ترید چیست؟ آشنایی با انواع روش‌های Trade ارز دیجیتال


ترید (Trade) یکی از اصطلاحات پرکاربرد در بازارهای مالی است. این عبارت به‌صورت تحت‌الفظی به‌معنای معامله یا معامله‌گری است؛ اما مفهوم و کارکرد حقیقی ترید چیست؟ ترید در بازارهای مالی به‌معنای خرید یک دارایی در کمترین قیمت و فروش آن با بیشترین قیمت و کسب سود از این اختلاف قیمت است.

البته این تعریفی بسیار ساده از ترید است و این مفهوم پیچیدگی‌های بسیار بیشتری دارد. از همین رو، در این مطلب بررسی می‌کنیم که ترید چیست و چه انواع و روش‌هایی دارد و به چه کسی تریدر می‌گویند. با ما همراه باشید.

ترید چیست؟

ترید (trade) به‌معنای خرید دارایی در قیمت کم و فروش در قیمت بالا و کسب سود از اختلاف قیمت است. ترید مختص بازار ارزهای دیجیتال نیست و برای همه بازارهای مالی (از جمله بازار سهام) است؛ اما در بازار کریپتو هم بسیار محبوب است و یکی از روش‌های کسب درآمد محسوب می‌شود. تریدر به کسی گفته می‌شود که با استفاده از استراتژی‌ها و ابزارهای مختلف قیمت را پیش‌بینی و از نوسانات سود کسب می‌کند.

تفاوت ترید و سرمایه گذاری چیست؟

قبل از اینکه با انواع ترید آشنا شویم، ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهیم که تفاوت سرمایه‌گذاری با ترید چیست.

ترید و سرمایه‌گذاری هردو برای کسب سود از ارزهای دیجیتال کاربرد دارند. بااین‌حال، تفاوت آن‌ها در این است که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال دارایی‌های خود را برای مدت طولانی از چندین ماه تا چندین سال نگهداری می‌کنند تا بعد از اینکه ارزش آن‌ها افزایش یافت، آنها را بفروشند و به سود برسند. درواقع سرمایه‌گذار روی افزایش قیمت دارایی در بلندمدت حساب می‌کند، نه افزایش و کاهش لحظه‌ای.

این در حالی است که در ترید ارزهای دیجیتال، موقعیت معاملاتی فقط برای مدت کوتاهی حفظ می‌شود که می‌تواند از چند ثانیه تا چند هفته باشد. دلیلش این است که ارزهای دیجیتال بسیار نوسانی هستند و بازه صعودی و نزولی در آن‌ها می‌تواند بسیار کوتاه باشد.

برای روشن‌شدن موضوع، فرض کنید پیش‌بینی کرده‌اید که ارزش یک ارز دیجیتال قرار است افزایش یابد. بنابراین مقداری از آن را می‌خرید. قیمت آن طی چند روز بالا می‌رود و به اوج می‌رسد. پیش‌بینی می‌کنید که قیمت از این بالاتر نخواهد رفت و احتمالاً کاهش می‌یابد. بنابراین بلافاصله آن را می‌فروشید و به سود می‌رسید.

نکته: البته یک روش معاملاتی وجود دارد که بازه آن بسیار طولانی‌تر است و به ماه و سال می‌رسد. درباره آن در بخش انواع ترید صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: ترید ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال دارد؟

تریدر کیست؟

همان‌طور که قابل‌حدس است، تریدر به شخصی گفته می‌شود که دارایی‌ها را در هر بازار مالی با هدف کسب سود از نوسانات قیمت خریدو‌فروش می‌کند. هدف هر تریدری این است که بتواند اوج قیمت را به‌درستی پیش‌بینی کرده و در آن قیمت بفروشد. همچنین با تشخیص درست کف قیمت، در همان قیمت اقدام به خرید کند. یک تریدر می‌تواند معاملات را برای خودش انجام دهد، یا اینکه از جانب شخص یا موسسه دیگری معامله کند.

ویژگی‌های تریدر موفق

با تعریف فوق، هرکسی می‌تواند یک تریدر باشد، اما هرکسی نمی‌تواند یک تریدر موفق باشد. یک تریدر موفق ویژگی‌های زیادی دارد که او را از هزاران و میلیون‌ها افراد فعال در بازار متمایز می‌کند. برخی از ویژگی‌های یک تریدر موفق را می‌توان این موارد دانست:

 • داشتن برنامه ترید: منظور از پلن ترید، نقشه‌ای بلندمدت است که باید در ذهن خود داشته باشید. این نقشه نشان می‌دهد که هدف شما از تریدکردن چیست، چه دیدگاهی نسبت‌به آن دارید، آیا به آن به‌عنوان یک شغل ثابت نگاه می‌کنید یا یک منبع درآمد کمکی یا یک ماجراجویی یا حتی یک تفریح، و در نهایت قصد دارید به چه نقطه‌ای برسید.
 • داشتن استراتژی ترید: استراتژی ترید نسبت‌به پلن ترید جزئی‌تر و دقیق‌تر است. این استراتژی مشخص می‌کند که به‌عنوان مثال آیا شما یک تریدر روزانه هستید یا یک معامله‌گر موقعیت‌گیر، یا اینکه تحمل ریسک شما تریدر چقدر است.
 • داشتن استراتژی مدیریت ریسک: هرچقدر هم که تحمل ریسک بالایی داشته باشید، داشتن یک استراتژی مدیریت ریسک از ملزومات است؛ چراکه هدف ما از تریدکردن کسب سود است، نه تحمل ضررهای مداوم با امید رسیدن به سودهای مقطعی. استراتژی مدیریت ریسک می‌تواند در قالب تعیین حد ضرر (stop-loss) یا تخصیص مناسب سرمایه خود را نشان دهد.
 • تست‌کردن مداوم استراتژی‌ها: واضح است که هیچ استراتژی‌ای بدون ایراد نیست و علی‌الخصوص وقتی در مسیر یادگیری و آزمون‌وخطا هستید، امکان اشتباه زیاد است. بنابراین یک تریدر موفق استراتژی‌های خود را در بازه‌های زمانی مختلف تست می‌کند و در صورت لزوم اصلاحاتی در آن‌ها اعمال می‌کند.
 • پایبندی به استراتژی‌ها: بین تست‌کردن استراتژی‌ها و پایبندی به استراتژی‌ها یک نقطه تعادل طلایی وجود دارد که باید آن را حفظ کنید. درست است که یک تریدر موفق به‌طور مرتب استراتژی‌های خود را تست می‌کند، اما این به‌معنای تغییردادن مکرر آن‌ها و حرکت از یک استراتژی به استراتژی دیگر نیست. شما باید به استراتژی ترید خود زمان بدهید و مطمئن شوید که امتحان خود را پس داده است. سپس در صورت اطمینان از ناکارآمد بودن آن، آن را تغییر دهید.
 • به‌روز نگه‌داشتن اطلاعات و پیگیری مداوم بازار: اگر انتخاب کردید که یک تریدر باشید، باید اطلاعات خود را همیشه به‌روز نگه دارید و به‌طور مداوم بازار را رصد کنید. هر خبر جدید یا اتفاق غیرمنتظره‌ای می‌تواند تغییراتی در کل بازار ایجاد کند. اینکه از این تغییرات به نفع یا به ضرر خود استفاده می‌کنید به خودتان بستگی دارد.
 • واقع‌بین بودن: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک تریدر موفق واقع‌بین بودن است. برخی از افراد این تصور اشتباه را دارند که با تریدکردن می‌توان یک‌شبه میلیاردر شد، یا حجم عظیمی از سرمایه بلااستفاده در این بازار وجود دارد که باید آن را تصاحب کنند؛ تصوری که بسیاری از مواقع دور از واقعیت و از روی ناآگاهی است.
 • صبور بودن: و در نهایت، یکی از کلیدی‌ترین ویژگی‌های یک تریدر موفق صبور بودن است. به‌عنوان یک تریدر، چه در واردشدن به معامله، چه زمانی که درون معامله هستید، و به‌طور کلی‌تر در طول یادگیری مهارت ترید، باید صبور باشید.

تفاوت معامله‌گر و سرمایه‌گذار

اصلی‌ترین تفاوت یک معامله‌گر و یک سرمایه‌گذار در مدت زمانی است که دارایی خود را نگهداری می‌کنند. معامله‌گر و سرمایه‌گذار هردو سرمایه خود را در بازار به یک دارایی تبدیل می‌کنند، و هدف هردوی آنها رسیدن به سود است. اما تریدر با هدف کسب سود از نوسانات مقطعی زودتر اقدام به فروش می‌کند، در حالی که سرمایه‌گذار دارایی خود را زمان طولانی‌تری نگه می‌دارد یا اصطلاحاً هولد می‌کند.

بیشتر بخوانید: هودل (HODL) چیست؟ + ۵ اصطلاح عامیانه دیگر

انواع روش‌های ترید از نظر بازه زمانی

ترید انواع مختلفی دارد که هرکس باتوجه‌به ترجیح شخصی، اهداف، سلیقه و میزان تحمل خود از آن‌ها استفاده می‌کند. بدیهی است روشی که برای یک تریدر مناسب است، ممکن است برای دیگری مناسب نباشد. پیداکردن نوع مناسب ترید با تحقیق و ارزیابی کامل و اهداف خودتان صورت می‌گیرد. برخی از انواع ترید عبارت‌اند از:

 • اسکالپینگ
 • روزانه
 • معاملات رنج
 • معاملات درون روز
 • معاملات سویینگ
 • معاملات موقعیت‌گیری

اسکالپینگ

اسکالپینگ (scalping) به‌معنای انجام معاملات بسیار سریع است. هدف تریدر از اسکالپینگ این است که به‌سرعت به سود برسد و ضرر را به همان سرعت کاهش دهد. در این نوع، ممکن است هر چند دقیقه یک معامله انجام دهید یا ممکن است چند موقعیت در یک روز باز کنید. این موقعیت‌ها می‌توانند خرید (لانگ) یا فروش (شورت) باشند و ممکن است از معاملات مارجین با اهرم یک‌برابر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای معاملات مارجین (مارجین تریدینگ) برای بیت کوین

در اسکالپینگ، سودهای ناچیز و کوچک از حرکت‌های قیمتی جزئی به دست می‌آورید، اما جمع این سودهای کوچک مبلغ قابل‌توجهی خواهد بود.

بیایید مثال بزنیم:

فرض کنیم مقداری اتر با قیمت ۷۰۰دلار می‌خرید و بلافاصله روی ۷۰۵دلار می‌فروشید. بار دیگر، با قیمت ۷۰۲دلار می‌خرید و روی ۷۱۰دلار می‌فروشید. این اتفاق ممکن است حتی در چند ثانیه هم رخ دهد. روش اسکالپینگ در کوتاه‌مدت درآمدی سریع به شما می‌دهد؛ اما مستلزم تمرکز مداوم روی بازار است و به ریسک، شانس و نیز مهارت قابل‌توجه شما بستگی دارد.

تریدهای روزانه

معاملات روزانه دقیقاً همان چیزی است که نام آن می‌گوید: معاملاتی که در طول روز آن‌ها را انجام می‌دهیم. این سبک به اسکالپینگ شباهت دارد؛ اما به‌جای انجام معاملات در طول چند دقیقه، آن‌ها را در عرض یک روز انجام می‌دهیم.

معامله‌گران روزانه ممکن است از اسکالپینگ، معاملات رنج (range) یا تریدهای کوتاه‌مدت استفاده کند. ازآنجاکه موقعیت‌های معاملاتی در این نوع ترید در عرض یک روز بسته می‌شوند، به آن‌ها معاملات روزانه می‌گوییم.

میزان سود این معاملات اغلب بیشتر از اسکالپینگ است و تریدر باید از حد ضرر (stop loss) استفاده کند. ازآنجاکه این تریدرها به‌دنبال سود بیشتری هستند، تحمل بیشتری برای نوسان دارند.

بیشتر بخوانید: حد ضرر (Stop-Loss) چیست؟ آموزش انتخاب بهترین نقطه

تریدهای درون روز

این معاملات هم روزانه به حساب می‌آیند، با این تفاوت که می‌توانید موقعیت‌ها را بیش از یک روز باز نگه دارید. بازار کریپتو برخلاف بازارهای سنتی هرگز بسته نمی‌شود؛ بنابراین پایان روز معاملاتی در آن وجود ندارد. می‌توانید با نرم‌افزارهای مربوطه، موقعیت‌ها را خودکارسازی کنید و خودشان در زمان مشخص اجرا شوند.

معاملات رِنج

شکل‌گیری محدوده‌های معاملاتی در بازار ارزهای دیجیتال اتفاقی کاملاً طبیعی است و فرصت خوبی برای کسب سود است. وقتی قیمت یک ارز دیجیتال معین برای مدتی مدام بین دو نقطه نوسان می‌کند، اصطلاحاً می‌گویند بازار خنثی یا بدون روند (range) است. در این حالت که بازار نه صعودی است و نه نزولی، معاملات رنج مفید هستند.

بیشتر بخوانید: چگونه در بازار رنج (Range-Bound) ترید کنیم؟

در چنین بازاری، نقاط مقاومت و حمایت کاملاً واضح‌اند و می‌توان به‌خوبی دو سر محدوده را تشخیص داد. حالا کافی است ارز دیجیتال مدنظرتان را در پایین‌ترین نقطه قیمتی (حمایت) بخرید و حد ضرر را روی بالاترین نقطه قیمت تعیین کنید.

به‌محض اینکه قیمت به بالاترین نقطه (مقاومت) رسید و می‌خواهد برگردد، معامله را در جهت عکس انجام دهید و ارزهای خریداری‌شده را بفروشید. این کار را تا زمانی که قیمت در رنج فعلی در نوسان است انجام می‌دهید تا زمانی که از نقطه حمایت یا مقاومت خارج شود.

معاملات سویینگ

در معاملات سویینگ (Swing Trading)، باید نقاط حمایت را پیدا کنید و سپس معامله را آغاز کنید تا سطح مقاومت بعدی فرا برسد. در این نوع معامله، موقعیت معاملاتی خود را تا زمانی که هدف شما برآورده شود یا سایر شرایط خروج ایجاد شوند، باز نگه می‌دارید.

برای شروع معامله، ابتدا باید نقاط حمایت را محاسبه کنید، یعنی جایی که می‌دانید پایین‌ترین نقطه قیمت است.این کار با تحلیل تکنیکال صورت می‌گیرد.

وقتی حمایت را یافتید، باید موقعیت خرید باز کنید. این موقعیت را تا جایی که پیش‌بینی می‌کنید مقاومت بعدی خواهد بود نگه می‌دارید؛ یعنی بالاترین نقطه قیمت که احساس می‌کنید از آنجا برمی‌گردد.

مدت‌زمان رسیدن به آن نقطه مشخص نیست؛ اما وقتی رسیدید، از موقعیت فروش یا شورت استفاده می‌کنید و ارزهایی را که خریده بودید می‌فروشید.

این معاملات معمولاً در طی چند روز یا چند هفته انجام می‌شوند. یعنی یک موقعیت می‌گیرید، می‌بینید که قیمت به‌صورت موجی کم و زیاد می‌شود؛ اما به آن دست نمی‌زنید تا به نقطه‌ای از قیمت که حدس می‌زنید مقاومت است و از آن بالاتر نمی‌رود برسد. حالا می‌فروشید و به سود می‌رسید.

تمرکز بر معاملات سویینگ اغلب به‌صورت منطقی و بدون نگرانی صورت می‌گیرد؛ اما به‌شرطی که قدرت تجزیه‌وتحلیل الگوها را داشته باشید و بتوانید سطوح مقاومت و حمایت احتمالی را تشخیص دهید.

این‌که دقیقاً چقدر زمان صرف می‌کنید، به بازه زمانی نمودار و الگوی مورد تجزیه و تحلیل شما بستگی دارد. کسانی که مهارت استفاده از موقعیت‌های خرید و فروش سویینگ را دارند، معمولاً خیلی خوب عمل می‌کنند و کار زیادی انجام نمی‌دهند. در این معاملات، حفظ آرامش و تمایل به استفاده از حد ضرر بسیار مهم است.

معاملات سویینگ بیشترین طرفدار را در بین انواع ترید دارد. ازآنجاکه نیازی به واکنش سریع به معاملات نیست، راحت‌ترین روش معامله به حساب می‌آید.

معاملات موقعیت گیری

در بخش‌های قبل درباره معاملات موقعیت‌گیری صحبت کردیم. معاملات موقعیت‌گیری (Position Trading) نسخه‌ای کوچک‌نمایی‌شده از معاملات سویینگ هستند؛ بنابراین بیشتر به سرمایه‌گذاری شباهت دارند.

در این نوع ترید، در کف قیمت، موقعیت لانگ یا خرید باز می‌کنید یا در سقف قیمت، یک موقعیت شورت یا فروش باز می‌کنید. سپس هفته‌ها یا ماه‌ها یا بلکه بیشتر، آن موقعیت را باز نگه می‌دارید.

این ساده‌ترین شکل معامله است، اما مستلزم آن است که تریدر صبر و انضباط زیادی داشته باشد. برای مثال، فرض کنیم مقداری بیت کوین روی ۵,۰۰۰ دلار می‌خرید و موقعیت فروش را روی ۱۲٬۰۰۰ دلار تنظیم می‌کنید. بعد از مدتی قیمت بیت کوین به ۹,۰۰۰ دلار می‌رسد. به‌عنوان یک تریدر موقعیت‌گیر نباید روی ۹,۰۰۰دلار وسوسه شوید، باید صبر کنید تا بیت کوین به ۱۲٬۰۰۰ دلار برسد.

از سوی دیگر، فرض کنیم بیت کوین از ۲۰٬۰۰۰ دلار تا ۵۰۰۰ دلار سقوط کرده است و دوباره تا ۱۱٬۰۰۰ دلار بالا رفته است. اگر موقعیت‌گیر هستید، برای فروش باید صبر کنید؛ با اینکه ممکن است بگویید «کاچی به از هیچی» و بعد از سقوط ۱۵٬۰۰۰ دلاری‌اش، حداقل روی ۱۱٬۰۰۰ دلار بفروشم.

البته برخی افراد در این شرایط از موقعیت خود خارج می‌شوند و دوباره آن را باز می‌کنند یا اینکه وقتی روند بازار بعد از یک سقوط بزرگ به‌طور کامل نزولی شد، از موقعیت خارج می‌شوند.

این معاملات چون بلندمدت هستند شبیه سرمایه‌گذاری به نظر می‌رسند. به آن‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌گوییم؛ زیرا در این نوع ترید، تریدر می‌تواند بعد از یک حرکت قیمتی چشمگیر، موقعیت خود را ببندد. این در حالی است که سرمایه‌گذاران دارایی خود را مدت طولانی نگه می‌دارند و کاری به روندها ندارند.

مزایا و معایب ترید چیست؟

ترید ارزهای دیجیتال نسبت‌به معاملات دارایی‌های سنتی، مزایا و معایبی دارد که در این بخش به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مزایای ترید چیست؟

 • ارزهای دیجیتال نقدشوندگی بالاتری نسبت به دارایی‌های سنتی دارند. شما با مشتریانی از سراسر جهان در ارتباط هستید، بنابراین همیشه خریدار یا فروشنده برای آن‌ها پیدا می‌شود.
 • ترید ارزهای دیجیتال دارای موانع کمتری برای ورود است؛ زیرا برای شروع به سرمایه زیادی نیاز ندارید.
 • ارزهای دیجیتال از امنیت بالایی برخوردار هستند، زیرا فناوری زیربنایی آن‌ها بلاک چین است که هک یا تغییر تراکنش‌ها در آن عملاً غیرممکن است. هیچ‌گونه اطلاعات شخصی در تراکنش‌ها ذکر نمی‌شود.
 • ارزهای دیجیتال دارای پوشش ریسک مناسبی دربرابر تورم ارزهای فیات هستند که به‌دلیل چاپ بی‌رویه پول از سوی دولت‌های متمرکز اتفاق می‌افتد.
 • معاملات ارزهای دیجیتال همتابه‌همتا انجام می‌شوند. بنابراین، فقط مبلغی به‌عنوان کارمزد تراکنش می‌پردازید که مقدار آن هم به‌مراتب کمتر از تراکنش‌های بازارهای سنتی است. در این‌جا خبری از واسطه‌ها و کارگزاری‌ها یا مالیات نیست.
 • دسترسی به بازار ارزهای دیجیتال مداوم است. بازار ارز دیجیتال جهانی است و برخلاف بازار بورس، که در ساعات مشخصی باز یا بسته می‌شوند، در هر زمانی از شبانه‌روز می‌توانید معامله انجام دهید.

معایب ترید چیست؟

تریدکردن معایب و چالش‌هایی هم دارد که بد نیست در این قسمت نگاهی به آن‌ها داشته باشیم:

 • بازار ارزهای دیجیتال نوسان زیادی دارد. قیمت ارزها ممکن است به‌شکل غیرقابل‌پیش‌بینی در عرض چند دقیقه تغییر کند. هرچند این گزینه خود یک مزیت است و سود سرشاری نصیب تریدرها می‌کند، اگر با استراتژی درست پیش نرود، می‌تواند منجر به زیان قابل‌توجهی شود.
 • ازآنجاکه هیچ نظارت یا حمایتی از سوی مقامات مالی وجود ندارد، درصورت کلاهبرداری یا هر مشکل دیگری، دست تریدر به جایی بند نیست.
 • بازار ارزهای دیجیتال هنوز به بلوغ کافی نرسیده است. سابقه بسیاری از ارزهای دیجیتال یا پروژه‌ها در این صنعت، به‌زور به چند سال می‌رسد و اکثراً نوپا هستند. بنابراین اعتمادکردن به آن‌ها برای معامله در مدت طولانی‌تر کمی دشوار است.

انواع سبک‌های تریدینگ

ترید سبک‌ها و استراتژی‌های مختلفی دارد که هریک از آن‌ها برای برخی از معامله‌گران مناسب هستند. بعضی از کاربردی‌ترین سبک‌های تریدینگ عبارت‌اند از:

 • تریدینگ با فرکانس بالا
 • استرادل لانگ
 • آربیتراژ
 • استراتژی بریک اوت
برخی از راهبردهای ترید

۱. تریدینگ با فرکانس بالا (HFT)

ترید با فرکانس بالا (HFT) با استفاده از الگوریتم‌های ریاضی خودکار انجام می‌شود که براساس معیارهای ازپیش‌تعیین‌شده، سفارش‌ها را در کسری از ثانیه اجرا می‌کنند. این الگوریتم‌ها حجم بالایی از سفارش‌ها را با هدف سرمایه‌گذاری بر روی حرکت‌های قیمت در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه (درحد چند دقیقه) مدیریت می‌کنند.

بنابراین، در این راهبردها استفاده از ربات‌های تریدر ضروری است. هدف اصلی یک معامله‌گر با فرکانس بالا، بهینه‌سازی سرعت انجام تراکنش، به‌حداقل‌رساندن هزینه‌های آن و نیز اجرای کارآمد معاملات است.

۲. استرادل لانگ

استرادل لانگ راهبردی برای معاملات روزانه است که با اتخاذ آن می‌توان از نوسانات بازار سود به دست آورد. در این حالت، تریدر برای یک ارز دیجیتال معین، هردو قرارداد خرید و فروش را با همان تاریخ انقضا و قیمت خریداری می‌کند.

انتظار می‌رود اگر یکی از این قراردادها ضرر کند، سود طرف دیگر آن‌قدر زیاد باشد که از ضرر حاصل‌شده بیشتر شود و سود خالص برای تریدر بماند.

۳. آربیتراژ

هدف معامله‌گران آربیتراژ کسب سود از اختلاف قیمت یک ارز دیجیتال بین صرافی‌های مختلف در کوتاه‌مدت است. در این استراتژی، ارز دیجیتال مدنظرتان را از یک صرافی خریداری می‌کنید و به‌سرعت در صرافی دیگری با قیمت بالاتر می‌فروشید.

برعکس، در موقعیت فروش یا شورت، در یک صرافی ارز دیجیتال خود را با قیمت بالا می‌فروشید و با پول حاصل از آن در صرافی دیگری با قیمت پایین‌تر دوباره آن را می‌خرید.

سرعت در آربیتراژ بسیار مهم است؛ بنابراین برای استفاده از این فرصت‌ها، باید از ابزارهای خودکار استفاده کنید. برای بازدهی بهینه‌تر، بهتر است حجم زیادی از تراکنش‌ها را یک‌جا انجام دهید که یک بار کارمزد بپردازید.

۴. استراتژی بریک اوت

معامله‌گرانی که از این راهبرد استفاده می‌کنند، تلاش می‌کنند زمانی که قیمت از یک سطح خاص خارج می‌شود، با بهره‌گیری از شتاب سریعی که در جهت آن حرکت می‌گیرد، وارد معامله شوند. بریک اوت می‌تواند در جهت صعودی یا نزولی باشد.

نکات و توصیه‌های مهم برای تریدرهای تازه‌کار

معامله ارزهای دیجیتال در نگاه اول ممکن است ساده به نظر برسد. با این حال، عوامل زیادی وجود دارد که تعیین می‌کند آیا موفق خواهید شد یا خیر. این یک طرح سریع ثروتمندشدن نیست، بلکه روشی برای کسب درآمد است که به نظم، صبر و مهارت نیاز دارد. اگر یک معامله‌گر تازه‌کار هستید، این نکات را خوب به خاطر بسپارید:

 • درباره اینکه ترید چیست و چه مزیتی برای شما دارد تحقیق کنید
 • تمام پس‌انداز زندگی خود را در معامله وارد نکنید
 • روندهای بازار را بشناسید
 • مدیریت ریسک را تمرین کنید
 • بدانید که اشتباهات اجتناب‌ناپذیرند
 • ترس از دست دادن یا FOMO نداشته باشید

بیشتر بخوانید: فومو در بازار چیست و چگونه گرفتار آن نشویم؟

سؤالات متداول

ترید چیست؟

ترید در بازار ارز دیجیتال به‌معنای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. ازآنجاکه این بازار نوسانی است، فرصت‌های زیادی برای کسب سود از معامله این دارایی‌ها در بازه‌های زمانی اغلب کوتاه‌مدت و گاهی بلندمدت از چند دقیقه تا چند ماه فراهم می‌شود.

ترید چه فرقی با سرمایه‌گذاری دارد؟

ترید اغلب شامل خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت است. اما سرمایه‌گذاری در مدتی طولانی و با هدف افزایش ارزش دارایی در بلندمدت انجام می‌شود.

انواع ترید چیست؟

معامله‌گران می‌توانند از انواع روش‌های ترید شامل اسکالپینگ برای کسب سودهای کوچک، معاملات سویینگ در بازه‌های چندهفته‌ای برای سودهای بیشتر یا ترید رنج در محدوده نوسانی قیمت استفاده کنند.

چطور بدانیم کدام نوع ترید برای ما مناسب است؟

انتخاب نوع ترید و سبک آن به ترجیح شخصی، اهداف، سلیقه و میزان تحمل ریسک بستگی دارد. روشی که برای یک تریدر مناسب است، ممکن است برای دیگری مناسب نباشد. علاوه بر آن، شرایط بازار و داده‌های آن نیز در تعیین راهبردهای ترید نقش دارند.

جمع‌بندی

در این مقاله بررسی کردیم که ترید چیست و چه انواعی دارد، مزایا و معایب آن چیست، مراحل تحلیل احساسات در بازار چگونه است، و همچنین به توصیه‌هایی برای تریدرهای تازه‌وارد اشاره کردیم.

ترید یکی از روش‌های جذاب کسب سود از بازارهای مالی است. هر شخصی که در این بازارها فعالیت دارد، به‌احتمال قوی برای یک‌بار هم که شده فکر یادگیری ترید و کسب سود از آن به ذهنش خطور کرده است. بااین‌حال، باید بدانید که ترید هم ریسک‌های خاص خود را دارد.

آیا تاکنون تجربه ترید در بازارهای مالی و بازار کریپتو را داشته‌اید؟ به نظر شما چه نکاتی را پیش از ورود به دنیای ترید و همچنین در حین انجام ترید باید مدنظر داشت؟ نظرات و سؤالات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.