جروم پاول (رئیس فدرال رزرو) کیست؟


جروم پاول یک سرمایه گذار و بانکدار کهنه کار است که سال ها به عنوان رئیس فدرال رزرو ایالات متحده خدمت کرده است.

در این مقاله شما را با این چهره تاثیرگذار در بازارهای مالی آشنا می کنیم.

جروم پاول کیست؟

جروم اچ. جروم اچ پاول در 4 فوریه 1953 در واشنگتن دی سی، ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد.

او در سال 1975 با مدرک لیسانس سیاست از دانشگاه پرستون فارغ التحصیل شد و در سال 1979 دکترای خود را از دانشگاه جورج تاول دریافت کرد.

وی در دوران دانشجویی سردبیر نشریه حقوقی و عضویت در هیئت مدیره مؤسسات خیریه و آموزشی بود.

پاول شانزدهمین رئیس فدرال رزرو ایالات متحده است که از سال 2018 در این سمت خدمت می کند. او همچنین یک بانکدار و سرمایه گذار کهنه کار است.

پاول در سال 2012 توسط باراک اوباما رئیس جمهور وقت ایالات متحده به عضویت شورای حکام فدرال رزرو منصوب شد.

سپس از سال 2018 به مدت هشت سال (دو دوره چهار ساله) رئیس فدرال رزرو آمریکا شد و همچنان در این سمت خدمت می کند.

علاوه بر این، جروم پاول رئیس کمیته بازار آزاد FOMC و یکی از اعضای ارشد هیئت مدیره است.

جروم پاول قبل از خدمت در دولت، حسابرس فدرال رزرو بود، به عنوان محقق در مرکز سیاست های بین حزبی در واشنگتن دی سی و به عنوان وکیل امور مالی شرکت کار می کرد.

وی در دوران ریاست جمهوری جورج بوش عنوان دستیار وزیر و معاون وزیر خزانه داری آمریکا را در رزومه کاری خود دارد.

رویکردهای اقتصادی جروم پاول

همانطور که گفته شد، پاول سابقه طولانی در بخش بانکداری و سرمایه گذاری دارد. شهرت او به دلیل افزایش چشمگیر سود بانک هایی است که در حوزه تجارت دلار فعالیت می کنند.

پاول همیشه به دنبال رشد اقتصادی پایدار در بازارهای مالی بوده و در مقایسه با ترامپ سیاست اقتصادی محافظه کارانه ای داشته است.

جروم پاول همچنین در اصلاح سیاست های مالی فعال بود. به گفته وی، برای کاهش هزینه های دولت و افزایش درآمد آن باید شرایط اشتغال و درآمدها بهبود یابد.

در طول شیوع کرونا، او همچنین اقداماتی را برای حمایت از بازارهای مالی برای کاهش زیان‌های اقتصادی انجام داد، از جمله افزایش تعداد تسهیلات با نرخ بهره پایین.

به گفته کارشناسان، جروم پاول یک رهبر برجسته در بخش مالی و اقتصادی است که همیشه برای بهبود شرایط درآمد و افزایش ثروت تلاش می کند.

او در سال 2021 تلاش کرد به افراد محروم کمک کند و وضعیت مسکن و بیکاری را بهبود بخشد.

برای این منظور، جروم نظارت بر بازار کار را افزایش داد و فرصت‌های شغلی را افزایش داد، همچنین مزایای بیکاری را برای کمک به افراد کم‌درآمد و ایجاد شغل افزایش داد.

تاثیر سخنرانی های جروم پاول بر بازارهای مالی

سخنرانی های پاول برای فعالان بازار سرمایه از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا می تواند باعث شود این بازارها نوسانات شدیدی را تجربه کنند.

به عنوان مثال او چند ماه پیش در سخنرانی خود به افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره اشاره کرد که پس از آن قیمت بیت کوین بیش از 24 هزار دلار افزایش یافت و شاخص هایی مانند S&P 500 نیز با رشد مواجه شدند.

تحلیلگران بر این باورند که هدف پاول و کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا کاهش تورم به 2 درصد است.

اگرچه نرخ تورم در ماه‌های منتهی به این سخنرانی کاهش یافته بود، نگرانی پاول متوقف کردن این روند نزولی بود. در نتیجه پاول سیاست خود را تا رسیدن به تعادل اقتصادی ادامه داد.

جروم پاول در این سخنرانی گفت: برای اولین بار می توان گفت که روند مقابله با تورم آغاز شده است و می توان این مشکل را در قیمت محصولات مشاهده کرد.

با این حال، وی ادامه داد: ممکن است شاهد افزایش تورم در بخش خدمات باشیم و برای کنترل قیمت ها در این بخش به زمان بیشتری نیاز داریم.

در پایان ژوئن سال جاری (1402)، جروم پاول در سخنرانی خود گفت که بانک مرکزی آمریکا راه طولانی را در مبارزه با تورم پیموده است و آثار انقباض پولی به تدریج در آینده ظاهر خواهد شد.

این سخنان پس از آن بیان شد که فدرال رزرو نرخ بهره بانکی را در ایالات متحده بدون تغییر نگه داشت، اما در بیانیه ای جدید اعلام کرد که هزینه استقراض ممکن است تا پایان سال جاری (2023) 0.5 درصد دیگر افزایش یابد.

این تصمیم پس از افزایش قدرت اقتصادی و کاهش تورم اتخاذ شد.

جروم پاول افزود: تقریباً همه بانک‌های ایالات متحده انتظار دارند نرخ بهره در سال جاری افزایش یابد و پس از نشست ژانویه ممکن است شاهد افزایش دیگری باشیم.

آخرین کلمه

جروم پاول به خاطر کار ارزشمندش در فدرال رزرو و همچنین سیاست ها و تصمیماتش افراد زیادی را جذب کرده است. به گونه ای که او به عنوان یکی از چهره های مهم و تاثیرگذار در بازارهای مالی و دنیای اقتصاد شناخته می شود.

در این مقاله سعی کردیم شما را با بیوگرافی و دیدگاه های جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در حوزه اقتصادی آشنا کنیم.

شما در بازار سهام، علاوه بر خرید و فروش سهام:

  • شما می توانید در دارایی هایی مانند در طلا و املاک سرمایه گذاری کنید
  • در صندوق های سرمایه گذاری بدون ریسک، نرخ بهره ثابت دریافت می کنم

برای شروع سرمایه گذاری، یک حساب رایگان در یکی از کارگزاری ها باز کنید:

برای سرمایه گذاری و تجارت موفق، به آموزش نیاز دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق یک واسطه مجرب ارائه می شود:

آیا قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ از این سایت می توانید با خیال راحت و با چند کلیک خرید کنید: