تفاوت بین رنگ و تتر؛ تفاوت بین استیبل کوین های تتر و دای چیست؟


وقتی این کلمه را می شنویم استیبل کوین (stablecoin)، اولین سکه ای که به ذهن می رسد تتر است. اما به غیر از Tether، یک سکه پایدار محبوب دیگر به نام dai وجود دارد که می توان گفت رقابت تنگاتنگی با Tether در بازار ارزهای دیجیتال دارد. در این مقاله به معرفی مختصری از دو استیبل کوین Dai و Tether می پردازیم و سپس به تفاوت های اصلی این دو نگاه می کنیم.

دانستن واحد پول دای

DAI اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز با پشتوانه وثیقه است که تلاش می کند با قفل کردن سایر دارایی های دیجیتال در قراردادها، ارزش یک به یک را با دلار آمریکا حفظ کند. ارز دی، بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال که توسط شرکت ها مدیریت می شوند، یک محصول نرم افزاری متن باز به نام است ایجاد کننده پروتکل بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. DAI ارزش خود را با شارژ بدهی به اتر حفظ می کند. برای آشنایی با واحد پول دای می توانید مقاله آن را مطالعه کنید.

آشنایی با ارز تتر

تتر یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که توسط دلار آمریکا پشتیبانی می شود. این بدان معناست که دلارهای واقعی نگهداری شده در موسسات مالی به عنوان وثیقه برای ثابت نگه داشتن قیمت تتر استفاده می شود. به دلیل پشتوانه دلاری، تتر همیشه ارزش یک به یک با دلار آمریکا دارد و برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، تتر استیبل کوین قیمت ثابتی در بازار دارد.

مقایسه کلی رنگ و تتر

استیبل کوین های دای و تتر در حال حاضر محبوب ترین سکه ها در بازارهای مالی هستند و سرمایه گذاران زیادی از آنها استفاده می کنند. در جدول زیر مقایسه کلی دو استیبل کوین دای و تتر را آماده کرده ایم.

ویژگی های DAI من گره می زنم
ارزش بازار یا ارزش بازار 877,714,282 میلیون دلار 15,612,734,888 میلیارد دلار
قیمت 1.01 دلار 1 دلار
حجم معاملات به مدت 24 ساعت 81932400 میلیون دلار 44,822,997,425 میلیارد دلار
حداقل و حداکثر قیمت 0.95 دلار – 1.14 دلار 0 —— 1.21 دلار
سکه های در گردش 869,589,167 میلیون دای 15,607,117,421 میلیارد تتر


ویژگی های ارز دای

ارز DAI در حال حاضر دومین استیل کوین برتر در بازار است که ویژگی های منحصر به فردی دارد.

استقلال مالی با نوسانات بسیار کم

DAI ارزی با ثبات قیمت و نوسانات بسیار کم است که به کاربران امکان می دهد بر اساس نیاز خود ارز DAI را خریداری کنند. نقدینگی ارز دای توسط اتریوم تضمین شده است که به طور قابل توجهی به استقلال مالی این ارز کمک می کند.

مدیریت غیر متمرکز

پروتکل Maker به دارندگان توکن MKR اجازه می دهد تا در رای گیری جامعه خود شرکت کنند. در ازای شرکت در جامعه MKR، این پروتکل به شرکت کنندگان با ارز DAI پاداش می دهد.

یک اکوسیستم گسترده

ارز DAI در حال حاضر بر روی بیش از 400 پلتفرم مختلف از جمله Metaverse، DeFi و بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر اجرا می شود که اکوسیستم پیشرفته آن را نشان می دهد.

عرضه محدود و تقاضای رو به رشد

پروتکل Maker به گونه ای کار می کند که با هر تراکنش MKR، توکن نیز ذخیره می شود. بنابراین، تعداد توکن های در گردش محدود است. این منجر به افزایش تقاضا می شود. افزایش تقاضا در نهایت منجر به افزایش قیمت می شود و ارزش DAI را در طول زمان ثابت نگه می دارد.

ویژگی های ارز تتر

تتر اولین و محبوب ترین بازار استیبل کوین با بیشترین ارزش بازار است که ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد.

اولین استیبل کوین

تتر یک مفهوم اثبات شده است و در طول زمان بیشترین ثبات و سابقه را نشان داده و اعتماد معامله گران را به خود جلب کرده است.

رهبر بی رقیب بازار

تتر با 93 درصد سهم بازار بیشترین سهم بازار را در بین استیبل کوین ها دارد و کنترل کاملی بر تراکنش های جفت ارز در بازار ارزهای دیجیتال دارد.

پشتیبانی در اکثر صرافی ها

استیبل کوین تتر تقریباً توسط تمام صرافی‌های دنیا پشتیبانی می‌شود و در هنگام معامله جفت ارز به عنوان اولین گزینه در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت اصلی بین تتر و دای

در کنار شباهت ها و ویژگی هایی که مطرح شد، یک تفاوت کلیدی بین این دو استیبل کوین وجود دارد و همچنین از نحوه ساخت و اکوسیستم این دو سکه نشات می گیرد. ارز تتر همانطور که در تعریف آن ذکر شد با حمایت دلار آمریکا وارد بازار شد. تتر توسط چندین صرافی و شرکت مالی بزرگ در جهان مدیریت می شود و می توان گفت که پشتوانه فیات آن یعنی. دلار، سهم قابل توجهی در پذیرش این ارز در بازار داشته است.

از سوی دیگر، دای توسط یک شخص حقوقی یا شخصی اداره نمی شود. به غیر از ارز DAI، هیچ پشتوانه فیات نیز وجود ندارد. اما DAI از مفهومی پیروی می کند که بسیاری معتقدند هدف اصلی بلاک چین است. این ایده که به نام مالی غیرمتمرکز یا DeFi نامیده می شود، هسته دای را تشکیل می دهد. DAI توسط پروتکل Maker که یک پروتکل منبع باز در پلتفرم اتریوم است ایجاد شده است.

در جدول زیر تاریخچه این دو سکه و شبکه آنها را به همراه چندین ویژگی و تفاوت دیگر آماده کرده ایم.

اطلاعات اصلی DAI من گره می زنم
تاریخ صدور 2017 2014
پشتیبانی اصلی اتریوم دلار/ین/یورو
شفافیت مالی بسیار بالا میانگین
ملک اصلی پروتکل سازنده چندین صرافی و موسسات مالی بزرگ
فعالیت غیر متمرکز بسیار بالا میانگین
متن باز متن باز است بسته به نوع فعالیت، متغیر
پیچیدگی امنیتی اوج پایین
سکو اتریوم بیت کوین Omni
استفاده عمومی توکن های معاملاتی در صرافی های غیرمتمرکز توکن معاملاتی دلار مانند


تتر یا دای کدام بهتر است؟

هر دو استیبل کوین تتر و دای هدف یکسانی را در بازار دنبال می کنند. اما از نظر نحوه کار آنها بسته به شبکه ای که در آن مستقر شده اند متفاوت هستند. تتر قدیمی ترین استیبل کوین موجود در بازار است که ارزش خود را در طول زمان ثابت کرده است. در حالی که Dai منبع باز است و بر روی سیستم های غیر متمرکز اجرا می شود. در نهایت بر اساس نیاز کاربران و سرمایه گذاران، ارزش این دو استیبل کوین در بازار مشخص می شود. تتر گزینه بهتری برای سرمایه گذاران عادی بازار است که به دنبال تجارت سریع جفت ارز در بازار هستند. اما اگر کاربر به دنبال فعالیت های غیرمتمرکز در بازار است، DAI اولین انتخاب است.

(1 امتیاز) – 5.5