دندان قروچه در خواب چیست؟ + علت و درمان


فشردن دندان ها و دندان قروچه پاسخ های غیر ارادی رایج به خشم، ترس یا استرس هستند. دندان قروچه می تواند در بیداری یا خواب اتفاق بیفتد، اما افراد کمتر متوجه می شوند که هنگام خواب دندان قروچه می کنند. به دلیل نیرویی که در طول دوره های دندان قروچه در خواب در صورت اعمال، این بیماری می تواند خطرات جدی برای سلامت دندان ها و فک ایجاد کند، بنابراین قصد داریم در این مقاله شما را با علل و درمان این مشکل آشنا کنیم.

دندان قروچه در خواب چیست؟

دندان قروچه در خواب دندان قروچه نامیده می شود که در هنگام خواب اتفاق می افتد و با حرکت ماهیچه های جونده مسئول جویدن مشخص می شود. دندان قروچه در خواب و دندان قروچه در بیداری شرایط متفاوتی در نظر گرفته می شود، اگرچه عمل فیزیکی مشابه است. در بین این دو، دندان قروچه زمانی که بیدار هستید رایج تر است.

اغلب برای افراد بسیار سخت تر است که متوجه شوند هنگام خواب دندان قروچه می کنند و این امر تشخیص را به یک چالش تبدیل می کند. فردی که در خواب است نمی تواند نیروی گاز گرفتن خود را درک کند، بنابراین می تواند دندان های خود را محکم تر فشار دهد و تا 250 پوند نیرو وارد کند. دندان قروچه در خواب در کودکان، نوجوانان و جوانان بیشتر از افراد میانسال و مسن است. به دست آوردن آمار دقیق از تعداد افرادی که هنگام خواب دندان قروچه می کنند دشوار است، زیرا بسیاری از افراد نمی دانند که دندان های خود را در شب می قروچه می کنند.

به طور خاص، تعیین آمار مربوط به دندان قروچه در هنگام خواب در کودکان دشوار است. مطالعات نشان می دهد که بین 6 تا 50 درصد کودکان در شب دندان قروچه را تجربه می کنند. این مشکل می تواند به محض رویش دندان کودکان را درگیر کند.

تصور می شود که صحبت کردن در خواب، راه رفتن در خواب و شب ادراری باعث افزایش خطر اختلال خواب در کودکان می شود. در نوجوانان، میزان دندان قروچه در هنگام خواب 15 درصد تخمین زده می شود. این عارضه با افزایش سن کمتر رایج می شود، به طوری که حدود 8 درصد از افراد میانسال و تنها 3 درصد از افراد مسن هنگام خواب دندان های خود را به هم فشار می دهند.

دندان قروچه در خواب چه علائمی دارد؟

علامت اصلی دندان قروچه در خواب، فشردن و ساییدن غیر ارادی دندان ها در هنگام خواب است. حرکات شبیه جویدن است، اما معمولاً نیروی بیشتری را شامل می شود. افراد معمولاً دوره‌های فشرده شدن و ساییدن را دارند که معمولاً تا یک ثانیه طول می‌کشد. افراد ممکن است هر شب دندان قروچه بسیار کم یا تا 100 قسمت داشته باشند. تعداد تکرارها اغلب متفاوت است و ممکن است هر شب دندان قروچه نباشد.

برخی از حرکات دهان در خواب طبیعی است. تا 60 درصد از افراد گهگاه حرکاتی شبیه جویدن انجام می دهند که به عنوان فعالیت ماهیچه جونده ریتمیک (RMMA) شناخته می شود، اما در افرادی که در خواب هستند، این حرکات با فرکانس و نیروی بیشتری رخ می دهد.

به طور معمول، بیشتر دندان قروچه در اوایل چرخه خواب، در مراحل 1 و 2 خواب غیر REM اتفاق می افتد. درصد کمی از اپیزودها ممکن است در طول خواب REM رخ دهد. برای افرادی که شب ها دندان قروچه می کنند طبیعی است که از رفتار خود بی خبر باشند مگر اینکه یکی از اعضای خانواده یا شریک رختخواب به آنها گفته باشد. با این حال، برخی از علائم می تواند نشانه دندان قروچه در خواب باشد.

درد فک و گردن دو علامت رایج دندان قروچه هستند. درد ناشی از سفت شدن این ماهیچه ها در دوره های دندان قروچه است. سردرد صبحگاهی که شبیه سردرد تنشی است یکی دیگر از علائم بالقوه است. آسیب غیر قابل توضیح دندان همچنین می تواند نشانه ای از فشردن و ساییدن دندان در شب باشد.

دندان قروچه در خواب چه عواقبی دارد؟

عواقب بلند مدت دندان قروچه در خواب می تواند شامل آسیب قابل توجهی به دندان های شما باشد. دندان ها ممکن است دردناک، ساییده و لق شوند. تاج‌های دندان، پر کردن و ایمپلنت‌ها نیز ممکن است آسیب ببینند. ساییدن در خواب می تواند خطر مشکلات مفصلی را که فک پایین را به جمجمه متصل می کند (که به عنوان مفصل گیجگاهی فکی شناخته می شود) افزایش دهد.

مشکلات مفاصل می تواند باعث مشکل در جویدن، درد مزمن فک، صداهای صدا دادن یا کلیک کردن، قفل شدن فک و سایر عوارض شود. همه افرادی که در خواب دندان قروچه می کنند، عوارض جدی ندارند. میزان علائم و پیامدهای طولانی مدت به شدت ساییدگی بستگی دارد. دندان قروچه در شب می تواند بر شریک رختخواب شما تأثیر بگذارد. صدای فشردن و ساییدن می تواند آزاردهنده باشد و خواب آرام را برای شخصی که در تخت مشترک است دشوار کند.

علت دندان قروچه در خواب چیست؟

عوامل زیادی بر خطر دندان قروچه در هنگام خواب تأثیر می‌گذارند، بنابراین شناسایی یک علت واحد برای دندان قروچه دشوار است. با این حال، عوامل خطر خاصی با احتمال بیشتر دندان قروچه در طول خواب مرتبط هستند، از جمله:

1- سطح استرس بالا

استرس یکی از مهم ترین عوامل خطر دندان قروچه در هنگام خواب است. دندان قروچه هنگام مواجهه با موقعیت های دشوار یک واکنش رایج است که می تواند به دوره هایی از دندان قروچه در خواب تبدیل شود. همچنین تصور می شود که دندان قروچه با سطوح بالاتری از اضطراب مرتبط است.

این مقاله می تواند به شما کمک کند: راه حل های علمی برای استرس

2- ژنتیک

محققان دریافته اند که راه رفتن در خواب دارای یک جزء ژنتیکی است و می تواند در خانواده ها اجرا شود. تقریبا نیمی از افرادی که مشکل خواب دارند، یکی از اعضای نزدیک خانواده خود را دارند که این مشکل را نیز تجربه کرده است.

3- الگوهای خواب نامنظم

به نظر می رسد دوره های دندان قروچه در طول خواب با تغییراتی در الگوی خواب یا بیداری های کوچک از خواب مرتبط باشد. بیشتر دندان قروچه با افزایش فعالیت مغز و قلب و عروق انجام می شود. این ممکن است ارتباط بین دندان قروچه و آپنه انسدادی خواب (که باعث وقفه های موقتی در خواب ناشی از اختلال در تنفس می شود) را توضیح دهد.

4- سبک زندگی

چندین عامل دیگر با اختلال خواب مرتبط هستند، از جمله سیگار کشیدن، مصرف الکل، مصرف کافئین، افسردگی و خروپف. اما تحقیقات بیشتری برای درک بهتر پیوندهای بالقوه و چگونگی تأثیر این عوامل بر خواب مورد نیاز است.

5- داروها

تحقیقات نشان می دهد که برخی داروها، از جمله مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین، آمفتامین ها و داروهای ضد روان پریشی، می توانند خطر اختلالات خواب را افزایش دهند. مهم است که در مورد دوز و عوارض جانبی احتمالی هر دارویی با پزشک خود صحبت کنید.

دندان قروچه در خواب چگونه تشخیص داده می شود؟

تکه تکه شدن خواب توسط پزشک یا دندانپزشک تشخیص داده می شود، اما روند تشخیصی بسته به نوع متخصص پزشکی که مراقبت را ارائه می دهد، می تواند متفاوت باشد. مطالعه یک شبه در کلینیک خواب، معروف به پلی سومنوگرافی، قطعی ترین راه برای تشخیص دندان قروچه در هنگام خواب است. با این حال، پلی سومنوگرافی می تواند زمان بر و پرهزینه باشد و ممکن است در موارد خاصی ضروری نباشد. اما پلی‌سومنوگرافی می‌تواند سایر مشکلات خواب مانند آپنه خواب را تشخیص دهد، بنابراین زمانی که فردی شکایات خواب مختلفی دارد می‌تواند مفید باشد.

برای بسیاری از افراد، وجود علائمی مانند آسیب دندان و درد فک همراه با گزارش دندان قروچه توسط شریک رختخواب می تواند برای تعیین اینکه فرد در خواب دندان قروچه می کند کافی باشد. آزمایش‌های مانیتورینگ در خانه نیز می‌تواند نشانه‌های دندان قروچه را بررسی کند.

درمان دندان قروچه در خواب چیست؟

هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند به طور کامل ساییدن خواب را از بین ببرد یا آن را درمان کند، اما روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند اپیزودها را کاهش داده و آسیب به دندان‌ها و فک را محدود کند. برخی از افرادی که دندان قروچه می کنند هیچ علامتی ندارند و ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. سایر افراد ممکن است علائم بیشتری داشته باشند یا در معرض خطر مشکلات طولانی مدت باشند و در این موارد معمولاً به درمان نیاز است.

بهترین درمان برای بی خوابی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و همیشه باید تحت نظر یک پزشک یا دندانپزشک باشد که بتواند مزایا و معایب درمان را در شرایط خاص بیمار توضیح دهد.

1- کاهش استرس

سطوح بالای استرس در هنگام بیداری و خواب به کاهش دندان قروچه در طول خواب کمک می کند، بنابراین اقدامات برای کاهش و مدیریت استرس می تواند به کاهش دندان قروچه به طور طبیعی کمک کند. کاهش قرار گرفتن در معرض موقعیت های استرس زا ایده آل است، اما از بین بردن استرس به طور کامل غیرممکن است، به همین دلیل است که بسیاری از رویکردها بر روی مبارزه با واکنش های منفی به استرس تمرکز می کنند تا تاثیر آن را کاهش دهند. بهبود بهداشت خواب و استفاده از تکنیک های آرامش بخش مانند مدیتیشن می تواند مزایای بیشتری برای راحت تر به خواب رفتن داشته باشد.

خواندن این مقالات را پیشنهاد می کنم:

2- مصرف دارو

داروها به برخی افراد کمک می کنند تا دندان قروچه را در هنگام خواب کاهش دهند. بیشتر این داروها با تغییر مواد شیمیایی مغز برای کاهش فعالیت عضلانی درگیر در دندان قروچه عمل می کنند. تزریق بوتاکس روش دیگری برای محدود کردن حرکت عضلات است و در موارد شدیدتر دندان قروچه در هنگام خواب موثر است.

داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند که آنها را برای برخی از بیماران نامناسب می کند یا نمی توان آنها را به مدت طولانی استفاده کرد. مهم است که قبل از مصرف هر گونه داروی خواب با پزشک صحبت کنید تا به بهترین شکل از فواید و عوارض جانبی آن مطلع شوید.

3- استفاده از محافظ دهان

انواع محافظ ها و محافظ های دهان که گاهی اوقات محافظ های شب نامیده می شوند، برای کاهش آسیب دندان ها و دهان که ممکن است به دلیل دندان قروچه در هنگام خواب رخ دهد، استفاده می شود. اسپلینت های دندانی می توانند دندان ها را بپوشانند تا سدی در برابر اثرات مضر ساییدن ایجاد کنند. بریس ها اغلب توسط دندانپزشک به طور خاص برای دهان بیمار طراحی می شوند، اما بدون نسخه نیز فروخته می شوند. آنها می توانند تنها بخشی از دندان ها را بپوشانند یا ناحیه وسیع تری مانند کل ردیف بالا یا پایین دندان ها را بپوشانند.

انواع دیگر اسپلینت ها و دهانی ها، از جمله دستگاه های پیشرفته فک پایین (MADs) برای تثبیت دهان و فک در یک موقعیت خاص و جلوگیری از فشردن و ساییدن کار می کنند. MAD ها با جلو نگه داشتن فک پایین عمل می کنند و معمولا برای کاهش خروپف مزمن استفاده می شوند.

4- تسکین علائم

یکی دیگر از اجزای درمان، تسکین علائم برای مدیریت بهتر خواب است. پرهیز از جویدن آدامس و غذاهای سفت می تواند حرکات دردناک فک را کاهش دهد. کمپرس داغ یا کیسه یخ که روی فک اعمال می شود می تواند به طور موقت درد را تسکین دهد. تمرینات صورت به برخی افراد کمک می کند تا درد فک یا گردن را تسکین دهند. آرام سازی صورت و ماساژ سر و گردن می تواند تنش عضلانی را بیشتر کاهش دهد. یک پزشک یا دندانپزشک ممکن است تمرینات خاصی را پیشنهاد کند یا شما را به یک فیزیوتراپ یا ماساژ درمانگر مجرب ارجاع دهد.

آخرین کلمه

به پایان مقاله رسیدیم، امیدواریم بتوانید مشکل دندان قروچه در خواب را هر چه سریعتر حل کنید. ممنون که تا آخر با ما همراه بودید اگر سوال یا نظری دارید، می توانید با ما در میان بگذارید.

منبع:

sleepfoundation.org