دلیل عدم واریز سهمیه بنزین اسنپ و تپسی • مجله تصویر زندگی


برای چهارمین ماه متوالی است که سهمیه بنزین رانندگان تاکسی اینترنتی پرداخت نشده است. علت این تاخیر را از احسان نصر، معاون عملیات تپسی جویا شدیم.

به گزارش تصویر زندگی، احسان نصر معاون عملیات تپسی در این باره به تابناک گفت: از نیمه دوم سال گذشته سپرده سهمیه بنزین رانندگان تاکسی های اینترنتی با تاخیر مواجه شده اند و اکنون نیز پس از گذشت 4 ماه، مابه التفاوت یارانه سوخت تاکسی های اینترنتی پرداخت نشده است. در سه سال گذشته، هرچند با تاخیر، مابه التفاوت سوخت به رانندگان تاکسی آنلاین به صورت ماهانه پرداخت می شود. بیستم هر ماه به صورت خودکار آمار نظرسنجی را به وزارت کشور ارسال می کردیم و آنها پس از جمع بندی و اعتبارسنجی به وزارت نفت ارسال می کردند تا شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران پس از پردازش، سهمیه خود را برای کارت های بانکی اعمال کند. .. این کار معمولا در عرض دو یا سه هفته انجام می شد. اما با گذشت زمان این واریز سهمیه ای به طور مستمر با تاخیر مواجه شد تا اینکه امروز پس از گذشت 4 ماه همچنان سهمیه سوخت واریز نشده است.

معاون عملیات تپسی در خصوص تاثیرات عدم واریز بنزین بر معیشت رانندگان گفت: با توجه به اینکه رانندگان پس از اتمام سهمیه عادی ماهیانه 60 لیتری خود به صورت آزاد از مابقی بنزین استفاده می کنند، در عمل این عدم واریز سهمیه موجب مالی می شود. مشکلات برای راننده چون باید روزی دوبرابر بنزین رایگان بدهند و مابه التفاوت را بگیریم. توجه داشته باشید در شرایط اقتصادی که هزینه استهلاک خودرو و تامین قطعات افزایش یافته است، عدم پرداخت سهمیه سوخت فشار مضاعفی را بر این قشر وارد کرده و زندگی را برای آنها سخت می کند. همانطور که می دانید در سال های اخیر بار قابل توجهی از حمل و نقل درون شهری به خصوص در شهرهای بزرگ، تاکسی آنلاین است و امروزه بدون این سرویس، زندگی شهری عملاً سخت شده است. از طرفی رانندگان بسته به نوع فعالیت خود (تمام وقت یا پاره وقت)، تمام یا بخشی از معیشت خود را از این طریق تامین می کنند.

زمان واریز سهمیه بنزین اسنپ و تپسی

نصر در پاسخ به این سوال که بارین تپسی چه اقدامی در این زمینه انجام داده است؟ چندین بار این موضوع را به صورت تلفنی و شفاهی با گروه سماس (سازمان زیرمجموعه وزارت کشور و سازمان تاکسیرانی کشور) پیگیری کرده ایم. مکاتباتی با ریاست «حمل و نقل» وزارت امور داخله و «پفتو محصولات» در این زمینه انجام می شود. اما هنوز در خصوص عدم پرداخت سهمیه سوخت تاکسی های آنلاین پاسخی دریافت نکرده ایم. بنابراین مهلت خاصی برای واریز تعیین نشده است و همچنین نمی دانیم چه زمانی سهمیه سوخت واریز می شود.
نصر درباره سازوکار دریافت بنزین برای رانندگان تپسی گفت: زمانی که بنزین در سال 2018 توزیع شد، رایزنی از همه شرکت های تاکسیرانی آنلاین انجام شد تا تسهیلات سوخت برای رانندگان در نظر گرفته شود، در آن زمان همکاری خوبی از سوی دولت، وزارتخانه صورت گرفت. وزارت کشور و وزارت نفت در این زمینه مقاومت کردند تا اینکه در کمتر از یک ماه مکانیسمی برای تعیین یارانه بنزین منحصراً برای تاکسی های آنلاین تعیین شد.
وی تصریح کرد: این سازوکار به گونه ای بود که شرکت های تاکسیرانی آنلاین به صورت ماهانه آمار رانندگان را مطالعه می کنند سامانه سماس (سامانه مشترک اطلاع رسانی سفر) به وزارت کشور و وزارت کشور بر اساس مجموع بررسی هایی که هر راننده در تمام تاکسی های آنلاین داشته است (در ابتدا سهمیه بنزین ماهیانه 300 لیتر بود الان 250 لیتر است. ) بر اساس تحقیقات انجام شده در خصوص تفاوت بین سهمیه و بنزین رایگان در کارت بانک از مردم شارژ می کرد. یعنی رانندگان مثل شهروندان عادی سهمیه 60 لیتری بنزین داشتند و بعد 3 هزار تومان بنزین مصرف می کردند و شرکت تپسی هر ماه آمار بررسی رانندگان را به وزارت کشور ارسال می کرد و دولت هزینه را پرداخت می کرد. تفاوت 1500 تومان تا 3 هزار تومان در کارت های بانکی رانندگان. شارژ شد اما امروز با پرداخت نشدن سهمیه سوخت، گروه زیادی از رانندگان متکی به این یارانه با مشکل معیشتی و ادامه کار مواجه شدند. ما همچنان به نظارت و نامه نگاری ادامه می دهیم، امیدواریم مسئولان مربوطه در اولویت رسیدگی به این موضوع باشند.