خم کن آرمیچر چیست؟ – چطور؟


از پکیج میلگرد برای بسته بندی این پروفیل های فولادی و زمانی که مراحل تولید میلگرد در کارخانه به پایان می رسد استفاده می شود. برخی ممکن است فکر کنند که بسته بندی ساده و راحت است. اما برای انجام این کار، شرایط و ضوابط مختلفی باید در نظر گرفته شود. رعایت نکردن استانداردهای لازم در هنگام بسته بندی میلگردها می تواند صدمات زیادی را به همراه داشته باشد که برای جلوگیری از این وضعیت باید به تعداد انشعاب و وزن میلگردها توجه شود تا بسته بندی در هنگام حمل باز نشود. بنابراین در هر کارخانه استانداردهایی برای مقاطع با ضخامت و طول های مختلف در نظر گرفته می شود که امکان جابجایی آسان میلگردها را در حین حمل و نقل فراهم می کند.

کاربرد آرمیچر خم کن چیست؟

میلگردهای تقویت کننده یکی از پرمصرف ترین مصالح در ساخت و ساز هستند که برای افزایش مقاومت سازه در برابر نیروهای کششی استفاده می شود. از این رو زمانی که کارخانه های فولادسازی قصد عرضه این محصول را دارند، با استفاده از Bendil آنها را در گروه هایی با تعداد معین قرار می دهند.

بسته بندی میلگرد به بسته بندی میلگرد معروف است که توسط سازنده بر اساس استانداردهای خاص خود انجام می شود. بنابراین نکته ای که باید در نظر داشت این است که بسته به سازنده ممکن است نوع بسته بندی متفاوت باشد.

در واقع باندها حلقه ای از مواد هستند که به دور تعداد معینی میلگرد تقویت کننده می پیچند و در نتیجه امکان بسته بندی و جابجایی راحت تری این پروفیل های فولادی را فراهم می کنند. نکته مهم در این زمینه قرار گرفتن میلگردهایی با طول مساوی در کنار یکدیگر است.

چرا استفاده از خم کن آرمیچر مهم است؟

باندل ها علاوه بر جلوگیری از آسیب نسبت به سایر روش های بسته بندی پروفیل های فولادی ارزان تر هستند و به همین دلیل در هنگام استفاده از آنها می توان انتظار داشت که هزینه های جانبی حمل و نقل میلگرد کاهش یابد.

ضمناً صاحبان انبار آهن نیاز به نگهداری انواع میلگردها در سایزهای مختلف برای مدت طولانی تری دارند و از طرفی برای ایجاد نظم در محیط باید میلگردها را به صورت بسته بندی شده در محل مورد نظر قرار دهند.

یکی دیگر از مواردی که میلگردهای میلگرد را مهم می کند این است که امکان شناسایی و کسب اطلاعات دقیق در مورد این محصولات فولادی را فراهم می کند و با بررسی شناسه نوار می توانید مشخصات مورد نیاز خود را بدست آورید.

قوانینی که باید در مورد گروه بندی یا بسته بندی میلگردهای تقویت کننده در نظر داشت

عموماً از 2 کلاف و شاخه برای پیچیدن میلگردها استفاده می کنند که تعیین هر یک از این روش ها به قطر میلگردها و عیار فولاد مورد استفاده برای آنها بستگی دارد.

در این راستا ابتدا باید خصوصیات مکانیکی و شکل پذیری میلگردها بررسی شود و بر این اساس میلگردها را در 3 گروه نرم (S240)، نیمه سخت (S340، S400) و سخت (S500) قرار می دهند تا مشخص شود که بسته بندی میلگردها باید بیشتر به صورت شاخه ای برای این منظور انجام شود یا کلاف.

قوانین و اصولی که در بسته بندی میلگردهای نرم و نیمه سخت رعایت می شود این است که اگر قطر آنها مساوی و کمتر از 12 میلی متر باشد به دو صورت کلاف و شاخه بسته بندی می شوند و اگر قطر میلگردهای تقویت کننده مساوی و بزرگتر از 14 میلی متر باشد از حالت انشعاب برای این منظور استفاده می شود.

این در حالی است که میلگردهای ساخته شده از فولاد جامد درجه S500 نمی توانند کلاف شوند و فقط می توان نمونه های جامد را به صورت شاخه های مستقیم بسته بندی کرد. باید به خاطر داشته باشید که دلیل انجام این کار این است که در حالت کویل میلگردها باید 90 درجه خم شوند، در حالی که فولاد جامد این گزینه را ندارد.

وزن و تناژ هر بسته میلگرد چقدر است؟

تعداد شاخه ها در هر بسته به وزن هر شاخه بستگی دارد. در واقع برای بسته بندی های معمولی وزن هر بسته بین 2 تا 5.5 تن متغیر خواهد بود که بر اساس ضوابط کارخانه تعیین می شود.

عواملی مانند تعداد انشعابات، قطر و وزن هر کدام در تعیین تناژ نهایی تاثیرگذار است، از طرفی هر کارخانه معمولا وزن خاصی را برای بسته بندی میلگرد خود در نظر می گیرد، به عنوان مثال کارخانه ذوب آهن اصفهان بسته هایی را با تناژ 4.7 تا 5 تن عرضه می کند. اما وزن اکثر کارخانه ها 2 تا 2.5 تن است.

در هر بسته چند شاخه وجود دارد؟

Bendily را می توان استاندارد در نظر گرفت که میلگردهای تقویت کننده با وزن و طول یکسان داشته باشند، بنابراین، برای تعیین تعداد شاخه ها در هر خط، باید وزن میلگردهای تقویت کننده را داشته باشید.

برای این منظور باید وزن هر بسته را بر وزن یک شاخه از یراق آلات سازنده تقسیم کنید تا تعداد شاخه های هر بسته به دست آید.

توجه داشته باشید که با افزایش اندازه و قطر میلگردها، تعداد شاخه های قرار داده شده در هر بسته متفاوت خواهد بود و با افزایش قطر، شاخه های کمتری در بسته قرار می گیرد.

از آنجایی که وزن یک باند برای هر کارخانه یک عدد ثابت و مشخص در نظر گرفته می شود و معمولاً با توجه به ظرفیت دستگاه تعیین می شود، میزان وزن بیان شده برای هر باند نیز به قطر و اندازه میلگردها مربوط می شود.

مشخصات ثبت شده روی هر بسته میلگرد

به هر بسته از میلگردها یک صفحه متصل می شود که شامل اطلاعات و مشخصات مربوط به آنها می باشد و در این زمینه هر کارخانه اطلاعات را با توجه به دستورالعمل خاصی که در نظر دارد ثبت می کند.

آنها به طور کلی شامل اطلاعات زیر در هر پلاک هستند:

 • روی پلاک شماره هر باند درج شده است
 • میلگردها انواع مختلفی دارند مثل ساده و آجدار که البته بر اساس عیار قابل دسته بندی هستند و این روی باندل نیز ثبت می شود.
 • قطر اسمی میلگردهای تقویت کننده که توسط سازنده اندازه گیری می شود، از دیگر اطلاعات موجود بر روی صفحه است.
 • پس از تولید میلگردهای تقویت کننده، کنترل کیفی آن ها توسط شرکت سازنده بررسی می شود و بر اساس آزمایشات مختلفی انجام می شود که علامت تایید آن نیز بر روی برچسب درج می شود.
 • وزن هر باند با توجه به کارخانه تولید کننده آن به کیلوگرم نوشته می شود
 • شماره کارخانه اتصالات نیز روی پلاک قرار داده شده تا برای خریداران قابل مشاهده باشد
 • نشان استاندارد ملی نیز یکی از مشخصات مهم محسوب می شود
 • نام کارخانه تولیدی یکی از موارد مهمی است که باید در شماره ثبت درج شود

توجه داشته باشید که در هنگام تولید محصولات علاوه بر علامت تجاری سازنده که در شماره ثبت ثبت شده است، علامت اختصاری مخصوص تولید کننده نیز بر روی شاخه های میلگرد درج می شود.

نکاتی که در هنگام تحویل اتصالات باید بررسی شوند

بارگیری و انتقال میلگردها نیز با توجه به هر شرکت سازنده متفاوت خواهد بود بر این اساس در هر کارخانه از تعداد معینی تسمه و شاموت برای مونتاژ میلگردها استفاده می شود و سپس نوبت به تحویل سفارش می رسد.

هر نوار تولید شده توسط کارخانه های مختلف بشقاب مخصوص به خود را دارد و در صورت متفاوت بودن نمی توان از استاندارد و کیفیت میله ها اطمینان داشت. بنابراین اولین چیزی که باید بررسی شود شماره ثبت است.

از دیگر نکاتی که خریدار در هنگام تحویل باید به آن توجه کند اطمینان از کیفیت و اصالت میلگردها است تا میلگردها کاملاً عاری از شکستگی، خمیدگی و زنگ زدگی باشند.

همچنین توجه داشته باشید که وظیفه وزن کشی در مبدا و مقصد بر عهده راننده است و برای اطمینان از صحت اطلاعات بهتر است وزن بسته ها را محاسبه و با مقدار وزن درج شده در فاکتور مقایسه کنید.

در خصوص محموله هایی که وزن آنها بیش از 25 تن است خریدار ملزم به اخذ گذرنامه فنی می باشد تا اطلاعات مختلفی از قبیل شماره گواهینامه، مشخصه نوع یراق آلات، طول و تعداد باندل ها و سایر مواردی که در گواهی نامه درج می شود نیز بررسی شود.

شرایط نگهداری میلگرد خم کن چگونه است؟

پس از تایید تمامی این موارد که خریداران در هنگام تحویل بررسی می کنند، می توان دستور تخلیه را صادر کرد. بعد از این کار نگهداری نوارها حائز اهمیت است و در این خصوص باید به نکات زیر توجه کرد:

 • با توجه به اینکه رطوبت می تواند آسیب و خوردگی میلگردها را افزایش دهد، باید نوارها را در محیطی خشک و بدون رطوبت قرار دهید.
 • سعی کنید تمام نکات ایمنی مربوط به تخلیه و نگهداری میلگرد را رعایت کنید تا از آسیب های جانی و مالی جلوگیری کنید.
 • در صورت بروز خوردگی در سطح میلگردها می توان انتظار داشت که از میزان چسبندگی آنها با بتن کاسته شود، بنابراین می توانید برای جلوگیری از این وضعیت آنها را با پوشش مناسب مانند برزنت بپوشانید.
 • هنگام جابجایی میلگردهای تقویت کننده به محل مورد نظر باید دقت شود که خم نشوند.
 • هنگامی که میلگردها با موادی مانند روغن یا رنگ تماس پیدا می کنند، باید قبل از استفاده کاملا تمیز شوند.
 • نکته مهم دیگر این است که میله ها را مستقیماً در کف انبار رها نکنید و از قطعات چوبی برای ایجاد تخت زیر آنها استفاده کنید.
 • با توجه به قطرهای مختلف، هر بسته میلگرد را جداگانه در محل مورد نظر نگهداری کنید
 • اگر بسته های خریداری شده متعلق به چند کارخانه مختلف است، برای جداسازی راحت تر، آنها را از یکدیگر جدا کنید.
 • برای اطمینان از جداسازی صحیح بین نوارها، می توانید از یک جدول کوچک که حاوی اطلاعاتی مانند نوع، اندازه و سازنده نوارها است استفاده کنید.

کارخانه های تولید میلگرد در ایران کدامند؟

با توجه به وجود معادن غنی از آهن در نقاط مختلف ایران، در حال حاضر تولیدکنندگان متعددی در کشور در زمینه تولید میلگرد فعال هستند.

در صورت استفاده از دستگاه های بسته بندی خاص می توان انتظار داشت که تمامی مراحل مربوط به بسته بندی با دقت و سرعت بیشتری انجام شود. از طرفی سطح ایمنی در این حالت بالاتر خواهد بود.

تعدادی از تولیدکنندگان مطرح کشور که در زمینه تولید میلگرد فعال هستند عبارتند از: ذوب آهن اصفهان، راد همدان، گروه ملی اهواز، بافیق یزد، مجتمع فولاد نیشابور، سیرجان حدید جنوبی، مجتمع فولاد میانه و سیادن ابهر که می توانید با مراجعه به سایت عصر آهن از اطلاعات و استانداردهای تولید مجدد شرکت ها مطلع شوید.

قیمت هر دستگاه به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمتی که برای هر بسته می پردازید بر اساس وزن آن و قیمت روز یراق آلات تعیین می شود، بنابراین زمانی که قصد خرید دارید لازم است ابتدا اطلاعاتی از وزن پکیج های هر کارخانه داشته باشید.

سپس باید قیمت نهایی را بر اساس نوسانات روزانه قیمت میلگرد تعیین کنید که بر اساس عرضه و تقاضا، شرایط سیاسی، تغییرات قیمت ارز و هزینه حمل و نقل تغییر می کند.

شما می توانید قیمت هر کیلوگرم میلگرد را بر اساس سازنده و نوع آن از سایت عصر آهن بررسی کنید و با محاسبات ریاضی و ضرب آن در وزن نهایی میلگرد قیمت نهایی را دریافت کنید.

آخرین کلمه

بسته بندی میلگرد به بسته بندی میلگرد معروف است که باید بر اساس استانداردها و معیارهای مختلفی انجام شود. معمولاً هر کارخانه مقدار مشخصی را برای تعیین تعداد شاخه ها و وزن هر بسته در نظر می گیرد.

بندیل به لفاف میلگردی گفته می شود که دور میلگردها می پیچد. برای تعیین تعداد شاخه ها، باید وزن هر دسته را داشته باشید و آن را بر وزن یک شاخه تقسیم کنید.

در مورد قوانین بسته بندی نیز باید توجه داشته باشید که میلگردها دارای انواع نرم، نیمه سخت و سخت هستند که با توجه به قطر و مشخصات مکانیکی عملیات بسته بندی انجام می شود. از طرفی روی هر باندل یک صفحه قرار داده شده است که اطلاعاتی در مورد نوع محصول، وزن، نام کارخانه، قطر اسمی و موارد مهم دیگر بیان می کند.

برای بررسی قیمت پکیج ها نیز می توانید از طریق سایت عصر آهن قیمت روز یراق آلات را دریافت کنید و با ضرب در وزن بسته ها قیمت نهایی را تعیین کنید.

توجه! این مقاله صرفا جهت آشنایی شما با کسب و کار مهمان و اینکه سایت هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد منتشر شده است. اطلاعات بیشتر