با دانستن این 10 علامت سکته مغزی جان یک بیمار را نجات دهید


سکته مغزی در اثر انسداد یا پارگی سرخرگ مغز ایجاد می شود. بیشتر سکته‌ها به دلیل لخته شدن خون (سکته مغزی ایسکمیک) و سایر سکته‌ها مربوط به خونریزی در مغز (سکته مغزی هموراژیک) است. دانستن علائم سکته مغزی بسیار مهم است. زیرا زمان حیاتی ترین عاملی است که بر اثربخشی درمان تأثیر می گذارد.

بسیاری از بیماران به دلیل تاخیر در مراجعه به بیمارستان دچار عوارض جدی می شوند یا حتی جان خود را از دست می دهند. یکی از دلایل این تاخیر نادیده گرفتن علائم هشدار دهنده سکته است.

به همین منظور مقاله ایده آل مگ امروز را به ارائه علائم این بیماری مهم اختصاص داده ایم. اگر می خواهید در شرایط اضطراری بتوانید خود یا عزیزانتان را نجات دهید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

مهمترین علائم سکته مغزی

هر یک از نواحی مختلف مغز قسمت خاصی از بدن را کنترل می کند، بنابراین علائم سکته به ناحیه آسیب دیده بستگی دارد. علائم این بیماری ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

1. مشکلات بینایی یا تاری دید

در یک مطالعه، محققان بیماران سکته مغزی را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که این افراد دانش کمی از علائم هشداردهنده دارند و 82.6 درصد از آنها نمی‌دانستند که مشکلات بینایی نشانه‌های بالقوه سکته هستند.

سکته مغزی می تواند باعث دوبینی، تاری دید یا از دست دادن بینایی در یک چشم شود. با این حال، این علامت ممکن است مانند سایر علائم (از جمله ضعف صورت، ضعف بازو، و مشکلات گفتاری) ناشناخته بماند. بنابراین، این یکی از علائمی است که باید به آن توجه کنید.

2. مشکل در صحبت کردن

سکته مغزی می تواند بر عضلات دهان و گلو تأثیر بگذارد و توانایی صحبت کردن یا درک مکالمات را مختل کند. یکی از راه های تشخیص سکته مغزی زمانی است که تکنسین های فوریت های پزشکی یا پزشکان از بیمار می خواهند یک عبارت را تکرار کند. اگر گفتار بیمار نامفهوم است، از کلمات اشتباه استفاده می کند یا قادر به صحبت کردن نیست، ممکن است فرد سکته کرده باشد یا در حال سکته باشد.

3. ضعف در بازوها یا پاها

در طول سکته مغزی، معمولاً یک دست یا پا (یا هر دو) ناگهان ضعیف، بی‌حس یا فلج می‌شود. در بیشتر موارد، سکته مغزی نیمکره راست باعث فلج در سمت چپ بدن می شود و سکته مغزی در نیمکره چپ، سمت راست بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر زمانی که هر دو دست را به طور همزمان بالا می آورید، یکی از بازوها پایین بیفتد، این نشانه ضعف عضلانی ناشی از سکته است. همچنین می توانید هر پا را به طور جداگانه با چشمان باز بلند کنید تا تعادل خود را بررسی کنید.

4. سرگیجه یا از دست دادن تعادل

مشکل در راه رفتن می تواند منجر به زمین خوردن یا از دست دادن تعادل شود. اگر احساس سرگیجه، حالت تهوع یا مشکل در راه رفتن دارید، دیگران ممکن است فکر کنند که شما مشروبات الکلی مصرف کرده اید. اما در واقع می تواند یکی از علائم سکته مغزی باشد.

بسیاری از مردم علائم سکته مغزی را با بیماری های دیگر مانند بیماری پارکینسون، میگرن یا حتی کووید-19 (کرونا) اشتباه می گیرند. گاهی اوقات سرگیجه ناگهانی حتی به یک سندرم ویروسی نسبت داده می شود.

5. درد

نتیجه یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که درد یک علامت غیرعادی یا استثنایی سکته است. به عبارت دیگر، این یک علامت شایع این بیماری نیست، اما ممکن است برخی افراد قبل از سکته مغزی آن را تجربه کنند. بنابراین اگر به طور ناگهانی در بازو، پا، پهلوی صورت یا قفسه سینه خود احساس درد کردید، آن را نادیده نگیرید.

6. سردرد شدید

سردرد ناگهانی و شدید، که ممکن است بدترین سردردی باشد که تا به حال تجربه کرده اید، یکی از شایع ترین علائم سکته مغزی است. گاهی سردرد با استفراغ، سرگیجه یا از دست دادن هوشیاری همراه است.

در سال 2021، گروهی از محققان در یک مطالعه بالینی آگاهی بیماران مبتلا به فشار خون و دیابت را در مورد علائم سکته مغزی بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که درصد زیادی از مردم نمی دانند که سردرد شدید می تواند نشانه سکته باشد. در صورت بروز چنین سردردی باید به دنبال درمان باشند.

7. صورت آرام

احساس ضعف یا بی حسی ناگهانی در یک طرف صورت یکی از علائم سکته مغزی است. این یکی از اولین نشانه هایی است که باید به آن توجه کرد. برای تشخیص سکته مغزی، پرسنل فوریت های پزشکی از شما می خواهند که لبخند بزنید یا دندان های خود را نشان دهید. اگر یک طرف صورت شما افتاد یا حرکت نکرد، به این معنی است که سکته کرده اید.

8. خستگی یا تغییرات ذهنی

خستگی می تواند یکی از علائم مهم سکته مغزی باشد. زمانی که فردی به طور ناگهانی احساس خستگی می کند و دلیل دقیق آن را نمی داند، ممکن است سکته کرده باشد.

مطالعه ای در مورد تفاوت علائم سکته مغزی ایسکمیک (سکته مغزی ناشی از لخته شدن خون) بین مردان و زنان نشان می دهد که زنانی که سکته کرده اند بیشتر از مردان علائمی مانند ضعف عمومی، خستگی، بی نظمی و تغییر در وضعیت روانی دارند. ، تجربه می کنند.

9. سکسکه

سکسکه معمولاً بی ضرر است، اما علت آن می تواند از تند غذا خوردن تا سایر مشکلات پزشکی، مانند نفخ و اختلالات سیستم عصبی مرکزی (از جمله سکته مغزی) متغیر باشد. هنگامی که ضربه بر مرکز تنفسی مغز تاثیر می گذارد، باعث سکسکه ناگهانی و طولانی مدت می شود.

10. تنگی نفس یا تپش قلب

اگر فردی مشکل تنفس داشته باشد یا قلبش خیلی سریع می‌زند، ممکن است دچار سکته شده باشد. اگر سابقه مشکلات قلبی یا تنفسی دارید، باید مراقب سکته مغزی باشید. تنفس اختلال در خواب ممکن است یک عامل خطر مستقل برای سکته مغزی باشد. علاوه بر این، ریتم نامنظم قلب خطر سکته را افزایش می دهد.

تفاوت علائم سکته مغزی در مردان و زنان

مردان و زنانی که دچار سکته مغزی می شوند، اغلب علائم مشابهی مانند افتادگی صورت، ضعف بازو و تکلم را تجربه می کنند. سایر علائم رایج در مردان و زنان شامل مشکلات بینایی در یک یا هر دو چشم و مشکل در حفظ تعادل یا هماهنگی است.

علاوه بر این، زنان ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 • ضعف عمومی
 • گیجی یا مشکلات حافظه
 • خستگی، حالت تهوع یا استفراغ

برخی از علائم سکته مغزی در زنان به قدری خفیف هستند که نادیده گرفته می شوند. این ممکن است درمان را به تاخیر بیندازد.

علائم سکته مغزی در کودکان

شاید عجیب به نظر برسد، اما سکته مغزی در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. حتی نوزادان، نوزادان و کودکان بسیار خردسال نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. شایع ترین عوامل خطر سکته مغزی در کودکان عبارتند از:

 • بیماری قلبی مادرزادی یا اکتسابی
 • بیماری های ژنتیکی که بر رگ های خونی مغز تأثیر می گذارد
 • بیماری سلول داسی‌شکل
 • اختلالات خود ایمنی
 • ضربه ای به سر یا گردن
 • عفونت هایی که بر مغز تأثیر می گذارد، مانند مننژیت

سکته مغزی در کودکان با علائم زیر همراه است:

 • سردرد شدید و ناگهانی همراه با استفراغ و خواب آلودگی
 • از دست دادن بینایی یا دوبینی
 • سرگیجه شدید
 • از دست دادن تعادل یا هماهنگی
 • تشنج در یک طرف بدن
 • بی حسی یا ضعف در یک طرف بدن
 • مشکل در صحبت کردن یا درک آنچه دیگران می گویند

در کودکان خردسال، پزشک ممکن است علائم سکته مغزی را به یک بیماری شایع تر نسبت دهد. از سوی دیگر، ممکن است کودک نتواند برخی از علائم را گزارش کند. همه اینها تشخیص را دشوار می کند. با این حال، اگر شک دارید که فرزندتان مشکلی دارد، هرگز در مشورت با پزشک تردید نکنید.

وقت دکتره

اگر علائم یا علائم سکته مغزی را مشاهده کردید، حتی اگر این علائم ظاهر شوند و از بین بروند، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

تست FAST به شما کمک می کند سکته مغزی را راحت تر تشخیص دهید. نام این آزمون از حرف اول عبارت زیر گرفته شده است:

 • F یا فرد افتاده: آیا یک طرف صورت افتاده یا بی حس است؟ از بیمار بخواهید لبخند بزند. آیا هنگام لبخند زدن یک طرف صورتتان آویزان می شود؟
 • و یا ضعف در بازو: آیا بازو ضعیف است یا بی حس؟ از فرد بخواهید هر دو دست خود را بالا بیاورد. آیا دست به سمت پایین حرکت می کند؟
 • S یا مشکلات گفتاری: آیا گفتار بیمار نامفهوم است؟
 • T یا زمان تماس با 115 (زمان): زمان مهم است. در صورت مشاهده علائم سکته مغزی، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید (شماره 115).

سکته مغزی یکی از عوامل مهم مرگ و میر و ناتوانی است. به طور متوسط، 1.9 میلیون سلول مغز در هر دقیقه پس از سکته می میرند. بنابراین درمان به موقع احتمال ناتوانی و خطر مرگ را کاهش می دهد.

آخرین کلمه

سکته مغزی یک بیماری جدی است که می تواند برای فردی که آن را تجربه می کند و اطرافیانش بسیار وحشتناک باشد. اما خوشبختانه با توجه به پیشرفت علم پزشکی این روزها راه های بهتری برای درمان وجود دارد.

اگر علائم سکته مغزی را در خود یا یکی از نزدیکان خود مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید. هرچه درمان زودتر شروع شود، عوارض کمتری خواهد داشت. تاخیر در درمان می تواند منجر به آسیب دائمی مغز و مرگ شود.

سوالات متداول

سکته مغزی خاموش چیست و چه علائمی دارد؟

سکته مغزی خاموش زمانی رخ می دهد که انسداد یک رگ خونی در مغز باعث مرگ سلولی شود. اما بیمار هیچ علامتی ندارد. زیرا در این صورت قسمت هایی از مغز که به عملکردهای حیاتی مربوط نمی شوند تحت تاثیر قرار می گیرند. این بیماری با تکنیک های تصویربرداری پیشرفته مانند ام آر آی و سی تی اسکن قابل تشخیص است.

علائم حمله ایسکمیک گذرا (TIA) چیست؟

TIA یا سکته کوچک، یک سکته مغزی هشداردهنده است که به طور موقت جریان خون به مغز را قطع می کند. TIA یک اورژانس پزشکی با علائم سکته مغزی است. از آنجایی که بیشتر علائم TIA برای مدت کوتاهی (از چند دقیقه تا 24 ساعت) طول می کشد، این عارضه اغلب نادیده گرفته می شود.

چگونه پزشک سکته مغزی را تشخیص می دهد؟

پزشک می تواند با معاینه فیزیکی، آزمایش خون (بررسی میزان لخته شدن خون، سطح قند خون و عفونت) و با استفاده از روش های تصویربرداری، سکته مغزی را تشخیص دهد.

امتیاز شما برای این پست