خودگویی یا واگویه چیست؟ ترفند های افزایش خودگویی مثبت


تاریخ
انتشار:

۹ آبان ۱۴۰۰

گفت و گو و یا درگیری های ذهنی نوعی از خودگویی یا واگویه هستند. برخی از افراد مدام با خود کلنجار میروند تا بتوانند در گفت و گو ذهنی شان با یک فرد خیالی یا یک فرد واقعی پیروز شوند. البته که بسیاری از این درگیری های ذهنی از دنیای بیرون نشئت گرفته شده اند. اکثر این درگیری های ذهنی تاثیرات منفی بسیار زیادی دارند و باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس ما میشوند.

برخی از این گفت و گو های ذهنی برای جبران کاستی ها و ضعف های دنیای بیرون ما هستند. تصور کنید در دنیای واقعی شما در یک رقابت کاری، درسی و یا عطفی و… قرار گرفته اید. اما رقابت شما با فردی است که در برخی موارد از شما برتری دارد. در این هنگام است که شما تلاش میکنید در رقابت ذهنی تان با این فرد، ضعف ها و کاستی های خود را پوشش دهید.

در این بخش از سایت جادوی باور قصد داریم خودگویی یا واگویه را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

خودگویی یا واگویه چیست؟

خود­گویی یا سخن گفتن با خود در منابع روانشناسی با نام‌های گوناگونی مانند خودبیانی، خود دستوری، گفتار درونی و خودگویی، واگویه به‌کاربرده میشود. به طور کلی خودگویی به دو نوع مثبت و منفی تقسیم میشود. خودگویی مثبت باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس، کاهش اضطراب و استرس میشود. اما خودگویی منفی باعث شکل گیری اضطراب و استرس شدید در شما میشود.

البته لازم به ذکر است که ذهن و مغز به نوعی مرکز فرماندهی بدن هستند. طبیعی است که قبل از شروع فعالیت یا شروع گفت و گویی در ذهن خود برنامه ریزی ای برای آن فعالیت یا گفت و گو داشته باشیم. 

پس بسیار مهم است که بتوانیم فرق خودگویی را با برنامه ریزی یا تصمیم گیری بدانیم. با یک مثال تلاش میکنیم تا تفاوت این دو مورد را برای شما شرح دهیم:

تصور کنید قرار است فردا به یک مصاحبه شغلی بروید. روز یا ساعاتی قبل از شروع مصاحبه تلاش میکنید تا پاسخ تمامی سوالاتی که تصور میکنید ممکن است از شما پرسیده شود را آماده کنید. 

حال تصور کنید در خانه نشسته اید که ناگهان بحث شش ماه پیش با همسایه بغلی به خاطرتان می آید. بحث را یکبار دیگر در ذهن خود بازسازی میکنید. اما اینبار تلاش میکنید تا از کلمات و سخنان جدید در بحث استفاده کنید و خود را پیروز بحث کنید. این کلنجار ممکن است ساعت ها ذهن شما را مشغول کند. 

در مثال اول به وضوح میتوان متوجه شد که شما برای مصاحبه ای که روز یا ساعات آینده دارید در حال برنامه ریزی هستید. اما در مثال دوم شما دچار یک درگیری ذهنی یا به نوعی خود گویی شده اید.

خودگویی مثبت

افزایش روحیه و انگیزه یکی از جنبه های بسیار مهم خودگویی مثبت هستند. واگویه باعث میشود تا شما مدام به خودتان انگیزه دهید و آمادگی خود را برای فعالیت پیش رو بالا ببرید. 

با تکرار نکات مثبت، بازسازی و تکرار پیروزی های گذشته و پیروزی ذهنی در فعالیت های آینده میتوانید انگیزه تان را بالا ببرید. جملات بخش زیر را آنفدر تکرار کنید تا ملکه ذهن تان شوند، با تکرار مدام این جملات میتوانید یک خودگویی مثبت داشته باشید:

 • از پسش برمیام.
 • لایق بهترین ها هستم.
 • کافی است تا بخواهم بعد میتوانم بدستش بیاورم.
 • آرامش از من شروع میشود.
 • همه چیز عالی است خداروشکر.
 • من میتوانم به هر آنچه که میخواهم برسم.
 • و…

البته که میتوانید از این جملات برای بالا بردن اعتماد به نفس تان برای اتفاقات یا فعالیت های آینده تان استفاده کنید. به طور مثال میتوانید بگویید: من از پس مصاحبه شغلی فردا بر میایم، در امتحان فردا من لایق بهترین نمره ها هستم، من میتوانم بهترین شاگرد مدرسه باشم فقط کافی است تا بخواهم و…

خودگویی منفی

اگر یکبار به خودتان بگویید: “من نمیتوانم” باید یازده نفر به شما بگویند: “تو میتوانی” تا تاثیر منفی خودگویی ای که داشتید از بین برود.

اساتید چینی ورزش رزمی کونگ فو میگویند:
اگر به خودتان ببازید دیگر محال است تا پیروز شوید.

با درک کامل این جمله میتوانید به درک عمیقی از تاثیرات مخرب خودگویی منفی برسید.

 • تصور کنید قبل از شروع مسابقه ورزشی ای که پیش رو دارید مدام به خود بگویید:
 • من نمیتوانم در این مسابقه پیروز شوم
 • من هنوز انقدر آمادگی ندارم تا بتوانم در این مسابقه پیروز شوم
 • باید بیشتر از این ها تلاش میکردم تا بتوانم در این مسابقه پیروز شوم
 • محال است بتوانم حتی یک امتیاز هم بگیرم
 • و…

تمامی این جملات و این خودگویی ها باعث میشود پیش شروع مسابقه شما بازنده باشید. چراکه با تکرار این جملات روح و جسم شما سرشار از انرژی منفی میشوند. 

پاکسازی ذهن

یکی از راه های جلوگیری از خودگویی منفی، پاکسازی ذهن است. پاکسازی ذهن به روش هواپونوپونو میتواند به شما کمک کند تا ذهن خود را از هر گونه افکار یا کلمات منفی پاکسازی کنید.

پاکسازی ذهن به روش هواپونوپونو همان روش محبوب و معروف دکتر هولن است که از روش بومیان هاوایی الهام گرفته شده است. استفاده از روش هواپونوپونو بسیار ساده است. تنها کافیست به روح الهی بگویید:

دوستت دارم، متاسفم، لطفا مرا ببخش، سپاسگزارم

این جمله را باید آنقدر تکرار کنید تا به نقطه صفر درجه و یا همان آرامش واقعی دست پیدا کنید. دوره آموزشی هواپونوپونو از دکتر هولن به صورت تصویری در سایت قرار داده شده است که مشترکین ویژه میتوانند این دوره را به صورت کامل دانلود نمایند. جهت دانلود دوره آموزش هواپونوپونو روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود کامل دوره آموزشی هواپونوپونو از دکتر هولن