بهترین نان های تخت در جهان; از نودل و پیادینا گرفته تا بربری و لواش


نان یک غذای رایج در سراسر جهان است که در انواع مختلفی تولید می شود. در این مقاله طرز تهیه، بر اساس نظر افرادی که آنها را امتحان کرده و نظرسنجی کرده اند، بهترین نان های تخت را برای شما آورده ایم. با ما بمان.

مبنای انتخاب بهترین نان های تخت دنیا

نان هایی که در این مقاله ارائه می کنیم بر اساس نظر افرادی که در بررسی بهترین نان های تخت دنیا در سایت رتبه بندی مواد غذایی (TasteAtlas) شرکت کرده اند، انتخاب شده اند. این سایت مکانیسم های مختلفی را برای تشخیص افراد واقعی از ربات ها و همچنین رتبه بندی به دلیل تعصب ملی یا محلی مورد بررسی قرار داد و در نهایت از ۷۱۵۷ نظر ارسالی، ۴۴۶۹ نظر تایید شد.

البته نمی توان این رتبه را نتیجه نهایی جهانی نان دانست. هدف این سایت ارائه انواع نان و ارضای کنجکاوی در مورد غذاهای سایر مناطق جهان است.

1. نان روتی کانایی

نام نان: روتی کانایی
کشور:
مالزی
نکته ها: 4.9

روتی چنای نوعی نان است که از آرد گندم، آب، تخم مرغ و روغن کرچک تهیه می شود. در واقع خمیر تهیه شده به این صورت را روی تابه گذاشته و سرخ می کنند. این نوع نان در سنگاپور، اندونزی، برونئی و تایلند نیز تهیه می شود. نان چانای روتی در طول پخت چندین بار تا می شود و رول می شود و در نتیجه یک نان پوسته پوسته با سطح ترد و داخلی نرم به دست می آید.

رایج ترین کره ای که برای تهیه این نان استفاده می شود، روغن هندی است. گفته می شود که کارگران هندی که به مالزی مهاجرت کرده بودند، دستور تهیه این نان را آموختند و آن را به هموطنان خود در هند آموزش دادند.

2. نان سیر سیر

نام نان: کره سیر نان
کشور:
هند
نکته ها: 4.8

انواع مختلفی از نان در هند تهیه می شود که نان سیر کره ای محبوب ترین آنهاست. این نوع نان از آرد، مخمر، نمک، شکر و ماست تهیه می شود. ابتدا نان باز را در فر می پزند و وقتی طلایی شد از فر خارج می کنند. سپس آن را با کره یا چربی حیوانی می ریزند و سیر له می کنند. این نان را می توانید با انواع غذاها از جمله:

  • کار کردن
  • مرغ کره ای؛
  • کوفته قلقلی؛
  • عدس؛
  • پنیر.

3. نان بربری

نام نان: بربریت
کشور:
ایران
نکته ها: 4.7

نان بربری نوعی نان تخت ایرانی است که با آرد گندم درست می شود. خمیر این نان قبل از پخت کاملا ورز داده می شود. نان های آماده معمولاً بیضی شکل بلند هستند. روی خمیر نان بربر یک لعاب آرد می ریزند تا پوسته رویی آن طلایی شود اما داخل نان سبک و نرم باقی بماند.

قبل از پختن خمیر نان سنتی بربر، به صورت اختیاری روی آن دانه های مختلفی مانند سیاه دانه یا کنجد می پاشند. “بربر” نامی قدیمی و نه چندان مطلوب است که در زمان های قدیم مردم را “خزر” می نامیدند. به نظر می رسد که این نان در اصل توسط مردم هزاره اختراع شده و بعدها به ایران آورده شده است.

4. نان Focaccia di Reco

نام نان: فوکاچیا دی رککو
کشور:
ایتالیا
نکته ها: 4.7

این نوع نان یکی از انواع محبوب نان فوکاچیا است و در شهر رککو ایتالیا معروف به لیگوریا و پایتخت نان فوکاچیا متولد شد. نان فوکاچیا را می توان در نانوایی ها، پیتزا فروشی ها و رستوران های سراسر شهر یافت. گفته می شود این نوع نان در قرن دوازدهم میلادی زمانی اختراع شد که ساکنان این شهر می خواستند با مواد اندکی که داشتند (آرد، آب، روغن زیتون و کمی پنیر) برای صلیبیون نان درست کنند.

5. نان

نام نان: نان
کشور:
هند
نکته ها: 4.6

نان یک نان تخت هندی محبوب و منحصر به فرد است که بافت نرمی دارد. اولین ردپای این نان را می توان در اشعار امیرخسرو (دهلوی) شاعر پارسی گوی هندی در سال 1300 میلادی مشاهده کرد. ریشه نام این نوع نان، کلمه ایرانی «نان» است. نان در دربار شاهنشاهی دهلی به دو صورت نان تنوک (نان سبک) و نان تنوری (روی دیوار سنگی تنور پخته می شد) تهیه می شد.

این نان از ترکیب آرد سفید، مخمر، تخم مرغ، شیر، نمک و شکر تهیه می شود و در فر پخته می شود. در وسط اکثر روستاهای هندی یک تنور محلی وجود دارد که روستاییان می توانند نان خود را در آن بپزند.

6. نان پیادینا

نام نان: پیادینا
کشور: ایتالیا
نکته ها: 4.6

نان پیادینا زمانی غذای اصلی مردم فقیر ایتالیا بود، اما امروزه این نان کبابی که با مواد مختلفی مانند پنیر خامه ای نرم یا گوشت پخته شده با گوجه فرنگی پر می شود و به عنوان ساندویچ مصرف می شود، بسیار محبوب است. جووانی پاسکولی، شاعر ایتالیایی قرن نوزدهم، نان پیادینا را «نان فقر، انسانیت و آزادی» نامید. از آن زمان تا کنون، این نان راهی طولانی را طی کرده تا به محبوب ترین نان امروزی تبدیل شود.

7. تارت فلامبه

نام نان: تارت فلامبه
کشور:
فرانسه
نکته ها: 4.6

تارت فلامبه نوعی نان تخت نازک، مستطیلی و بسیار ترد است که معمولا با موادی مانند تارت، پنیرهای مختلف، کرم فریشه و پیاز نازک بوداده پر می شود. طعم این نان را می توان با کمی نمک، فلفل سیاه آسیاب شده، روغن بادام زمینی و جوز هندی بهبود بخشید. این نان را در تنورهای آجری با زغال نیم سوخته می پزند و به همین دلیل به آن فلامبه می گویند.

8. نان روتی پراتا

نام نان: روتی پراتا
کشور:
سنگاپور
نکته ها: 4.6

روتی پراتا یکی از نان های تخت مخصوص سنگاپور است که با کره حیوانی تهیه می شود. داخل این نان نرم و بیرون آن ترد است. نان روتیپراتا با گوشت گوسفندی یا کاری ماهی سرو می شود. انواع مختلفی از روتی پراتا در سنگاپور وجود دارد که از نرم و کرکی تا بسیار ترد را شامل می شود. این نان را می توان با افزودن موادی مانند شکلات، بستنی یا پنیر به یک دسر خوشمزه تبدیل کرد.

9. نان Focaccia Barese

نام نان: نان بره فوکاچیا
کشور:
ایتالیا
نکته ها: 4.6

این نان خوشمزه که اصالتاً اهل Puglia (منطقه ای در جنوب شرقی ایتالیا) است، با خمیر نرم و تخمیر شده درست می شود. این خمیر ترکیبی از بلغور، آرد گندم و پوره سیب زمینی است. سمولینا یک آرد غلات کامل است که از گندم خاصی به نام گندم دوروم به دست می آید. از این گندم برای تهیه ماکارونی استفاده می شود.

روی نان فوکاچیا معمولاً با گوجه گیلاسی و زیتون پر می شود، اما می توان از مواد دیگری مانند سبزیجات، نمک درشت یا رزماری نیز استفاده کرد. فوکاچیا همیشه به شکل گرد پخته می شود و سخاوتمندانه با روغن زیتون آغشته می شود. این نان بهتر است گرم مصرف شود.

10. نان لواش

نام نان: لواش
کشور:
ایران، ارمنستان
نکته ها: 4.5

نان لواش یکی از نان های مسطح است که بسیاری معتقدند منشا آن ارمنستان است. اما این نان در سراسر آسیای غربی (به ویژه ایران و ترکیه) و قفقاز (آذربایجان) شناخته شده و تهیه می شود. البته برخی نان لواش را یکی از نان های سنتی ایرانیان می دانند و می گویند ارمنستان سنت پخت لواش را از ایرانیان به عاریت گرفته است. به هر حال ارمنستان نان لواش را به عنوان میراث فرهنگی خود در یونسکو به ثبت رسانده و ایران نیز برای میراث عمومی درخواست داده است.

نان لواش از خمیر آرد گندم، نمک، آب و مخمر تهیه می شود. پس از ور آمدن خمیر، آن را به صورت گلوله های کوچک در می آورند و با وردنه روی سطح صاف پهن می کنند و در تنور سفالی به نام تنور می پزند. ضخامت، اندازه، شکل و نحوه ورز دادن این نان بستگی به منطقه ای دارد که در آن تهیه می شود.

11. پنکیک پیاز

نام نان: پنکیک با پیاز
کشور:
چین
نکته ها: 4.5

پنکیک پیاز نوعی نان تخت چینی است که بدون مخمر درست می شود. این نان از آرد گندم، روغن و پیاز بسیار ریز خرد شده تهیه می شود. گاهی برای تهیه این نان از موادی مانند فلفل سیاه، رازیانه و کنجد استفاده می شود. این نان را معمولاً به قطعات کوچک برش می دهند و با سس سویا داغ سرو می کنند.

اگرچه منشاء این نان دقیقا مشخص نیست، اما اکثر مردم معتقدند که این نان اولین بار در شانگهای (چین) تهیه شده است. این نان شباهت زیادی به نان تخت هندی پاراتا دارد. پنکیک پیاز سبز به دلیل طعم و بافت بی نظیرش یکی از محبوب ترین غذاهای خیابانی در چین و تایوان است.

12. غوزلمه (پنکیک)

نام نان: غوزلمه (پنکیک)
کشور:
بوقلمون
نکته ها: 444

گوزلمه یکی از نان های مسطح ترکی است که از آرد گندم، آب، مخمر، روغن زیتون و ماست تهیه می شود. این مواد از ترد و شکننده شدن بیش از حد نان جلوگیری می کنند. این نان را با موادی مانند گوشت، سبزیجات، تخم مرغ، انواع پنیر یا قارچ پوشانده و سپس نان را روی چوب ساج می پزند.

گوزلمه در ابتدا صبح ها یا بعد از ظهر به عنوان میان وعده سرو می شد، اما امروزه به عنوان یک غذای معمولی در رستوران ها و کافه ها یا به عنوان غذاهای خیابانی نیز تهیه می شود.

13. رشته فرنگی

نام نان: رشته فرنگی
کشور:
بوقلمون
نکته ها: 4.3

رشته فرنگی یکی از نان های سنتی ترکیه است که از آرد، آب، نمک و روغن زیتون بدون مخمر تهیه می شود. این نان را با وردنه صاف می کنند تا به شکل خمیر نازک در بیاید. گفته می شود نودل نان شکل اصلی شیرینی فیلو است.

بسیاری از شیرینی های ترکی از خمیر رشته درست می شوند. این نان به قدری مقوی است که می توان از آن به عنوان نان ساندویچی استفاده کرد. نان یوفکا در سال 2016 در یونسکو و میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسید.

14. کسرا

نام نان: کسرا
کشور:
الجزایر
نکته ها: 4.1

کسرا یا خوبز فاطر یکی از نان های مسطح سنتی الجزایری است که روزانه مصرف می شود. این نان ترکیبی از بلغور، روغن، نمک و آب است. این نان بدون مخمر درست می شود. داخل این نان نرم و بیرون آن ترد است.

نان کسرا بسیار نازک است و سوراخ های بسیار کوچکی در آن وجود دارد. این نان در فر پخته نمی شود، بلکه روی اجاق گاز یا در تاگینه درست می شود. تاجین از کلمه فارسی «تابه» گرفته شده است و معمولاً از خشت پخته و سرامیک های مقاوم در برابر حرارت ساخته می شود.

نان کسرا را می توان با سوپ مرغ الجزایری یا سوپ فریک میل کرد.

15. پاروتا (پاروتا)

نام نان: پاروتا (پاروتا)
کشور:
هند
نکته ها: 4.1

پاروتا یکی از نان های تخت هندی است که بیشتر به عنوان غذای خیابانی به فروش می رسد. البته این نان در مالزی و سریلانکا طرفداران زیادی دارد. این نان ترکیبی از چربی حیوانی، آب و آرد گندم تصفیه شده و گاهی تخم مرغ است.

پاروتا در تابه با سبزیجات مختلف یا کاری گوشت سرو می شود. این نوع نان را می توان خرد کرد و در ترکیب با گوشت، تخم مرغ و سس سالسا داغ استفاده کرد.

موقعیت نان های ایرانی

سایر نان های ایرانی در فهرست 100 نان برتر دنیا قرار دارند. همانطور که در این لیست مشاهده می کنید نان بربر و لواش به ترتیب امتیاز 4.7 و 4.5 را کسب کرده اند. سایر نان های ایرانی مانند سنگک، شیرمال و توفتون به ترتیب امتیاز 4.4، 4.4 و 4.1 را کسب کردند.

آخرین کلمه

کدام یک از نان های این لیست را امتحان کرده اید یا دوست دارید امتحان کنید؟ اگر در این نظرسنجی شرکت کنید، به نان هایی که می شناسید چه امتیازی می دهید؟


اصول و روش های عملی برای یادگیری سریع و دائمی هر زبان جدید