تله بیهودگی; ریشه ها، اثرات مخرب و درمان طرحواره نقص و شرم


افرادی که در کودکی یا نوجوانی تحقیر، نادیده گرفته شده یا طرد شده اند، دچار تله بی ارزشی یا حقارت و طرح واره شرم می شوند. صرف نظر از نحوه برخورد با این افراد، این پیام مستقیم یا غیرمستقیم مبنی بر گناهکار بودن یا داشتن صفت منفی، غیراخلاقی یا شرم آور به آنها داده شده است. تله بی ارزشی یک مدل درونی در ذهن این افراد ایجاد می کند که مدام به آنها می گوید که جذاب و ارزشمند نیستند، حتی اگر در بزرگسالی از نظر ظاهر و موقعیت اجتماعی موفق و با اعتماد به نفس به نظر برسند. اثرات مخرب تله بیهودگی آنقدر شدید است که هر فردی باید با شکل گیری، ویژگی ها و روش های درمان این طرح آشنا باشد. برای مطالعه بیشتر در مورد تله بیهودگی یا طرحواره نقص و شرم، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

الگوی عیب و شرم چیست؟

الگوها الگوهای تکراری هستند که از سنین پایین در ذهن افراد نقش می بندد و برای همیشه باقی می مانند. اگر کودک یا نوجوانی در سنین پایین مدام مورد سرزنش، سرزنش و تحقیر قرار گیرد، یا مورد آزار و اذیت و بی توجهی والدین یا عزیزان قرار گیرد، با این ندای درونی در ذهن خود بزرگ می شود که نه شایسته محبت است و نه فرد ارزشمندی. .

این فرد حتی در بزرگسالی با این ندای درونی خود تحقیر کننده زندگی می کند و معتقد است که اشتباه می کند. ممکن است افرادی که از دام نقص و شرم رنج می برند، از نظر موقعیت اجتماعی، تحصیلی یا شغلی، وضعیت خوب یا حتی ایده آلی داشته باشند. اما این افراد در درون خود احساس ارزشمندی نمی کنند و شرم درونی خود را به شیوه های مختلف و مخرب ابراز می کنند و به خود یا دیگران آسیب می زنند.

احساسات افراد مبتلا به تله بیهودگی

افرادی که از تله بیهودگی یا طرحواره شکست و شرم رنج می برند، اغلب احساسات درونی زیر را تجربه می کنند:

 • آنها دائماً احساس می کنند که در ظاهر یا توانایی های خود نقص هایی دارند.
 • آنها معمولاً فکر می کنند که ویژگی هایی مانند چاقی، لاغری، کوتاهی قد، قد، تنبلی و بی کفایتی بیش از حد در مورد آنها صدق می کند. صدای درونی این افراد مدام به آنها می گوید کسل کننده، عجیب و غریب، نادان و بی فایده هستند.
 • آنها نقص خود را یک شرط وجودی می دانند، بنابراین هر کار یا دستاورد مهمی در زندگی برای آنها ارزش خاصی ندارد و با وجود همه موفقیت ها، همچنان احساس ناقصی می کنند.
 • آنها اغلب دیگران را به خاطر مشکلات و احساسات درونی خود سرزنش می کنند.
 • آنها مدام خود را با دیگران مقایسه می کنند و اغلب خیلی خجالتی هستند. نتیجه این مقایسه اغلب احساس شکست و سرزنش خود است.

رویکردها و سبک زندگی افراد گرفتار در دام عیب و شرم

 • آنها می توانند بسیار کمال گرا باشند و بیش از حد تلاش کنند تا کمبودهای ذهنی خود را جبران کنند.
 • بسیاری از اوقات، آگاهانه یا ناخودآگاه، موقعیت هایی را ایجاد می کنند که احساس بی کفایتی و شرمندگی آنها را تقویت می کند. البته برخی از افرادی که از تله بی ارزشی رنج می برند ممکن است رفتاری برعکس داشته باشند و از موقعیت هایی که در آنها احساس بی کفایتی ایجاد می کند دوری کنند.
 • ممکن است کنار کشیده شوند یا وارد محیط های اجتماعی نشوند تا عیب و نقص آنها آشکار نشود. آنها همچنین هنگام صحبت در جمع دچار اضطراب شدید می شوند.
 • از آنجایی که این افراد خود را بی فایده و بی اهمیت می دانند، مرزهای مشخصی با دیگران ندارند و از ابراز احساسات واقعی خود اجتناب می کنند.
 • آنها زمان زیادی را صرف حسادت به دیگران یا رقابت با آنها می کنند و مدام سعی می کنند بهتر از دیگران ظاهر شوند. با این حال، حتی اگر برای مدت کوتاهی احساس برتری داشته باشند، به زودی ناامید خواهند شد.
 • آنها ممکن است اختلالات سوء مصرف مواد یا اختلالات خوردن (پرخوری یا سوء تغذیه) داشته باشند.

رفتار افرادی که از تله بیهودگی با دیگران رنج می برند

 • به دلیل خاطرات ناخوشایندی که از طرد شدن یا تحقیر شدن دارند، نمی توانند انتقاد را تحمل کنند. آنها نسبت به شنیده نشدن، انتقاد یا سرزنش نشدن توسط دیگران بسیار حساس هستند و هر انتقاد کوچکی را در ذهن خود به یک فاجعه تبدیل می کنند.
 • آنها در روابط عاطفی، دوستانه و اجتماعی خود احساس بی کفایتی می کنند.
 • آنها معمولاً از نظر عاطفی به افرادی وابسته می شوند که آنها را سرزنش، طرد یا انتقاد می کنند و اغلب با کسی که برای آنها ارزش قائل است قطع رابطه می کنند.
 • آنها با افرادی که فکر می کنند بی نقص هستند قرار نمی گذارند زیرا فکر می کنند عیوب آنها را می شناسند. آنها ترجیح می دهند دوستانی داشته باشند که از نظر ظاهری یا وضعیت مالی و شغلی از آنها پایین تر هستند.

آنچه در این قسمت توضیح دادیم تنها بخشی از احساسات و رفتار افراد مبتلا به تله بیهودگی است. این الگوی ذهنی می تواند تأثیر مخربی بر جنبه های مختلف زندگی داشته باشد.

ریشه طرحواره عیب و شرم

عوامل و رویدادهای متعددی باعث ظهور این الگو می‌شوند، اما عموماً چنین مواردی دام بیهودگی را تغذیه می‌کنند:

 • والدین، اعضای خانواده یا خویشاوندان فرد را به دلیل ظاهر یا رفتارش بیش از حد سرزنش، تحقیر یا تنبیه کرده اند.
 • یکی از والدین باعث می شود که فرد احساس شرم، ناامیدی یا اشتباه کند.
 • فردی در کودکی یا نوجوانی قربانی آزار جنسی، جسمی یا عاطفی توسط اعضای خانواده یا بستگانش شده است.
 • ممکن است شخصی از نزدیکانش شنیده باشد که کودک بد، بی ادب، بی ارزش یا بی ارزش است.
 • والدین به ناعادلانه فرد را با برادران و خواهرانش مقایسه کرده و آنها را بر او ترجیح داده اند.
 • ممکن است یکی از والدین خانه را ترک کرده باشد و آن شخص آن را تقصیر خود بداند.

تأثیر مخرب تله بیهودگی بر ارتباط عاطفی

طرح ها تاثیر منفی بر سبک زندگی دارند. یکی از موقعیت هایی که طرحواره به فرد آسیب می زند، انتخاب شریک عاطفی نامناسب و وابستگی به اوست، زیرا طرحواره شریکی را انتخاب می کند که تنها برای تله ذهنی فرد مناسب باشد.

به عبارت ساده تر، اگر کسی طرحواره شکست و شرم داشته باشد، احتمالاً جذب کسی می شود که آن طرحواره را برای او بیشتر نمایان می کند. بنابراین، افرادی که طرحواره شکست و شرم دارند، احتمالاً شخصی را با چنین ویژگی هایی به عنوان شریک عاطفی انتخاب می کنند:

 • از نظر جسمی یا عاطفی فرد را مورد آزار و اذیت قرار می دهد و رفتاری بی ادبانه، تحقیرآمیز یا پرخاشگرانه دارد.
 • او می تواند بسیار جذاب و جذاب باشد و همیشه باعث می شود فرد از نظر ظاهری احساس حقارت و حقارت کند.
 • به اندازه کافی به شخص اهمیت نمی دهد و باعث می شود احساس بی ارزشی کند.

رویکرد فردی که از تله بیهودگی رنج می برد به شریک عاطفی خود

در چنین رابطه ای، تعامل یک فرد مبتلا به تله بیهودگی با شریک عاطفی خود چندان سالم نیست. برای مثال، یک فرد ممکن است احساسات زیر را نسبت به همسر یا شریک زندگی خود تجربه کند و رفتار نامناسبی از خود نشان دهد:

 • مالک و حساس، حسود و بدبین. همچنین در برخی موارد ممکن است به شریک زندگی خود اجازه انتقاد، تحقیر یا بدرفتاری با او بدهد.
 • مدام خود را با دیگران مقایسه می کند و احساس حسادت و بی کفایتی می کند.
 • او به دنبال تایید دائمی طرف مقابل است و می خواهد که شریک زندگی اش دائما ثابت کند که او را دوست دارد و به او اهمیت می دهد.
 • به انتقاد سالم و سازنده طرف مقابل نمی پردازد.
 • تا جایی که ممکن است اجازه نمی دهد شریک زندگی خود به شخصیت و زندگی واقعی او نزدیک شود.
 • در برخی موارد، اگر شریک عاطفی او را تحسین کند، از شریک زندگی خود فاصله می گیرد زیرا تحسین با احساس شرم و بی ارزشی درونی فرد همخوانی ندارد.

اگر افراد در چنین روابطی فرزند داشته باشند، دائماً فرزند خود را سرزنش و انتقاد می کنند و احتمالاً طرحواره شکست و شرمندگی را به فرزند خود منتقل می کنند.

درمان تله بیهودگی

اگرچه تله بیهودگی آسیب های زیادی به افراد وارد می کند، اما خوشبختانه با درک کامل این طرحواره می توان بر بسیاری از احساسات و رفتارهای منفی ناشی از طرحواره غلبه کرد. برای مثال، ممکن است فردی برای یادآوری خاطرات دردناک دوران کودکی و التیام زخم های ناشی از آن از روان درمانگر کمک بگیرد. روان درمانگر گاهی از کمک تست تله عیب و شرم برای تشخیص شکل گیری این طرحواره در فرد استفاده می کند.

از آنجایی که این طرحواره در اوایل کودکی شکل می گیرد، ممکن است فرد مجبور شود با این واقعیت کنار بیاید که ممکن است به طور ناخودآگاه در موقعیت های مختلف احساس شرم کند. راه حل اصلی برای مقابله با این احساس، شناخت الگوی آن و مقابله با احساسات منفی است. در مرحله بعد باید بتوان واقعیت را آنگونه که هست بررسی کرد و به افکار مخرب خود اجازه نداد واقعیت را بر اساس الگوی شکست و شرم تفسیر کند.

تمریناپلیکیشن هایی برای درمان تله بیهودگی

انسان باید این حقیقت را درک کند که به اندازه دیگران سزاوار عشق، احترام و ارزش است. علاوه بر این، روان درمانگران در مراحل بعدی به فرد مبتلا به تله بی ارزشی کمک می کنند تا رابطه ای سالم و سرشار از احترام، اعتماد و واقع بینی با دیگران ایجاد کند. برای رسیدن به این هدف از تمرینات زیر استفاده می شود:

 • بررسی خاطرات دوران کودکی و حادثه ای که در فرد احساس شکست و شرمندگی ایجاد کرده است.
 • همدلی با کودک آسیب دیده درون فرد و کمک به ترمیم زخم های ایجاد شده در روان فرد در کودکی.
 • یادداشت روزانه احساسات، به ویژه زمانی که احساس بی ارزشی، بی کفایتی یا شرم به وجود می آید. با این کار می توان از دور به احساسات خود نگاه کرد و دید خنثی و واقع بینانه تری به مشکلات داشت.
 • تمایز از دیگران؛ پس از درمان، فرد می تواند مرزهای روشن و سالمی را با افراد ایجاد کند و افراد سمی و بدرفتار را از زندگی خود دور کند. اکثر افراد مبتلا به تله بیهودگی از ایجاد روابط با دیگران اجتناب می کنند. بنابراین در موارد متعددی توانسته اند با دیگران تبعیض قائل شوند.

به طور کلی، تغییر یک زندگی پر از افکار و احساسات منفی نیاز به تمرین مداوم دارد. فرد باید بتواند احترام، محبت و محبت را دریافت کند و آسیب پذیری های ذهنی خود را به خوبی بشناسد. بیشتر افرادی که از دام بیهودگی رنج می برند از حضور در جامعه و تعامل با مردم دوری می کنند. اما پس از گذراندن دوره های روان درمانی می توانند با تمایز و شناخت صحیح آسیب پذیری ها وارد روابط اجتماعی شده و با سهولت بیشتری در گروه های مختلف حضور داشته باشند.

آخرین کلمه

در این مقاله، ما در مورد تله بیهودگی یا طرح واره شرم از شکست یاد گرفتیم، برخی از ریشه های آن را بررسی کردیم و متوجه شدیم که افراد مبتلا به این تله ذهنی چه احساسی دارند و اغلب چه رفتارهایی از خود نشان می دهند. همچنین بررسی کردیم که چگونه احساس بی ارزشی نکنیم و چه تمرین های ذهنی و عملی می تواند باعث محو شدن تله بی ارزشی از ذهن شود. به طور کلی، طرحواره ها الگوهای رفتاری مخرب اما قدرتمندی هستند و ممکن است به راحتی قابل درمان نباشند. در بیشتر موارد، کمک گرفتن از یک روان درمانگر یا متخصص سلامت روان کمک زیادی به بهبود کیفیت زندگی افراد می کند.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر

با استفاده از زبان بدن ناگفته ها را بگویید و بشنوید