شانه ی یخ زده؛ علل، علائم، تشخیص و درمان


بیماری شانه یخ زده که به آن «کپسولیت چسبنده» نیز می گویند، شانه را دردناک و خشک می کند و به مرور زمان حرکت این اندام بسیار دشوار می شود. فیزیوتراپی با تمرکز بر انعطاف پذیری شانه، اصلی ترین درمان توصیه شده برای شانه منجمد است. در این مقاله یخ زدگی شانه، علل، علائم و نحوه درمان آن را توضیح می دهیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آناتومی شانه

مفصل شانه توپی است که از 3 استخوان بازو (بازو)، تیغه شانه (کتف) و ترقوه تشکیل شده است. نوک استخوان بازو در یک حفره کم عمق در کتف قرار می گیرد. یک بافت همبند قوی به نام “کپسول شانه” این مفصل را احاطه کرده است. مایع سینوویال کپسول و مفصل شانه را روان می کند تا به شانه فرد کمک کند راحت تر حرکت کند.

مراحل بیماری شانه یخ زده

در افرادی که شانه منجمد دارند، کپسول شانه ضخیم می شود و در نهایت خشک می شود و سفت می شود تا نوارهای بافتی ضخیمی به نام «چسبندگی» ایجاد شود. در بسیاری از موارد، میزان مایع مفصلی نیز کم است. بیماری شانه منجمد دارای 3 مرحله است که در ادامه به هر یک از آنها می پردازیم.

1. یخ زدن

در این مرحله به تدریج درد شانه فرد افزایش می یابد. با تشدید درد، شانه توانایی حرکت خود را از دست می دهد. شانه یخ زده معمولا 6 تا 9 ماه طول می کشد.

2. انجماد

علائم دردناک این بیماری در این مرحله بهبود می یابد، اما شانه خشک باقی می ماند. مرحله انجماد 4 تا 6 ماه طول می کشد و در این مدت فعالیت های روزانه می تواند بسیار دشوار باشد.

3. باز کردن یخ

در این مرحله توانایی حرکت آهسته شانه بهتر می شود. معمولاً 6 ماه تا 2 سال طول می کشد تا حرکت کامل یا تقریباً طبیعی شانه برگردد.

دلایل یخ زدگی شانه

دلایل یخ زدگی شانه کاملاً مشخص نیست. البته چندین عامل اصلی احتمال یخ زدگی شانه را افزایش می دهند.

1. دیابت

تعداد بیماران دیابتی که از شانه یخ زده رنج می برند بیشتر است و علت آن هنوز مشخص نیست. علاوه بر این، بیماران دیابتی با شانه یخ زده شانه خشک تری دارند و مدت آن قبل از مرحله باز شدن یخ بیشتر خواهد بود.

2. برخی از بیماری ها

برخی از مشکلات پزشکی با شانه یخ زده مرتبط است، از جمله پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید، بیماری پارکینسون و بیماری قلبی عروقی.

3. عدم تحرک

زمانی که شانه فرد برای مدتی به دلیل جراحی، شکستگی یا آسیب های دیگر بی حرکت باشد، احتمال یخ زدگی شانه وجود دارد. به بیمارانی که تحت آسیب یا جراحی خاصی قرار گرفته اند، توصیه می شود برای جلوگیری از این عارضه، در اسرع وقت شانه های خود را حرکت دهند.

علائم شانه یخ زده

درد شدید و محدودیت حرکت شانه از علائم شانه یخ زده است. درد شانه یخ زده معمولاً گرفتگی یا تیراندازی است. این درد معمولاً در ابتدای این بیماری و زمانی که شانه خود را حرکت می دهید بدتر می شود و در قسمت بیرونی شانه و گاهی در بالای بازو است.

تشخیص شانه یخ زده

1. معاینه فیزیکی

پس از صحبت در مورد علائم و سابقه پزشکی، پزشک شانه شما را معاینه می کند. او به آرامی شانه را در همه جهات حرکت می دهد تا بررسی کند که محدوده حرکتی خاصی وجود دارد و در حین انجام آن احساس درد می کنید.

هنگامی که شخص دیگری شانه شما را حرکت می دهد، دامنه حرکت، دامنه حرکتی غیرفعال نامیده می شود. پزشک این محدوده را با زمانی که خود شانه خود را حرکت می دهید (محدوده حرکت فعال) مقایسه می کند. افرادی که شانه منجمد دارند دامنه حرکتی فعال و غیرفعال محدودی دارند.

2. تست های تصویربرداری

پزشک می تواند با انجام برخی آزمایشات دیگر علل خشکی و درد شانه را رد کند، از جمله:

 • رونتگن: ساختارهای متراکم مانند استخوان با یک تصویر واضح اشعه ایکس شناسایی می شوند. اشعه ایکس همچنین می تواند مشکلات دیگری مانند روماتیسم را در شانه شما نشان دهد.
 • ام آر آی و سونوگرافی: این آزمایشات تصویربرداری بهتر از بافت نرم را نشان می دهد. این آزمایشات برای تشخیص شانه یخ زده ضروری نیستند، اما می توانند به تشخیص سایر مشکلات شانه مانند پارگی روتاتور کاف کمک کنند.

درمان شانه یخ زده

شانه یخ زده با گذشت زمان بهبود می یابد، اگرچه این روند می تواند تا 3 سال طول بکشد. درمان این بیماری با هدف کنترل درد و بازیابی توانایی حرکت شانه ها با کمک فیزیوتراپی است.

1. درمان غیر جراحی

اکثر افراد مبتلا به شانه یخ زده با درمان های نسبتا ساده برای کنترل درد و بازگرداندن حرکت بهبود می یابند. با این حال، برخی از درمان های غیر جراحی برای این بیماری وجود دارد.

 • داروهای ضد انعقادی غیراستروئیدی: داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن درد و تورم را کاهش می دهند.
 • تزریق استروئید: کورتیزون یک داروی ضد التهابی قوی است که مستقیماً به مفصل شانه تزریق می شود.
 • تزریق مایع: اگر سایر روش های غیرجراحی علائم شانه یخ زده را تسکین ندهند، پزشک ممکن است تزریق مایعات را پیشنهاد کند. در این روش مقدار زیادی مایع استریل به آرامی به مفصل شانه تزریق می شود تا کپسول مفصل شانه کشیده شود. رادیولوژیست تزریق مایع را انجام می دهد و از نتیجه تصویر شانه کمک می گیرد تا مایع را به محل مورد نظر هدایت کند.
 • فیزیوتراپی: برخی از تمرینات فیزیوتراپی به بازیابی تحرک کمک می کند. بیمار می تواند این تمرینات را زیر نظر فیزیوتراپیست یا در منزل انجام دهد. این روش درمانی شامل تمرینات کششی یا دامنه حرکتی شانه است. گاهی اوقات از گرما برای شل کردن شانه قبل از کشیده شدن استفاده می شود.
 • درمان شانه یخ زده با ماساژ: ماساژ و تمرینات کششی برای درمان شانه یخ زده مفید هستند زیرا تنش و سفتی ماهیچه ها را کاهش می دهند و آنها را آرام می کنند تا بتوانند تحرک خود را دوباره به دست آورند. ماساژ درمانی همچنین باعث افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده و کاهش التهاب می شود.

2. درمان جراحی

اگر فیزیوتراپی و سایر روش ها در تسکین علائم شانه یخ زده موثر نباشد، پزشک جراحی را پیشنهاد می کند. مهم است که با پزشک خود در مورد امکان بهبود طولانی مدت با درمان های ساده و خطرات مرتبط با جراحی صحبت کنید.

جراحی برای درمان شانه یخ زده معمولا در مرحله انجماد توصیه می شود. هدف از این عمل کشش و رهاسازی کپسول مفصلی خشک شده است. رایج ترین روش های جراحی شامل دستکاری تحت بیهوشی و آرتروسکوپی شانه است.

 • دستکاری تحت بیهوشی: در طی این روش، فرد بیهوش است. پزشک شانه را مجبور به حرکت می‌کند که باعث کشیدگی یا پارگی کپسول و اسکار می‌شود. این عمل باعث رفع سفتی شانه و افزایش دامنه حرکتی می شود.
 • آرتروسکوپی شانه: در این روش پزشک قسمت های سخت کپسول مفصلی را برش می دهد. این کار با ابزارهایی به اندازه مداد انجام می شود که از طریق شکاف های کوچک در اطراف شانه وارد می شوند.

در بسیاری از موارد، دستکاری و آرتروسکوپی با هم انجام می شود تا بهترین نتیجه حاصل شود. اکثر بیماران پس از این دو جراحی نتیجه خوبی به دست آوردند. درد آنها کاهش یافته یا از بین رفته و دامنه حرکتی بهتری دارند.

بهبود

پس از جراحی، فیزیوتراپی برای حفظ حرکت شانه مورد نیاز است. زمان بهبودی برای افراد مختلف از 6 هفته تا 3 ماه متغیر است. اگرچه این روند کند است، اما برای ادامه درمان باید آن را جدی بگیرید تا بتوانید مانند گذشته فعالیت های روزانه خود را انجام دهید و از آن لذت ببرید.

البته در برخی موارد حتی پس از گذشت چندین سال، حرکت شانه به حالت عادی باز نمی گردد و مقداری خشکی باقی می ماند. بیماران دیابتی اغلب بعد از جراحی شانه تا حدی خشک می شوند. همچنین ممکن است شانه یخ زده عود کند، به خصوص اگر علت زمینه ای، مانند دیابت، درمان نشود. البته این مشکل رایجی نیست.

درمان خانگی شانه یخ زده

 • برای تسکین درد از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید.
 • وسایل سنگین بلند نکنید زیرا به عضلات شانه و گردن شما فشار می آورد.
 • صاف بنشینید وضعیت نشستن نامناسب باعث فشار روی اعصاب می شود و زمانی که به درستی بنشینید درد گردن و شانه شما کمتر شده و سریعتر بهبود می یابند.
 • برای مبارزه با سفت شدن شانه ها از کافئین خودداری کنید.
 • گوشت، کره، پنیر و شیر باعث افزایش التهاب می شود.
 • آناناس، گیلاس و پاپایا مصرف کنید. این میوه ها دارای آنزیم های پروتئولیتیک هستند که التهاب را کاهش می دهند.
 • مصرف چربی های امگا 3 خود را در قالب مکمل ها، ماهی و آجیل افزایش دهید.
 • روزانه 2 قاشق غذاخوری پودر بذر کتان مصرف کنید.
 • از زنجبیل و زردچوبه در غذای خود استفاده کنید.
 • برای شل کردن عضلات از مکمل منیزیم استفاده کنید. مصرف این مکمل برای بیماران مبتلا به مشکلات کلیوی توصیه نمی شود.

چند تمرین برای بهبود شانه یخ زده

1. روی زمین دراز بکشید در حالی که زانوهای خود را به سمت بالا اما پاهای خود را روی زمین قرار دهید. یک حوله بردارید و آن را از دو طرف محکم بگیرید. آن را تا 90 درجه بالا آورده و به آرامی از این طرف به سمت دیگر حرکت دهید. این تمرین به بهبود تحرک شانه کمک می کند، اما اگر شانه شما خشک است، به آرامی شروع کنید.

2. روی یک صندلی بنشینید و بازوی قوی تر خود را زیر بازوی دردناک قرار دهید تا از آن حمایت کنید. به آرامی دست خود را به یک سمت و سپس به سمت دیگر حرکت دهید، انگار که کودکی را در آغوش گرفته اید. این تمرین را 2 بار در روز در 3 ست 20 تکراری انجام دهید.

3. با انگشتان پا از دیوار بالا بروید، اما نه مستقیم، بلکه با زاویه 30 درجه، تا زمانی که دیگر نتوانید. سپس انگشتان خود را پایین بیاورید. این تمرین را 4 بار در روز در 4 ست 10 تکراری انجام دهید.

4. یک حوله پشت سر خود نگه دارید. یک سر حوله را با دست قوی خود بگیرید و انتهای مخالف حوله را در دست دیگر خود که در قسمت پایین کمر است بگیرید. با دست قوی خود، حوله را به سمت بالا بکشید تا زمانی که احساس ناراحتی و کشش عمیق در شانه خود کنید. سپس با دست دیگر حوله را پایین بکشید. این تمرین را 3 بار در روز در 3 یا 4 ست 10 تکراری انجام دهید و در بالای حرکت به مدت 2 ثانیه استراحت کنید.

5. پشت در بایستید و با انگشتان خود در را ببندید و به جلو خم شوید. سر خود را در جهت مخالف صاف کنید تا کشش را در قسمت بالای بازو، جلو و کمی به داخل در قفسه سینه احساس کنید. این تمرین باعث کشش عضله سینه می شود.

نتیجه

به دلیل بیماری شانه یخ زده، شانه و بافت همبند اطراف مفصل شانه ملتهب و خشک می شود و در نتیجه حرکت شانه را محدود می کند. از هر 50 بزرگسال، 1 نفر از شانه یخ زده رنج می برد. این بیماری در بین 40 نفر است تا سن 60 سالگی شایع تر است. علت یخ زدگی شانه ناشناخته است، اما با بیماری های خاصی مانند بیماری تیروئید، سل، سرطان ریه، بیماری قلبی، سکته مغزی و به ویژه دیابت مرتبط است.

تو گفتی

آیا از شانه یخ زده رنج می برید؟ چگونه این بیماری یا درد خود را مدیریت می کنید؟ چه تجربه ای از درمان دارید؟ نظر خود را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود، می توانید آن را برای دوستان خود نیز ارسال کنید.


گامی برای تسلط بر مهارت های ارتباطی شما


توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر