تیز کردن چاقو بدون نیاز به چاقو تیزکن • مجله تصویر زندگی


کار با چاقوی آهسته علاوه بر اینکه خطرناک تر است، کار سنگین تر و خسته کننده تر است. در این مقاله روش های مختلف تیز کردن چاقو با ابزار ساده را ارائه می دهیم.

روش های تیز کردن چاقو بدون چاقو تیزکن

قبل از معرفی ابزارهای مختلفی که می توان از آنها برای تیز کردن چاقو استفاده کرد، به چند دلیل کدر شدن چاقو می پردازیم.

پیاز و لیموها اسیدی هستند و بریدن آنها باعث کندی کارد می شود پس بهتر است برای بریدن مواد اسیدی چاقویی در نظر بگیرید و بلافاصله بعد از اتمام کار چاقو را آبکشی کنید.

شستن چاقو در ماشین ظرفشویی یا خط لباسشویی باعث کاهش سرعت آن می شود.

آیا چاقوی من کسل کننده است؟

راه های زیادی برای پیدا کردن چاقوی کند وجود دارد. بهترین کار این است که بفهمید چاقو به درستی کار نمی کند و کار شما را سخت تر می کند. همچنین می توانید پرتو نور را در یک نور روشن مانند چراغ جلو، مستقیماً در مقابل لبه چاقو قرار دهید، چاقوی کند نور را منعکس می کند.

روش دیگر استفاده از ناخن شست است. تیغه چاقو را روی میخ قرار دهید، تیغه کسل کننده به راحتی سر می خورد در حالی که تیغه تیز گیر می کند.

تیز کردن چاقو با روزنامه

چاقو را بشویید و کاملا خشک کنید. سپس روی یک روزنامه پر از نوشته های سیاه بکشید. هر دو لبه چاقو را به این صورت تیز کنید. سپس بشویید.

کربن موجود در حروف سیاه چاقوها را تیز می کند.

از مقوا استفاده کنید

چاقو را روی مقوا بکشید تا تیز شود.

تیز کردن چاقو با چاقوی دیگر

از لبه پشتی چاقوی تیز کن استفاده کنید و تیزی چاقوی دیگر را در خلاف جهت لبه آن بگیرید. توجه داشته باشید که اگر لبه های دو چاقو را به هم بمالید، هر دو آسیب می بینند.

تیز کردن چاقو با بیل

لبه های صاف بیل مانند چاقوی کماندار خشن است. چاقو را تا لبه های صاف بیل بکشید.

سنگ و آجر

یک سنگ یا آجر با سطح صاف پیدا کنید. سنگ های موجود در مسیر رودخانه برای این کار مناسب هستند. چاقو را به لبه آجر یا سنگ بکشید تا آن را تیز کنید.

چاقو را از دسته آن گرفته و روی سنگ به سمت خود بکشید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که یک طرف چاقو کاملا تیز شود. چاقو را برگردانید و طرف دیگر تیغه را تیز کنید. بعد از اینکه تیغه را با سمت زبر سنگ تمام کردید، این بار با استفاده از قسمت نرمتر سنگ، تیغه را با همان زاویه قبل بکشید. به این ترتیب سطحی صاف و تیز خواهید داشت. برای بهترین نتیجه این کار را چندین بار انجام دهید.

می توانید از حرکات متناوب استفاده کنید، یک طرف چاقو و سپس طرف دیگر را تیز کنید. در حرکات متناوب، اریب چاقو را به آرامی جلا دهید، لبه تیزی چاقو است.

یک کمربند چرمی

قسمت چرمی کمربند نیز می تواند چاقو را تا حدودی تیز کند. فقط مراقب باشید که کمربند را پاره نکنید.

تیز کردن چاقو با استفاده از ظروف سرامیکی

هر دو طرف لبه چاقو را روی قسمت زبر زیر بلغزانید. لیوان ها و لیوان های سرامیکی برای این کار مناسب هستند. برای کشیدن چاقو ابتدا ته چاقو را از قسمت تیغه ته کاسه در قسمت زبر قرار داده و محکم روی سر چاقو بکشید.

با استفاده از نعلبکی چینی

گرد بودن زیر نعلبکی و کاسه چینی نیز برای تیز کردن چاقو مناسب است.

سمباده

یک تکه کاغذ سنباده را روی یک سطح صاف قرار دهید و دو طرف تیغه چاقو را روی آن بلغزانید. هرگز از سمباده روی چاقو استفاده نکنید.

سوهان ناخن

همچنین می توانید از سوهان ناخن درشت برای تیز کردن چاقو استفاده کنید.

تیز کردن چاقو با شیشه شکسته

چاقو را روی شیشه شکسته بلغزانید. زیر لیوانی نیز برای این کار مناسب است.

پنجره ماشین

همچنین می توانید چاقو را با لبه شیشه ماشین تیز کنید.

فایل سنگ

فایل های سنگ یا سنگ های تیز کننده چاقو در فروشگاه های سخت افزار موجود است. این سنگ ها معمولاً دو روی دارند: سنگ نرم و سنگ سخت. با برداشتن دو سنگ مختلف و انتخاب میزان سختی یا نرمی آنها می توانید سرعت را تغییر دهید. معمولاً باید چاقو را با یک صفحه سخت شروع کنید، سپس از یک صفحه نرم استفاده کنید تا چاقو را به خوبی تیز کنید.

بتن

اگر در جاده هستید، می توانید از بتن کنار جاده به عنوان سمباده استفاده کنید. قطعه ای از بتن را پیدا کنید که بسیار صاف باشد وگرنه می تواند به چاقوی شما آسیب برساند.

آلومینیوم

چیزهای آلومینیومی پولیش خوبی برای تیز کردن نهایی هستند زیرا لایه بیرونی آنها اکسید آلومینیوم است.

تیز کردن چاقو با سوهان

دسته میله را طوری نگه دارید که نوک آن محکم روی سطح ثابت شود: میله باید کاملاً عمود بر سطح جامد باشد. برای ایمنی بیشتر، می توانید یک تکه پارچه یا پارچه را زیر نوک میله قرار دهید تا احتمال لغزش کاهش یابد و همچنین سطح افقی در برابر ضربه محافظت شود.

این بار زاویه مهمترین لحظه است: مانند فایل سنگی، زاویه ای که لبه اریب را در آن نگه می دارید، نکته مهمی در طول فرآیند است. چاقوها در فایل های نواری باید با زاویه 25 تا 30 درجه نگه داشته شوند. اگر در یافتن زاویه مناسب مشکل دارید، می توانید از فروشگاه سخت افزار کمک بخواهید.

یک طرف لبه چاقو را روی نوار بکشید: نیازی نیست به تیغه فشار قوی وارد کنید، بلکه باید به آرامی آن را از دسته چاقو تا نوک تیغه روی میله بکشید. با توجه به کندی چاقو می توانید تعداد حرکات را تعیین کنید.

فراموش نکنید طرف دیگر را نیز تیز کنید تا چاقو یکنواخت تیز شود.

تیز کردن سرد چاقو

یکی از روش های اشتباه برای تیز کردن چاقو، گذاشتن آن در فریزر است. در این روش به دلیل دمای پایین فریزر، لبه چاقو جمع می شود و پس از برداشتن و گرم شدن، به حالت اولیه برمی گردد و تیزی خود را حداکثر تا پنج دقیقه حفظ می کند، بنابراین مشاهده می کنید که این روش موثر نیست.

چاقوهای تیز کننده با لبه های دندانه دار

چاقوهای با لبه های دندانه دار یا کمی دندانه دار باید به طور مداوم با ابزار و روش های مختلف تیز شوند. ابزار مورد نیاز میله ای شکل و شبیه فایل هایی است که برای تیز کردن اره های برقی استفاده می شود.

لبه مورب چاقو را قرار دهید. بر خلاف چاقوهایی که لبه های صاف دارند و در هر دو طرف دارای یک مورب خفیف هستند، چاقوهای دندانه دار در یک طرف دارای اریب مشخص تری هستند. فقط سمتی را که به وضوح بیرون زده است تیز کنید.

همه کانال ها را تیز کنید. فایل را داخل هر یک از شیارها قرار دهید، فایل را با زاویه بسیار کم وارد کنید و به آرامی حرکت کنید. مطمئن شوید که فایل به اندازه کافی شیارهای چاقو را پر کرده و آن را در جای خود قرار دهید.

برای امنیت بیشتر، فایل را چندین بار داخل شیارها بلغزانید.

حذف مغایرت ها اگر تیغه را تیز می کنید، براده ها یا سوراخ های فلزی در طرف مقابل تیغه جمع می شوند. در نهایت برجستگی های ایجاد شده را پاک کنید.

پشت چاقو را روی یک سوهان سنگ نرم بکشید.

اگر راه های دیگری برای تیز کردن چاقو می شناسید، به ما اطلاع دهید.