بایننس به اتهامات پولشویی SEC پاسخ می دهد


ارائه نادرست حقایق نادرست، این پاسخی است که صرافی بایننس به اتهامات پولشویی توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) داد.

به گزارش Valx و به نقل از bitcoinist، بایننس ادعا می کند که هرگز تراکنش های پولشویی انجام نداده است. در 5 ژوئن 2023، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از بایننس به دلیل نقض قوانین مختلف اوراق بهادار شکایت کرد. بخشی از این شکایت مربوط به اتهامات پولشویی بود و Changpeng ‘CZ’ Zhao، مدیرعامل بایننس نیز به پولشویی متهم شد.

اکنون سخنگوی بایننس آمریکا در پاسخ به این ادعاها گفته است:

اتهامات کمیسیون بورس و اوراق بهادار مبنی بر معاملات و معاملات پولشویی بی فایده است و ما همه چنین اتهاماتی را رد می کنیم. همه این سوالات بر اساس یک سوء تفاهم بزرگ از حقایق و سوء استفاده از قانون است. مدیرعامل شرکت و کل مجموعه بورس هیچ وقت کاری به پولشویی نداشتند.

اما با وجود این تکذیب‌ها، هنوز دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد این اتهامات ممکن است چندان بی‌اساس نباشد. گزارش وال استریت ژورنال نشان می دهد که ادعاهای SEC ممکن است درست باشد.

بر اساس این گزارش، در اولین ساعات راه اندازی بایننس در سال 2019، تقریباً 70 هزار دلار بیت کوین به طور مشکوکی معامله شد. مدیر عامل بایننس در پاسخ به این گزارش گفت که این فعالیت از طرف خود بایننس انجام شده است: فکر می کنم این تراکنش کار خود ماست.

اما چرا این اتهامات جدی و مهم هستند؟ برای درک بهتر تراکنش‌های مشکوک و معاملات پولشویی، باید در نظر داشته باشیم که اساساً، وقتی یک واحد تجاری دارایی‌هایی را می‌فروشد و همان را می‌خرد، می‌تواند بازار را به نفع خود دستکاری کند. چه می گویید پاسخ آسان است. این امر باعث افزایش حجم مبادلات و افزایش شدید قیمت کالا می شود زیرا این تصور را ایجاد می کند که تقاضا زیاد است.

این داستان می تواند برای بسیاری از سرمایه گذاران گمراه کننده باشد و نمونه بارز دستکاری بازار است.

اگر واقعاً بایننس درگیر پولشویی بود، احتمالاً این کار را برای افزایش حجم معاملات خود انجام داده و به معامله گران این تصور را می دهد که با وجود تازه وارد بودن به بازار، نقدینگی کافی در این پلتفرم وجود دارد.

در آن زمان، بایننس مجبور بود با شرکت هایی مانند Coinbase و FTX برای بازار ایالات متحده رقابت کند، که به معامله گران کمک کرد تا مجبور نباشند سفارشات خرید و فروش خود را تکمیل کنند.

با توجه به حساسیت موضوع پولشویی، مراجع نظارتی خواستار نظارت بیشتر بر صنعت ارزهای دیجیتال هستند و از سوی دیگر، شرکت های فعال در این حوزه همواره تلاش کرده اند تا با ایجاد شفافیت، اکثر مسائل و موارد مبهم را حل کنند، اما گاهی کار به گره می خورد و سوء تفاهم یا مشکل به حدی است که هیچ یک از طرفین از ادعای خود صرف نظر نمی کنند. باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا بایننس می تواند رد آن را ثابت کند یا خیر.