خود برتر چیست؟ راه های ارتباط با خود برتر


تاریخ
انتشار:

۲۰ مرداد ۱۴۰۱

خود برتر (higher self) با الفاظ متفاوتی در مکتب‌ها، آیین‌ها و سرزمین‌های مختلف شناخته می‌شود.

خود درونی، روح، خودآگاه عیسی مسیح، ذات بودا و … از دیگر اسامی خود برتر می باشند که تغییر چندانی در مفهوم ایجاد نمی‌کنند.

استثنائا در این مطلب با لفظ خود برتر به آن ‌اشاره می‌کنیم. خود برتر درونی‌ترین و عمیق‌ترین لایه وجودی انسان است که برگرفته از جوهر الهی است.  

احتمالا تعاریف این چنینی برایتان آشنا و یا صرفا انتزاعی و مبهم باشند، به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم که به نحوی به خود برتر بپردازیم که گویی اراده در اختیار گرفتن و کنترل کردنش را داریم.

پس ابتدا به تعریفی قابل درک درباره این بخش از ذات انسان می‌پردازیم؛ سپس ۱۱ راهکار عملی برای برقرای ارتباط با این بخش از وجود بشر شرح می‌دهیم، پس در ادامه با ما در سایت جادوی باور همراه باشید.

خود برتر چیست؟

خود برتر در واقع ذات حقیقی شما است. ذاتی که باهوش، خلاق، بینقص و بی قید و شرط دوست داشتنی است.

در مرکزیت وجود شما قرار دارد. این صفات نیک بشری در درون همه ما وجود دارد؛ اما به هر دلیلی مورد غفلت قرار گرفته است.

خود برتر در ورای تمام باور های محدودکننده، ترس‌ها، زخم‌ها، خود خواهی و تمام موانع و زندان درونی ما قرار دارد.

اگر چنین است و بخشی از وجود ماست، دلیل فقدانش در زندگی روزمره ما چیست؟! سرکوب، بی توجهی، غرور، نفرت، مشغولیت‌های روزمره، دغدغه‌های انسان مدرن و… دلیل گوشه‌گیری این بخش از وجود انسان انسان شده است.

خودی که برای سعادت حقیقی بشر نقش حیاتی دارد.

زندگی جدید؛ ارتباط با خود برتر

ارتباط با خود برتر، بخشی از وجودتان که منتظر شماست، زندگی را از جهات زیادی تغییر می‌دهد. چند مورد از این تغییرات عبارتند از:

  • کاهش و از بین رفتن اضطراب و افسردگی
  • گشایش و پذیرش زندگی
  • خلاقیت و الهام‌ بخشی
  • تقویت حس شهود درونی
  • صبر و تحمل بیشتر
  • نهراسیدن از مرگ
  • درک جنبه عرفانی زندگی
  • عشق بی قید و شرط به خود و دیگران

این فواید تنها بخش ریز و احساسات سطحی و ابتدایی هستند که با برقراری ارتباط با خود برتر تجربه‌اش می‌کنید. تجربه هر فرد در این زمینه متفاوت است.

۱۱ راه ارتباط با خود برتر

برخی از افراد در دوره‌های سخت زندگی و یا اتفاقات فاجعه بار خود برتر شان را حس کرده و به نحوی با آن ارتباط برقرار می‌کنند.

در این حین فرد تمامی احساسات منفی، مخرب و آزار دهنده‌اش را بدون هیچ مانعی و با تمام وجود لمس می‌کند.

این تجربه تلخ گریبان‌گیر تک تک سلول‌های بدن شخص می‌شود. شخص ممکن است تا حد دیوانگی پیش برود. این شرایط زمانی پایان می‌پذیرد که فرد تمام این درد روحی را پذیرفته و با آن کنار بیاید.

زمانی که شخص پی ببرد پایان و چاره ماجرا چنین نیست، تغییر لازم رخ می‌دهد. این تغییر چیزی نیست، جز دوستی مجدد با خود برتر.

خوشبختانه تنها تجربه‌های تلخ این چنینی باعث آشتی شما و خود برتر درونتان نمی‌شود. در ادامه به چند راهکار رایج و سپس چند راهکار تخصصی‌تر در این باره اشاره می‌کنیم.

برخی روش‌های رایج برای برقراری ارتباط با خود برتر انجام فعالیت‌هایی از قبیل مدیتیشن، روزه گرفتن، وقت گذراندن در طبیعت تجربه‌های نزدیک به مرگ یا خارج کردن روح از بدن را انتخاب می‌کنند.

باید گفت روشی ثابت و کلی و نسخه از پیش تجویزشده ای وجود ندارد، شیوه برقراری ارتباط برای هر شخص همانند تجربه این ارتباط متفاوت و یکتاست.

در این بین ما به تمرین‌هایی برای برقراری ارتباط با خود برتر اشاره می‌کنیم. ۱۱ تمرین برای از سرگیری این دوستی عبارتند از:

۱. چهره و ظاهر خود برتر وجودی تان را بیابید.

ذات مقدس شما چه شکلی است؟ شبیه به چیست؟ چه احساسی دارد؟ احساسات مثبت یا منفی؟ عمیق یا سطحی؟ از تصویرسازی ذهنی، سفر به اعماق وجودتان و پرده برداشتن از افکار و احساساتتان شروع کنید. به بخش‌هایی از وجودتان سر بزنید که تا به امروز، یا بهتر بگوییم از زمان کودکی لمس نشده‌اند.

این که برای خود برتر ظاهری متفاوت با ظاهر کنونی شما در نظر بگیریم غلط است، این معیار صرفا برای این است که ذهن شما برای این ارتباط آماده شود.

۲. ملاقاتی با این ذات پاک را تصور کنید.

چه احساسی در شما برمی‌انگیزد؟ متوجه تغییر فیزیکی در بدن می‌شوید؟ ضربان قلب یا نفس کشیدنتان تغییری می‌کند؟ در این زمینه حتما با شهود درونی خود مشورت کنید. حس شهود شما صدای برخواسته از خود برتر است و راهنمای اصلی شماست. شهود شما چطور با شما صحبت می‌کند؟ صدایی در گوش زمزمه می‌کند یا حس آرامش مطلق، تعلق یا سکوت در شما ایجاد می‌کند؟

۳. سعی دارد چه پیغامی را به شما برساند؟

اگر این شیوه مناسب شما نیست از چند روش دیگر استفاده کنید. رویا هایتان را تعبیر کنید یا قلمتان را روی کاغذ قرار دهید و اجازه دهید دستتان بی اختیار هر آنچه می‌خواد بنویسد. در زمان حال باشید و در لحظه‌ها و با حضور ذهن دقایق را بگذرانید.

۴. مدیتیشن یا ذهن آگاهی از دیگر راه‌ها هستند

هر روز زمانی را به سکوت و مراقبه اختصاص دهید. از ده دقیقه شروع کنید. می‌توانید در خانه و گوشه‌ای خلوت افکارتان را مرور کنید یا به شگفتی‌های طبیعت بنگرید. دقت کنید چه احساسات و افکاری درون شما جریان می‌یابد؟

۵. یک لیست از مورادی که باید رها شوند تهیه کنید

بسیاری اوقات دلیل اینکه نمی‌توانید به خود برتر دست یابید بار روانی و احساسی غیرقابل حملی است که روی دوش شما سنگینی می‌کند. چه چیز را باید رها کنید و از زندگی حذف کنید؟ چطور شجاعت رها کردن را در خود پرورش دهید؟ به باورها، ایده‌آل‌ها، ارتباطات و شرایطی که باعث نارضایتی و ناراحتی شما می‌شود خاتمه دهید.

۶. از چه جهاتی عشق به خودتان بیشتر می‌شود؟

عشق راهی است برای نفوذ به قلب شما و رسیدن به خود برتر در اعماق وجودتان. عشق به خود، راه دستیابی به ذات پاکتان تلقی می‌شود.

۷. عشق بی قید و شرط به خود

عشق بی قید و شرط به خودتان، دوستی با خود و بخشش خود را تمرین کنید. برای یک روز کامل به خودتان راحت بگیرید و با جریان زندگی پیش روید. به هر آنچه در اطرافتان و درونتان می‌گذرد اجازه عبور دهید، سعی نکنید چیزی را زیر سوال ببرید، درگیرش شوید یا تغییرش دهید.

۸. آنچه رخ می‌دهد بپذیرید و در عین حال خط قرمزهای خود را حفظ کنید.

 این فلسفه به معنای ارتباط با واقعیت است. حداقل برای یک روز این رویه را حفظ کنید. چه احساسی پیدا می‌کنید؟ چاره و فلسفه رسیدن به خود برتر وجودمان ارتباط با واقعیت امر است بی آنکه سعی در ایجاد تغییر آن داشته باشیم.

راهنمای وجودی‌تان چه شخصی است؟ چه ویژگی دارد؟ راهنمای وجودی چه مرتبط با کهن الگوها باشد و چه انرژی و غیره؛ همگی در یک چیز شبیه به هم هستند. تمام این ‌راهنماها راه تماس با حقیقت، شجاعت، خرد و عشق در وجود ما به حساب می‌آیند.

۹. جایی که روحتان در آن رهاست را بیابید

همه ما نقطه یا مکانی خاص را می‌شناسیم که در آن احساسات عمیقی، مثل قدرت درونی، تعلق و انرژی‌های شادی بخش را تجربه می‌کنیم. یافتن این نقطه به تمدد اعصاب، آرامش و تمرین ذهن آگاهی و تفکر عمیق کمک می‌کند.

۱۰. روبروی آینه بایستید

به حضور خود دقت کنید، به چشم‌هایتان بنگرید. چه احساسی دارید؟ آیا تجربه‌ای آشناست یا جدید؟ به افکار که سعی در قضاوت و برچسب زدن به شما را دارند دقت کنید. این تمرین میانبری قوی و سریع برای اتصال به ذات برتر است.

۱۱. همین لحظه را زندگی کنید

از دوران باستان تا اکنون و با پیشرفت علم روانشناسی و گسترش تحقیقات و مطالعه در این زمینه، زندگی در حال، کلیدی برای بیداری خود برتر و شادی عمیق به حساب می‌آید.

دشواری و غیر قابل تحمل بودن زندگی از ذهن بی‌قراری که مدام به این طرف و آن طرف کشیده می‌شود نشأت می‌گیرد. متاسفانه بسیاری از ما چنان درگیر و در اختیار افکارمان قرار می‌گیریم که نمی‌توانیم برای لحظه‌ای با ذهن آرام بنشینیم؛ بی آنکه سعی کنیم جلوی افکارمان را بگیریم.

برای ارتباط با خود برتر راهکار ویژه خود را بیابید. از چند راهکار به صورت ترکیبی یا شخصی سازی شده استفاده کنید. پرداختن به روحیات درونی و به کارگیری علم روانشناسی برای باز کردن گره‌های درونی و یکپارچه کردن وجودمان ضروری است.

ارتباط و تجسم خود برتر زندگی شما را تغییر می‌دهد. حتما شنیده‌اید که می‌گویند نگرشت را تغییر بده تا دنیایت تغییر کند. با ارتباط با خود والاتر عملا دیدتان نسبت به خود و وجودتان و سپس به دنیای اطرافتان تغییر می‌کند.

کلام آخر

خود برتر، ذات پاک، روح مقدس یا هر نام دیگری که به والاترین و عمیق‌ترین بخش وجودی انسان داده شده، اگر چه در لفظ متفاوت هستند، اما همه در مفهوم یک چیز هستند. این بخش اصالت وجودی انسان و سرشار از زیبایی و نیکی است.

خود برتر چاره نهایی انسان برای گذراندن این زندگی گاها مصیبت بار است. خالص کردن وجود درون از هر گونه زشتی، نیازمند بازیافتن خود برتر در درون انسان خواه بود.


منابع مقاله:

lonerwolf

mindbodygreen

oprahdaily