درآمد ماهانه پیک موتور سیکلت در تهران چقدر است؟ • مجله تصویر زندگی


نگاهی به آگهی های استخدام پیک موتورسیکلت نشان می دهد که انواع آگهی های استخدام پیک موتورسیکلت با نگاهی به درآمدهای 7 میلیون تومان تا 25 میلیون تومان در ماه وجود دارد. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که درآمد حاصل از اشتغال در رستوران‌ها و مغازه‌ها کمتر از درآمد حاصل از اشتغال به عنوان پیک خودرو برای حمل و نقل کالا است.
قیمت های نجومی موتورسیکلت عده ای را وادار به اجاره این وسیله نقلیه کرده است. البته قیمت اجاره روزانه و ماهانه آنقدر کم نیست که مقرون به صرفه باشد. یعنی اجاره بها به 10 میلیون تومان در ماه می رسد.

به گزارش ایرنا، این روزها همه خیابان ها و حتی پیاده روها به عرصه حضور موتورسواران تبدیل شده است. موتورسوارانی که اگر چراغ قرمز نگذارند پشت آن کمین کرده و مانند ارتشی آماده برای نبرد در کمترین زمان ممکن قبل از سبز شدن چراغ حمله می کنند. به گونه ای که هر عابر پیاده ای از این حجم موتور می ترسد.

حتی بسیاری از آنها خلوت پیاده روها را به عرصه خودشان تبدیل کرده اند و به نوعی انگار ایستاده اند، راه می روند یا موتورسیکلت هایشان را در پیاده روهای شهر پارک می کنند، انگار تقصیر ماست که در پیاده رو هستیم. البته شاید داور نمی تواند آنقدر یک طرفه باشد و باید دید دلیل عجله آنها چیست. به راستی چرا در سطح شهر با این حجم موتورسیکلت مواجه می شویم؟ قیمت سایر وسایل نقلیه و موتورسیکلت هایی که تا این حد افزایش یافته اند چقدر است؟ در این میان عده ای موتورسیکلت اجاره می کنند که موضوع اصلی گزارش پیش رو است.

قیمت نجومی موتور سیکلت در بازار

برای بررسی قیمت موتورسیکلت به یکی از مغازه های بزرگ رفتم. یک مغازه بسیار شیک که تا چشم کار می کند انواع موتورهای رنگارنگ دارد. وارد فروشگاه شدم. موتورها را یکی یکی بررسی کردم. با ظاهری کاملا متفاوت و حرفه ای.

یک بار چشمم به قیمتی که نوشته بود افتاد. با کمی دقت متوجه شدم قیمت هر موتورسیکلت به اندازه یک ماشین است! صاحب مغازه گفت: قیمت ها را ریالی نوشته ایم اما موتور زیر 100 میلیون تومان نداریم. به عنوان مثال این موتور تقریبا 202 میلیون تومان قیمت دارد، ما آن را به صورت اقساطی نیز می فروشیم که پیش پرداخت آن 65 میلیون تومان است. البته موتورهای بالای یک میلیارد تومان هم اینجا موجود است.

پس از بازدید شخصی، به سراغ آگهی های فروش رفتم. قیمت ها به سادگی نجومی است. برای ساده ترین مدل ممکن موتورسیکلت باید بیش از 50 میلیون تومان هزینه شود، یعنی. سی جی 125. البته سی جی های برخی برندها تا 70 میلیون هم قیمت دارند. این مقدار برای ساده ترین مدل موتور است. به همین ترتیب برای موتورهای دیگر از 72 میلیون تومان تا چند صد میلیون تومان باید پرداخت کنید.

هزینه کرایه موتور سیکلت در روز چقدر است؟

خرید موتورسیکلت با چنین قیمت های نجومی، عده ای را به فکر اجاره و عده ای برای اجاره این وسیله نقلیه انداخته است. چند هفته پیش یکی از روزنامه ها از بازار داغ اجاره موتور سیکلت خبر داد و نوشت که یکی از ارزان ترین انواع این وسیله نقلیه یعنی. هوندا 125 معمولی مدل 93 تا سقف 6 میلیون تومان در ماه قابل اجاره است البته مدت اجاره از 3 تا 6 ماه می باشد. این یعنی 36 میلیون در نیم سال.

در این زمینه اطلاعات زیادی در اینترنت وجود دارد که بر اساس آنها اجاره موتورسیکلت از روزی 150 هزار تومان و ماهیانه 3.5 میلیون تومان شروع می شود. در یک آگهی اجاره بها روزانه 250 هزار تومان و ماهانه 7.5 میلیون تومان تعیین شده و در آگهی دیگر به روزی 1 میلیون تومان می رسد.

در یکی از این آگهی ها آمده است: «سلام دوستان عزیز و زحمتکش، برای امرار معاش و خوردن نان حلال باید کارهای زیادی در زندگی انجام دهیم. موتورسیکلت باجاج (تیغه نبض) مشکی تمیز و سالم با قرارداد محضری به فردی عادی و حلال شفاف و متعهد و کوشا هدیه می دهم.

شرایط اجاره: چک با امضای ضامن، سفته قیمت روز موتور سیکلت، قرارداد اجاره محل سکونت متقاضی و مالکیت موتورسیکلت. دوستانی هستند که می خواهند در اسنپ و الو پیک و میاره و … کار کنند که حتما باید متاهل و بچه دار هم باشند و به زبان معمولی با آنها خیلی خوب و دوستانه کنار می آیم چون 13 سال و 5 ماه دوچرخه سوار و پاتوق کف تهران بودم و مشکلات شخصی و کاری این شغل قلابی را که به احتمال زیاد 250 تا 250 نفر برای آن نوشته شده بود کاملاً درک می کنم. .

یک آگهی دیگر روی دیوار سی جی 125 است که روزی 150 هزار تومان قیمت دارد. البته برای تهیه این موتورسیکلت باید مدارکی ارائه شود که به نظر می رسد ما برای دریافت وام به بانک مراجعه کرده ایم. یعنی باید «کپی کارت ملی و شناسنامه، ضامن فیش حقوقی یا جواز کسب و سفته» ارائه دهید.

با موتور سیکلت چقدر می توانیم درآمد داشته باشیم؟

با چنین هزینه هایی که باید برای خرید یا اجاره موتورسیکلت پرداخت شود، این سوال پیش می آید که درآمد روزانه ای که می توان از موتورسیکلت به دست آورد چقدر است و آیا ارزش این کار را دارد؟

«سامان» به عنوان پیک خودرو در شرکتی در میدان فرودوس کار می کند. از نحوه کار، شرایط و میزان درآمدش می پرسم. در پاسخ می گوید: من مدرک دارم و چون در شهرستان شغلی نیست و همه هم سن و سال های من بیکار هستند، به تهران آمدم. من برای چندین شغل درخواست دادم، اما متوجه شدم که بهترین شغل، پیک شدن است. از خانواده ام پول گرفتم و موتور قسطی خریدم.

وی در ادامه می گوید: الان ساعت کاری من از 10 صبح تا 18 است و برای آن ساعت بیمه، ناهار و 12 میلیون می دهند. البته اگر خسته نباشید بعد از آن می توانید به عنوان پیک آپ یا عکاسی شبانه کار کنید، اما من آنقدر خسته می شوم که هیچ چیز دیگری برایم مقدور نیست. ببینید میزان حقوق نسبت به حقوق یک کارمند خیلی خوب است اما هزینه ها به گونه ای افزایش یافته که عملا به جایی نمی رسد. یعنی این حقوق به سمت اجاره خانه و مخارج خوراک روزانه من می رود که در شرایط فعلی کافی است! آیا تشکیل خانواده می دهیم یا صاحب خانه می شویم؟ نه، این خبر نیست!

«علی» پیک یک رستوران است. وی در پاسخ به محقق ایرنا درباره درآمد و ساعات کار می گوید: ساعات کاری من به شرح زیر است: بعد از ظهر از ساعت 12:30 تا 16:00 و بعد از ظهر از 20:00 تا 22:30 کار می کنم. یعنی روزی 4 ساعت در این رستوران پیک موتور می گذرانم و ماهی 6 میلیون می گیرم. من مسئول هزینه های بنزین هستم. در زمان های دیگر در خیابان ها مسافران را جابجا می کنم و نسبتا راضی هستیم. البته یک روز مسافر زیاد می شود یا من خسته نیستم و درآمدم خوب است، یک روز که این شرایط نیست، هیچی!

از او در مورد استفاده از خط ویژه اتوبوس، پیاده رو یا عبور از چراغ قرمز می پرسم و او پاسخ می دهد: ببین قانون چیز خوبی است، اما برای گرسنه ها نیست! من باید شب پول در بیاورم، پس انتظار نداشته باشید که یک ساعت را پشت چراغ قرمز و چندین ساعت را در ترافیک بگذرانم. تو می دانی که!

بررسی پژوهشگر ایرنا از آگهی های استخدام پیک موتورسیکلت نشان می دهد که انواع آگهی های استخدام پیک موتورسیکلت وجود دارد و درآمدهای ماهیانه از 7 میلیون تومان تا 25 میلیون تومان در نظر گرفته می شود. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که درآمد حاصل از اشتغال در رستوران‌ها و مغازه‌ها کمتر از درآمد حاصل از اشتغال به عنوان پیک خودرو برای حمل و نقل کالا است.

به طور خلاصه در مورد قیمت خرید یا اجاره موتورسیکلت می توان گفت که نجومی بودن آن به تقاضا مربوط می شود. یعنی این روزها به دلایلی مانند افزایش قیمت خودرو، ترافیک شهری و … تقاضای موتور افزایش یافته است. علاوه بر این موتورسیکلت منبع درآمد شده است، فشار اقتصادی آنقدر زیاد است که موتورسیکلت که روزگاری کالای مصرفی بود برای خیلی ها وسیله درآمدی شده و چون توان مالی ندارند آن را اجاره می کنند.