راهنمایی صادقانه؛ بیوگرافی و مهمترین آثار


אגר אז אז שמא נאמ אישוטרים פרודרי אראני רא בפרסנד רא בפרסנד בפרסנד בבאדר דק הידאיט העמן מיקיניד. این نویسنده نامدار ایرانی جان تازه ای به ادبیات ادبی ایران بخشیده است. در آن تصريف از تحميل، براحة زينده و اهم آثار صادق هيدائه هذا تعريف مي‌دهيم.

بیوگرافی صادق هدایت

1. تولد و خانواده

صادق هدایت در كنار پدرش

صادق هدایت یکی از بزرگ‌ترین ایرانیان کرن بیستم است. و در 28 بهمن سال 1281 در يكي از گودهي‌هاي مشور و متفولي ايراني به دوليه. پدر سادیک، عنیه هیدات‌قلی‌خان عتضاملك، در زمان یكی از آمارمداران معروف و ساحب‌نفوذ به شماره‌میرفت. مدر و، زيورالملوك، هم دختر يكي ديغر از رجال صيائيا بود معروف قاجار.

آنها کودیه های ۶نفره دردن عیسی خان، محمود خان، صادق و کوچکترین آنها، آنورمالوک، به همراه پدر و مادرشان در یکی از بهترین مکان های تهران زندگی می کردند.

2. مطالعات

صديق‌خان هدايت از ۶سالگي وارد مدرسة علمي تهران شد. و در همان سنین اندک هم نیشن داد ک می‌توندی به تحمیل‌تی تحمیل‌ساز و محمد در لیتاتررا شود. سال دیوری و با تطریف «ندای عموتی» نشریه محبوب دانشـموزان مدرسة علمیه تهران بود.

همان تور که گفتیم، سادیک در یکی از گودیه های سرشناس آن زمان کی گفتیم بود. بنابراین خانواده و مدرسه برای زمان مهم هستند، یعنی مدرسه را برای دانش آموزان خود انتخاب کردند. بااین‌حال، شانس با صادق همراب نوبود و به کشم‌درد شد همی مسلم او را به‌مدت 1 سال از تحسل کرد

صادق جوان پس از بهدودی، راهی مدرسة سن لویی شد این مدرسه که تحصیلات ساکنان فرانسه از ایران بود، او را با ادبیات جهان آشنا کرد. در وقد هيدائي به كشيش فرانسوي در مدرسة زبان فارسي مي‌اموکت و کشش هم در کوک کيشيش جهان را به روي و کشود.

آشنایی با ادبیات جهان باعث شد که کمتر به دنبال نویسندگی برود. در واقع در این مدت اولین مقاله به هفته نامه هدایت شد و نویسنده جوان بود.

3. سفر به اروپا

صادق هدایت پس از فرغ‌التحصیل‌شدن از مدرس سن لویی، برای راده تاشیل راهی عروفه شد. و که عضوی از اولین گروه از دانشجویان اعزامی به اروپا بود، ابتدا به بلژیک سفر کرد. بااینحال تاحسیل در فیشه رایامیگات مهنا کاندان به موسیق صادق جوان کوش نیامد درنتیجه و که اشیک لتابرة جهان بود، راه محد للتابرة و تمدن غرب، اینی فارسی، شد.

او با آثار نویسندگان بزرگی چون ادگار آلن پو، فرانتس کافکا، آنتوان چخوف، ژان پل سارتر و فئودور داستایوفسکی آشنا شد. تأثیر این آشنایی را در مهم ترین کتاب ها می توان دید.

بااین‌حال، گویا سفر عروبا برای سادیک جوان با رنگ‌های رویه همیل بود. در نتیجه در سال 1307 در فرانسه خود را به رودخانه مارن انداخت تا برای همیشه به زندگی خود پایان دهد. Fortunately suicide و شرحمنی نهندند و اشیکان لیتادرای مدرن ایران از عزود و شرح منی نشدند. پس از این ماجرا، صادق جوان به برادرش محمود نوشت:

یک دیوانگی کردم، به‌خیر بدوست

پس از آن هیدایت به تهران تعریف تا اندوکته سفر را به فیشهر تحریر درورد

۴. فعالیت

جوانی مخلص گرچه علاقه زیادی به ادبیات داشت، اما همیشه در موقعیتی نبود که بتواند اهدافش را برآورده کند و باید کارهای دیگری را برای زندگی خود امتحان می کرد. هدایت ابتدا در بانک ملی مشغول به کار بود، اما پس از یک سفر 4 ساله به کشور هندوستان، از سمت خود در بانک استعفا داد و به وزارت آموزش و پرورش استعفا داد.

5. منظور كردن صادق هيدائ از تعليقات عديبي

هدایت روشن‌فکری تمام‌عیار بود. حكمان زمانه هيك‌گاه از زبان سريكي و تنازانه و در امان نوبودند، او در امانه نوبدند، هو در امانه او ببندند راه را راه را براي تعليمات ادبيري و ببندند. کتاب انتاح «وغ‌وغ ساهاب» بهانه‌ای شد تا با فرمان تصریم وزیر معرف در زمان سیکین منید شود. بااین‌هال، صدیک هیدات تسلیم نشید و به نویسندگی رامداد داد تا لتبرادی داستانی ایران به‌لتف جودود و هم‌قطارانش روناک دوربای غیتن.

6. هدایت و جنگ جهانی دوم

زیدنده صادق هیدات فرازونشیبهای کیبی داشت ک یک از آنها جنگ جهانی دوم بود; Zamane​ay Keh dr An Iran ژولانگاخ Artshe migatin shid in roshnыfkran harkadam تولها کیرد بکنوبه گذر از ززومو رزگورگا کیندر. هدایت در آن دوران کتاب‌های آنتریی نیشتر کرد تا راه لتعادری داستانی مدرن ایران بی‌سوار باگی نماند. در همین دوران «الجمن ادبیر ایران و شوری» هیدات را به تاشکند داوات کرد تا در انجاز از و تصدیر شود.

7. துர்கை அக்கர் ஜிண்ட்டை

صادق ۴۷ساله پ از جنگ جانهی کن کند فیزی خفقان را کندر و كه در زماني از كومتها بخرافات و استبداد به تنگ كيش بود، مدام در نامه هايش به دوستاني زيدي بهورك علوي از روح باشته كه سخن مي گفت. سرانجام در سال 1329 به بهانه فروش کتاب هایش به پاریس و هامبورگ رفت تا آخرین روزهای زندگی خود را در آنجا بگذراند.

8. خودکشی یا مرگ؟

در ساعت 17 روز 19 فروردین سال 1330، آپارتمان اجراهای صادیک هیدات به مکان سویدیک او بردید شد. و تمام در و پنجره های خانه بسته شد و شیر گاز تا آخر باز شد و برای همیشه رویاها از بین نرفتند. अधिक उद्ध मर्ग हैडाय सुदिया श्द्धान ्धान्द، बैक्ष मुद्वादन के उो सुद्याा स्त व दुश्वान्ष अव रा बे खेल पुष्टी.

البته به‌غرم ابحامات که هراه مرج هيدات ودرد دارد درد درد درد درد درد درد درد درد درد درد درد استناد دارد. سکنان صدیک هیداد در تنایک عمر در درسرد از نومیدی و یاس بود همی مسلّمه هم باعث شد که احتمال خودکشی ساحب‌نزاران باشد و قوی‌تر بدانند. یکی از جملاتی که به خاطره خودکشی معروف است، صادق هدایت است.

دیدار با قمیتا ما رفتيم و دل شما را شبكتيم. خودشه.

9. آراما סאדק הידאת

سرانجام نویسنده و اندیشمند بزرگ ایرانی بر مزار ایرانیان مقیم فرانسه و فرانسویان مقیم پاریس آرام گرفت. در غورستان بوزران عديه دادي غلامحسين ساعدي را هم در خود جاي دادة است.

10 سال پس از درگذشت صادق هدایت، یکی از معماران مشهور آن زمان، علی سردار افخمی، سنگ قبری ساخت.

خانا صادق هدایت

خانه آن روشن‌فکر عرضان ایرانی یک از ترکری به جامانده از دوران قاجار است و سبوک میمیری در دوره را دارد. خانه صادق هدایت در شهر فردوسی قرار دارد و بیشتر عمر خود را در آن گذرانده است. بائين‌حال در خانه مدادة صادق ستمت غم‌انگيزى داشت.

خانه صادق هدایت در سال 1353 به مرکز ادبی و موزه ای برای نمایش آثار و نقاشی ها تبدیل شد اما پس از پیروزی انقلاب این پروژه نیمه کاره ماند. این خانه تشریکی به دانهاشک علوم تهران و امیرعلم وازوگ شد. در نهایت، در بدترین حالت، این خانه به یک بنای تاریخی تبدیل شده است.

در سال 1378 نام خانه تصريحيه هيدايت به تحميل التارو مللي يران شد و محدكودك صادقيه تحميل شد. درنهایت، خانه هیدایت به للكبیا خبما كربری داد. با وجود آن، هنوز حیاط خانه جایی برای دفع زباله های بیمارستان امیرالعلم است و تعلیم ها برای خانه موزه شدن آن رداد دراند.

آثار صادق هدایت

ين روشن فكر بزروج در كتابهاي نجارش از ميگرپت ميگرپت ميگرپت. و همواره با کنایه های زبانی و انتقاد از سنتـهای دستـوپاگیر، خرافات و ظلم حقیمان زمانه را نقد می کرد. صادق هدایت بلا بر نویسندگی به ترجمه، سرودن شعر و ناشتیک هم اسویلا داشت. عائور صديق هيدائ و ناختيه هايش سبوك كاس و كيكيبه فرد و را دارد. О др тул омер ход карты карди оз выбор бызор жан را бы забане фариски کارت. معروف ترین ترجمه های صادق هدایت عبارتند از:

  • «مسخ» نوشته فرانتس کافکا؛
  • «دیوار» شمال ترجمه داستان‌هایی از ژان پل سارتر و کریبی از اوترابیر از علی جهان;
  • «گروه محکومین» اثر فرانتس کافکا.

در کتاب «آهوی تنها» کد در سال 1392 توسط انتشارات «نظر» هم می‌کودین سلمة انگیشی‌های هیدایت را کوشید کیں کے کتاب «فرهان عامیانه مردو ایران» که در سال 1400 به همت منبع آن منتشر شده است، مشتمل بر سرودها و اشعار خالصانه راهنمایی و مقالات تحقیقی است. بااین‌حال، atar sadiq hedayat به آن کتاب‌ها نمی‌شود نمی‌شود. و کتاب های مهم دیگری هم هست که معرفی کرده ایم.

1. buf cor

انتشارات: راهنمایی صادقانه
تعدادی از صفحات: 120

بوف كور صادق هدایت یكی از محمدترین كتابهای وست. بسیاری از دوستداران ادبیات نوین ایران با این کتاب شروع به خواندن کتاب کرده اند. در ابتدا با خواندن این کتاب، خواننده تصور می کند که داستان عشق محکوم به شکست است، اما قضیه به اینجا ختم نمی شود. در عرض المزيد، با آين روشن‌فكر جوان صوره م‌شويم تا شهد انزوا و افكر وحام‌عماز و بسدم.

برخی این کتاب را با آثار نویسندگان برجسته ای مانند ادگار آلن پو مقایسه می کنند. ين كتاب موصول موقعكي از سبوك سورعال در ايران است.

2. سه قطرة خون

انتشارات: جامهدران
تعدادی از صفحات: 184

إن ثلر هم يكي دير از كتابهاي صادق هيدائي است كه كتب را محكوب ميكاند. نویسنده در اولین داستان از این مجموعه داستان، داستان مردی را روایت می کند که هنگام خواب و بیدار شدن زنی سه قطره خون را جلوی چشمانش می بیند. این اوکساب مرد داستان را تا مرز جنون پیش می‌برد هدایت در دار سه کون به میگرد را به میگرد افسانو و استوره را به میگرد تا بری بری بری عینی بری اینی به کون.

یکی دیگر از داستانهای کوتاش صدیک هیدات «داش عکل» هم در آن سموله داستان نوشته شده است. تابه‌حال سازندگان فیلم‌ها و سریال‌های بیدی دانت کاش اکل را دست‌مایه اتره خود کاران دائهاند.

3. سیگ ولگرد

انتشارات: جامهدران
تعدادی از صفحات: 160

در آن کتاب سرگذشت غم‌بار سگی به‌نام «پات» را می‌خوانیم. آن سیگ اسکتلندی‌تبار همید دلتنگ کیکس است. О рози др миدان وارامین ساخاب را هد می‌كاند. پس از آن، در کوچه های شهر سرگدران می شود و دیکریمی شیرین مدر و برادارانش را به ایدمید می رساند. اگر علاقه مند به خواندن کتابی متفاوت هستید، پیشنهاد می کنیم داستان کابوس صادق هدایت را مطالعه کنید.

۴. زین به گور

انتشارات: نگاه کن
تعدادی از صفحات: 96

هدایت در نجارش داستان‌های کوتاه تبهر خاسی دارد آن را می توانم از سملو داستان «زنده به غور»، یکی دیگر از کتاب های صادیک هیدات، فهمید. این کتاب شامل داستان کوتاهی از زندگی است که مهمترین آنهاست. برخی معتقدند این داستان به روایت نویسنده است. در داستان «زنده به غور» مجرای را می‌خوانیم که در دوران جوانی از کیشور می‌کند. О за хомечиз в хомекс бизар шедь ист в брай бай бех рошай мустосл мишод имшод имшод о чее мишод؟ برای پاسخ به این سوال کتاب زنده به گور را بخوانید.

5. مزایای فیدیکوری

انتشارات: مجید (به سخن)
تعدادی از صفحات: 120

صادق هدایت در این اثر نسبتاً کوتاه ابتدا به تبیین فلسفه گیاهخواری می پردازد، سپس به روش ها و سبک های مرتبط با آن می پردازد. و پس از نوشتن کتاب «انسان و حیوان» کتاب را نوشت و به آنچه نوشت وفادار ماند. بااینکه براء به 1 قرن از انتاح آن کتاب می‌قزرد، هنوز هم کانستونی است.

6. وغ وغ ساحاب

انتشارات: جامهدران
تعدادی از صفحات: 250

ين كتاب يكيب از حمرترين و آفرهاي ترور ساديك هيدات به شماره مي‌رود. هدایت در آن کتاب با ترجمة‌های دیگر به‌نام مسعود فرزاد راجی سنت‌ها و دست‌وپاجیر در زمان را با لوگولی دیر به‌نام می‌کند. هدایت در آن کتاب صورة با مسعود فرزاد داستان‌های نتمامی را به است که املایی کلایی دراندند. و به آن داستان‌ها به نام غزنه می‌دهد برای کانتون غزنه های هیدایت باید این کتاب را تا انتها کھید کرد

7. اصفهان نصف جهان

انتشارات: بهنگار
تعدادی از صفحات: 116

هدایت در این سفرنامه خود به شهر قصه‌های هزارویک‌شب را روایت می‌کند. بائین‌حال سفرنامه و به ديار نصف جهان سفرنامه‌اي عدي نيست و بري ايسول‌مندان به سفر كانستوني بود.

8. زندومن یس

انتشارات: بدرقه جاویدان
تعدادی از صفحات: 252

نام دیگر این کتاب «بهمن یشت» و ساختن پیشگویهایی هرایه اینده ملت و دین ایرانیان است که ورمزد آنها را برای زرتشت می‌کند روایت کند. İn ətər hedayat 4 بخش دارد و کانتون را برای ایسوال‌مدانن به تاریخ بکشید به‌به‌به‌که.

9. نوشته شده است

انتشارات: نگاه کن
تعدادی از صفحات: 647

در این کتاب می توانید داستان های کوتاه، نوشته ها و مقالات کوتاه را بخوانید. این مقالات و نوشته‌ها در مقایسه با کتاب‌های با اندازه متوسط، نسبتاً کوچک هستند. அக்க்கு ஡ர் காய் இந்திர் சாப்஁்பઍઍ்்பઍப .

10. ترانه های خیام

انتشارات: بدرقه جاویدان
تعدادی از صفحات: 98

هدايت يكي از تردفداران خيام بود و حرة زيندة و فروشة‌هاي كرد. کتاب «ترانه‌های خیام» در قاعد سموله ربعیات و شره حال این شاعر به‌قلم صادق هیدایت است.

11. علویه خانوم

انتشارات: با یکدیگر
تعدادی از صفحات: 138

در آيين إتر از هيدات با زني فصل به‌نام علويه خانوم همره مي‌شويم. O rahi safri ziarati шедше ста تا ما را کچرا مهاراخای کندرتی کند که بریش می‌آفتند. هدایت در این کتاب به نقد بسیاری از باورهای زمانه در قالب داستان پرداخته است.

به من بگو

صادق هدایت یکی از بزورجان داستان‌وسیی مدرن ایران است اگر شروع به خواندن چند صفحه از کتاب های خود کنید، احتمالاً به شدت با شخصیت آنها درگیر خواهید شد. این نویسنده و مترجم بزرگ است و آثار او الهام بخش بسیاری از نویسندگان و فیلمسازان بوده است. आया श्मा है। به‌نزر شما از کتاب‌ها و از همه‌ی کیترتراست؟