برای نصب سیستم اعلام حریق به کجا مراجعه کنیم؟ • مجله تصویر زندگی


سیستم اعلام حریق به سیستمی گفته می شود که در ادارات، کارخانه ها، ساختمان های بزرگ تجاری، مسکونی و هتل ها و اماکن اقامتی طراحی و تعبیه می شود تا در شرایط اضطراری ایجاد حریق، با هشداری که انجام می دهد می توان برای محافظت از کارکنان و ساکنین ساختمان اقدام کرد و از ضررهای بزرگ مالی و جانی جلوگیری به عمل آورد. سیستم اعلام حریق زمانی که فعال می شود با به صدا درآمدن زنگ هشدار، علاوه بر ایجاد فرصت برای تخلیه ساکنین ساختمان موجب می شود تا حریق در لحظات اولیه وقوع شناسایی شده و پیش از گسترده شدن و غیر قابل مهار شدن آن، بتوان از گسترش آن جلوگیری نمود.

انواع دتکتورهای اعلام حریق

در هسته یک سیستم اعلام حریق، دستگاه های هشدار دهنده ای برای تشخیص وقوع حریق قرار دارند که می توان به هشدار دهنده های حرارتی، هشدار دهنده های دود، هشدار دهنده های مونوکسید کربن اشاره کرد.

دتکتور حرارتی: این دتکتور طوری طراحی شده است که بر روی دما حساس بوده و اگر مقدار دمای فضایی که در آن قرار دارد از مقدار معینی فراتر رفت، زنگ هشدار را فعال می کند.

دتکتور دود: این کاشف حریق بر اساس شکست نور فعال می شود به این صورت که یک گیرنده نور فتوسل و یک منبع نور توسط یک محفظه تاریک از یکدیگر جدا شده اند و منبع نور روی فتوسل نمی تابد. بر اساس حریق و انتشار دود در محیط، عبور دود در داخل محفظه باعث پراکنده شدن نور منبع و شکست آن شده و نور بر روی فتوسل می تابد که خروجی آن شروع زنگ هشدار می باشد.

دتکتور مونوکسید کربن: گاز CO یا همان مونوکسید کربن گازی سمی و خطرناک است که بر اثر احتراق تولید می شود و در صورت انتشار در فضا می تواند برای افراد خصوصا زمانی که در خواب هستند، بسیار مرگ آور باشد. دتکتورها یا آشکارسازهای مونوکسید کربن دارای سنسورهایی هستند که می توانند در برابر انتشار این گاز سمی واکنش نشان داده و زنگ هشدار را فعال کنند. این آشکارسازها دارای یک سلول الکتروشیمیایی هستند که گاز مونوکسید کربن را حس کرده و تشخیص می دهد ولی در برابر دود یا حرارت فعال نمی شود.

سیستم اعلام حریق بهینه را از کجا تهیه کنیم؟

از آن جایی که سیستم اعلام حریق یک سیستم حساس و حیاتی بوده و باید یک عملکرد بی عیب و نقصی در هنگام وقوع حریق از خود به نمایش بگذارد، مهم است که این سیستم را از کدام شرکت تهیه می کنید. شرکت ساریان سیستم نوین از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را در زمینه ارائه راهکارهای مهندسی حریق شروع کرد و یکی از مشاوران مورد تایید سازمان آتش نشانی تهران به شمار می رود. از آن جایی که ساریان سیستم نوین با کمپانی های معتبر اروپایی همکاری دارد و از  متخصصان باتجربه و ماهری برخوردار است، خرید تجهیزات اعلام حریق از آن می تواند اطمینان بخش باشد. خرید سیستم اطفا حریق خصوصا سیستم اطفای حریق FM-200 که با استاندارد Vds  آلمان تولید شده و کارآیی بسیار بالایی جهت اطفاء حریق خصوصا در مناطق حساس مانند دیتاسنترها، اتاق های برق، اتاق های کنترل و مراکز نگهداری اسناد و سایر مراکز مهم از خود نشان می دهد، به شما این اطمینان را می دهد که در هنگام بروز حریق در کمترین زمان ممکن آن را مهار خواهید کرد. با خرید سیستم اطفا حریق از ساریان سیستم نوین سلامت و ایمنی ساختمان خود را تضمین کنید.