دولت آمریکا ‌‌‌ذخیره پنهانی بیت کوین دارد؟


عملکرد دولت فعلی ایالات متحده در راستای ضربه زدن به صنعت کریپتو بوده است. به هرکجا که نگاه کنید نهادهای تنظیم کننده دولت جو بایدن تمام تلاش خود را می‌کنند تا به ارزهای دیجیتال ضربه بزنند. تمام سعی این دولت بر آن بوده که به مردم القا کند رمزارزها هیچ آینده‌ای ندارند. با این حال به نظر شما ممکن است که دولت آمریکا یک ذخیره پنهانی از بیت کوین را در اختیار داشته باشد؟ 

به گزارش والکس و به نقل از livebitcoinnews، رابطه بیت کوین و دولت آمریکا بسیار پیچیده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا متعهد به زنده نگه‌داشتن بازارهای سنتی است و تاکنون اتهامات مختلفی را علیه بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال مطرح کرده و از افراد حقیقی و حقوقی بسیاری شکایت کرده است. دولت دموکرات جو بایدن از هر فرصتی برای ضربه به کریپتو استفاده می‌کند. پس با این حساب به نظر می‌رسد که دولت هیچ ارز دیجیتالی از جمله بیت کوین را در اختیار نداشته باشد.

اما واقعیت چیز دیگری است، حالا مشخص شده است که دولت آمریکا حداقل ۵ میلیارد دلار بیت کوین را به طور مخفیانه‌ای نگه داشته است. مصارده اموال و توقیف‌های مختلف و متعدد سازمان‌های زیر مجموعه دولت از افراد و شرکت‌ها باعث شده که این حجم عظیم در طی سال‌ها جمع‌آوری شود. اما سوال اینجاست که چرا چنین دولتی که تمایلی به کریپتو ندارد بیت کوین خود را نمی‌فروشد؟

شاید یکی از دلایل این موضوع این است که دولت با وجود اینکه خودش عامل ایجاد تورم شده است، بیش از همه بر لزوم مهار تورم آگاه است و اهمیت این موضوع را درک می‌کند. بنابراین آن‌ها می‌دانند در حالی که دلار در حال سقوط است، بیت کوین می‌تواند به عنوان یک طرح جایگزین مناسب برای دولت عمل کند. اولویت اصلی این است که بازارهای مالی سنتی در شرایط مطلوبی قرار داشته باشند پس حتی اگر لازم باشد از بیت کوین هم برای بهبود این بازارها استفاده خواهد شد. بنابراین احتمالا دولت ایالات متحده به بیت کوین به چشم یک پناهگاه امن نگاه می‌کند. 

در حال حاضر، تخمین زده می‌شود که خزانه داری آمریکا بیش از ۲۰۷ هزار واحد بیت کوین را جداگانه در جای دیگری ذخیره کرده است. این پول در طول چندین سال و از طریق اتفاقات مختلف به دست آمده است. یکی از موارد مهم توقیف بیش از ۱ میلیارد دلار بیت کوین توسط وزارت دادگستری در سال ۲۰۲۰ است. 

دکتر ساچین جیتلی (Sachin Jaitly) یکی از شرکای سرمایه‌گذاری مورگان کریک (Morgan Creek) می‌گوید: 

با تطبیق اطلاعات در دسترس عموم از طریق رسانه‌ها و داده‌های بلاکچین، Elementus قادر است کیف پول‌های دیجیتال مستقل را شناسایی کند.

Elementus یک استارتاپ بلاکچینی است که مورگان کریک از آن استفاده می‌کند تا تاریخچه و داده‌های اطلاعاتی مهم بیت کوین را ردیابی و جمع‌آوری کند. مدیرعامل مکس گالکا (Max Galka) می‌گوید این شرکت تاکنون حداقل ۱۱ دولت جهانی را ثبت کرده است که بیت کوین نگه‌داری می‌کنند. او گفت: 

تمام این بیت کوین‌ها تحت کنترل سازمان‌های دولتی هستند، اما این بدان معنا نیست که این تنها ذخیره بیت کوینی است که دولت‌ها در اختیار دارند. با افزایش عرضه پول و با افزایش ترس از تورم، پذیرش بیت کوین در سطح حاکمیتی نیز در حال افزایش است و بنابراین رابطه‌ای وجود دارد که از نظر آماری معنادار است. 

تلاش شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف برای تخمین حجم بیت کوینی که دولت کره شمالی در اختیار دارد تاکنون بی‌نتیجه بوده است. اما اینطور که مشخص است حالا همه دولت‌های جهان علی‌رغم سیاست‌های ضدکریپتویی خود به طور مخفیانه به انباشت و ذخیرسازی بیت کوین مشغول هستند. باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا رئیس جمهور بعدی آمریکا رفتار متفاوتی با ارزهای دیجیتال خواهد داشت یا در همچنان روی همان پاشنه مخالفت می‌چرخد.