تاریخچه بیت کوین؛ همه چیز از پیدایش تا کنون


بیت کوین که امروزه پادشاه ارزهای دیجیتال دنیا است، تاریخچه پرتلاطمی دارد.

اگر نمی‌دانید که این ارز دیجیتال چه فراز و نشیب‌هایی را طی کرده تا به جایگاه امروز برسد، با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با تاریخچه بیت کوین؛ این ارز دیجیتال پرطرفدار آشنا کنیم.

نکات کلیدی

 • سازندگان بیت کوین ناشناس هستند و یک فرد یا گروهی با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین را ایجاد کردند.
 • در پروتکل بیت کوین هر چهار سال یک بار هاوینگ رخ می‌دهد که باعث افزایش قیمت آن می‌شود.
 • مهمترین رویدادها تا رسیدن بیت کوین به پذیرش کنونی را می‌توان انتشار وایت پیپر آن در 2018، راه‌اندازی پلتفرم BitPay در 2011 و سال 2017 که پذیرش گسترده بیت کوین اتفاق افتاد را نام برد.

بیت کوین چیست؟

پیش از صحبت در مورد تاریخ پیدایش بیت کوین، نیاز است تا در مورد مفهوم آن صحبت کنیم.

بیت کوین ارز دیجیتالی است که غیر متمرکز بوده و همتا به همتا است. معنا همتا به همتا بودن این است که افراد می‌توانند بدون نیاز به حضور یک شخص سوم به عنوان واسط، اقدام به جابه‌جایی بیت کوین کنند.

در سیستم‌های مالی سنتی، تراکنش‌ها با کمک یک شخص واسط انجام می‌شد. انجام این فرآیند هزینه‌های تراکنش را افزایش می‌داد.

در چنین شرایطی، بیت کوین به وجود آمد که به واسطه آن مردم برای انجام تراکنش‌ها، نیازی به دولت یا موسسات مالی ندارند و می‌توانند بدون نیاز به حضور آن‌ها، فرآیند انتقال پول را انجام دهند.

بیت کوین در واقع به کاربران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از شبکه بلاک چین، اقدام به ردیابی و تأیید تراکنش‌ها کرده و از این طریق تراکنش‌های مالی خود را انجام دهند.

البته با وجود این که ایده بیت کوین نو و جدید است، اما تعدادی از ویژگی‌های پول‌های سنتی مثل قابل حمل بودن، کمیابی، دوام، تعویض پذیری و تقسیم پذیری را داراست.

البته که بیت کوین به جای اعتماد به پشتوانه‌های فیزیکی مانند نقره و طلا یا مقامات مرکزی، طبق قواعد ریاضی عمل می‌کند. اگر می‌خواهید درباره بیت کوین بیشتر بدانید کلیک کنید:

آموزش بیت کوین: چگونه بیت‌کوین بخریم و با امنیت بالا آن را نگهداریم؟

پیدایش بیت کوین

پس از آن که در مورد مفهوم بیت کوین صحبت کردیم، حال نیاز است تا در مورد تاریخچه پیدایش این رمز ارز صحبت کنیم.

تاریخچه پیدایش بیت کوین به سال 2009 باز می‌گردد. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که توسط اکثریت جامعه مورد پذیرش قرار گرفت.

در واقع مفهوم اولیه ارز دیجیتال از دهه 1980 وجود داشت و تلاش‌های زیادی نیز برای ایجاد یک ارز دیجیتالی که مورد پذیرش جامعه باشد، انجام شده بود .

اما در نهایت شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو اقدام به ایجاد ارز دیجیتالی به نام بیت کوین کرد. در واقع بیت کوین تکرار یک ایده قدیمی با فناوری‌های جدید بود.

غیر ممکن است که بخواهیم در مورد تاریخچه بیت کوین صحبت کنیم و در مورد فناوری بلاکچین توضیحی ندهیم.

فناوری بلاک چین مفهوم جدیدی نیست و ایده آن به سال‌های 1970 باز می‌گردد. فناوری بلاکچین ایده منحصربه‌فردی بود که باعث شد تا روش کار کل صنعت فین تک تغییر پیدا کند.

مفهوم بلاکچین

بلاکچین یک سیستم است که در آن تراکنش‌ها و تبادلات به صورت رمزنگاری شده ثبت می‌شود. این یعنی معاملات نمی‌توانند تغییر کرده یا حذف شوند. همچنین همه کاربران می‌توانند به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنند.

بلاکچین در واقع یک فناوری انقلابی است که می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از کاربردها از جمله امور مالی، زنجیره تامین و در دولت‌ها استفاده شود.

ساختار بلاکچین به شکلی است که در آن شاهد بلوک‌هایی هستیم که هر کدام شامل یک مجموعه معاملات است. بلوک‌ها بر اساس زمان ایجاد، به یکدیگر زنجیر شده و از این طریق زنجیره بلاکچین را تشکیل می‌دهند.

هر بلوک رمزنگاری شده و آدرس بلوک قبلی را نیز دارد. همین امر جعل یا تغییر معاملات را غیر ممکن می‌کند.

برای افزودن یک معامله به بلاکچین، باید توسط شبکه از طریق فرآیندی به نام ماینینگ، اطلاعات تایید شود.

ماینینگ یک فرآیند محاسباتی است و اولین ماینری که بتواند این محاسبات را انجام دهد، پاداشی به عنوان «حق افزودن معامله به بلاکچین» دریافت می‌کند.

در واقع بلاکچین فناوری شفاف است چرا که همه کاربران شبکه می‌توانند به تمام معاملاتی که در بلاکچین ثبت شده، دسترسی پیدا کنند. این شفافیت مانع از تقلب و فساد می‌شود.

در واقع فناوری بلاکچین بود که قرارگیری آن در کنار ایده بیت کوین باعث شد تا این رمز ارز در جامعه پذیرفته شود.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره بلاکچین بدست آورید بخوانید: تکنولوژی بلاک‌چین (Blockchain) چیست؟

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، بیت کوین این رویدادهای مهم را پشت سر گذاشته است:

 • 2008: انتشار وایت پیپر بیت کوین
 • 2009: اولین تراکنش بیت کوین انجام شد
 • 2011: پلتفرم BitPay راه‌اندازی شد.
 • 2013: افزایش قیمت بیت کوین
 • 2013: FBI پلتفرم Silk Road که یک بازار آنلاین در دارک وب بود و از بیت کوین برای تراکنش‌های مالی استفاده می‌کرد را از بین برد.
 • 2014: پیدایش اولین صرافی مختص بیت کوین و از بین رفتن آن در همان سال
 • 2015: شروع پذیرش گسترده بیت کوین
 • 2017: مهمترین سال برای بیت کوین از نظر میزان پذیرش و افزایش تراکنش‌ها
 • 2018: بازنگری در شبکه لایتنینگ

بحران مالی 2007 و ظهور بیت کوین

پس از آن که شما را با پیش نیازهای لازم برای معرفی بیت کوین و بررسی تاریخچه آن آشنا کردیم، حال نیاز است تا سفری به سال 2007 داشته باشید.

در سال 2007 حباب وام‌های رهنی ایالات متحده ترکید و این اتفاق باعث ایجاد یک بحران بانکی در آمریکا شد.

در تاریخ 15 سپتامبر 2008، Lehman Brothers یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های ایالات متحده به واسطه این بحران ورشکسته شد.

این آشفتگی مالی و رکود بزرگ باعث افزایش بی‌اعتمادی به بانک‌ها شد و در نهایت بازار نیاز پیدا کرد که از یک ابزار جدید برای معاملات استفاده کند. این ابزار باید ویژگی‌های خاصی داشت تا مورد پذیرش قرار بگیرد.

مهم‌ترین ویژگی این ابزار غیر متمرکز بودن آن است. در واقع نباید توسط شخص یا گروهی مدیریت و کنترل شود.

این نیاز و ایده‌های قبلی مثل ارز دیجیتال و فناوری بلاکچین در نهایت باعث شد تا یک فرد یا گروهی توسعه دهنده ناشناس با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو، به صورت رسمی بیت کوین را در تاریخ 18 آگوست 2008 معرفی کنند.

دو ماه بعد، در تاریخ 31 اکتبر 2008، این گروه وایت پیپر بیت کوین که در واقع توضیحی از این ارز دیجیتال است را منتشر کرد. وایت پیپر بیت کوین ایده هیجان انگیزی را به جامعه سرمایه گذار ارائه کرد.

در واقع ایده‌های اصلی بیت کوین همان اهدافی بود که بازار به آن نیاز داشت. بیت کوین امضا دیجیتال امن، عدم نیاز به حضور یک شخص واسط، مکانیزم اثبات کار (PoW) و رمزگذاری در تراکنش‌ها را همزمان با هم داشت.

بیت کوین از فناوری بلاکچین برای تایید بلاک و محافظت از شبکه استفاده می‌کرد. همچنین امنیت تراکنش‌های انجام شده توسط آن بسیار بالا بود.

تولد بیت کوین: بلوک جنسیس

در 3 ژانویه 2009، بلوک پیدایش بیت کوین، با نام بلوک 0 ایجاد شد. در واقع ایجاد این بلوک، تولد شبکه بیت کوین و آغاز یک انقلاب در حوزه مالی بود.

بلوک پیدایش یا Genesis در تاریخچه بیت کوین اهمیت نمادین دارد و به ناکاموتو، 50 بیت کوین پاداش داد.

ایجاد این بلوک پایه و اساس ماهیت غیر متمرکز و شفاف بیت کوین را ایجاد کرد و به توسعه و پذیرش مشهورترین ارز دیجیتال جهان کمک کرد.

در همین راستا توصیه می‌کنیم بخوانید: تراکنش کوین بیس (Coinbase Transaction) چیست؟

شروع روند صعودی قیمت بیت کوین

در چند ماه اول آغاز فعالیت بیت کوین، تنها ماینرها به بلاکچین بیت کوین دسترسی داشتند. در ابتدا افراد بیت کوین را صرفاً برای تجربه با هم معامله می‌کردند.

در این زمان چون بیت کوین در بین جامعه ارزشی نداشت، قیمتی نیز نداشت. در واقع بیش از یک سال طول کشید تا اولین ترید و معامله بر روی بیت کوین انجام شود.

در پایان سال 2018، New Liberty Standard اولین نرخ مبادله بیت کوین را منتشر می‌کند که در آن، ۱ دلار برابر 1309.3 بیت کوین بود. همچنین در ماه دسامبر، ناکاموتو نسخه دوم بیت کوین را منتشر کرد.

با وجود این که اولین قیمت بیت کوین در سال 2018 ثبت شد، اما 2 سال طول کشید تا اولین استفاده از این ارز دیجیتال برای خرید کالاهای واقعی انجام شود.

در ماه می سال 2010، لازلو هانیچ (Laszlo Hanyecz) که یک برنامه نویس ساکن فلوریدا بود، 10,000 بیت کوین برای دوستش جرمی استوردیوانت در لندن فرستاد تا در ازای آن دو عدد پیتزا بخرد.

دوستش نیز با دریافت بیت کوین، 2 پیتزا به ارزش کل 25 دلار برای او سفارش داد. در ادامه می‌توانید ببینید که هانیچ با این تعداد بیت کوین می‌توانست چه کالاهایی بخرد:

 چند ماه پس از انجام این کار، سایر افراد نیز نگاه ویژه ای نسبت به بیت کوین پیدا کردند. این موضوع باعث شد تا در چند ماه بعدی سال 2010، ارزش بیت کوین بالاخره از یک پنی فراتر برود.

ارزش بیت کوین در ابتدا توافقی بود اما بیت کوین در 2010 در برخی از صرافی‌ها در دسترس قرار گرفت و بدین ترتیب علاوه بر امکان نگهداری، معامله و خرید بیت کوین نیز آسان‌تر از قبل شد.

در سال 2010، صرافی Mt. Gox تاسیس شد که نقش مهمی در محبوبیت اولیه بیت کوین ایفا کرد. این صرافی در سال 2010 توسط جید مک کالب به وجود آمد و به سرعت رشد کرد.

در واقع Mt. Gox به کاربران بستری برای معامله بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ارائه کرد.

لیست شدن در صرافی‌ها باعث شد تا مبادلات بیت کوین با قیمت 1 دلار آمریکا معامله شود.

در نوامبر همان سال ارزش بازار بیت کوین برای اولین بار از مرز یک میلیون دلار گذشت و در سپتامبر 2012 بنیادی به نام بیت کوین برای ترویج توسعه و جذب بیت کوین به وجود آمد.

چالش‌های پیش روی بیت کوین

یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که ماهیت ناشناس بودن و عدم کنترل بر روی جابه‌جایی بیت کوین باعث شد تا این ارز دیجیتال پس از شهرت تبدیل به واحد پولی برای مجرمان شود تا با استفاده از بیت کوین بتوانند اقدام به جابه‌جایی پول برای انجام کارهای خلاف کنند.

در واقع بیت کوین به سرعت توانست در بازار سیاه و دارک وب جایگاه پیدا کند و مجرمان از آن برای خرید کالاهای غیرقانونی، استفاده می‌کردند.

برای سال‌ها، بیش از 70 درصد بیت کوین‌ها در دارک ,f مورد استفاده قرار می‌گرفت و این موضوع تبدیل به یک چالش شد.

جاده ابریشم (Silk Road) یک بازار آنلاین بدنام بود که در دارک وب فعالیت می‌کرد که اقدامات غیرقانونی مختلفی با استفاده از بیت کوین در آن انجام می‌شد.

در اکتبر 2013، اداره تحقیقات فدرال (FBI) جاده ابریشم را تعطیل کرد و راس اولبریخت را به عنوان مدیر این بازار آنلاین دستگیر کرد.

مقامات FBI وب سایت جاده ابریشم را همراه با دارایی‌های مرتبط با آن، از جمله مقدار قابل توجهی بیت کوین، توقیف کردند.

همچنین شخصی در ماه اکتبر سال 2012 آسیب پذیری را در پروتکل بیت کوین مشاهده کرد که از طریق آن توانست 184 میلیارد بیت کوین برای خود ایجاد کند.

البته این تراکنش‌ها سریعاً شناسایی شد و این 184 میلیارد بیت کوین حذف شد.

در همین زمان بود که ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) به عنوان یکی از برنامه نویسان کد بیت کوین، اعلام کرد که محدودیت‌های برنامه نویسی در کد بیت کوین وجود دارد.

البته بوترین نتوانست جامعه بیت کوین را متقاعد کند که نیاز است تا کد بیت کوین تغییر پیدا کند، به همین دلیل او اقدام به ساخت یک شبکه جداگانه به اسم اتریوم کرد.

همزمان با ایجاد شبکه اتریوم، بیت کوین در جولای 2017 یک ارتقا نرم افزاری را تجربه کرد که باعث پشتیبانی از شبکه لایه دوم لایتنینگ با هدف بهبود مقیاس پذیری شد.

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

یکی از موضوعاتی که به منظور بررسی تاریخچه بیت کوین باید به آن توجه داشته باشید، مفهوم هاوینگ است.

هاوینگ یک رویداد پیش بینی شده در پروتکل بیت کوین است که در آن پاداش استخراج بیت کوین به نصف کاهش پیدا می‌کند.

این رویداد هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد و در آن مقدار بیت کوینی که به استخراج کنندگان به ازای استخراج هر بلاک بیت کوین تعلق می‌گیرد، نصف می‌شود.

هاوینگ یک رویداد مهم در تاریخ بیت کوین است و تأثیر قابل توجهی بر عرضه و تقاضای بیت کوین داشته است. بعد از هر هاوینگ، قیمت بیت کوین به طور کلی افزایش پیدا می‌کند.

به منظور بررسی تاریخچه هاوینگ بیت کوین باید بدانید که در 28 نوامبر 2012، اولین هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد که پاداش استخراج بلاک را از 50 به 25 بیت کوین کاهش داد.

انجام اولین هاوینگ باعث شد تا سرعت ایجاد بیت کوین‌های جدید کاهش پیدا کرده و این ارز دیجیتال در طول زمان کمیاب‌تر شود.

در 9 ژوئیه 2016، بیت کوین دومین هاوینگ را انجام داد و پاداش بلاک را از 25 بیت کوین به 12.5 بیت کوین کاهش داد.

این اتفاق بار دیگر باعث شد تا سرعت ایجاد بیت کوین‌های جدید کم شده و این رمز ارز کمیاب‌تر شود. پس از دومین هاوینگ، قیمت بیت کوین به 2550 دلار افزایش یافت.

در 11 می 2020، سومین رویداد هاوینگ بیت کوین برگزار شد و پاداش بلاک از 12.5 به 6.25 بیت کوین کاهش پیدا کرد.

در طول این چرخه هاوینگ، ارزش بازار بیت کوین برای اولین بار از 1 تریلیون دلار گذشت و بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی 67450 دلار رسید. انتظار می‌رود که در سال 2024، آخرین هاوینگ بیت کوین انجام شود.

در همین راستا بخوانید: وقتی آخرین بیت کوین استخراج شد چه اتفاقی می‌افتد؟

نوسانات قیمت بیت کوین در طول تاریخ

یکی از مواردی که به منظور بررسی تاریخ بیت کوین باید به آن توجه داشته باشید، نوسانات قیمتی این ارز دیجیتال است.

قیمت بیت کوین از زمانی که در سال 2009 وارد بازار مالی شد، در طی سال‌ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

در فوریه 2011، قیمت بیت کوین با گذشتن از آستانه 1 سنت، به 1 دلار رسید و این اتفاق، نقطه عطفی در تاریخ بیت کوین است.

در چند سال اول با وجود افزایش قیمت، بیت کوین زیر 10 دلار باقی ماند. همچنین در ژوئن 2011، اولین حباب بیت کوین به وجود آمد.

تبلیغات منفی باعث شد تا ارزش بیت کوین که بیش از 30 دلار شده بود، دوباره تک رقمی شود. عبور قیمت بیت کوین از 100 دلار در ماه آوریل 2011 اتفاق افتاد. دو سال بعد ماه آوریل 2013، قیمت بیت کوین به 200 دلار رسید.

در 2013 بیت کوین با مسائل مختلف مربوط به قوانین حقوقی و نظارتی فدرال و چالش‌های نرم افزاری گوناگونی مواجه شد و این موضوع باعث شد تا در این دوره قیمت در نوسان باشد.

با این حال در پایان نوامبر همان سال، ارزش بیت کوین به بیش از 1000 دلار رسید.

در سال 2016، بسیاری از فروشگاه‌ها بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت قبول کردند. این موضوع باعث شد تا قیمت بیت کوین دوباره افزایش داد.

در سپتامبر 2014، Overstock.com اولین فروشگاه آنلاین بود که امکان استفاده از بیت کوین را فراهم کرد.

این وب سایت که در حوزه فروش آنلاین مبلمان و لوازم جانبی خانه فعالیت داشت، اعلام کرد که کاربران آن می‌توانند با استفاده از بیت کوین خرید خود را انجام دهند.

این موضوع باعث شد تا شکاف بین بازارهای سنتی و ارزهای دیجیتال از بین برود.

با ارتقا شبکه در اگوست 2017 قیمت بیت کوین از عدد 2700 دلار نیز عبور پیدا کرد و در دسامبر همان سال بیت کوین به 19783 دلار رسید.

در تاریخ 2019، بیت کوین به ارزش 200 میلیارد دلار رسید.

در اکتبر سال 2020 پی پال اعلام کرد که از بیت کوین پشتیبانی کرده و به کاربران خود اجازه می‌دهد تا دارایی‌های دیجیتال را مستقیماً در حساب‌های پی پال خود خریداری کرده، بفروشند و نگهداری کنند. این حرکت دسترسی میلیون‌ها کاربر پی پال را به بیت کوین باز کرد.

ادغام بیت کوین توسط PayPal نقطه عطف قابل توجهی در پذیرش و ادغام ارزهای رمزنگاری شده در خدمات مالی اصلی بود و موقعیت بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال قابل دوام و به‌طور گسترده به رسمیت تثبیت کرد.

در تاریخ 2021، تسلا، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهانی، 1.5 میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده و به سبد سرمایه گذاری شرکت اضافه کرد.

این موضوع باعث شد تا در نوامبر 2021 بیت کوین به حداکثر قیمت تاریخی خود یعنی 68990 دلار برسد.

 امروزه شاید ارزش یک بیت کوین کم شده و قیمت آن به محدوده 30000 دلاری رسیده است اما انتظار می‌رود که در آینده‌ای نه چندان دور دوباره شاهد جهش قیمت بیت کوین باشیم.

سوالات متداول

بیت کوین توسط چه کسی و در چه سالی ایجاد شد؟

یک فرد یا گروه توسعه دهنده ناشناس با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو، به صورت رسمی بیت کوین را در تاریخ 18 آگوست 2008 معرفی کردند.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین یک رویداد پیش بینی شده در پروتکل بیت کوین است که در آن پاداش استخراج بیت کوین به نصف کاهش می‌یابد. این اتفاق هر چهار سال یک بار انجام می‌شود و با هر هاوینگ، قیمت بیت کوین معمولا یک افزایش شدید را تجربه می‌کند.

بالاترین قیمت در تاریخ بیت کوین چقدر است؟

در نوامبر 2021 بیت کوین به قیمت تاریخی خود یعنی 68990 دلار رسید.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به تاریخچه ارز دیجیتال بیت کوین انداختیم و تلاش کردیم تا شما را با اتفاقات مهمی که در طول تاریخ ایجاد این ارز دیجیتال افتاده است، آشنا کنیم.

بررسی موارد گفته شده در این مطلب باعث می‌شود تا متوجه شوید که هر اتفاق تاریخی چه تاثیری بر روی روند بیت کوین گذاشته و این ارز برای رسیدن به این حد از پذیرش چه رویدادهایی را تجربه کرده است.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید: