوشبختانه شانس شما برای زایمان زودرس کمتر از کسانی است که اولین فرزند خود را در 40 سالگی به دنیا می آورند. چیزی که زایمان در 40 سالگی را پیچیده تر می کند، سلامتی شماست. احتمال بروز عوارض جانبی در یک زن مبتلا به یک بیماری مزمن بیشتر از یک فرد سالم است. با این حال، بیماری های مزمن تنها یک تکه از این پازل هستند.

برخی افراد معتقدند که سن و وضعیت روحی مادر در افزایش عوارض حین زایمان مانند القای زایمان و سزارین نقش دارد. علاوه بر عوارض مربوط به بارداری، القای زایمان نیز می تواند به دلیل اضطراب در مورد زایمان رخ دهد. همچنین با افزایش سن نیاز به سزارین تا 48 درصد افزایش می یابد. اگرچه این بدان معنا نیست که حتماً به سزارین نیاز دارید، اما گزینه سزارین بیشتر برای شما مناسب است. به همین دلیل، مشورت با پزشک دارای تجربه در مدیریت زایمان سالمندان ضروری است.

ثبات اقتصادی در 40 سالگی

یکی از دلایل اصلی تاخیر در بارداری تا 40 سالگی، رسیدن به ثبات اقتصادی است. برای افراد مختلف متفاوت است. شاید در جوانی شغلی داشته باشید که نیاز به سفر زیاد داشته باشد یا بخواهید قبل از بچه دار شدن به موقعیت خاصی در شرکت برسید. شاید بخواهید یک خانه خاص، یک بورس تحصیلی یا یک حساب مالی خاص بگیرید و بعد صاحب فرزند شوید. صحبت با مادران هم سن و سال خود باعث می شود متوجه شوید که تنها نیستید و می توانید در مورد مشکلات رایج با آنها صحبت کنید.

سلامت پس از زایمان

یکی از موضوعاتی که بیشتر افراد را هیجان زده می کند، سلامت کودک است. احتمال بروز عوارض جانبی در کودکان بالای 40 سال بیشتر است، اما خوشبختانه با مراقبت مناسب و فناوری جدید، اکثر نوزادان حتی در این شرایط سالم هستند.

فواید بارداری بعد از 40 سال

اگر بیش از 40 سال دارید و در تلاش برای بچه دار شدن هستید، باید منتظر چیزهای زیادی باشید. اما بارداری در سنین بالا مزایایی نیز دارد، از جمله:

  • شناخت بهتر خود؛
  • تجربه و احساس مسئولیت بیشتر در زندگی؛
  • رژیم غذایی سالم تر؛
  • ثبات شغلی بیشتر و وقت آزاد بیشتر برای تربیت فرزندان؛
  • ثبات اقتصادی بیشتر در سنین بالاتر
  • سرزنش کمتر کودک توسط مادر؛
  • فرزندان مادران بزرگتر کمتر دچار مشکلات رفتاری، اجتماعی یا روانی می شوند.

نتایجی که اظهار شده

  • اکثر افراد بالای 40 سال باردار هستند و فرزند سالمی دارند، اما باید به مراقبت های دوران بارداری از جمله آزمایش خون منظم، آزمایش ادرار و سونوگرافی توجه کنند.
  • اگر اکنون نمی خواهید بچه دار شوید و می خواهید آن را تا سنین بالاتر به تعویق بیندازید، می توانید از روش های حفظ باروری مانند IVF و فریز کردن تخمک استفاده کنید.

تو گفتی

چقدر با اواخر بارداری آشنا هستید؟ آیا شما در این شرایط هستید؟ در صورت تمایل می توانید تجربه و نظر خود را در قسمت نظرات برای ما بنویسید و این مقاله را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاشقانه یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، باید این کتاب را بخوانید.