تغییرات در اجرای کاتالوگ محصولات الکترونیکی و دهک یارانه ای خانوار


معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه از معرفی فاز جدید کاتالوگ الکترونیکی از امروز خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علیرضا عسگریان امروز در برنامه گفت وگوی شبکه یک سیما با بیان اینکه مرحله جدید اجرای فهرست کالاهای الکترونیکی از امروز برای سه دهک کم درآمد اجرا می شود، گفت: اینطور بود که اگر هر یک از افراد سه دهک پایین جامعه 80 درصد از این فهرست را داشتند. یارانه نقدی در صورت خرید 320 هزار تومان از 11 قلم کالای سبد غذایی، علاوه بر یارانه معیشتی 400 هزار تومانی، 80 هزار تومان یارانه اضافه به آنها پرداخت می شود، اما تا امروز این خرید اجباری به 50 درصد رسیده است. 200000 تومان.

وی افزود: یعنی 80 هزار تومان یارانه اضافی برای سه دهم کالاهای الکترونیکی باقی می ماند و تنها به شرط تبدیل 80 درصد خرید به 50 درصد خرید از سبد مورد نظر محقق شده است.

طراحی کاتالوگ الکترونیکی مواد غذایی

عسگریان در توضیح بیشتر گفت: سبد غذایی مورد نیاز دولت شامل 11 قلم است:

  • شیر کم چرب،
  • ماست کم چرب
  • پنیر زرد، مرغ
  • یک تخم مرغ
  • قند
  • کره
  • لوبیا
  • گوشت
  • پاستا

اگر افراد سه دهک پایین درآمدی 50 درصد از این اقلام را بخرند، یعنی. 200 هزار تومان سپس 80 هزار تومان یارانه اضافه به حسابشان واریز می شود.

2 دهم دیگر به طرح کالابرگ اضافه می شود

وی همچنین با بیان این مطلب گفت: در تلاشیم تا دو ماه آینده امکان اضافه شدن 2 عشر دیگر به طرح کالابرگ و افزایش واجدین شرایط کارابرگ الکترونیکی به 5 عشر با 80 هزار تومان اعتبار اضافی را بررسی کنیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مبنای قیمت کالاهای مورد نظر در سبد کاتالوگ الکترونیکی براساس شهریور 1401 است و دولت مصمم است تورم ناشی از این 11 کالا را برای سه دهک کم درآمد تامین کند. در حال حاضر هزینه خرید این 11 خودکار برای هر نفر 807 هزار و 290 تومان است که مابه التفاوت آنها با قیمت شهریور 1401 175 هزار تومان است، زیرا قیمت این 11 خودکار در آن زمان 607 هزار و 800 تومان بوده و مابه التفاوت این دو رقم به صورت الکترونیکی فرعی پرداخت می شود.

عسگریان همچنین گفت: به عنوان مثال اگر قیمت مرغ از شهریور 1401 تغییر کرده باشد، مابه التفاوت آن قیمت که 56 هزار تومان است توسط یارانه کالابرگ پرداخت می شود تا مردم از این سبد استفاده کنند.

تغییر عشر خانه ماه آینده

او همچنین از تغییر صحبت می کند تخریب خانه وی گفت: تغییر دهک ها با تغییر بعد خانوار و اتفاقات چهارگانه شامل ازدواج، طلاق، فوت یا تولد تغییر می کند و تغییر دهک ها از ماه آینده انجام می شود و در حال حاضر سه دهک کم درآمد 29 میلیون نفر یعنی یک سوم جمعیت کشور را شامل می شود و اگر دو دهک دیگر به طرح کالابرگ اضافه شود حدود 36 میلیون نفر در این طرح گنجانده می شوند.

عسگریان همچنین سطح پذیرش طرح کاتالوگ الکترونیکی را مطلوب نیست و این نکته را نیز یادآور شد: روند پذیرش مردم با شیب اندکی رو به افزایش است، در حال حاضر از 29 میلیون نفر در سه دهک، حدود یک میلیون خانوار معادل 3.3 میلیون نفر از این طرح استفاده می کنند و تعداد تراکنش های e-cata در این طرح به دو میلیون تراکنش رسیده است.

وی تاکید کرد: استفاده از فهرست الکترونیکی کالاها کاملا اختیاری است و هیچ اجباری وجود ندارد یعنی. مردم در همه دهک ها می توانند یارانه نقدی زندگی خود را در ابتدای ماه دریافت کنند یا یک ماه زودتر از اعتبار آن در قالب فهرست کالاها استفاده کنند و دولت برای جبران تورم سبد کالا، ماهانه 10 هزار میلیارد تومان یارانه حساب می کند.

وی گفت: پیش از این شرط سه دهک کم درآمد 80 هزار تومان یارانه خرید مازاد 80 درصد بود. 320 هزار تومان از امروز این شرط به 50 درصد کاهش پیدا می کند. 200 هزار تومان.

عسگریان همچنین مبنای دولت برای 11 قلم کالای موجود در کاتالوگ محصولات، اقلام خاصی مانند شیر کم چرب، ماست کم چرب، پنیر UF است و گفت: 120 فرآورده لبنی در بازار وجود دارد و مردم می توانند آن را با هر برندی خریداری کنند، اما مبنای محاسبه یارانه دولت برای جبران تورم، همان کالای اساسی است.

وی گفت: مبنای قرار دادن 11 قلم کالا، تامین روزانه 2 هزار و 537 کالری برای هر نفر است، اصرار دولت بر این است که این میزان کالری برای خانوارها تامین شود و وزارتخانه های جهاد، سما، کشور، بهداشت و تعاون در کارگروهی که این اقلام را تشکیل می دهد حضور دارند.

در این جلسه ویس کرمی مدیرکل کار و تعاون استان تهران گفت: 590 هزار خانوار در استان تهران تحت پوشش کالابرگ هستند که از این تعداد 105 هزار خانوار در طرح شرکت کرده اند، تعداد مغازه های مرتبط با این طرح به 11 هزار واحد رسیده و نقطه کوری در استان وجود ندارد.

همچنین محمدامین بابایی مدیرکل کار و تعاون استان خراسان رضوی گفت: 2.5 میلیون نفر تحت پوشش کالابرگ هستند که از این تعداد 116 هزار خانوار مشارکت داشتند و تعداد معاملات به 260 هزار تراکنش در روز افزایش یافت و به طور متوسط ​​5 میلیارد تومان خرید کالابرگ از طریق کالابرگ به ازای هر روز 1 و 3 میلیارد تومان در استان ثبت می شود.

وی گفت: 10 هزار و 600 مغازه در خراسان رضوی به پروژه کالابرگ متصل هستند و نقطه کوری در استان وجود ندارد.

همچنین مصدق حضوری، مدیرکل کار و تعاون استان بوشهر با بیان اینکه طرح کالابرگ مصوبه دولت برای سه دهک پایین جامعه است که این افراد باید کالاهای اساسی را به خاطر جامعه خریداری کنند، گفت: در استان بوشهر 184 هزار نفر در سه دهک پایین، 20 خانوار، 20 دهک پایین، 20 خانوار تجهیز شده اند. شرکت کردند که روزانه 20 تراکنش مالی انجام می شود که تعداد تراکنش ها نسبت به شروع طرح 7 برابر شده است.

عسگریان همچنین گفت: تعداد فروشگاه های مرتبط با طرح کالابرگ از 70 هزار فروشگاه در سراسر کشور به 90 هزار فروشگاه رسیده و تقریباً کل جغرافیای کشور تحت پوشش است.

طرح صورتحساب الکترونیک وظیفه ای است که بر اساس قانون بودجه بر عهده دولت گذاشته شده است که دولت می تواند جایگزین آن شود. پرداخت حق الزحمه روزانه تحت پوشش مصرف 11 قلم کالای اساسی خانوارهای کشور از طریق کاتالوگ محصولات.