درد عصبی در کمر چیست؟ 8 استراتژی درمان ریشه ای


استرس می تواند منجر به التهاب، اسپاسم عضلانی و کشیدگی کمر شود. کمردرد یکی از شایع ترین شرایط پزشکی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. اما آیا می دانستید که علاوه بر دلایل فیزیکی (مانند کشیدن عضله یا لیز خوردن دیسک)، کمردرد می تواند به دلایل زیر نیز ایجاد شود: فشار بودن یا بدتر شدن؟ این مقاله را بخوانید تا بفهمید درد عصبی چیست و چگونه ایجاد می شود.

ارتباط استرس با کمردرد چیست؟

شواهد نشان می دهد که استرس مزمن می تواند منجر به درد مزمن شود و بالعکس. برای بسیاری از افراد، این درد شامل کمردرد نیز می شود. طبق یک مطالعه در سال 2021، استرس مزمن در نهایت منجر به اختلال در عملکرد کورتیزول و همچنین مشکلاتی در پاسخ التهابی بدن می شود. مشکلات کورتیزول و التهاب منجر به استرس اکسیداتیو، آسیب رادیکال های آزاد، آسیب سلولی یا پیری و تخریب بافت می شود که همه اینها می تواند منجر به درد مزمن شود. (منبع)

علاوه بر این، تحقیقات دیگر نشان می دهد که استرس تأثیر مستقیمی بر پردازش درد دارد. به طور کلی استرس از چند جهت می تواند با کمردرد مرتبط باشد: (منبع)

 • فشار عضلانی: استرس می تواند باعث انقباض عضلات پشت شود که می تواند منجر به سفتی و درد شود.
 • افزایش حساسیت به درد: استرس می تواند بدن را نسبت به درد حساس تر کند. تحقیقات نشان می‌دهد که رویدادهای حیاتی زندگی می‌توانند باعث تغییراتی در سیستم لیمبیک و انتقال‌دهنده‌های عصبی مرتبط شوند که می‌توانند مکانیسم‌های مهار درد را تغییر دهند. (منبع موثق)
 • التهاب: استرس مزمن می تواند منجر به التهاب در سراسر بدن از جمله کمر شود که باعث درد می شود.
 • وضعیت نادرست: وقتی استرس دارید، الگوهای تنفس شما تغییر می‌کند و شانه‌هایتان قوس پیدا می‌کند، که می‌تواند به قسمت میانی و بالای کمر فشار وارد کند.
 • کاهش جریان خون: در مواقع استرس زا، رگ های خونی شما ممکن است منقبض شوند و جریان خون به عضلات پشت شما کاهش یابد و باعث درد شود.

تجزیه و تحلیل در یک مطالعه نشان داد که 8473 نفر که استرس شدید را تجربه کردند با 2.8 برابر افزایش خطر کمردرد مزمن در مقایسه با جمعیت عمومی مرتبط بودند. مطالعه دیگری روی 77 محقق پلیس نشان داد که استرس به طور قابل توجهی با درد اسکلتی عضلانی فوقانی مرتبط است. با این حال، این مطالعه خاص هیچ ارتباطی بین استرس و کمردرد پیدا نکرد. (منبع: 1-2)

چگونه کمردرد ناشی از استرس است؟

کمردرد ناشی از استرس از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بسته به محل آن می تواند متفاوت به نظر برسد. کمردرد اغلب با درد مبهم یا تیز، سفتی یا اسپاسم عضلانی مشخص می شود و ممکن است به پاها یا باسن تابیده شود. از سوی دیگر، کمردرد نیز می تواند باعث احساس سوزش یا احساس سفتی یا فشار بین تیغه های شانه شود. در برخی موارد، کمردرد باعث درد بازو یا قفسه سینه نیز می شود. چگونه بفهمیم که کمردرد ناشی از استرس است؟

تعیین اینکه آیا کمر درد به طور خاص ناشی از استرس است می تواند چالش برانگیز باشد زیرا کمردرد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. با این حال، در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد کمردرد ممکن است با استرس مرتبط باشد:

 • استرس جسمی و روحی: اگر استرس فیزیکی یا عاطفی زیادی را تجربه کرده اید، مانند یک شغل سخت یا یک رابطه دشوار، کمردرد شما ممکن است مرتبط با استرس باشد.
 • شروع تدریجی: اگر کمردرد شما به آرامی در طول زمان و نه ناگهانی ایجاد شده است، ممکن است نشانه آن باشد که ناشی از تنش ناشی از استرس در عضلات شماست.
 • عدم وجود علائم دیگر: اگر علائم دیگری مانند بی حسی، گزگز یا ضعف ندارید و درد شما شدید نیست، ممکن است ناشی از استرس باشد.
 • دردی که می آید و می رود: کمردرد ناشی از استرس بسته به میزان استرس می‌تواند بیاید و از بین برود، در حالی که درد ناشی از آسیب یا شرایط به احتمال زیاد ثابت است.
 • با تکنیک های مدیریت استرس بهبود پیدا کنید: اگر درد شما با فعالیت های کاهش دهنده استرس، مانند ورزش یا تنفس عمیق بهبود یابد، ممکن است مربوط به استرس باشد.

درمان فوری کمر درد چیست؟

چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید کمردرد را کاهش دهید ناشی از استرس، از جمله:

 • محل اقامت: مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تیلنول) می‌توانند به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کنند.
 • گرما درمانی: اعمال گرما در ناحیه آسیب دیده می تواند به شل شدن عضلات و کاهش درد کمک کند. می توانید از پد گرم کننده یا بطری آب گرم استفاده کنید یا حمام آب گرم بگیرید.
 • ماساژ دادن: ماساژ ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش تنش و درد کمک کند. می توانید تکنیک های ماساژ را امتحان کنید یا به یک ماساژدرمانگر حرفه ای مراجعه کنید.
 • جاذبه: کشش هایی که قسمت پایین کمر را هدف قرار می دهند، مانند کشش زانو تا سینه و کشش گربه، می توانند به کاهش تنش در عضلات پشت کمک کنند.

درمان ریشه ای درد عصبی در پشت چیست؟

مهم است که مراقب سلامت روحی و جسمی خود باشیم زیرا ذهن و بدن ما در ارتباط با یکدیگر کار می کنند. اگرچه اجتناب از استرس غیرممکن است، اما می‌توانید برای بهبود سلامت خود و پیشگیری از کمردرد ناشی از استرس اقداماتی انجام دهید. در اینجا چند نکته برای کاهش استرس و کمردرد ناشی از آن وجود دارد:

1- به طور منظم ورزش کنید

ورزش به جلوگیری از ریزش مفاصل و عضلات کمک می کند و سلامت روان را بهبود می بخشد. گنجاندن فعالیت بدنی در برنامه روزانه می تواند به حفظ سلامتی و تقویت عضلات کمک کند. همچنین تمرین‌های خاصی وجود دارد که می‌تواند به تقویت ناحیه مرکزی و کمر برای جلوگیری از کمردرد کمک کند (مانند تمرین‌هایی که در این مقاله آورده‌ایم: یوگا برای دیسک‌های کمر)، اما حتماً قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنید. .

2- با دیگران ارتباط برقرار کنید

حمایت اجتماعی برای کاهش استرس مهم است. وقت خود را با دوستان و خانواده بگذرانید یا به یک گروه پشتیبانی بپیوندید.

3- ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی شامل حضور در لحظه و مشاهده افکار و احساسات خود بدون قضاوت است.

این مقاله را بخوانید: خودآگاهی چیست؟ نمونه ای از خودآگاهی + 4 تکنیک موثر و واقعی

4- خواب کافی داشته باشید

خواب کافی برای کاهش استرس و آرامش عضلات مهم است. در طول دوره های درد ناشی از استرس، خواب برای بهبودی بسیار مهم است. سلول های ما خود را در طول خواب عمیق ترمیم می کنند. خواب به بازنشانی فرآیند التهابی کمک می کند، که سطح کورتیزول روزانه را کاهش می دهد و با حساسیت مرکزی مبارزه می کند.

5- در طول روز کاری استراحت کنید

اگر کار شما مستلزم این است که تمام روز بنشینید، استراحت های منظمی را برای کشش عضلات خود در نظر بگیرید. برای رفع تنش عضلات پشت به جلسات پیاده روی بروید. یک تایمر تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند پس از مدتی نشستن بایستید و وضعیت خود را تغییر دهید.

6- رژیم غذایی متعادل داشته باشید

غذاهای مغذی بخورید تا بدن خود را در وضعیت مناسبی برای کنترل استرس قرار دهید. از مصرف غذاهای پرچرب و قند پرهیز کنید زیرا این مواد می توانند سطح قند خون شما را بالا ببرند و باعث استرس بیشتر شما شوند. یک رژیم غذایی متعادل که شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات است می‌تواند التهاب را کاهش دهد و باعث شود در اطراف احساس بهتری داشته باشید.

7- مدیتیشن انجام دهید

ثابت شده است که مدیتیشن به کاهش استرس و کاهش نشخوار فکری کمک می کند. روش های مختلفی برای تست وجود دارد. یکی از راه‌ها این است که کاری را که انجام می‌دهید متوقف کنید و یک دقیقه به طور آگاهانه بر حواس خود تمرکز کنید، از جمله آنچه می‌بینید، می‌شنوید، چشیده، بو و لمس می‌کنید.

این مقاله ممکن است به شما کمک کند: ۱۱ برنامه مدیتیشن

8- نگذارید درد شما دوام بیاورد

اگر درد بیش از 2 تا 3 روز ادامه داشت، از یک فیزیوتراپیست یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی محلی خود کمک بگیرید. هرچه زودتر کمردرد ناشی از استرس برطرف شود، احتمال کنترل آن در مدت زمان کوتاهی بیشتر خواهد بود.

کمردرد ناشی از استرس چقدر طول می کشد؟

مدت زمان کمردرد ناشی از استرس می تواند بسته به عوامل مختلفی متفاوت باشد. در برخی موارد، ممکن است طی چند روز یا چند هفته خود به خود از بین برود. با این حال، اگر استرس زمینه ای برطرف نشود، درد ممکن است با گذشت زمان ادامه یابد یا بدتر شود.

برخی تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند وجود کمردرد را در آینده پیش بینی کند. مطالعه ای روی 588 نفر نشان داد که طی یک پیگیری 2 ساله، انواع استرس زیر به عنوان عوامل خطر برای افزایش شدت کمردرد و ناتوانی شناسایی شدند: (منبع)

 • تمایل به نگرانی
 • انزوا و دوری از جامعه
 • تعارضات اجتماعی
 • استرس مزمن درک شده

این مقاله برای شما نیز مفید است: تسکین استرس فوری

آخرین کلمه

متاسفانه استرس تاثیر مخربی بر بدن انسان می گذارد. اگر علت کمردرد شما استرس است، حتماً علاوه بر درمان های تجویز شده توسط پزشک، اقداماتی را برای کاهش استرس انجام دهید.

در پایان مقاله درد عصبی کمر چیست؟ ما اینجا هستیم، از اینکه تا انتها همراه ما بودید، سپاسگزاریم، اگر سوالی یا نظری دارید، لطفاً نظر بدهید.

منابع:

ذهن خیلی خوب

آیویرهاب

خط سلامت