تغییر رنگ چشم؛ تمام آنچه نیاز است بدانید


آیا می دانستید که هیچ دو نفر در جهان رنگ چشم یکسانی ندارند؟ رنگ چشم هر فرد منحصر به فرد است. تغییر رنگ چشم، به خصوص در بزرگسالی، طبیعی نیست و ممکن است نشانه ای از مشکل سلامت چشم باشد. در این مقاله در مورد تغییر رنگ چشم صحبت می کنیم. با ما بمان.

دلایل تغییر رنگ چشم

رنگ چشم به ندرت پس از چند سال اول زندگی تغییر می کند. این می تواند نشانه مشکلی باشد که باید برطرف شود. در زیر به برخی از رایج ترین دلایل تغییر رنگ چشم نگاه کرده ایم.

1. تغییر عنبیه

عنبیه (قسمت رنگی چشم) می تواند به دلیل ویروس یا بیماری تغییر کند و باعث تغییر رنگ چشم شود. رنگ چشم ممکن است به دلیل از بین رفتن رنگدانه عنبیه یا آتروفی به دلیل نازک شدن عنبیه تغییر کند. علل احتمالی تغییرات عنبیه عبارتند از:

  • سندرم پراکندگی رنگدانه: این وضعیت باعث آزاد شدن رنگدانه از عنبیه و آتروفی می شود که می تواند منجر به تاری دید و گلوکوم شود.
  • سندرم لایه برداری کاذب: این بیماری می تواند باعث تشکیل ماده سفید روی عنبیه، عدسی و سایر ساختارهای چشم شود. بیماری های مرتبط با افزایش سن می توانند سیستم زهکشی چشم را مسدود کرده و خطر ابتلا به گلوکوم را افزایش دهند.

2. آب مروارید

هر چیزی که می بینید از طریق لنز پشت عنبیه شما فیلتر می شود. این لنز نور را بر روی شبکیه متمرکز می کند و به مغز اجازه می دهد آنچه را در میدان دید شما قرار دارد پردازش کند. با افزایش سن، عدسی شفاف در چشم ممکن است زرد و کدر شود. به این کدر شدن عدسی، آب مروارید می گویند که بینایی را تار یا مختل می کند.

آب مروارید یک بیماری شایع است و بیش از نیمی از افراد بالای 80 سال به این بیماری مبتلا هستند. اگرچه آب مروارید روی عنبیه تأثیر نمی گذارد، اما لایه سفیدی که مردمک را می پوشاند می تواند تغییر محسوسی در رنگ چشم ایجاد کند.

3. قوس قرنیه

با افزایش سن، رنگین کمان یا حلقه آبی، سفید یا خاکستری ممکن است در اطراف عنبیه ظاهر شود. این حالت قوس قرنیه نامیده می شود و زمانی رخ می دهد که رسوبات چربی در اطراف لبه های خارجی قرنیه یا بیرونی ترین لایه چشم ایجاد می شود.

گاهی اوقات قوس قرنیه آنقدر قوی است که فرد احساس می کند رنگ چشمانش آبی شده است. قوس قرنیه یک بیماری خطرناک نیست و معمولاً بینایی فرد را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

اگر حلقه زمانی که فردی زیر 40 سال است ایجاد شود یا فقط در یک چشم ظاهر شود، ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای مانند بیماری شریان کاروتید باشد.

4. آسیب چشم

آسیب چشم می تواند باعث تغییر رنگ چشم شود. خونریزی در چشم (هایفما) می تواند باعث تیره شدن رنگ چشم شود. تاریکی ناشی از خونی است که در پشت قرنیه و عنبیه جمع شده است. زمانی که خونریزی شدید باشد و تمام ناحیه جلوی چشم پر از خون باشد، رنگ چشم فرد سیاه می شود.

اگر بعد از برخورد چیزی به چشمتان متوجه خونریزی در چشم شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. اکثر افراد ظرف چند روز بهبود می یابند، اما هایفما شدید درمان نشده می تواند باعث کوری در چشم آسیب دیده شود.

5. بیماری قرنیه

بیماری، عفونت، تورم یا آسیب می‌تواند باعث ایجاد زخم یا تغییر رنگ قرنیه شود و لایه‌ای کدر روی عنبیه فرد باقی بماند که باعث می‌شود رنگ چشم‌های او بسیار روشن‌تر به نظر برسد. درمان سریع این عارضه احتمال مشکلات طولانی مدت چشمی ناشی از مشکلات قرنیه را به حداقل می رساند.

6. التهاب

برخی از شرایط التهابی در چشم می تواند باعث تغییر رنگ چشم شود، از جمله:

  • یووئیت (التهاب لایه میانی چشم): بارزترین علامت یووئیت قرمزی قسمت سفید چشم با حساسیت به نور است. علاوه بر این، این وضعیت می تواند باعث تغییر در اندازه یا شکل مردمک شود. یووئیت درمان نشده می تواند باعث کاهش بینایی شود.
  • ایریدوسایکلیت هتروکرومیک متمرکز (FHI): علامت این عارضه از بین رفتن رنگدانه عنبیه است که منجر به تغییر رنگ چشم درگیر می شود. این بیماری می تواند منجر به گلوکوم و آسیب به عصب بینایی شود.

7. سندرم هورنر

سندرم هورنر در اثر سکته مغزی یا عارضه دیگری ایجاد می شود که به اعصاب یک طرف صورت آسیب رسانده است. این سندرم می تواند باعث بزرگتر نشان دادن مردمک یک مردمک از دیگری شود یا باعث تغییر رنگ چشم ها یا تغییر رنگ عنبیه شود.

8. توهمات نوری

اگر چشمان روشنی دارید، ممکن است فکر کنید که رنگ چشمان شما در برخی روزها متفاوت است. آیا تا به حال لباسی همرنگ چشمان خود پوشیده اید و فکر کرده اید که رنگ آبی یا سبز چشمان شما روشن تر شده است؟ در واقع این چشمان شما نیستند که تغییر رنگ می دهند، توهمات نوری این احساس را در شما ایجاد می کنند.

آرایش و عوامل محیطی (مانند نور) می توانند اثرات مشابهی داشته باشند.

عمل تغییر رنگ چشم

1. کاشت زنبق

در این عمل یک عنبیه مصنوعی با جراحی در چشم قرار می گیرد و رنگ چشم فرد را تغییر می دهد. این روش احتمال ابتلا به گلوکوم و عفونت چشم را به همراه دارد که می تواند منجر به نابینایی شود.

2. جراحی لیزر

روش دیگر تغییر رنگ چشم لیزر درمانی است. این روش با حذف رنگدانه یا رنگ سلول های عنبیه رنگ چشم را تغییر می دهد. وقتی رنگدانه های چشم از بین می رود، چشم های قهوه ای به آبی تغییر رنگ می دهند زیرا چشم های آبی رنگدانه ندارند. لیزر درمانی فقط روی چشم های قهوه ای قابل انجام است.

مشکل این روش این است که این رنگدانه ها می توانند کانال داخل چشم را مسدود کرده، فشار را افزایش دهند و باعث کاهش بینایی یا مشکلات بینایی شوند.

با توجه به توصیه پزشکان برای زیباتر شدن بهتر است رنگ چشم خود را تغییر ندهید. این اقدامات روش های تایید شده ای نیستند و بهتر است سلامت خود را به خطر نیندازید.

تغییر رنگ چشم در نوزادان

تغییر رنگ چشم در نوزادان کاملا طبیعی است و بخشی از روند رشد است. بیشتر نوزادان با چشمان خاکستری یا آبی به دنیا می آیند و با افزایش سن (معمولاً بین 3 تا 9 ماهگی) این رنگ تغییر می کند.

ژنتیک و تولید ملانین در بدن رنگ چشم نوزاد را تعیین می کند. افزایش ملانین منجر به تیره شدن چشم ها می شود. بنابراین، افرادی که چشم‌های قهوه‌ای دارند، ملانین بیشتری نسبت به افرادی که چشم‌های آبی یا سبز دارند، تولید می‌کنند.

رنگ چشم زن و شوهر تعیین کننده رنگ چشم فرزندانشان است. والدینی که هر دو چشم آبی دارند، معمولاً رنگ چشم فرزندشان نیز آبی خواهد بود. اگر یکی از والدین چشم‌های آبی و دیگری قهوه‌ای داشته باشد، نمی‌توان رنگ چشم فرزندشان را پیش‌بینی کرد.

آخرین کلمه

تغییر رنگ چشم در بزرگسالی شایع نیست و حتی می تواند ناشی از یک مشکل خاص باشد. اگر می خواهید با جراحی رنگ چشم خود را تغییر دهید، احتمال عوارض ناشی از جراحی را در نظر بگیرید و برای زیبایی بیشتر به سلامت چشم خود آسیبی وارد نکنید. از جمله روش های تغییر رنگ چشم در منزل استفاده از لنزهای رنگی و قطره برای تغییر رنگ چشم می باشد. می توانید این لنزها را در هر رنگی که می خواهید خریداری کنید و به صورت موقت از آن ها استفاده کنید.

آیا شما یا عزیزانتان رنگ چشم خود را تغییر داده اید؟ آیا اطلاعاتی در مورد هزینه جراحی تغییر رنگ چشم دارید؟ نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.


گامی برای تسلط بر مهارت های ارتباطی شما


توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر