تماس جعلی؛ دلیل تمایل فوری به اقدامات مخاطره آمیز و غیر منطقی


آیا تا به حال روی یک صخره یا ساختمان بلند بایستید و بخواهید بپرید؟ آیا تا به حال خواسته اید ماشین جلویی را عقب بکشید یا پیچ نزدیک دره را از دست بدهید و از سرعت خارج شوید؟ این کشش عجیب و غیرارادی همان «تماس دروغین» است. شما هیچ فکر خودکشی و هیچ دلیل منطقی برای انجام هیچ یک از این کارها ندارید، پس این اصرار عجیب و زودگذر از کجا می آید؟

تماس جعلی چیست؟

ندای باطل میل لحظه ای به انجام کارهای مخاطره آمیز و غیر منطقی است. تکانه های خشونت آمیزی که معمولاً هنگام انجام کارهای مخاطره آمیز و افکار مزاحم که ما را به اعمال عجیب و خطرناک فرا می خوانند، تجربه می کنیم. مثلا:

  • فرمان ماشین را در لاین مخالف بچرخانید و به ماشین های در حال حرکت ضربه بزنید.
  • پریدن از یک قایق یا پل به داخل آب های عمیق؛
  • روی ریل قطار یا مترو بایستید یا جلوی قطار بپرید.
  • دست خود را با چاقو یا شی تیز ببرید.
  • یک جسم فلزی را در پریز برق قرار دهید.
  • شعله های آتش را لمس کنید؛
  • از بالکن بپرید

ما به سرعت با این افکار برخورد می کنیم و می دانیم که هرگز محقق نمی شوند. زیرا همه ما نتیجه هر یک از این سناریوها را می دانیم. اما گاهی فکر کردن به آنها، هرچند سریع و زودگذر، اجتناب ناپذیر است.

در بیشتر موارد این میل بی معنی است، باعث ناراحتی طولانی مدت برای فرد نمی شود و هیچ مدرک علمی دال بر نقش آن در مشکلات روانی و افکار خودکشی وجود ندارد. اما تکرار هر روز آن می تواند نشانه OCD باشد.

مطالعه روانشناختی تماس های دروغین

بخش قابل توجهی از خواسته ها، خاطرات و تکانه های ما در لایه ناخودآگاه ذهن ثبت می شود. تکانه‌های خشونت‌آمیز، غیرعادی و گاهی جنسی که خود و سوپرایگو اجازه ظهور نمی‌دهند زیرا با یادگیری محیطی در تضاد هستند. اما گاهی اوقات خطاهای کلامی، رفتار یا حتی افکار بی دلیل ممکن است رخ دهد. تماس های نادرست را می توان به عنوان تکانه های خشونت آمیز تعریف کرد که دفاع از خود و سوپرایگو را برای چند ثانیه در هم می شکند و به طور ناخودآگاه غریزه تهاجمی فرد را برآورده می کند.

تماس های جعلی می تواند به سمت دیگران یا خودمان باشد. برای چند ثانیه، ممکن است بخواهیم این عصبانیت ناخودآگاه را با صدمه زدن به یک نوزاد تنها، چاقو زدن به دیگران، برخورد اتومبیل با اتومبیل های دیگر، یا انجام کارهای دیگری، یا با افتادن از صخره، پریدن از صخره، یا ایستادن روی خط قطار.

تماس جعلی؛ پدیده طبیعی

عبور دادن این افکار از مدار تخیل کاملا طبیعی و بسیار رایج است. در سال 1391 پژوهشی در این زمینه انجام شد و 431 دانشجو مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج مطالعه بسیار جالب بود. بیش از نیمی از افرادی که هرگز افکار خودکشی نداشته اند و سه چهارم کسانی که قبلاً احساس خودکشی کرده بودند، تماس های دروغین را به طرق مختلف تجربه کرده بودند. بر اساس این تحقیق، کسانی که با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند، حتی اگر افکار خودکشی نداشته باشند، بیشتر در معرض تماس های دروغین هستند.

این میل به ریسک از کجا می آید؟

هیچ کس نمی داند! تاکنون هیچ تحقیق روشنگرانه ای برای مستندسازی این پدیده انجام نشده است. ما فقط می دانیم که این میل به نحوه سیم کشی مغز ما مربوط می شود. اما از آنجایی که این اتفاق در ناخودآگاه رخ می دهد، دلایلی که در زیر ارائه می کنیم در مرحله حدس و گمان باقی می مانند.

1. غریزه بقا

زمانی که جسمی در خطر است، مغز با ارسال سیگنال‌های هشداردهنده «بازگشت» یا «لمس نکن» از ما محافظت می‌کند، مانند زمانی که در مکانی بلند ایستاده‌ایم و به پایین نگاه می‌کنیم یا زمانی که چندین فوت از شعله‌ها فاصله داریم. در این مواقع، کاملاً غریزی، بدون اینکه بفهمیم چرا، چند قدم به عقب برمی‌گردیم. وقتی به این واکنش ناگهانی پس از رفع خطر فکر می کنیم، به اشتباه فکر می کنیم که این هشدار در پاسخ به «دیوانگی یا میل به خطر» است! در حالی که این کناره گیری ناخودآگاه و فقط برای محافظت از بدن بود.

از سوی دیگر، پریدن از روی صخره یا ایستادن روی خط قطار یک تهدید بزرگ برای بقا است، چیزی که مغز به هر قیمتی از آن اجتناب می‌کند و افکارش را سرکوب می‌کند. اما گاهی اوقات سرکوب افکار نتیجه معکوس می دهد و ذهن را به سمت آن مشکل خاص سوق می دهد.

2. حساسیت به اضطراب

اگر واقعاً قصد نداریم خودمان را بکشیم یا به خود آسیب برسانیم، چرا آن را تصور می کنیم؟ یکی از مهم ترین دلایل آن حساسیت به اضطراب (ترس از ترس) است. افرادی که با علائم اضطراب دست و پنجه نرم می کنند ممکن است فکر کنند که ضربان قلب سریع نشانه حمله قلبی است یا حمله پانیک باعث غش یا مرگ می شود. این افراد بیشتر و قوی تر از دیگران تماس جعلی را احساس می کنند، زیرا یاد گرفته اند سیگنال های نامفهوم را خطرناک تفسیر کنند.

چه زمانی تماس جعلی خطرناک است؟

تماس دروغین به خودی خود خطرناک نیست، اما نباید منجر به عادت به افکار خودکشی شود. اگر این افکار را در خود دارید، به طور مرتب به آنها فکر کنید، یا سابقه افکار خودکشی دارید و اکنون تماس نادرست را تجربه می کنید، حتما با یک متخصص صحبت کنید. علائم افسردگی و اضطراب مانند نگرانی مداوم، ناامیدی، عدم تمرکز، نوسانات خلقی، بی خوابی، احساس گناه یا تنهایی دائمی نیز نگران کننده هستند.

اگر این علائم بدتر شد و کیفیت زندگی شما را مختل کرد، در اسرع وقت از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید.

اخرین حرف

اگر هر از گاهی افکاری مانند تماس های جعلی به ذهنتان خطور می کند، جای نگرانی نیست. بسیاری از افراد مانند شما این پدیده عجیب را تجربه می کنند و دلیل آن را نمی دانند. اما اگر این میل به خطر با افکار خودکشی همراه است، دائمی است و شما را آزار می دهد، بهتر است هر چه زودتر با متخصص روانپزشکی صحبت کنید.

آیا این پدیده عجیب را تجربه کرده اید؟ در چه شرایطی چنین فانتزی هایی دارید؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر

با استفاده از زبان بدن ناگفته ها را بگویید و بشنوید