بیوگرافی کارلوس اسلیم، ثروتمندترین تاجر و کارآفرین جهان


کارلوس اسلیم در 28 ژانویه 1940 در مکزیکوسیتی به دنیا آمد. این کارآفرین مکزیکی توانست به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل شود. از طریق Grupo Carso، SA de CV، هلدینگ های آن در ارتباطات، بیمه، ساخت و ساز، انرژی، معدن، خرده فروشی، انتشارات و امور مالی فعالیت می کنند.

خلاصه بیوگرافی کارلوس اسلیم

اسلیم در خانواده ای لبنانی و مسیحی که به مکزیک مهاجرت کرده بودند به دنیا آمد. پدرش در طول انقلاب 1910-1920 مکزیک در املاک و مستغلات ثروتی به دست آورد.او در کنار برادرانش بزرگ شد که با آموزه های کارآفرینی احاطه شده بودند، زیرا گفته می شود پدرش به آنها پول می داد و به آنها در اداره آن کمک می کرد. این به او اجازه داد اولین حساب خود را در 12 سالگی باز کند و سهام بانک ملی مکزیک را بخرد.

پدر و مادر کارلوس اسلیم

کارلوس از پدر و مادری کاتولیک به نام های جولیان اسلیم حداد و لیندا هلو متولد شد. آنها لبنانی الاصل بودند. پدرش در 14 سالگی از لبنان به مکزیک مهاجرت کرد. در آن زمان، فرستادن کودکان لبنانی به خارج از کشور قبل از 15 سالگی امری رایج بود. مادر کارلوس، لیندا هلو، در پارال، چیهواهوا به دنیا آمد. خانواده او در اواخر قرن نوزدهم به مکزیک مهاجرت کردند.

همسر کارلوس اسلیم

کارلوس در سال 1966 در سن 26 سالگی با سومایا دومیت ازدواج کرد. این رابطه تا زمان مرگ او در سال 1999 دوستانه باقی ماند. مرگ همسر کارلوس اسلیم تأثیر بدی بر او گذاشت. اگرچه او نه تنها در مکزیک بلکه در سراسر جهان مردی ثروتمند بود، اما تصمیم گرفت دیگر ازدواج نکند. کارلوس شرکتی را بر اساس نام خود و همسرش، CARSO تأسیس کرد. او همچنین بزرگترین موزه گالری هنری در آمریکای لاتین را به یاد همسرش Museo Soumaya افتتاح کرد و نامگذاری کرد.

فرزندان کارلوس اسلیم و سومایا دومیت

کارلوس اسلیم دامیت تاجر، پسر ارشد کارلوس اسلیم و یکی از ثروتمندترین افراد ایالات متحده و دارای مدرک مدیریت بازرگانی از دانشگاه آناهواک است.

مارکو آنتونیو اسلیم دومیت پسر دیگر کارلوس است که در حال حاضر رئیس اینبورسا است.

اورت پاتریک، ونسا و یوهانا پسران دیگر اسلیم هستند و تنها دختر او سومایا است.

آغاز سرمایه گذاری کارلوس اسلیم

پدر کارلوس اسلیم در سال 1953 در حالی که او تنها 13 سال داشت درگذشت. او به دانشکده مهندسی دانشگاه ملی خودمختار مکزیک (UNAM) رفت زیرا تصمیم گرفت در کنار تدریس برنامه ریزی خطی و جبری در رشته مهندسی عمران تحصیل کند.

اسلیم در رشته مهندسی از دانشگاه ملی خودمختار مکزیک فارغ التحصیل شد و در اواسط دهه 1960 شروع به سرمایه گذاری و ایجاد مشاغل مختلف کرد که پایه و اساس Grupo Carso شد.

او پس از فروپاشی اقتصادی مکزیک در سال 1982 میلیاردر شد، زمانی که دولت مکزیک به دلیل کاهش ارزش پزو بدهی های خارجی را نپرداخت و شروع به ملی کردن بانک ها و ترساندن سرمایه گذاران کرد. اسلیم پس از خرید ارزان و کنترل سهام شرکت های مختلف، آنها را به گونه ای مدیریت کرد که در طول یک دهه ارزش کل آنها افزایش یافت.

سرمایه گذاری کارلوس اسلیم در مکزیک و خارج از کشور

برای بیش از ده سال، سهام کلیدی و لنگر موفقیت اسلیم، مالکیت او بر فرانچایز تلفن ملی سابق Teléfonos de México (تلمکس) بود که به او اجازه داد تا سبد سرمایه گذاری خود را به شرکت های مخابراتی و فناوری آمریکایی مانند Prodigy و SBC Communications گسترش دهد. . شرکت گسترش Grupo Carso همچنین منافع زیادی در چندین شرکت مکزیکی داشت.

در پایان دهه 1980، اسلیم روابط نزدیکی با مطبوعات برقرار کرد. کارلوس سالیناس دی گورتاری و حزب حاکم انقلابی تلمکس را در سال 1990 خصوصی کردند و اسلیم به همراه SBC و فرانس تلکام آن را به قیمت 1.76 میلیارد دلار خریداری کردند. اسلیم بعداً تلمکس را تصاحب کرد و از فرانس تلکام فاصله گرفت، اما روابط نزدیکی با SBC داشت.

کنترل سخت او بر Telmex باعث ناراحتی رقبای آن و همچنین برخی از مصرف کنندگان منتقد این غول ارتباطات شده است. بخش تلفن همراه Telmex، América Móvil، در سال 2001 به عنوان یک شرکت جداگانه منحل شد و طی چندین سال از رشد قابل توجهی برخوردار شد و در نهایت به یکی از بزرگترین شرکت های مخابراتی در جهان تبدیل شد.

اسلیم محصولات الکترونیکی و شرکت خدمات بیمار CompUSA را در سال 2000 خریداری کرد. او در سال 2007 شرکت را پس از اینکه متوجه شد توانایی خود برای ایجاد تفاوت را اشتباه ارزیابی کرده است فروخت.

سال بعد، اسلیم بزرگترین سهامدار شرکت‌های نیویورک تایمز، کنگلومرای مالی سیتی گروپ، خرده‌فروشی لوکس ساکس و خرده‌فروشی لوازم الکترونیکی Circuit City شد. در سال 2017، América Móvil اعلام کرد که یک شبکه تلویزیونی اسپانیایی زبان جدید به نام Nuestra Vision را با هدف مخاطبان مکزیکی-آمریکایی راه اندازی خواهد کرد.

اسلیم که یک مجموعه دار و بشردوست مشهور است (1994) یک موزه هنری غیرانتفاعی به نام Museo Soumaya (به نام همسرش) در مکزیکو سیتی تأسیس کرد. در سال 2011، موزه به ساختمان بزرگتری در شهر منتقل شد. ساختار جدید سندان شکل که توسط برادر همسر اسلیم، فرناندو رومرو طراحی شده است، دارای نمای پوشیده از شش ضلعی آلومینیومی است. فضای داخلی موزه 183000 فوت مربع (17000 متر مربع) فضای نمایشگاهی دارد.

علاوه بر این، اسلیم در احیای مرکز تاریخی مکزیکوسیتی نقش داشت و در سال 2000 بنیاد مرکز تاریخی مکزیکوسیتی را تأسیس کرد و به همین دلیل در سال 2004 جایزه آدریان را از صندوق جهانی بناهای تاریخی به دلیل تلاش هایش در حفظ آثار مهم دریافت کرد. بناهای فرهنگی

اسلیم همچنین جوایز متعددی را برای تلاش های بشردوستانه خود در مکزیکوسیتی دریافت کرد. یکی از این فعالیت ها ایجاد بنیاد کارلوس اسلیم با تمرکز بر حوزه های بهداشت، ورزش و آموزش بود. این بنیاد از پروژه های تحقیقاتی بهداشت عمومی در مکزیک از طریق سازمان هایی مانند موسسه بهداشت کارلوس اسلیم حمایت می کند.

در سال 2009، بنیاد کارلوس اسلیم با Grameen Trust شریک شد. گرامین تراست یک تراست سرمایه گذاری غیرانتفاعی است که توسط بانک گرامین نمایندگی می شود. این بانک در بنگلادش توسط یک اقتصاددان به نام محمد یونس به عنوان وسیله ای برای اعطای وام های کوچک به مردم فقیر تاسیس شد. این مشارکت منجر به راه اندازی برنامه اعتبار خرد Grameen-Carso در مکزیک شد.

در سال‌های 2015 تا 2016، اسلیم علناً از دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری آمریکا به دلیل اظهارنظرهای نژادپرستانه درباره مهاجران مکزیکی در ایالات متحده، پیشنهاد ساخت دیوار در امتداد مرز ایالات متحده و مکزیک و تهدید به خروج ایالات متحده از توافقنامه تجارت آزاد انتقاد کرد. شمال (نفتا) انتقاد کرد.

اسلیم پس از ملاقات غیرمنتظره این دو مرد در دسامبر 2016 (زمانی که ترامپ به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد) دیدگاه خود را تکرار کرد که سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی در مکزیک بسیار موثرتر از دیوار فیزیکی برای جلوگیری از مهاجرت ناخواسته است.

ویژگی های اخلاقی کارلوس اسلیم

خانواده اسلیم یکی از ثروتمندترین خانواده های جهان است. کارلوس اسلیم در جولای 2014 بالاتر از بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، در میان ثروتمندترین افراد قرار گرفت. او یک سرمایه دار به سبک آمریکایی قرن بیستم است که همیشه به انحصار بیشتر فناوری اعتقاد داشت. او اولین فردی از یک کشور در حال توسعه است که در صدر فهرست فوربس قرار گرفته است.

  • کارلوس یک مولتی میلیاردر است و ثروت او 75.5 میلیارد دلار تخمین زده می شود.
  • کارلوس علاقه ای به پر زرق و برق ترین خانه های دنیا ندارد و همچنین راننده شخصی ندارد و دوست دارد خودش رانندگی کند.
  • او از طرفداران پر و پا قرص باشگاه بیسبال نیویورک یانکیز است.
  • کارلوس یک مرد خانواده است و تا زمان مرگ همسرش در سال 1999 با سمایا دامیت ازدواج کرد.

سرمایه گذاری های کمی شناخته شده کارلوس اسلیم

کارلوس اسلیم تاجر مکزیکی در آمریکای لاتین نه تنها به دلیل اینکه ثروتمندترین مرد منطقه است، بلکه به دلیل سرمایه گذاری های کلانش در مخابرات و مواد خام نیز شناخته شده است.

اما علاوه بر این، اسلیم یک سری تجارت در مکزیک دارد که در خارج از سرزمین های آزتک کمتر شناخته شده اند، از جمله لوازم التحریر، کافه ها، رستوران ها، کارخانه های شکلات سازی، مراقبت های بهداشتی، موسیقی، فروش کامپیوتر، لباس و سیگار و غیره. منتفی نیست که در کوتاه مدت برخی از فروشگاه های زنجیره ای، رستوران ها و کافه های سنبورن در کشورهایی مانند برزیل یا آرژانتین، دو اقتصاد که در حال حاضر جزو اولویت های کارآفرینان هستند، گسترش یابد.

برای کسانی که در مکزیک زندگی می کنند، نام Sanborn به اندازه صحبت در مورد آب و هوا رایج است. با 165 شعبه در سه ماهه سوم 2017، 9 شعبه بیشتر از قبل در سال 2016، کسب و کار این زنجیره در سراسر کشور گسترش یافته است. برای اسلیم، پول مهم است، اما اشتیاق و عشق او می تواند تجارت او را محبوب کند. دو تا از محبوب‌ترین برندها Sanborn’s و Sears هستند، برندهایی که در ایالات متحده اعلام ورشکستگی کردند، اما این سرمایه‌دار بسیار قدرتمند مکزیکی توانست آنها را به‌عنوان برندهای مورد علاقه طبقه متوسط ​​حفظ کند.

لوئیس انریکه مرکادو، روزنامه نگاری که در اوایل دهه 1970 در بورس اوراق بهادار مکزیک کار می کرد، زمانی که اسلیم یک کارگزار بورس بود، به Infobae Mexico گفت: “Sanbor Navlin یک شرکت ثبت شده بود که اقتدار اجتماعی زیادی برای کارلوس داشت.”

در سال 1903، داروخانه آمریکایی سنبورن در مرکز شهر مکزیکو سیتی توسط والتر سنبورن، داروساز آمریکایی تأسیس شد. پس از انقلاب مکزیک در سال 1901، سنبورن یک ساختمان تاریخی به نام La Casa de los Azulejos را اجاره و بازسازی کرد. او آن را به یک رستوران مجلل، چایخانه، فروشگاه بزرگ، داروخانه و آبنبات فروشی تبدیل کرد.

این مرکز به محل تجمع جامعه آن زمان تبدیل شد. در سال 1946، پس از افتتاح یک سری شعبه در پایتخت، فرانک سنبورن این زنجیره را به Walgreens شیکاگو فروخت که تا سال 1990 آن را اداره می کرد.

یازده سال بعد، کارلوس اسلیم در صحنه ظاهر شد و بیشتر سهام شرکت را خرید و شروع به بازسازی ساختمان تاریخی ساخته شده در سال 1737 کرد. این شرکت زنجیره ای چندین برند خاص مانند شکلات های سنتی را اداره می کند.

او در اوایل دهه هفتاد یک چاپخانه ورشکسته به نام گالاس و همچنین یک معدن شن و ماسه خرید. او همیشه به دنبال تنوع بخشیدن به سرمایه خود بوده است. او کارهای قابل توجهی با برندهایی انجام داده است که قبلاً در ایالات متحده بودند، مانند Sanborn و Sears.

یکی از شرکت های او Cigarrera La Tabacalera Mexicana (سیگاتام) است که در سال 1981 خریداری کرد. او همچنین برندهای سیگار برگ مانند Marlboro، Delicados و Benson & Hedges را تولید می کند. اگرچه او بیشتر شرکت را در سال 2007 به فیلیپ موریس فروخت، اما 20 درصد از سهام را حفظ کرد.