تحقیق از دیدگاه; چرا پروتکل های لایه 2 اینقدر مهم هستند؟


اگر تا حدودی با دانش بلاک چین و ارزهای دیجیتال آشنا هستید، احتمالاً نام پروتکل های لایه 1 و مشکلات مقیاس پذیری آن ها را شنیده اید. بیت کوین و اتریوم پروتکل های سطح اولی هستند که هر دو با مشکلات مقیاس پذیری مواجه هستند. به همین دلیل در سال های اخیر راه حل هایی به نام پروتکل های لایه 2 برای حل این مشکل تلاش کرده اند. چرا این پروتکل ها اینقدر مهم هستند؟

در این مقاله با نگاهی به یک دیدگاه به این سوال پاسخ خواهیم داد. اگرچه بیت کوین و اتر بیشترین بحث را در فضای ارزهای دیجیتال دارند، فرصت های سرمایه گذاری بسیار فراتر از این دو ارز دیجیتال است. اگر قصد سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال را دارید، بسیار مهم است که بتوانید فرصت های جدید و سودآور را در این زمینه شناسایی کنید. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

پروتکل های لایه 2 و هدف آنها

همانطور که گفتیم، مشکل مقیاس پذیری پروتکل های لایه 1، برنامه های کاربردی آنها را محدودتر از قابلیت های واقعی آنها می کند. بیت کوین فقط می تواند تراکنش های همتا به همتا را فعال کند. اگرچه اتریوم امکان دسترسی به قراردادهای هوشمند و تامین مالی غیرمتمرکز (DiFi) و بسیاری از برنامه‌های کاربردی دیگر را فراهم می‌کند، اما با مشکل ازدحام شبکه و قطع تراکنش‌ها مواجه است که کارمزدها یا مقادیر گاز را افزایش می‌دهد.

راه حل های سطح 2 برای افزایش قابلیت های خود به بلاک چین های بیت کوین و اتریوم متکی هستند و هدفشان افزایش مقیاس پذیری، گسترش برنامه ها، سرعت بخشیدن به اجرای تراکنش ها و کاهش تراکم شبکه در پروتکل های ردیف 1 است.

کمبود فضای بلوک؛ مشکل اصلی پروتکل های لایه 1

چیزی که ارزش پروتکل های لایه 1 را مشخص می کند فضای بلوک است. بلاک چین حاوی اطلاعات مختلف و قراردادهای هوشمند است. بیت کوین، اتریوم و سایر توکن های سطح 1 بر اساس میزان تقاضا برای آن فضا ارزش گذاری می شوند. درست مانند بلیت یک رویداد سخنرانی بسیار مهم، هرچه افراد بیشتری آن را بخرند، گران‌تر می‌شود. دلیل آن هم محدود بودن فضای سالن و ازدحام جمعیت در آن است. بنابراین هرکسی که پول بیشتری بپردازد می تواند وارد سالن اصلی شود.

بیت کوین به افراد اجازه می دهد تا تراکنش های همتا به همتا را انجام دهند. قیمت بیت کوین با افزایش تقاضا برای آن افزایش می یابد. در مقابل، اتریوم، بزرگترین بلاک چین سطح یک مبتنی بر قراردادهای هوشمند، به کاربران اجازه دسترسی به قراردادهای هوشمند و ایجاد برنامه های غیرمتمرکز و پروتکل های مالی غیرمتمرکز یا DeFi را می دهد. همه اینها باید در فضای بلوک انجام شود.

فضای بلوک در پروتکل های لایه 1 کمیاب است. به همین دلیل، یک بلاک چین مانند اتریوم نمی تواند به اندازه سایر سیستم های مالی تراکنش ها را پردازش کند. به هر حال، اتریوم تنها می‌تواند چند ده تراکنش در ثانیه را پردازش کند که قابل مقایسه با شبکه‌هایی مانند ویزا یا بورس نیویورک نیست. همانطور که گفته شد، چگونه DeFi عملکردهای مالی سنتی را در اختیار خواهد گرفت؟

پروتکل های سطح دوم؛ فواصل بلوک را افزایش دهید

مقایسه تعداد تراکنش های بیت کوین و اتریوم پردازش شده در هر ثانیه با پی پال و ویزا. پروتکل های لایه 2 برای حل این مشکل طراحی شده اند

حال بیایید فرض کنیم که پروتکل های لایه 1 سالن رویدادی هستند که همه به سرعت وارد آن می شوند. این به معنای صف های طولانی در ورودی ها و ازدحام در شبکه خواهد بود که منجر به افزایش شدید گاز خواهد شد. اینجاست که اهمیت پروتکل های سطح دوم مشخص می شود.

اگر اتاق های اضافی در اطراف سالن اصلی وجود داشته باشد و افراد حاضر در اتاق ها سخنرانی را همزمان با دیگران در تلویزیون های داخلی تماشا کنند، چه می شود؟ مطمئناً ازدحام جمعیت در سالن اصلی کمتر خواهد شد.

بعد از اتمام سخنرانی همه این افراد باید دوباره از سالن اصلی عبور کرده و خارج شوند. هر اتاق دارای ورودی مجزا به سالن اصلی است. بنابراین ورودی های بیشتری وجود دارد و این باعث می شود همه در مقابل یک ورودی ازدحام نکنند. این کاری است که پروتکل های لایه 2 انجام می دهند.

پروتکل های لایه 2 تراکنش ها را در فضاهای بلوک اضافی توزیع می کنند و تعداد معینی از تراکنش ها را در هر کدام بسیار سریعتر یا ارزان تر از لایه 1 بارگذاری و پردازش می کنند. پس از پردازش، همه این تراکنش ها باید به لایه اول بازگردانده شوند. اکنون که تعداد ورودی ها بسیار بیشتر شده است، مشکل ازدحام شبکه کاهش می یابد و بنابراین پروتکل های لایه 1 می توانند تراکنش های بیشتری را در مدت زمان کوتاهی انجام دهند.

پروتکل های لایه دوم محبوب برای بیت کوین و اتریوم

از پروتکل های معروف لایه 2 می توان به Stacks برای بیت کوین، Arbitrum، Polygon و Optimism for Ethereum اشاره کرد. پروتکل های لایه 2، مانند همتایان لایه 1 خود، توکن مخصوص به خود را دارند که به عنوان یک مشوق یا مشوق برای استفاده از شبکه عمل می کند.

به عنوان یک سرمایه گذار، لایه دوم برای شما سرمایه گذاری در زیرساختی است که امکان دسترسی بیشتر به لایه اول را فراهم می کند و در عین حال فضایی را برای توسعه دهندگان برای طراحی ویژگی های جدید و مفید ایجاد می کند. بیایید نگاهی به این پروتکل ها بیندازیم.

یک چند ضلعی

چند ضلعی اولین سکوی لایه دوم است. به همین دلیل بیشتر شناخته شده است. این پلتفرم که قرار است مقیاس پذیری اتریوم را افزایش دهد، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که برنامه های غیرمتمرکز خود را سریعتر و آسان تر روی اتریوم بسازند. شبکه Polygon می تواند حدود 7000 تراکنش در ثانیه را انجام دهد. در حالی که این عدد برای اتریوم تنها حدود 30 تراکنش در ثانیه است.

سال گذشته، JP Morgan با استفاده از Polygon یک معامله DeFi انجام داد و این موضوع به تیتر خبرها تبدیل شد. توکن اصلی Polygon MATIC (MATIC) نام دارد که در حال حاضر دارای ارزش بازاری حدود 10.65 میلیارد دلار است و در رتبه نهم بازار قرار دارد.

بدون تغییر X

ImmutableX به عنوان یک سیستم مقیاس‌بندی برای توکن‌های غیرقابل تغییر (NFT) عمل می‌کند و هدف آن کاهش هزینه‌های گاز و زمان طولانی تأیید تراکنش است. ارزش بازار توکن اصلی شبکه Immobile X به نام IMX 1.06 میلیارد دلار برآورد شده است. توکن مذکور در رتبه 52 بازار قرار دارد و نسبت به Metik بسیار پایین تر است. این تفاوت نشان می دهد که سهم بازار Metic چقدر مهم است.

شمع

در طول یک ماه گذشته، Stax سر و صدای زیادی به راه انداخته است. در حالی که Polygon و ImageCable X به مقیاس اتریوم کمک می کنند، Stax روی بیت کوین تمرکز دارد. این پروتکل با امکان اجرای قراردادهای هوشمند و ایجاد NFT به نام بیت کوین Ordinals، استفاده خود را فراتر از تراکنش های همتا به همتا گسترش داد.

از آنجایی که بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتال است، جامعه ارزهای دیجیتال توجه ویژه ای به پروژه STAX دارد. توکن بومی STX نام دارد و با ارزش بازار حدود 1.23 میلیارد دلار در رتبه 45 بازار قرار دارد.

آینده پروتکل های لایه 2

Polygon، ImageCableX و Stacks تنها سه نمونه از پروتکل های لایه 2 بودند و البته لیست آنها به همین جا ختم نمی شود. Optimism (OP) و Loopring (LRC) و تعدادی از پروتکل های دیگر نیز برای افزایش قابلیت استفاده در اکوسیستم ارزهای دیجیتال طراحی شده اند. Arbitrum به عنوان دومین لایه اتریوم اخیراً از نظر تعداد تراکنش ها از آن پیشی گرفته است.

موفقیت یا شکست این پروژه ها در طول زمان مشخص خواهد شد. اما تاثیر، فرصت ها و دسترسی به آنچه که آنها فراهم می کنند را نباید نادیده گرفت. مقیاس پذیری ارزهای دیجیتال می تواند به رشد بیشتر این ارزها کمک کند و جای پای خود را به عنوان جایگزینی برای سیستم مالی سنتی تثبیت کنند.