روانشناسی رنگ بنفش; نمادی از تجمل، تخیل و نوآوری


بنفش یکی از پرطرفدارترین رنگ ها در جهان است، اما آیا می دانید این رنگ نماد چیست؟ آیا تا به حال به کاربردهای این رنگ دیدنی در دکوراسیون یا مد فکر کرده اید؟ آیا معانی این رنگ در تاریخ را می دانید؟ در این مقاله هر آنچه را که باید در مورد روانشناسی رنگ بنفش و کاربردهای آن بدانید را توضیح می دهیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

رنگ بنفش نماد چیست؟

این رنگ 4 ویژگی را تداعی می کند:

  • الهام: ایده های مهم و تاثیرگذار همیشه با کمک رنگ بنفش به ذهن خطور می کند. بنابراین می توانید از آن برای الهام گرفتن در جلسات طوفان فکری استفاده کنید.
  • خیال پردازی: این رنگ در کنار استدلال، خلاقیت را القا می کند و برای کارهای رویایی مناسب است.
  • منحصر به فرد بودن: بنفش غیر متعارف، منحصر به فرد و اصلی است. دوستداران این رنگ از پیروی از دیگران متنفرند و ترجیح می دهند کارها را به روش خود انجام دهند.
  • معنویت: رنگ ارغوانی به ما کمک می کند تا هنگام دعا و مراقبه با عمیق ترین افکار ناخودآگاه خود ارتباط برقرار کنیم.

معنی مهمترین طیف رنگ بنفش

  • رنگ بنفش بنفش: بنفش یک رنگ بنفش کم رنگ با ته رنگ آبی و بنفش روشن است. این رنگ چیزهای زیبا را جذب می کند و ظرافت، حساسیت و شکنندگی را نشان می دهد.
  • رنگ یاسی: یاسی یک رنگ بنفش کم رنگ با ته رنگ صورتی است. این رنگ نشان دهنده ناپختگی، سطحی نگری و جوانی است. عاشقان یاس بنفش اغلب برونگرا، پرشور، خودسر، احساساتی و مغرور هستند.
  • رنگ بنفش روشن: بنفش روشن رنگی بین بنفش و بنفش است. این رنگ به ما کمک می کند تا بهترین گزینه ها را انتخاب کنیم و بهترین تصمیم را بگیریم. دوستداران این رنگ به عدالت اهمیت می دهند و همیشه کار درست را انجام می دهند.
  • رنگ یاقوت بنفش: طرفداران این رنگ عرفانی از افراد آسیب پذیر محافظت می کنند و به فعالیت های بشردوستانه علاقه مند هستند.
  • رنگ آلو: آلو به رنگ ارغوانی مایل به قرمز است. این رنگ قدیمی نشان دهنده غرور و سنت های خانوادگی است.
  • رنگ بنفش تیره: این رنگ با دستاوردهای معنوی بالایی همراه است. بنفش تیره رنگ قدرتمندی است که می تواند تکبر و ظلم را تداعی کند.

رنگ بنفش یا طیف آن؟

بنفش همیشه با تخیل و معنویت همراه است. این رنگ تخیل شما را تحریک می کند و ایده های عالی را در ذهن شما القا می کند. بنفش درونگرا است و شما را به عمیق ترین افکارتان می برد، اما آیا روانشناسی رنگ بنفش با برخی از سایه های آن، به خصوص بنفش روشن متفاوت است؟

تفاوت بین بنفش روشن و بنفش در این است که اولی در طیف رنگ های روشن یا رنگین کمانی است، در حالی که دومی صرفاً ترکیبی از رنگ های قرمز و آبی است. بنفش دارای بالاترین ارتعاش در طیف نور مرئی است. اگرچه بنفش روشن به تیره بنفش تیره نیست، اما جوهره مشابهی دارند. نام این دو رنگ متفاوت است اما معنی آنها یکی است. هر دو دارای انرژی و قدرت قرمز و کمال آبی هستند. بنابراین بنفش و بنفش روشن نشانه هایی از یکپارچگی جسم و روح و ایجاد تعادل بین انرژی های فیزیکی و معنوی ما هستند.

بنفش و بنفش روشن به کسانی که به دنبال معنا در زندگی و رشد معنوی هستند کمک می کند. این رنگ ها آگاهی ما را گسترش می دهند. به همین دلیل است که فیلسوفان در سراسر جهان اغلب جذب این رنگ ها می شوند. رنگ بنفش هر طیفی نشان دهنده آینده، تخیل و رویاها است و به ما آرامش می دهد.

رنگ بنفش؛ رنگ سلطنتی

بنفش نمادی از سلطنت و ثروت است. به همین دلیل بود که اکسسوری ها و لباس هایی با این رنگ در زمان های قدیم بسیار کمیاب و گران بودند. از آنجایی که بنفش در طبیعت رنگی غیرعادی است، تولید آن دشوار و پرهزینه بود. بنابراین، فقط اشراف می توانند از این رنگ استفاده کنند. همراهی این رنگ با اسراف و اشراف تا به امروز ادامه دارد.

در طول تاریخ، رنگ بنفش با ثروت و سلطنت همراه بوده است، زیرا ثروتمندان اغلب تنها افرادی بودند که می‌توانستند لباس و وسایل خانه با این رنگ را بخرند.

در حدود 1200 سال قبل از میلاد، شهر صور در ساحل فنیقیه باستان شروع به تولید رنگ ارغوانی با خرد کردن لاک یک حلزون دریایی کوچک کرد. رنگ ارغوانی ساکنان صور به قدری معروف بود که حتی در ایلیاد و ادیسه هومر به آن اشاره شده است. اسکندر مقدونی و فراعنه مصر نیز لباس ارغوانی می پوشیدند.

البته ارتباط بنفش با خانواده سلطنتی به دوران باستان محدود نمی شود. این رنگ در مراسم تاجگذاری ملکه الیزابت دوم در سال 1953 نیز مورد استفاده قرار گرفت، در این مراسم ملکه انگلیس در راه بازگشت به کاخ باکینگهام ردای بنفش بر تن کرد.

بنفش نمادی از خرد و معنویت از گذشته است. ماهیت کمیاب و اسرارآمیز این رنگ باعث می شود همه آن را با ناشناخته، ماوراء طبیعی و بهشتی پیوند دهند.

ویژگی های مثبت رنگ بنفش

بنفش رنگی شاد، عجیب و غریب و سرزنده است. این رنگ به شما کمک می کند تا از واقعیت فاصله بگیرید و در تصاویر جادویی غوطه ور شوید. بنفش اغلب نشان دهنده استقلال است زیرا رنگ اصلی محسوب نمی شود. علاوه بر این، این رنگ نشانه ادغام امور روزمره با نوآوری است.

در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا از رنگ بنفش برای نشان دادن شجاعت استفاده می شود. در این کشور کسب مدال قلب بنفش یکی از بالاترین افتخارات شجاعت در دوران خدمت سربازی محسوب می شود. این جایزه که در ابتدا “نشان لیاقت نظامی” نام داشت، توسط جورج واشنگتن در سال 1782 برای قدردانی از سربازان برای اقدامات شایسته آنها ایجاد شد.

ویژگی های منفی رنگ بنفش

از آنجایی که بنفش رنگی بین قرمز و آبی است، می توان آن را رنگی ناپایدار و نامتعارف دانست. تصورات سلطنت و مراسمی که این رنگ تداعی می کند ممکن است برای حامیان دموکراسی نگران کننده باشد. این رنگ می تواند غرور و اعتماد به نفس را برانگیزد. استفاده از رنگ بنفش در محیط های حرفه ای می تواند کمی خسته کننده و ناراحت کننده باشد.

رنگ بنفش و زیست شناسی

وقتی از معنای رنگ ها صحبت می کنیم، دانستن نقش عوامل بیولوژیکی در درک آن مهم است. عوامل متعددی مانند بینایی، نور و تفسیر ما از رنگ بنفش بر نحوه درک ما از این رنگ تأثیر می گذارد.

عوامل دیگری نیز می توانند به درک ما از رنگ بنفش کمک کنند. تفاوت های ظریف آن رنگ و روشن یا تیره بودن آن از جمله این عوامل است. همه این عوامل بر میزان انرژی دریافتی از رنگ بنفش و نحوه درک ذهنی آن رنگ تأثیر می گذارد.

رنگ بنفش در مدیتیشن

چاکراها مراکز انرژی در بدن انسان هستند و به تنظیم تمام فرآیندهای بدن کمک می کنند. هر چاکرا فعالیت های خاصی را کنترل می کند و با رنگ خاص خود نشان داده می شود. بنفش رنگ چاکرای تاج یا “ساهاسرارا” است. این چاکرا بالای سر قرار دارد.

چاکرای تاج با سیستم عصبی و مغز انسان مرتبط است و نشان دهنده تفکر خالص است. این چاکرا ما را به آگاهی بی نهایت متصل می کند. باز کردن چاکرای تاج به درک عمیق معنوی کمک می کند. سنگ های قیمتی که به باز شدن این چاکرا کمک می کنند الماس و کوارتز شفاف هستند. رنگ بنفش بدن ما را آرام و تحریک می کند و به ما اجازه می دهد بیشتر درون نگر و متمرکز باشیم.

روانشناسی رنگ بنفش در دنیای هنر

رنگ بنفش اغلب زمانی استفاده می شود که بخواهیم تجمل نشان دهیم. بنفش تیره بیش از همه این مفهوم را منتقل می کند. حال و هوای مرموز این رنگ باعث می شود که در طراحی فانتزی کاربرد بیشتری داشته باشد.

کلود مونه، نقاش امپرسیونیست فرانسوی، یکی از مشهورترین هنرمندانی بود که از رنگ بنفش در طراحی های خود بسیار استفاده کرد. این را با نگاهی به مجموعه نقاشی های او از کلیسای جامع روئن فرانسه به خوبی متوجه خواهید شد.

ماتیس، آندره دیرین و روتکو از طرفداران رنگ بنفش بودند. این رنگ به عنوان محرک خلاقیت شناخته شده است. سایه‌های روشن‌تر بنفش، احساس آرامش و آرامش بیشتری ایجاد می‌کند و هنرمندانی که می‌خواهند طرح‌های الهام‌بخش خلق کنند، به دنبال آن هستند.

استفاده از رنگ بنفش در بازاریابی و تبلیغات

همه ما نسبت به رنگ های مختلف واکنش های متفاوتی داریم. با این حال، دانستن روانشناسی رنگ ها در تبلیغات به ما کمک می کند تا رنگ مناسب را برای برانگیختن واکنش احساسی مطلوب در مخاطب انتخاب کنیم.

رنگ بنفش به شما کمک می کند تا جلوه های چشمگیری در تبلیغات خود ایجاد کنید. این رنگ نماد تجمل، سلطنت، ثروت، جاه طلبی و وفاداری است. همچنین جسم و روح را به هم پیوند می دهد و می تواند تفکر و خلاقیت مخاطب را تحریک کند. رنگ بنفش جادو و رمز و راز را تداعی می کند، اما استفاده از طیف آن در طراحی پوسترهای تبلیغاتی باید مراقب بود، زیرا می تواند طراحی شما را ناشیانه کند.

رنگ بنفش اغلب در تجارت زنان استفاده می شود. همچنین توسط برخی از شرکت های فناوری مانند موتور جستجوی یاهو استفاده می شود. ارتباط بنفش با ثروت باعث شده است که شرکت های مالی به حامیان بزرگ این رنگ تبدیل شوند. در برندهای لوکس و گران قیمت گاهی رنگ بنفش را به همین دلیل انتخاب می کنند.

روانشناسی رنگ بنفش در دکوراسیون

آیا می خواهید رنگ بنفش بیشتری را وارد زندگی خود کنید و از این رنگ در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید؟ در این صورت باید بهترین فضاها را انتخاب کنید. این رنگ بیشتر برای اتاق هایی مناسب است که به فضای آرام تری نیاز دارند. در روانشناسی رنگ بنفش یکی از بهترین گزینه ها برای اتاق خواب است. این رنگ به شما کمک می کند به دنیای رویاها سفر کنید. بنابراین اگر می خواهید رویاهای خود را کشف کنید و حتی ذهن خود را پاک کنید، بهتر است رنگ بنفش را برای دکوراسیون اتاق انتخاب کنید.

روانشناسی رنگ بنفش در دنیای لباس و مد

اگرچه رنگ بنفش در طول تاریخ نشانه ای از سلطنت و ثروت بوده است، اما امروزه بیشتر به عنوان رنگی زنانه شناخته می شود. این رنگ در سال 2018 به عنوان رنگ سال انتخاب شد و مورد توجه قرار گرفت. امسال دنیای مد به طرح های رنگی بنفش علاقه نشان داد و طراحان زیادی از این رنگ در کلکسیون های پاییز و زمستان خود استفاده کردند.

تو گفتی

هر کس واکنش متفاوتی به رنگ بنفش دارد، اما بسیاری از مردم بنفش را رنگی سلطنتی و در عین حال مرموز می دانند. دانستن روانشناسی رنگ بنفش به شما کمک می کند تا از آن نهایت استفاده را ببرید.

طرفدار رنگ بنفش هستی یا نه؟ به نظر شما این رنگ چه کاربرد دیگری دارد؟

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر

با استفاده از زبان بدن ناگفته ها را بگویید و بشنوید