رتبه بندی معلمان بازنشسته تا شهریور • مجله تصویر زندگی


اجرای رتبه بندی 194 هزار معلم بازنشسته از سال 1400 تا 1402 به 5 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و رتبه بندی معلمان بازنشسته تا قبل از شهریور تکمیل می شود.

معتبی هاشمی; مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، با بیان اینکه رتبه بندی معلمان بازنشسته محاسبه و همانند معلمان شاغل حکم صادر شده است، گفت: اعتراض کردند که در مرحله بررسی اعتراضات هستیم و بازنشستگان در اولویت رسیدگی به اعتراضات رتبه بندی هستند.

وی افزود: در حوزه اجرا باید هماهنگی بین آموزش و پرورش و سازمان بازنشستگی وجود داشته باشد تا برخی مسائل حقوقی موجود برطرف شود. تا جایی که اطلاع دارم معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش پیگیر این موضوع است و جلسات متعددی بین آنها و سازمان بازنشستگی برگزار شده است.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش گفت: مشکل موجود در خصوص تشریفات قانونی و احتساب یک روز بیشتر برای مستمری بگیران است زیرا طبق قانون تاریخ اعمال رتبه از 31 شهریور است. 1400. اما معلمان از 1 مهر بازنشسته می شوند.

مدت زمان خدمت و صلاحیت آموزشی 140 امتیاز می باشد

به گفته هاشمی، در قانون ارزشیابی معلمان 1000 امتیاز مشخص شده است و افراد در 4 صلاحیت عمومی، تخصصی، حرفه ای و تجربه سنجیده می شوند که هر مدرک حداقل و حداکثر امتیاز دارد. امتیاز تجربه و مدرک تحصیلی در مجموع 140 است یعنی اگر فردی بالاترین سابقه و مدرک تحصیلی را داشته باشد 140 امتیاز می گیرد و 860 امتیاز باقیمانده باید با معیارهای دیگر کسب شود.

محکومیت 1401 مستمری بگیر در چند هفته آینده

رضا مراد صحرایی; وزیر آموزش و پرورش نیز اخیرا گفت: صدور حکم 1401 برای بازنشستگان با اعمال پاداش و رتبه بندی تا چند هفته آینده به پایان می رسد.

اما نعمت الله ترکی; مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری درباره رتبه بندی معلمان بازنشسته گفت: طبق قانون رتبه بندی از 31 شهریور 1400 اجرا شد و 641 هزار معلم شاغل مشمول رتبه بندی می شوند و اگر فردی در 6 ماهه دوم سال بازنشسته شود. 1400 او نیز در رتبه بندی قرار دارد.

وی افزود: قرار بود برای انجام رتبه بندی 641 هزار معلم شاغل بودجه تامین شود اما طبق اطلاعات ما در سال 1401 آموزش و پرورش به صورت علی الحساب رتبه بندی را پرداخت کرد یا در صورت پرداخت کامل کسورات به آنها تعلق گرفت. حساب به صندوق بازنشستگی در ماه گذشته جلساتی با وزارت آموزش و پرورش و سازمان و بودجه داشتیم.

بازنشستگی 80 هزار نفر در مهرماه

رئیس کل صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: در سال 1400 63 هزار معلم بازنشسته و در سال 1401 نیز 51 هزار نفر بازنشسته شدند و اعمال رتبه بندی برای آنها مستلزم واریز وجوه به حساب صندوق بازنشستگی کشوری بود. پیش بینی می شود در سال 1402 80 هزار معلم بازنشسته شوند.

ترکی گفت: بر اساس محاسباتی که انجام دادیم 5 هزار میلیارد تومان از سازمان آموزش و پرورش و برنامه و بودجه برای طبقه بندی 641 هزار معلم شاغل طلب داریم. آموزش تا هفته آینده نهایی می شود و تکلیف مشخص می شود.

وی افزود: حدود 5 هزار میلیارد تومان برای 63 هزار معلم بازنشسته در سال 1400، 51 هزار بازنشسته در سال 1401 و 80 هزار بازنشسته در سال 1402 نیاز است و سازمان برنامه و بودجه متعهد شده است تا دو ماه آینده کل مبلغ را افزایش دهد تا بتوانیم این مبلغ را افزایش دهیم. قبل از شهریور ماه باید طبقه بندی معلمان بازنشسته را به طور کامل تکمیل کنیم.


(1401/11/23) کارگروه اجرایی ارزشیابی معلمان وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه ای اعلام کرد: صدور احکام ارزشیابی مستمری بگیران مشمول قانون سنجش معلم از امروز یکشنبه 23 بهمن ماه اجرایی می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، کارگروه اجرایی ارزشیابی معلمان وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه ای اعلام کرد که صدور احکام ارزشیابی مستمری بگیران مشمول قانون ارزشیابی معلمان از امروز یکشنبه ۲۳ بهمن ماه اجرایی می شود.

در اطلاعیه فوق خطاب به روسای هیأت های ممیزی ارزشیابی معلمان استان ها آمده است: «طبق برنامه ریزی انجام شده در هیأت حسابرسی مرکزی، صدور احکام ارزشیابی همکاران بازنشسته مشمول طرح ارزشیابی معلمان مورخ 23 بهمن ماه انجام خواهد شد. 1401.» لازم است مسئولان ستاد رتبه بندی استان و مناطق نسبت به تهیه، برنامه ریزی و اجرای فرآیند صدور احکام بازنشستگی در ادارات کل استان ها و مناطق تابعه اقدام کنند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: بدیهی است پس از طی مراحل اجرایی، تصمیمات ستادی بلافاصله صادر خواهد شد. مناسب است در این هفته هماهنگی و آمادگی مجریان احکام تمام وقت استانی و منطقه ای را مد نظر قرار دهیم.»

مستمری بگیران مشمول رتبه بندی چه کسانی هستند؟

مرکز منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش در بخشنامه ای در مهرماه سال جاری نکات زیر را برای محاسبه مستمری و اعمال امتیازات رتبه بندی برای بازنشستگان ذکر کرده است:

– میزان مستمری بر اساس ماده 78 قانون کار. میانگین حقوق و مزایای قابل کسر دو سال آخر خدمت کارمند که به ازای هر سال سابقه خدمت بالای 30 سال 2.5 درصد به مستمری اضافه می شود. لذا به منظور بهره گیری از توان و تجربیات همکاران و بهره مندی کامل از مزایای رتبه بندی مستمری، ادامه خدمت کارکنان صرفا در واحدهای آموزشی و در پست های آموزشی به تشخیص و تصویب توسعه مدیریت می باشد. کمیته مدیریت استان و با در نظر گرفتن چندین شاخص و معیار از جمله نیاز و ضرورت استان، کارایی، عملکرد و توانایی فرد، نبود نیروی مازاد در زمینه کاری مورد نظر و …. بلامانع هستند.

افرادی که از تاریخ 31 شهریور 1400 (اجرای قانون رتبه‌بندی) به افتخار بازنشستگی نائل شده‌اند از امتیاز رتبه‌بندی بر اساس رتبه کسب شده برخوردار می‌شوند و احکام بازنشستگی آنها مطابق مقررات اصلاح می‌شود.

(5/1401/7) تداوم خدمت و استفاده کامل از امتیازات رتبه معلمی البته با توجه به شاخص ها فقط برای کادر آموزشی امکان پذیر است. بخشنامه بازنشستگی کارمندان از سوی وزارت آموزش و پرورش با استعلام شخصی ابلاغ می شود.

در این بخشنامه آمده است:

بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، دستگاه های اجرایی می توانند کارمندان خود را با حداقل 30 سال سابقه خدمت در سمت های غیر تخصصی و 35 سال سابقه خدمت برای پست های تخصصی با مدرک فوق لیسانس و بالاتر به درخواست کارمند، تا سال ها پس از 30 سال بازنشسته کنند. موارد زیر اطلاع رسانی می شود؛

  1. طبق ماده 78 قانون استخدامی، میزان مستمری، میانگین حقوق و مزایا با کسر دو سال آخر خدمت مستخدم است و به ازای هر سال سابقه خدمت بیش از 30 سال، 2.5 درصد به مستمری اضافه می شود. به منظور بهره گیری از توانمندی ها و تجربیات همکاران و استفاده حداکثری از رتبه بندی معلمان در دوران بازنشستگی، ادامه خدمت کارکنان صرفاً در واحدهای آموزشی و در پست های آموزشی به تشخیص و تصویب کمیته مدیریت توسعه. استانداری و با در نظر گرفتن چندین شاخص و معیار از جمله نیاز و ضرورت استان، کارایی، عملکرد و توانایی فرد، نداشتن نیروی مازاد در زمینه کاری مورد نظر و …. بلامانع هستند.

رتبه بندی معلمان بازنشسته در سال 1400

  1. افرادی که بعد از 31 شهریور 1400 (اجرای قانون سنجش معلمان) بازنشسته شده باشند، بر اساس رتبه کسب شده از امتیاز ارزشیابی معلمان برخوردار می شوند و احکام بازنشستگی آنان مطابق مقررات اصلاح می شود.

بر اساس بخشنامه سازمان اداری و کار کشور، ادامه خدمت مستخدمین شاغل در پست های اداری با مدرک تحصیلی لیسانس و کمتر در مشاغل تخصصی و غیر تخصصی با 30 سال سابقه کار در خدمات کشوری و هر سن و همچنین دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر با 30 سال سابقه خدمت در صورت داشتن 35 سال سابقه خدمت دولتی و در هر سنی امکان درخواست شغل دولتی وجود ندارد.


وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان بازنشسته توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش تصویر زندگی، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: آیا معلمان در آستانه بازنشستگی وارد طرح ارزشیابی معلمان می شوند؟ وی گفت: معمولا مستمری بر اساس میانگین حقوق و مزایای دو سال اخیر محاسبه می شود.

وی افزود: از آنجایی که رتبه بندی از 31 شهریور 1400 است، طبیعتاً اگر بخواهند تا امسال بازنشسته شوند، در ابتدای مهر ماه خواهد بود و می توانند یک سال دیگر از این شرایط استفاده کنند، یعنی . می خواهند یک سال دیگر بازنشسته شوند از میانگین بهتر استفاده می کنند.

معلمان بازنشسته از اصطلاحات ارزشیابی استفاده می کنند

وزیر آموزش و پرورش گفت: بازنشستگان بعد از دو سال می توانند از قانون سنجش استفاده کنند.

یوسف نوری درباره وضعیت ارزشیابی معلمان گفت: ارزشیابی یکی از مهمترین اقدامات سند تحول بنیادین بود و در حال اجراست.

وی با اشاره به اینکه همکاران آموزش و پرورش در سایت رتبه بندی ثبت نام کرده اند و در حال بررسی هستند، گفت: رتبه بندی باعث ارتقای کیفیت آموزشی و صلاحیت حرفه ای معلمان می شود.

نوری افزود: بخشی از پرداخت رتبه بندی از 36 شهریور 1400 تا 9 ماه واریز می شود.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: حقوق بازنشستگان بر اساس میانگین حقوق و بیمه دو سال اخیر تعیین می شود و طبیعتا اکثر همکاران در مهرماه بازنشسته می شوند.

نوری با اشاره به اینکه از تاریخ فوق تاکنون حقوق و مزایای یکساله بازنشستگان محاسبه می شود، با توجه به پیشنهاد برخی از افراد این گروه مبنی بر فعلاً ممتنع به منظور استفاده از حقوق و مزایای دو ساله، گفت: گفت: مستمری بگیران پس از دو سال می توانند از این قانون استفاده کنند.

این لینک را دنبال کنید » آخرین اخبار رتبه بندی معلمان

رتبه علمی مهرآفرین چطور

قاسم احمدی لشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در خصوص طرح مهرآفرینان گفت: حدود 65 هزار معلم ما از سال 1388 وارد آموزش و پرورش شده اند. وی گفت: البته 350 هزار نفر از این افراد در نهادهای کشور هستند که بالغ بر 60 هزار نفر با آموزش و پرورش مرتبط هستند.

لشکی گفت: تمهیدات لازم برای برگزاری این آزمون برای تمامی معلمان مشمول این طرح به سرعت در حال انجام است و به محض انجام این امر مشکلات برطرف می شود. رتبه معلم مهر آفرین همچنین تصمیم گیری خواهد شد و رتبه بندی شامل این طرح می شود.

قانون رتبه بندی معلمان طبق سلیقه اجرا می شود

عضو شوراها و کمیته امور داخلی مجلس ادامه داد: متاسفانه امروز قانون رتبه بندی معلمان سلیقه ای اعمال می شود، بیش از 80 هزار معلم از شمول قانون طرح مهر آفرین معاف هستند معلمان طرح مهر آفرین، معلمانی که در حال حاضر مشغول به کار هستند. معلمانی که به آنها منصوب می شوند.محروم

نماینده مردم مهریز، بافق، بهاباد، حاتم و ابرکوه در مجلس تاکید کرد: چرا معلمان باید در این شرایط سخت اقتصادی جزء استثنا شوند؟ آیا این تورم روی آنها تاثیر نمی گذارد؟ آیا آنها معلمان خارج از کشور هستند؟ از رئیس مجلس می خواهم این مشکل را حل کند.