توکن BRC20 چیست؟ نگاهی به بیت کوین Memecoins


BRC20 Token Standard نام استانداردی است که باید نقش ممکوین بیت کوین را ایفا کند. اگرچه بلاک چین بیت‌کوین در حال حاضر نمی‌تواند میزبان قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز باشد که توکن‌ها یا ممکوین‌های ناهمزمان ایجاد می‌کنند، اما هر بیت‌کوین همچنان از ۱۰۰ میلیون ساتوشی تشکیل شده است و هر ساتوشی می‌تواند منحصر به فرد و متفاوت باشد. بنابراین، شاید بتوان هر ساتوشی را به یک توکن یا memecoin غیر تک همسری تبدیل کرد.

ساتوشی ناکاموتو احتمالاً در سال 2008، زمانی که در حال نوشتن وایت پیپر بیت کوین بود، هرگز تصور نمی کرد که روزی «Mimecoin» روی بلاک چین بیت کوین راه اندازی شود. اما حالا این اتفاق افتاد. ارائه NFT یا Mimcoin ممکن است چیزی باشد که بیت کوین برای پذیرش عمومی و عمومی به آن نیاز دارد.

توکن‌های BRC20 روی ایده اصلی دادن رنگ جدید به هر ساتوشی و تبدیل آن به memecoin کار می‌کنند. در این مقاله، با استفاده از مقاله ای از وب سایت Coinmarketcap، نگاهی به توکن های BRC20 و برخی از نظرات کاربران در رسانه های اجتماعی خواهیم داشت. اگر به ایده ممکوین های بیت کوین بعد از توکن های بیت کوین علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نشانه BRC20 این چیست و چگونه کار میکند؟

در بحبوحه شوق memecoin و سونامی توجه به این سکه های خنده دار در توییتر، توکن های BRC20 به عنوان “توکن استاندارد” جدید در بلاک چین بیت کوین ظاهر شده اند که مانند مم کوین های بیت کوین عمل می کنند. توکن های BRC20، مانند پروتکل بیت کوین Ordinals، با این ایده به وجود آمدند که هر ساتوشی می تواند یک ویژگی منحصر به فرد داشته باشد.

برای توضیح بیشتر بد نیست به اساس پروتکل Ordinals نگاهی بیندازیم. پروتکل Cardinals بیت کوین، که چند ماه پیش در جامعه نسبتا محافظه کار بیت کوین سر و صدا ایجاد کرد، بر روی این ایده اساسی کار می کند که هر ساتوشی به طور منحصر به فرد برچسب گذاری شده و شناخته شده است. دقیقاً مانند شماره سریال چاپ شده روی هر اسکناس دلار که آن را منحصر به فرد می کند.

بیشتر بخوانید: پروتکل دیگر; ورود NFT ها به شبکه بیت کوین

در متن پروپوزال پروتکل Ordinals نحوه عملکرد این پروتکل با مثالی توضیح داده شده است:

دو اسکناس یک دلاری را تصور کنید. هر دو اسکناس کاملاً یکسان هستند (قابل تعویض). با این حال، هر کدام دارای یک شماره سریال هستند که آنها را منحصر به فرد و قابل شناسایی می کند. اگر (دو بوکسور معروف)، محمد علی کلی و جورج فورمن، یکی از این دو اسکناس را امضا می کردند، به نوعی تبدیل به یک اسکناس دلاری غیرقابل انکار می شد. شما هنوز هم می توانید آن اسکناس یک دلاری را به عنوان یک دلار معمولی خرج کنید. اما این امضاها ارزش این یادداشت را سر به فلک کشیده است.

پروتکل Ordinals مشابه این مثال عمل می کند. هر ساتوشی (شبیه به اسکناس دلار) می تواند به طور منحصر به فرد علامت گذاری شود. حال، اگر به توکن های BRC20 برگردیم، با مفهوم نسبتا مشابهی مواجه خواهیم شد، با این تفاوت که پروتکل Cardinals هر ساتوشی را به عنوان یک توکن غیر متقابل علامت گذاری می کند. در حالی که توکن‌های BRC20 اساساً شامل «کاوی» ساتوشی‌ها هستند که حاوی اطلاعات خاصی درباره مجموعه‌ای از توکن‌ها هستند.

توکن BRC20 چگونه ایجاد می شود؟

به عنوان مثال، تصور کنید قصد دارید یک مجموعه از 100 توکن فرضی به نام RANDO با استاندارد BRC20 ایجاد کنید. قبل از هر کاری باید اطلاعات مربوط به مجموعه توکن های ساتوشی مورد نظر را وارد کنید.

برای این منظور از داده های JSON استفاده می شود که می تواند شامل نام، نماد، تحویل و سایر ویژگی های توکن باشد. علاوه بر این، کاربران می توانند از داده های جیسون برای ایجاد توکن های جدید یا انتقال توکن های موجود به آدرس های دیگر استفاده کنند.

بیایید به قیاس اسکناس یک دلاری برگردیم. برای ایجاد توکن های BRC20، یک برچسب از مثلاً 20 توکن RANDO فرضی خود را روی اسکناس دلاری می چسبانید. اما آن برچسب ها یک دلار ارزش ندارند. شما همیشه برای انتقال استیکرها به اسکناس 1 دلاری خود نیاز خواهید داشت. اما این اسکناس یک دلاری از خود استیکرها پشتیبانی نمی کند و استیکرها نیز کارکرد خاصی ندارند.

اگر با این نکته و با این توضیحات کمی گیج شده اید، حق با شماست. زیرا بیت کوین اساسا برای این تغییرات و نوآوری ها ساخته نشده است. بسیاری از کاربران توییتر، از جمله ChainLinkGod.eth، توکن‌های BRC20 را «عجیب» و «ناکارآمد» نامیدند که نمی‌توانند با سایر استانداردهای توکن مانند ERC20 رقابت کنند.

بیشتر بخوانید: توکن و استاندارد ERC20 چیست؟

تصویر توییت ChainLinkGod.eth

تاریخچه توکن ها BRC20 از کجا شروع شد؟

ارتقاء Taproot چنین نوآوری هایی را در شبکه بیت کوین امکان پذیر کرد. ناگفته نماند که فصل memecoin ها در شکل گیری این ایده بی تاثیر نبوده است.

بیشتر بخوانید: ریشه چیست؟ هر آنچه سرمایه گذاران باید در مورد تبلیغ بیت کوین Taproot بدانند

اریک وال، محقق و سرمایه‌گذار مشهور ارزهای دیجیتال، در حساب توییتر خود نوشت که ایده توکن BRC20 تقلیدی از توکن XEN در شبکه اتریوم است. وال توضیح داد که توکن‌های BRC20، مانند توکن‌های XEN، کاملاً بی‌ارزش هستند و فقط هزینه‌های بلاک‌چین‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم را افزایش می‌دهند.

تصویر توییت اریک وال

اریک وال توکن‌های BRC20 را با شات‌کوین مقایسه می‌کند و معتقد است که عامل اصلی ایجاد آن‌ها تغییرات Teprot در زمینه افزایش فضای بلاک است. به گفته وال، توکن‌های BRC20 نمی‌توانند با توکن‌های ERC20 اتریوم و عملکرد آن‌ها رقابت کنند و به سادگی از فضای خالی بیشتر در بلاک چین بیت‌کوین به وجود آمده‌اند.

تصویر توییت دیگری از اریک وال

این عطش برای فضای بلاک رایگان جامعه بیت کوین را غافلگیر کرد و تأثیر قابل توجهی بر افزایش کارمزد تراکنش ها داشت.

تاثیر BRC20 بر کارمزد تراکنش بیت کوین

همانطور که گرد و غبار روی پروتکل کاردینالز نشست، توکن های BRC20 بار دیگر باعث طوفانی در افزایش تعداد تراکنش های بیت کوین شدند. در حال حاضر، تراکنش با این توکن ها بخش بسیار زیادی از تراکنش های بیت کوین را تشکیل می دهد. بنابراین، کارمزد تراکنش های بیت کوین به سطحی افزایش یافت که پیش از این غیرقابل تصور بود.

در واقع، کارمزد تراکنش از پاداش بلاک بیشتر است و بخش بزرگی از درآمد ماینرها را تشکیل می دهد. در توییت زیر می توانید مقایسه کارمزد تراکنش ها با پاداش بلوک را مشاهده کنید.

این به ویژه برای افرادی که معتقد بودند که پذیرش گسترده می‌تواند اثربخشی مدل امنیتی بیت‌کوین را ثابت کند، خوشایند بود. به عنوان مثال، الکس گلادشتاین در توییتی اشاره کرد که در آینده، درآمد اصلی ماینرها از کارمزد تراکنش خواهد بود نه از پاداش بلاک.

با این حال، همه از این افزایش شگفت انگیز در فعالیت بیت کوین راضی نبودند.

عواقب ارائه توکن BRC20 در جامعه بیت کوین

پذیرش توکن‌های BRC20 باعث شده است تا صرافی‌های متمرکز به فهرست‌بندی این توکن‌ها فکر کنند و توسعه‌دهندگان هوشمند به دنبال ایجاد استخرهای نقدینگی از این توکن‌ها هستند. برای مثال، در تصویر زیر می‌توانید توییتی را مشاهده کنید که از راه‌اندازی UniSwap Liquid Pools برای توکن‌های بیت‌کوین BRC20 خبر می‌دهد:

با این حال، راه اندازی توکن BRC20 با انتقادات و نظرات مثبت و منفی متعددی در جامعه بیت کوین مواجه شد. برخی با راه اندازی این توکن ها موافق بودند و برخی به شدت از توکن های BRC20 انتقاد کردند.

اریک وال و وودی ورتایمر، فعالان و کارشناسان جامعه بیت کوین، ضمن انتقاد از اثربخشی توکن های BRC20، از تاثیرات ثانویه تشنگی شدید جامعه بیت کوین برای افزایش فضای بلاک حمایت کرده و آن را امری مثبت می دانند.

دیدگاه مثبت اریک وال و یودی ورتایمر در مورد افزایش فضای بلوک

شبکه لایتنینگ از هیپ توکن BRC20 سود می برد

لازم به ذکر است که هیاهوی توکن BRC20 به نفع شبکه لایتنینگ خاتمه یافت و افزایش کارمزد بیت کوین باعث شد در نهایت شبکه لایتنینگ با تقاضای زیادی روبرو شود. با این حال، افزایش کارمزدها برای افرادی که با کارمزدهای پایین بیت کوین راحت تر بودند چندان مطلوب نیست.

به عنوان مثال، کاربری به نام Marce Romero از السالوادور در توییتی اعلام کرد که شاهد پرداخت هزینه 20 دلاری برای برداشت 100 دلار است که در کشوری که میانگین حقوق آن بین 300 تا 350 دلار است، قیمت بسیار بالایی است.

تصویر توییت مارسلو رومرو

این نظر آنیتا، مربی بیت کوین نیز بود. این کاربر در تلاش است تا بیت کوین را به مناطقی از جهان که از نظر مالی توسعه نیافته اند معرفی کند. او توییت کرد:

آیا کسی می تواند به من توضیح دهد که چگونه می توانم مردم را با این هزینه ها وارد فضای بیت کوین کنم؟ با این مبلغ کارمزد امکان تراکنش زنجیره ای و حتی افتتاح کانال (لایتنینگ) وجود ندارد. تنها گزینه موجود استفاده از شبکه لایتنینگ به عنوان اعتماد است.

تصویر توییت آنیتا

بیشتر بخوانید: چگونه از شبکه لایتنینگ استفاده کنم؟

این ممکن است پذیرشی نباشد که دارندگان بیت کوین به آن امیدوار بودند. با این حال، شاید توکن های BRC20 با ارزش کل 1 میلیارد دلار ارزش جامعه بیت کوین را داشته باشند.

نیاز به راه حلی برای حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین

نیک کارتر یکی از بنیانگذاران Castle Island Ventures است که به طور خاص در بلاک چین های عمومی سرمایه گذاری می کند. کارتر قبلا گفته بود که بیت کوین بیشتر شبیه شبکه پرداخت Fedwire است تا شبکه پرداخت Visa و طراحی آن برای پرداخت های سریع و تسویه حساب مناسب نیست.

لازم به ذکر است که Fedwire یک شبکه پرداخت آمریکایی برای تراکنش های بزرگ است که گاهی سرعت را فدای دقت و امنیت تراکنش ها می کند. با این حال، نیک کارتر اخیراً اشاره کرد که سوزاندن برخی از کارمزدهای تراکنش در شبکه اتریوم یک حرکت هوشمندانه به نظر می رسد و از این واقعیت انتقاد می کند که کارمزد تراکنش های بیت کوین فقط به جیب ماینرها می رود و هیچ سود دیگری برای دارندگان بیت کوین ندارد:

تصویر توییت نیک کارتر

علاوه بر این، برخی از اعضای جامعه متوجه شدند که توکن‌های BRC20 می‌توانند انگیزه لازم را برای جامعه فراهم کنند تا روی بهبود زیرساخت مورد نیاز برای افزایش مقیاس‌پذیری کار کنند. توور دمیستر با اشاره به این نکته در توییتی نوشت:

تصویر دمیستر در یک توییت

توسعه دهندگان بیت کوین از همان ابتدا از ظرفیت محدود شبکه روی زنجیره اطلاع داشتند. به همین دلیل، آنها راه حل های مقیاس بندی سطح دوم مانند شبکه لایتنینگ و زنجیره های جانبی را اختراع کردند.

راه حل اصلی برای مقابله با کارمزدهای بالا، انتقال ریزتراکنش ها به لایه دوم بیت کوین است. به گفته Demeester، در شرایط فعلی، توسعه دهندگان باید به فکر توسعه راه حل های جدید و لایه دوم برای بهبود مقیاس پذیری بیت کوین باشند.

جمعطبقه بندی

مانند پروتکل کاردینالز، سوال اصلی این است که آیا توکن‌های BRC20 را می‌توان یک کلاس یا مجموعه دارایی جدید و ماندگار در نظر گرفت یا فقط جرقه‌ای زودگذر است که پس از مرگ اجتناب‌ناپذیر شوق memecoin می‌درخشد و محو می‌شود؟

صرف نظر از آینده استاندارد توکن BRC20، انتشار این توکن ها ضعف مقیاس پذیری شبکه و فقدان زیرساخت های سطح دوم بیت کوین را نشان می دهد. بی شک جامعه بیت کوین باید به فکر رفع این کاستی ها باشد و با این سوال اساسی مواجه شود که «چه میزان و چه نوع استقبال گسترده و عمومی برای شبکه بیت کوین مطلوب است؟»