روابط فرا اجتماعی؛ داشتن یک دوست خیالی در بزرگسالی


شاید باورش سخت باشد، اما پدیده «دوست خیالی یا نامرئی» به دوران کودکی محدود نمی شود و برخی از بزرگسالان نیز یک یا چند دوست خیالی دارند. آیا تا به حال آنقدر افراد مشهور را دنبال کرده اید که به اتفاقات کوچک و بزرگ زندگی آنها علاقه مند شوید؟ به عنوان مثال، رستوران، کافه یا باشگاه ورزشی مورد علاقه خود را پیدا کنید و تا آنجا که ممکن است به آنها سر بزنید؟ یا موفقیت های او را از صمیم قلب جشن بگیرید و برای زحمات او سوگواری کنید؟ همه این نشانه ها نشان می دهد که شما یک دوستی خیالی برای خود ایجاد کرده اید. در این مقاله به این خواهیم پرداخت که پدیده دوست خیالی در بزرگسالی یا به قول روانشناسان «ارتباط فرا اجتماعی» چیست و چه پیامدهای روانی دارد.

رابطه فرااجتماعی چیست؟

همانطور که توسط روانشناسان رفتاری تعریف شده است، رابطه فرااجتماعی یک رابطه یک طرفه است که در آن یک طرف تمام عشق، انرژی و زمان خود را صرف میدان می کند در حالی که طرف دیگر از این چیزها بی خبر است.

واژه پیوند فرااجتماعی یا پیوند فرااجتماعی اولین بار در سال 1965 زمانی که دو محقق به بررسی رابطه بین مخاطبان و مجریان و بازیگران برنامه‌ها و فیلم‌های تلویزیونی پرداختند، ابداع شد.

راشل کاورت، روانشناس و پژوهشگر علوم رفتاری، درباره حس اعتماد بین بینندگان اخبار و کارشناسان هواشناسی می گوید:

وقتی نوبت به گزارش آب و هوا می رسد، مردم ناخودآگاه به همان پیش بینی کننده قدیمی گوش می دهند. به عبارت دیگر گویی مردم او را می شناسند و به او احساس نزدیکی می کنند و کارشناس اقدام خاصی برای ایجاد چنین احساسی انجام نداده است.

بر اساس این مطالعه، روابط فرا اجتماعی بسیار فراتر از تقلید پیروان از افراد مشهور و همدردی با آنهاست. یکی از کارشناسان فعال در زمینه زوج درمانی می گوید:

در روابط فرااجتماعی، میزانی از تعهد و دلبستگی به یک فرد شناخته شده را می بینیم که از شکل یک غریبه فراتر می رود و فرد مورد علاقه او را به عنوان یک دوست صمیمی یا حتی یک محرم می بیند. به عبارت دیگر نوعی صمیمیت و صمیمیت یک طرفه در این رابطه به وجود می آید.

امروزه با گسترش شبکه های اجتماعی، رابطه افراد مشهور و طرفدارانشان بسیار نزدیکتر از قبل شده است و حتی ممکن است تعاملات نزدیک تری با یکدیگر به صورت پیامک یا تصویری داشته باشند. با این حال، هیچ یک از این تعاملات رنگ و عمق واقعی روابط نزدیک با اعضای خانواده یا دوستان را به خود نمی گیرد.

دکتر کاورت در این باره می گوید: آنچه روابط برون اجتماعی را با دهه های قبل متفاوت می کند این است که اکنون این روابط تا حدودی دو طرفه شده و مرز بین آنها و روابط عادی کمتر مشخص شده است.

در سال 2021 و در بحبوحه بحران اپیدمی کرونا، مقاله ای منتشر شد مبنی بر اینکه همزمان با همه گیری، روابط فرا اجتماعی نیز در جامعه گسترش یافته است. محققان در این مقاله می نویسند:

تعامل با دوستان و آشنایان از دریچه تلفن‌های همراه و رایانه و رواج مکالمات آنلاین در طول همه‌گیری، مرز بین روابط اجتماعی و فرااجتماعی را بسیار مبهم‌تر از گذشته کرده است.»

آیا روابط فرا اجتماعی سالم است؟

روابط برون اجتماعی و داشتن یک دوست خیالی در بزرگسالی امری عادی و کاملا طبیعی است. دکتر کاورت در این باره می گوید: ما انسان ها موجوداتی اجتماعی هستیم و دوست داریم همیشه با همنوعان خود در ارتباط باشیم.

بنابراین، به طور کلی، پیوندهای برون اجتماعی بیشتر مثبت است تا مخرب. یکی از فعالان حوزه روان درمانی در این باره می گوید: با روابط برون اجتماعی می توان به شکلی نامتعارف و متفاوت از روابط عادی زندگی مان الهام گرفت و تشویق و حمایت شد.

نمونه های زیادی از روابط فرااجتماعی سالم و سازنده وجود دارد. از دنبال کردن خوانندگان، سیاستمداران یا ورزشکاران مشهور گرفته تا تأثیرگذاران رسانه های اجتماعی که مسیر پر پیچ و خم موفقیت را برای دنبال کنندگان خود ترسیم می کنند و آنها را به مبارزه دعوت می کنند.

البته روابط فرااجتماعی مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

مزایای روابط فرااجتماعی

1. ایجاد فضای امن برای کسانی که به دنبال درجاتی از حریم خصوصی هستند

در روابط خارج از جامعه، هیچکس نباید دیگری را طرد کند. بنابراین، کسانی که در تعاملات اجتماعی کم و بیش محجوب و خجالتی یا خجالتی هستند احتمالاً می توانند خود را در هاله ای از امنیت در سایه روابط فرااجتماعی تصور کنند.

2. تقویت عزت نفس و تسهیل ارتباط با دیگران

یکی دیگر از مزایای روابط خارج از جامعه این است که افراد می توانند در محیط های مجازی ارتباط دو طرفه با دیگران را تمرین کنند. سپس آنها می توانند آنچه را که می آموزند به دنیای واقعی ببرند و آن را در زندگی روزمره خود اعمال کنند.

3. حمایت از توسعه هویت

بر اساس تحقیقات، روابط برون اجتماعی می تواند در شکل گیری هویت جوانان و گسترش دامنه استقلال فردی آنان نقش داشته باشد.

با وجود تمام این مزایا، بحث های زیادی در مورد نقش ارتباطات فرااجتماعی در انزوای افراد وجود دارد. با این حال، برخی از محققان بر این باورند که روابط فرااجتماعی می تواند شبکه اجتماعی افراد را گسترش دهد. یکی از محققین می گوید:

روابط فرااجتماعی هرگز جایگزین روابط واقعی نیستند. با این حال، افرادی که پیوندهای فرااجتماعی ایجاد می کنند، می توانند دوستی و پیوندهای عاطفی قوی تری با دیگران برقرار کنند.

دکتر کاورت اعتراف کرد که هیچ نشانه ای پیدا نکرد که مردم انزوای خود را با روابط خارج از جامعه پر کنند. او در این باره می گوید: من هنوز یک فرد مجرد را پیدا نکرده ام که روابط خارج از جامعه خود را مانعی بر سر راه یک رابطه عادی بداند.

به طور خلاصه، می توان ادعا کرد که روابط عادی برون اجتماعی مضر نیستند. دکتر کاورت در این رابطه می گوید: «یک رابطه فرااجتماعی به خودی خود هیچ عنصر ناسالمی ندارد مگر اینکه فرد از مرزهای مرسوم فراتر رفته و شروع به تعقیب فردی که دوستش دارد بپردازد و در زندگی او دخالت کند».

نشانه های یک رابطه ناسالم فرا اجتماعی

همانطور که قبلاً گفتیم، اگر رابطه خارج از جامعه منجر به تعقیب و جاسوسی از زندگی طرف مقابل شود، یا اگر زمان زیادی از شما بگیرد، در یک رابطه ناسالم قرار گرفته اید.

حتی اگر هیچ یک از این کارها را انجام ندهید و فقط به عزیزتان صدمه بزنید، باز هم می توان گفت که در یک رابطه ناسالم هستید.

به طور کلی، اگر این نشانه ها را در روابط خارج اجتماعی خود مشاهده کردید، بهتر است آن را ترک کنید:

  • اولویت دادن به این روابط و غفلت از روابط واقعی؛
  • خلوت و خزش در کنج انزوا و دوری از جامعه;
  • شما عمیقاً به بازخورد یا دیدگاه های طرف مقابل وابسته هستید و ترجیحات خود را نادیده می گیرید.

بروز این علائم نشان دهنده شکل گیری یک رابطه ناسالم است. بنابراین، اگر خود را گرفتار چنین روابطی می بینید، قبل از هر اقدامی به روان درمانگر مراجعه کنید و به سادگی از کنار آن نگذرید.

آخرین کلمه

دوست خیالی در بزرگسالی یا به قول دانشمندان «ارتباط برون اجتماعی» اگر معقول باشد مثبت و سازنده است. با این حال، اگر انتظار می رود انزوای فرد را دوچندان کند و ارتباطش را با زندگی واقعی قطع کند، شخصیتی ناسالم به خود می گیرد.

اگر تا به حال دوستان خیالی داشته اید یا با افرادی در اطراف خود ملاقات کرده اید که با افراد مشهور روابط تخیلی برقرار کرده اند، چگونه تجربه خود را با ما و مخاطبان به اشتراک بگذارید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر

با استفاده از زبان بدن ناگفته ها را بگویید و بشنوید