سبک رهبری چیست و چرا باعث رشد سازمان شما می شود؟


زمان مطالعه: 6 دقایق

روش رهبری مجموعه ای از باورها، رفتارها، رویکردها و نگرش هایی است که بر اساس آن رهبر در سازمان تحت رهبری عمل می کند. هر رهبر تجربیات شخصی و ویژگی های شخصیتی خود را دارد و این منجر به شکل گیری انواع مختلف رهبری می شود.

از آنجایی که رهبران هر سازمانی نقش مهم و مستقیمی در کیفیت رهبری، پیشبرد اهداف سازمان و بهبود بهره وری کارکنان دارند، در این مقاله از مجله بوکاپو می خواهیم به این مقوله مهم بپردازیم. با ما بمان.

رهبری چیست و چه تفاوتی با مدیریت دارد؟

احتمالاً بسیاری از ما فکر می کنیم که دو مقام رهبری و مدیریت یکی هستند و مدیران کسانی هستند که یک سازمان را رهبری می کنند.

اما با وجود شباهت هایی که این دو موضع با یکدیگر دارند، به هیچ وجه یکسان نیستند. دانستن تفاوت بین مدیریت و رهبری می تواند به شما در درک بهتر وظایف و نقش های خود در سازمان کمک کند و توانایی های خود را برای دستیابی به اهداف سازمانی تقویت کند.

برای درک بهتر این تفاوت، باید با تعریف و مفهوم اساسی دو دسته رهبری و مدیریت آشنا شویم:

رهبری چیست و یک رهبر چه ویژگی هایی دارد؟

رهبری توانایی الهام بخشیدن و تأثیرگذاری بر دیگران برای دستیابی به اهداف است. رهبران کسانی هستند که می توانند بر دیگران تأثیر بگذارند، حمایت و پیروان آنها را به دست آورند و بر آنها تأثیر بگذارند.

رهبری را می توان فرآیندی از نفوذ اجتماعی دانست که انگیزه تیم و گروه را افزایش می دهد و تلاش اعضا را برای دستیابی به یک هدف مشترک تقویت می کند.

تأکید بر موقعیت رهبری، توانایی تأثیرگذاری و الهام بخشیدن است. رهبران می توانند با ویژگی های خاص خود حمایت دیگران را جلب کرده و با حمایت نیروی انسانی سازمان را به اهداف خود سوق دهند.

رهبران افرادی هستند که از مرزها و قوانین فراتر می روند و ابتکار عمل را به دست می گیرند. بنابراین با دید وسیع خود می توانند نقشه راه و اهداف استراتژیک را برای سازمان خود تعیین کنند.

رهبر واقعی با ایجاد تغییرات مثبت، تعیین اهداف دقیق، برنامه ریزی صحیح و هدایت افراد با سبک رهبری صحیح، موجب رشد و موفقیت سازمان می شود.

آنها نه تنها اعضا را راهنمایی می کنند، بلکه به آنها انگیزه می دهند تا در مسیری حرکت کنند که بتوانند تأثیر مثبتی بر محیط اطراف خود بگذارند.

رهبران به خوبی می دانند که چگونه با استفاده از رفتار صحیح و دقیق و بهبود شرایط، افراد را به حرکت در مسیر درست تشویق کنند.

رهبران معمولاً 5 ویژگی دارند:

 • درک درست از وضعیت فعلی و چشم انداز روشن از آینده
 • الهام بخش و به رشد اعضای تیم کمک می کند
 • توانایی به چالش کشیدن خود و سازمان
 • تعامل سازنده با کارکنان
 • ریسک پذیری

اگر می خواهید درباره تفاوت این دو مفهوم بیشتر بدانید، حتما مقاله تفاوت رهبری و مدیریت را مطالعه کنید.مطالعه پیشنهادی: تفاوت بین رهبری و مدیریت: آیا یکی بر دیگری برتری دارد؟

مدیریت چیست؟ مدیر کیست؟

مدیریت به انجام وظایف از پیش تعیین شده به شیوه ای دقیق و منظم با کمک سایر کارکنان اشاره دارد. در واقع مدیران، مدیران عامل مدیران هستند.

آنها باید اطمینان حاصل کنند که همه چیز در سازمان در راستای اهداف و چشم انداز رهبران حرکت می کند. مدیران افرادی توانا و مسئولیت پذیر هستند و نقش خود را کاملاً در چارچوب قوانین سازمان انجام می دهند.

مدیران دارای 4 وظیفه اصلی هستند که عبارتند از برنامه ریزی، سازماندهی، رهبری و کنترل. آنها بر کیفیت کار کارکنان نظارت دارند. آنها مسئول کنترل و تخصیص بودجه هستند. آنها مشکلات و چالش های داخلی سازمان را حل می کنند و کارکنان شایسته را سازماندهی و استخدام می کنند.

بنابراین، به طور خلاصه، رهبر کسی است که می تواند بر دیگران تأثیر بگذارد، حمایت آنها را جلب کند و منبع الهام و انگیزه آنها شود. رهبران می توانند فراتر از قوانین و چارچوب ها فکر کنند و چشم انداز آینده را برای سازمان تعریف کنند.

اما مدیران کاملاً در چارچوب قوانین سازمان عمل می کنند و مسئولیت نظارت بر کارکنان، برنامه ریزی و حل چالش های داخلی سازمان را بر عهده دارند.

آشنایی با 5 سبک مهم رهبری

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، سبک به معنای رویکردها و نگرش هایی است که بر اساس آن رهبران با کارکنان و مدیران تعامل دارند. سبک کار هر مدیر بر اساس ویژگی های شخصیتی، تجربه و دانش و فرهنگ سازمانی حاکم تعیین می شود. در زیر به 5 مورد از مهم ترین سبک های رهبری اشاره می کنیم:

 • سبک رهبری دموکراتیک

این سبک بر اساس اهمیت و احترام به نظر همه اعضای تیم است. رهبران دموکرات نظر همه اعضای تیم را می خواهند و بر اساس جمع بندی همه نظرات و یا حتی با رای گیری تصمیم نهایی را می گیرند.

به این ترتیب همه اعضای تیم در تصمیم گیری و تعیین جهت پروژه ها نقش یکسانی دارند. رهبری دموکراتیک باعث می شود که تعامل رهبران با کارکنان به بهترین نحو برقرار شود و رهبر در بین کارکنان محبوبیت و اثربخشی بیشتری داشته باشد.

همچنین در سازمان های دموکراتیک، کارکنان از اعتماد به نفس و خلاقیت بیشتری برخوردارند و روحیه تیمی قوی است. به همین دلایل است که رهبری دموکراتیک را می توان یکی از مؤثرترین و کارآمدترین سبک های رهبری دانست.

 • سبک رهبری استبدادی

رهبری استبدادی یا خودکامه رویکرد دیگری به رهبری است که دقیقاً برعکس رهبری دموکراتیک است. رهبران مستبد خود را آنقدر کامل، باهوش، مدیر و مدبر می دانند که نیازی به نظرات و توصیه های دیگران ندارند.

آنها کاملاً بدون توجه به نظرات کارمندان خود تصمیم می گیرند و از آنها انتظار دارند بدون هیچ سؤالی از آنها اطاعت کنند. این سبک یکی از بدترین انواع رهبری است که باعث می شود رهبر مورد علاقه کارکنان نباشد، اعتماد به نفس، علاقه و خلاقیت کارکنان را کاهش داده و بهره وری آنها را کاهش می دهد.

در حال حاضر تقریباً همه سازمان ها از چنین شرایطی اجتناب می کنند و این ظلم در هیچ سازمانی قابل تحمل نیست. اتخاذ این سبک رهبری در نهایت منجر به شکست و اتلاف نیروی انسانی خواهد شد.

 • سبک رهبری تفویضی

رهبرانی که به سبک بیکار اعتقاد دارند اساساً می گویند: “اجازه دهید کارمندان کارهای خود را انجام دهند.” این رویکرد رهبری خنثی ترین و بی تفاوت ترین شکل رهبری است که در آن رهبر تمام اختیارات خود را به کارکنان خود تفویض می کند.

این رهبران به دلیل اعتماد بیش از حد به کارکنان یا تردیدهای خود از تصمیم گیری و مواجهه با چالش ها اجتناب می کنند. اگرچه این سبک رهبری می تواند کارکنان را توانمند کند و آنها را در موقعیت های مهم قرار دهد، اما رهبران را منزوی می کند.

 • سبک رهبری استراتژیک

رهبران استراتژیک همیشه با بینش های خاص خود اهداف مهم و استراتژیک را برای سازمان تعیین می کنند و سپس برای دستیابی به آن اهداف برنامه ریزی دقیقی دارند. این رهبران سعی می کنند همه اعضای تیم خود را در راستای اهداف و برنامه های سازمان حرکت دهند.

 • سبک رهبری کاریزماتیک

رهبران کاریزماتیک همیشه به آینده ای بهتر فکر می کنند و سعی در بهبود وضعیت موجود دارند. آنها در زمان های سخت و چالش برانگیز و زمان های حساس و بحرانی ظاهر می شوند.

شخصیت قوی، عزم و اعتقاد آنها به آینده ای بهتر، آنها را به بهترین گزینه های رهبری در شرایط دشوار تبدیل می کند و سازمان خود را از چالش ها خارج می کند.

همچنین روحیه قوی و دید روشن این رهبران تغییرات مثبتی را در سازمان و کارکنان ایجاد می کند. بدون توسل به پاداش یا ظلم، می توانند حمایت کارکنان را جلب کرده و سازمان را به سمت اهداف خود سوق دهند.

کتاب هایی که شما را رهبران بهتری می کند

تا اینجا شما در مورد مفاهیمی مانند رهبری، سبک رهبری، مدیریت و اهمیت هر یک یاد گرفته اید. شاید شما از قبل سبک خود را بشناسید، اما هنوز در مورد اینکه دقیقاً چه کاری را در عمل انجام دهید سردرگم هستید. یا هنوز نمی دانید چه رویکردی باید در سازمان خود داشته باشید.

پیشنهاد ما این است که از کتاب ها کمک بگیرید. سایت بوکاپو خلاصه ای از بهترین کتاب های رهبری و مدیریت را در اختیار شما قرار داده است تا بتوانید نقش رهبری خود را به خوبی ایفا کنید. در ادامه 3 کتاب از این مجموعه را به شما تقدیم می کنیم.

 • نه مدل رهبری اثر جیمز اشتون

این کتاب همان کتابی است که برای انتخاب سبک مناسب به دنبال آن هستید! نویسنده این کتاب پس از مصاحبه با بیش از 400 نفر از موفق ترین رهبران و مدیران جهان در زمینه های مختلف کسب و کار، 9 مدل رهبری را به عنوان سبک های اساسی رهبری ارائه می دهد که همه فعالان تجاری باید با آنها آشنا باشند.

این کتاب به بررسی مثال‌های مختلف از رهبران و عملکرد آنها در سازمان‌های تحت مدیریت آنها می‌پردازد و نشان می‌دهد که هر یک از مدل‌های 9 گانه برای کدام کسب‌وکارها مناسب هستند و نقاط قوت و ضعف آنها چیست.

خلاصه کتاب نه مدل رهبری

شما چطور رهبر هستید؟

جیمز اشتون

در 26 دقیقه بخوانید

 • شمال واقعی اثر بیل جورج

نکته اصلی بیل جورج در این کتاب این است که سبک رهبری شما باید بر اساس ارزش های اصلی درونی شما باشد. شمال واقعی قطب نمای درونی است که ما را در مسیر درست زندگی راهنمایی می کند.

این قطب نما نمایانگر ویژگی های شخصیتی ما در عمیق ترین لایه های شخصیت است و اگر فردی قطب نمای درونی خود را پیدا کند و از آن بهره ببرد، به یک رهبر موفق تبدیل می شود. این چیزی است که بیل جورج در گفتگو با 125 نفر از رهبران ارشد متوجه شد.

خلاصه کتاب شمال حقیقت

با ارزش های خود هدایت شوید

بیل جورج

در 21 دقیقه بخوانید

 • چگونه یک رهبر مثبت باشیم نوشته گرچن اسپرتزر و جین داتون

اگر می خواهید رهبری باشید که بر زندگی کارکنان سازمان خود تأثیر بگذارد، از خواندن این کتاب غافل نشوید. نویسندگان این کتاب با بررسی نتایج جدیدترین تحقیقات علمی نشان داده اند که چگونه رهبران می توانند با ایجاد تغییرات کوچک تأثیرات باورنکردنی بر سرنوشت سازمان و کارکنان خود ایجاد کنند.

این کتاب به شما کمک می کند تا تغییرات کوچک اما مثبتی در نحوه اداره سازمان خود ایجاد کنید که می تواند همه چیز را متحول کند.

خلاصه ای از اینکه چگونه یک رهبر مثبت باشیم

راه حل های ساده، اثرات عالی

گرچن اسپریتز و جین داتون

در 24 دقیقه بخوانید

آخرین کلمه

سبک رهبری مجموعه ای از رفتارها، باورها و رویکردهای رهبران در اداره، مدیریت و تعامل با کارکنان سازمان خود است. شناخت سبک مناسب و متناسب با اهداف و چشم انداز سازمان باعث رشد و موفقیت سازمان می شود.

سوالات متداول


تفاوت بین رهبری و مدیریت چیست؟

رهبر شخصی است که می تواند بر دیگران تأثیر بگذارد و حمایت آنها را جلب کند. آنها فراتر از قوانین و چارچوب ها فکر می کنند و چشم انداز آینده را برای سازمان تعریف می کنند. اما مدیران کاملاً در چارچوب قوانین سازمان عمل می کنند و مسئولیت نظارت بر کارکنان، برنامه ریزی و حل چالش های داخلی سازمان را بر عهده دارند.


انواع سبک های رهبری چیست؟

5 نوع اصلی از سبک های رهبری عبارتند از: سبک رهبری مستبد، دموکراتیک، استراتژیک، کاریزماتیک و تفویضی.