زندگینامه بردلی کوپر، زندگی شخصی + لیست آثار و عکس


تاریخ
انتشار:

۱۹ تیر ۱۴۰۲

بردلی کوپر یک بازیگر و فیلم ساز برجسته آمریکایی می باشد.

او بخاطر توانایی ها و استعداد باور نکردنی اش در عرصه سینما، چندین جوایز مهم از جمله چندین جایزه گرمی را برنده شده است.

همچنین نام وی چندین بار در میان ثروتمند ترین بازیگران جهان ثبت شده است.

در این بخش از زندگینامه افراد موفق قصد داریم تا زندگینامه بردلی کوپر را بررسی نماییم پس در ادامه ما را در سایت جادوی باور همراهی کنید تا بیشتر با این بازیگر موفق آمریکایی آشنا شویم.

کودکی تا نوجوانی بردلی کوپر

بردلی کوپر با نام کامل بردلی چارلز کوپر (Bradley Charles Cooper) زاده ۵ ژانویه سال ۱۹۷۵ میلادی (۱۵ در ۱۳۵۳ شمسی) در ایالت فیلادلفیای آمریکا و بزرگ شده شهر پنسیلوانیا است.

وی در خانواده ای متوسط به دنیا آمد و از پدر ایرلندی و مادر ایتالیایی اش یک خواهر بزرگ تر بهش رسیده بود.

یکی از علایق بردلی کوپر از کودکی، شنا کردن بود که به دلیل شیرجه هایی که میزد از کودکی دچار مشکل شنوایی شد.

او در کودکی به دلیل چهره دخترانه و موهایی بلندی که داشت، همیشه به عنوان دختر به چشم افراد ناآشنا میامد.

وی در این باره گفته است: در دوران کودکی مردم مدام به من می گفتند چقدر خوشگل هستی و اکثر مواقع به عنوان دختر شناخته می شدم، شاید به خاطر این بود که مادرم همیشه موهایم را بلند نگاه میداشت.

بردلی کوپر کودکی شاد و پر شوق بوده چرا که به ورزش علاقه زیادی داشته و همچنین از دوران مهد کودک به پختن غذا به همراه دوستانش مشغول بوده است.

 وی در پی علاقه اش به ورزش و فعالیت جسمانی، آرزو داشت که برای نینجا شدن به ژاپن سفر کند و زندگی جدیدی به عنوان نینجا آغاز کند.

بعد از مدتی پدر بردلی کوپر وی را به سینما برد و بعد از آن روز وی علاقه شدید به بازیگری و نقش آفرینی در فیلم ها پیدا کرد.

خانواده بردلی کوپر، خانواده غیر هنری بودند و همیشه تلاش می کردند تا بردلی را به شغل های شرکتی و دولتی علاقمند کنند و همچنین بیشتر مواقع از آرزوی وی که تبدیل شدن به بهترین بازیگر بود حمایت نمیکردند.

حمایت نکردن از بردلی کوپر در بازیگری توسط خانواده اش زیاد طول نکشید زیرا وقتی وی برای مادر و پدرش نقشی از فیلم “The Elephant Man” را بازی کرد، خانواده وی به استعداد اش در دنیای فیلم و نقش آفرینی روی صحنه پی ببرند.

بردلی کوپر سر انجام در سال ۱۹۹۳ میلادی (۱۳۷۲ شمسی) وارد دانشگاه شد و بعد از ۴ سال تحصیل، وی با موفقیت توانست در رشته هنر مدرک ارشدی دریافت کند.

وی به کمک مدرک و دانشی که از تئاتر و سینما داشت توانست برای اولین بار در فیلم “Sex And The City” به عنوان سیاه لشکر بازی کند.

او بعد از نقش آفرینی در این فیلم، در چندین فیلم و تئاتر دیگر هم نقش های غیر مهم را ایفا نمود.

جوانی و شروع مسیر بازیگری

بردلی کوپر مسیر تحصیلی اش را در کنار فعالیت حرفه ای در بازیگری ادامه می داد.

در سال ۲۰۰۱ میلادی (۱۳۸۰ شمسی) او اولین فیلم رسمی که در آن نقشی اصلی داشت را بازی نمود، این فیلم “Wet Hot American” نام داشت که فیلمی بر پایه کمدی و سرگرمی بود.

بردلی کوپر در این فیلم نقشی اصلی داشت و موضوع فیلم را پیش می برد.

ناگفته نماند که او شروع قدرتمندی نداشت چرا که اولین فیلمی که در آن بازی کرد، به دلیل کارگردانی ضعیف با شکست تجاری روبرو شد.

البته بازی بردلی در این فیلم برای وی سودمند بود چرا که باعث شد توسط کارگردان های دیگر و علاقمندان و دنبال کننده های سینما شناخته شود.

دومین فیلمی که بردلی کوپر در آن نقش آفرینی کرد، سریال “َAlias” نام دارد که وی نقش خبرنگار را در آن بازی می نمود.

بازی وی در این فیلم برای اش هم از نظر شهرت و جای گیری در دنیای سینما نقش داشت هم از نظر اقتصادی برای وی مفید بود.

اما به دلیل اینکه نقش بردلی کوپر در این فیلم آنقدر ها هم مهم نبود، از داستان نویس و کارگردان درخواست کرد تا وی را از حضور در فیلم معاف کنند.

بعد از گذشت مدت کمی از درخواست او برای بازی نکردن در سریال Alias در حین بسکتبال بازی کردن تاندون پایش پاره شد.

بردلی کوپر برای مدتی از بازیگری و فعالیت های فیزیکی دوری کرد.

او از آسیبی که به پایش رسید بسیار ناراحت شده بود و به همین منظور گفته شده وی در این دوران چندین بار خواسته به طور کامل و کلی از دنیای بازیگری خداحافظی کند و به کار های دیگری مشغول شود.

ولی بعد از ترمیم یافتن و بهبود حال روحی، وی در فیلم “Wedding Crasher” به عنوان نقش غیر اصلی بازی نمود و دوباره تصمیم گرفت حرفه بازیگری را به طور جدی دنبال نماید.

آغاز شهرت و شاخته شدن بدلی کوپر

وی در بین سال های ۲۰۰۱ تا اواسط ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ شمسی) در چندین فیلم، سریال و برنامه تلویزیونی حضور پیدا کرد که موفقیت چشم گیر و قابل ذکری را نداشتند مانند فیلم “Bending All The Rules”، سریال “Jack & Bobby” و برنامه تلویزیونی “Want To Marry Ryan Banks”.

سر انجام بردلی در سریالی که ۴۰ میلیون دلار بودجه داشت به نام “kitchen confidential” در سپتامبر سال ۲۰۰۵ میلادی (شهریور ۱۳۸۴ شمسی)، نقش اصلی را بازی نمود.

این سریال حدود ۲۸۵ میلیون دلار سود خالص داشت و اولین فیلمی بود که بردلی در آن در چشم تمامی مردم دنیا درخشید و باعث شد وی به عنوان یک بازیگر سینمایی رسمی بین تمامی مردم دنیا شناخته و تحسین شود.

به عبارتی میتوان گفت بردلی کلید شهرت خود را با بازی در این فیلم پیدا کرد.

بردلی که به شهرتی قابل توجه رسیده بود در چندین فیلم دیگر به سبک کمدی بازی نمود و به صورت متعدد پله های ترقی را طی می کرد.

اولین باری که بردلی کوپر نقشی در فیلمی غیر کمدی را بازی کرد در فیلم “The Midnight Meat Train” بود که ژانری ترسناک داشت.

وی در این فیلم نقش عکاسی را بازی میکرد که در تلاش بود تا از قتل های و اعمال قاتلی سریالی عکس برداری کند.

نقش آفرینی های بردلی کوپر در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ میلادی (۱۳۸۰ تا ۱۳۸۷ شمسی) باعث شد وی بین کارگردان ها شناخته شود.

دوران اوج بردلی کوپر

وی در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ شمسی) به عنوان یکی از شخصیت های مهم در فیلم “He’s Not That Into You” نقش آفرینی کرد.

بعد از بازی در این فیلم و نشان دادن استعداد واقعی اش به فیلم سازان برتر، مدتی بعد بردلی کوپر در فیلم یکی از کارگردان های برتر به نام تام فلیپس بازی نمود.

وی در فیلم کمدی خماری “The Hangover” به عنوان یکی از شخصیت های اصلی بازی کرد.

این فیلم به یکی از برترین فیلم های کمدی تاریخ آمریکا از نظر فروش تبدیل شد و بردلی کوپر را به شهرت و اوج خود رساند.

در مصاحباتی که از تام فلیپس پس از پخش فیلم خماری منتشر شد او اشاره نمود که “بردلی کوپر بهترین نقش آفرینی را میان بازیگران این فیلم داشت و هیچکس بهتر از اون نمیتوانست این نقش رو به خوبی اجرا کند.”

بردلی کوپر همچنین در این فیلم اولین تقدیر خود را از طرف سیزدهمین فستیوال فیلم هالیوود دریافت کرد.

سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ شمسی) برای او سال پرکاری به شمار می رود چراکه وی در فیلم های زیادی نقش آفرینی نمود.

بعد از گذشت سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ شمسی) وی در فیلم کمدی دیگری به نام روز ولنتاین (Valentine’s Day) به عنوان نقش اصلی بازی کرد و با نقش آفرینی قوی که داشت توانست این فیلم را نیز به شهرت برساند.

فیلم روز ولنتاین حدود ۲۲۰ میلیون دلار فروش جهانی داشت و دومین فیلمی بود که بردلی کوپر از آن سود میلیون دلاری دریافت نمود.

وی در این سال مهم در چندین برنامه دیگر مانند “Brother’s Justice”، “Empire” و برنامه “WWE RAW” حضور پیدا کرد و سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۳۸۹ شمسی) را با موفق چشم گیری به اتمام رساند.

رسیدن بردلی کوپر به شهرت جهانی

با آغاز سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۸۹ شمسی) او قراردادی برای نقش آفرینی نقش اصلی در فیلم “Limitless” از طرف نیل برگر، کارگردان این فیلم دریافت نمود و با قدرت شروع به بازی در این فیلم کرد.

بردلی کوپر در این فیلم نقش نویسنده ای را داشت که در نویسندگی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کرد تا زمانی که با نوعی مواد مخدر آشنا می شود و از آن به بعد زندگی اش به طور کامل تغییر می کند.

او باری دیگر در فیلمی موفق نقش آفرینی کرد چرا که Limitless حدود ۱۶۰ میلیون دلار فروش جهانی داشت.

در همین سال، کارگردان ها تصمیم گرفتند تا از معروف ترین فیلمی که بردلی کوپر در آن بازی کرده قسمت دومی بسازند.

در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ شمسی) خماری ۲ (The Hang Over: Part 2) توسط تام فلیپس در ایالات متحده آمریکا به مرحله اکران رسید. که با فروش جهانی حدود ۵۸۰ میلیون دلار به یکی از موفق ترین فیلم های وی تبدیل شد.

بردلی کوپر با بازی در این فیلم تبدیل به یکی از ثروتمند ترین بازیگران سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ شمسی) شد.

همچنین وی در سی و هشتیم مراسم بهترین بازیگر مردمی به عنوان بهترین کمدین از طرف مردم جوایزی را دریافت نمود.

بعد از گذشت سالی دیگر با موفقیت های فراوان، بردلی در فیلم کمدی عاشقانه “Silver Lining Playbook” که به کارگردانی کارگردان مشهور “دیوید راسل” بود به عنوان نقش اصلی فیلم که مردی طلاق گرفته با مشکل روانی دو شخصیتی که عاشق زن جوانی میشود بازی کرد.

این فیلم در سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ شمسی) پخش شد مبلغی به اندازه ۲۳۶ میلیون دلار فروش داشت.

گفته شده بردلی کوپر قصد نداشته این نقش را بازی کند زیرا تصور می کرده با بازی در این نقش نظر مردم نسبت به وی تغییر پیدا می کند ولی با اصرار و درخواست کارگردان این فیلم، او به بازی در این نقش راضی شد.

سر انجام لو با بازی در این فیلم جایزه بهترین بازیگر ام تی وی را برنده شد و برای جوایز اسکار و گلدن گلوب به عنوان نامزد برنده شدن جایزه شناخته شد.

میتوان گفت سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ شمسی) برای او از سال های مهم از نظر شهرت و شناسایی بود زیرا که وی در این سال فیلم های زیادی بازی کرد و جوایز متعددی را هم برنده شد.

سال های اوج بردلی کوپر در بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ شمسی) بود که وی در این سال ها بیشترین شهرت و ثروت را دریافت نمود.

جوایز و اثار مهم بردلی کوپر

بردلی کوپر تا به امروز در بیش از ۶۰ فیلم و سریال به صورت رسمی و حرفه ای نقش آفرینی کرده است.

در این بخش قصد داریم در مورد جوایزی که بردلی کوپر به منظور نقش آفرینی حرفه ای و بازی در فیلم های مختلف کسب کرده، بیشتر بدانیم.

بردلی تا به امروز و در دوران بازیگریش ۱۷۳ بار نامزد برنده شدن جوایز مختلف و ۴۵ جایزه را به طور رسمی برنده شده است.

اما مهم ترین و ارزنده ترین جوایزی که بردی کوپر برنده شده است به شرح زیر ی باشد:

  • یک جایزه بفتا
  • یک جایزه انجمن بازیگران
  • دو جایزه گرمی
  • پنج جایزه گلدن گلوب
  • یک جایزه تونی
  • ۹  نامزد جایزه اسکار

بنابر اماری که از طرف منابع رسمی منتشر شده است فیلم های “Wedding Crashers”، “The Hang Over”، “Limitless”، “Silver Linings Playbook” و “American Hustler” از مهم ترین اثار بردلی کوپر بودند و وی با نقش آفرینی در این فیلم ها توانست جوایز متعددی را کسب کند.

زندگی شخصی

گفته شده بردلی کوپر از زمانی که در فیلم Alias دیگر نتوانست بازی کند و نقشش کمرنگ شد، به مواد مخدر روی آورد و به صورت روزانه به نوشیدن مشروبات الکلی خود را وادار می کرد.

همچنین در این مدت وی چندین بار دست به خودکشی زد ولی خوشبختانه ناموفق بود.

بردلی کوپر در سال ۲۰۰۴ میلادی (۱۳۸۳ شمسی) به کمک یکی از دوستان اش توانست از مواد مخدر دوری کند و پاک شود.

همچنین وی از آن سال تا به امروز به مشروبات الکلی لب نزده زیرا بر این باور است که “مشروب زندگی من رو داشت از بین میبرد.”

بردلی در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ شمسی) پدرش را به علت سرطان ریه از دست داد.

به همین دلیل مجبور شد با مادرش به شهر لس انجلس آمریکا مهاجرت کند.

وی دوران مریضی پدر خود را به عنوان بدترین دوران زندگی خود نامید.

او همیشه به این موضوع اشاره میکند که “دوران مریضی پدرم بدترین، سخت ترین و ناراحت کننده ترین دوران کل زندگی ام بود.”

البته بردلی از یک نظر هم از خودش راضی بود چرا که در آن دوران وی به ثروت رسیده بود و میتوانست بهترین و گران ترین درمان ها را برای پدرش فراهم کند.

بردلی کوپر بعد از مرگ پدرش، تصمیم گرفت تا به عنوان فردی که به ثروت قابل توجهی دست پیدا کرده، چندین مرکز خیریه تاسیس کند.

وی حتی به طور کامل ریاست و مدیریت مرکز خیریه بزرگ “Hole In The Wall Gang Camp” که مرکزی برای افراد سرطانی و خانواده هایی است که با بیماری های سخت زندگی میکنند را بر عهده گرفت.

جالب است که بدانید بردلی هیچ وقت علاقه اش را نسبت به ورزش و فعالیت های فیزیکی از دست نداده و تا به امروز همچنان در فعالیت های ورزشی نقش دارد.

به عنوان مثال وی علاقه شدیدی به فوتبال آمریکایی دارد و بازی های مهم این رشته را تبلیغ میکند.

روابط عاشقانه بردلی کوپر

بردلی کوپر در دوران تحصیل دبیرستانش، پسری درونگرا بوده و از روابط اجتماعی خوبی برخوردار نبوده.

به همین منظور در روابط عاشقانه زیادی نقش نداشت تا زمانی که به بازیگری معروفی تبدیل شود.

او تا به امروز در ۵ رابطه عاشقانه حضور داشت که تمامی آنها به جدایی ختم شد.

اولین رابطه عاشقانه رسمی وی در ماه اکتبر سال ۲۰۰۶ میلادی (مهر ۱۳۸۵ شمسی) با هنرپیشه آمریکایی “جنیفر اسپوزیتو” شکل گرفت.

این دو در ماه بعد به صورت رسمی با یکدیگر ازدواج کردند و به مدت یک سال به زندگی مشترکشان ادامه دادند.

سر انجام پس از گذشت یک سال جنیفر اسپوزیتو تصمیم به طلاق گرفت و این دو در ماه نوامبر سال ۲۰۰۷ میلادی (آبان ۱۳۸۶ شمسی) از یکدیگر جدا شدند.

دومین رابطه بردلی با بازیگر فیلم “Case 39” بود که در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ شمسی) با یکدیگر وارد رابطه شدند.

رابطه دوم بردلی که با زنی زلوگر بود از ازدواج بردلی با جنیفر طولانی تر بود چرا که حدود ۲ سال طول کشید و در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ شمسی) تصمیم به جدایی گرفتند.

وی بعد از جدایی از زلوگر با بازیگر آمریکایی دیگر به نام “زوئی سالنادا” وارد رابطه ای ۲ ساله شد و در ژانویه سال ۲۰۱۳ میلادی (دی ۱۳۹۱ شمسی) از هم جدا شدند.

بعد از این رابطه وی با بازیگری دیگر وارد رابطه جدیدی شد که آن رابطه هم ۲ سال بیشتر طول نکشید و در سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴ شمسی) به جدایی خطم شد.

بردلی کوپر در همان سال با بازیگری روس به نام ایرینا شایک وارد رابطه جدی تری شد.

بردلی و ایرینا رابطه ای نامحسوس داشتند و در تلاش بودند تا رابطه عاشقانه بین شان را زیاد در رسانه ها نشر ندهند.

با توجه به شهرت جهانی این دو زوج، رسانه ها همیشه در تلاش بودند تا از راز های زندگی بردلی و ایرینا سر در بیاورند ولی در اکثر مواقع ناموفق بودند.

چرا که این دو در رابطشان بسیار جدی بودند و نمیخواستند که هیچ جوره این رابطه عاشقانه محکم توسط اخبار نادرست رسانه ها از بین برود. 

بردلی کوپر اولین فرزند خود به کمک ایرینا شایک به این دنیا آورد.

در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ شمسی) او صاحب دختری شد.

با اینکه بردلی و ایرینا به شدت عاشق هم بودند مجبور به طلاق در سال ۲۰۱۹ میلادی (۱۳۹۸ شمسی) شدند و مجبور شدند جدا از هم زندگی کنند.

البته این دو رابطه کاری خود را با هم ادامه دادند و بعد از جدایی، با یکدیگر دوست باقی ماندند.