صرافی متمرکز چیست؟ ما بهترین صرافی های متمرکز ارز دیجیتال را برای شما آورده ایم


امروزه طرفداران بازار ارزهای دیجیتال در حال افزایش هستند، در این بین انتخاب صرافی مناسب برای تراکنش ها به یک دغدغه تبدیل شده است. از زمانی که صرافی متمرکز ارز دیجیتال MT.GOX در 17 جولای 2010 راه اندازی شد، صرافی های متمرکز رشد قابل توجهی داشته اند. در حال حاضر این پلتفرم ها علاوه بر امکان تبادل و معامله ارز دیجیتال، شرایط شرکت در IEO، امکان شرط بندی و برنده شدن، استفاده از ربات ها برای معامله گران و معامله در بازارهای مختلف را فراهم می کنند.

دیدگاهی جامع از یک مبادله متمرکز

مبادلات متمرکز گنجانده شده است اولین صرافی های ارز دیجیتال صرافی هایی بودند که وارد این عرصه شدند و هنوز هم طرفداران زیادی دارند. رابط کاربری صرافی متمرکز بسیار ساده است و برای افرادی که تجربه زیادی در بازار ارزهای دیجیتال ندارند، انتخاب خوبی است. یک بورس متمرکز به روشی مشابه سیستم معاملات سهام یک بازار مالی سنتی کار می کند. این بدان معناست که شخص ثالثی بین خریدار و فروشنده وجود دارد که معاملات را کنترل می کند.

امروزه صرافی های متمرکز زیادی وجود دارند که توسط شرکت های مختلف کنترل و اداره می شوند. در واقع در این پلتفرم ها، شرکت یا سازمان مربوطه تنها بستری را برای انجام تراکنش ها فراهم می کند و کاربران برای معامله و سرمایه گذاری در این پلتفرم ها باید هزینه پرداخت کنند. این کارمزدها در واقع منبع اصلی درآمد صرافی متمرکز هستند. برخلاف DEX که کاربران مجبور نیستند دارایی‌های خود را در صرافی واریز کنند، در صرافی متمرکز، معامله‌گران باید ارزهای دیجیتال خود را به کیف پول صرافی منتقل کنند و سپس معامله را شروع کنند.

صرافی متمرکز درست برعکس صرافی غیرمتمرکز است که در آن هیچ واسطه ای در حین معاملات وجود ندارد و قدرت کامل امور در دست خریداران و فروشندگان است. حال ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چرا به حضور یک واسطه اعتماد کنیم؟ دلیل این اعتماد، خدمات امنیتی و نظارتی خوبی است که صرافی متمرکز در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

یک ارز دیجیتال صرافی متمرکز a بدن مرکزی، مدیریت و کنترل می شود. این نهاد مرکزی معاملات مردم را نیز مدیریت می کند. در واقع کاربران با فعالیت در صرافی متمرکز، مسئولیت اجرا و مدیریت تراکنش ها، نگهداری دفتر کل و حفاظت از اطلاعات خود را به این نهاد مرکزی واگذار می کنند. مهمترین صرافی های متمرکز ارز دیجیتال شامل موارد زیر است:

  • بایننس
  • کراکن
  • Huobi Global
  • Bitfinex
  • کوین بیس
  • FTX
  • KuCoin

مزایا و معایب تبادل متمرکز

تبادل متمرکز راحتی در استفاده ایناهاش. زیرا کنترل اکثر امور در اختیار خود صرافی و نهاد نظارتی آن است و کاربران به همان میزان قدرت و مسئولیت کمتری دارند. بنابراین اگر به تازگی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده اید، یک صرافی متمرکز انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. کاربران این صرافی ها می توانند به راحتی وارد حساب کاربری خود شده و تراکنش های مورد نظر خود را انجام دهند. همچنین همانطور که در قسمت های قبل اشاره شد موضوع نگران گم شدن کلیدهای خصوصی و عمومی باشید این کار در این صرافی ها کاملا مجاز است. علاوه بر این، صرافی متمرکز ابزارهای معاملاتی مختلفی را به کاربران ارائه می دهد که معامله را برای معامله گران آسان می کند. این صرافی ها علاوه بر این مزایا، تسهیلات واریز، برداشت و معامله ارز فیات را نیز فراهم می کنند.

اکنون که تمامی ویژگی های مثبت صرافی متمرکز ارز دیجیتال را بررسی کردیم، زمان آن فرا رسیده که معایب آن را نیز بررسی کنیم. یکی از مهمترین چالش های این مبادلات این است خطر هک شدن او همیشه آنها را تهدید می کند. درست است که سیستم های حفاظتی قوی و پیچیده ای دارند، اما باز هم به دلیل سرمایه زیادی که در حساب صرافی وجود دارد، معمولا مورد حمله هکرهای حرفه ای قرار می گیرند.

نکته دیگری که وجود دارد حقوق معاملات در صرافی متمرکز است. این صرافی ها برای خدماتی که ارائه می دهند مبلغ قابل توجهی دریافت می کنند. همچنین همیشه نگرانی هایی مانند تحریم و مسدود شدن حساب برای کاربران ایرانی وجود دارد. هنگامی که دارایی خود را در اختیار یک صرافی متمرکز خارجی قرار می دهید، آن نهاد ممکن است دسترسی شما به دارایی شما را به هر دلیل اقتصادی یا سیاسی قطع کند.

مقایسه صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز

وقتی دو یا چند نوع مختلف از یک چیز وجود دارد، سؤال مقایسه مطرح می شود. اکنون که صرافی‌های غیرمتمرکز در کنار صرافی‌های متمرکز وجود دارد، ممکن است از خود بپرسید که کدام بهتر است. در زیر این دو نوع مبادله را با هم مقایسه خواهیم کرد.

در ابتدا یکی از مهم ترین تفاوت های DEX و CEX بحث کنترل است. در یک صرافی متمرکز، یک نهاد مرکزی مسئول کنترل عملکرد پلتفرم و دارایی های کاربران است. اما در DEX ها تابع تبادل بر اساس است قراردادهای هوشمند کنترل می شود و مرجع مرکزی در صورت وجود، در مالکیت کاربران و عملکرد پلت فرم دخالتی نمی کند. در حال حاضر، اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز مانند UniSwap از DAO استفاده می‌کنند و به تصمیمات مهم پلتفرم رأی می‌دهند.

نکته بعدی که بین این دو نوع مبادله تفاوت ایجاد می کند بحث است امنیت و. در این مورد، ترازو به نفع صرافی متمرکز است. بهترین صرافی های متمرکز به دلیل داشتن موجودیت مرکزی از امنیت بالاتری برخوردار هستند. در طرف دیگر DEX، به دلیل بهره مندی از قراردادهای هوشمند، امکان هک شدن آنها وجود دارد و دارایی های کاربران در معرض خطر قرار می گیرد. حریم خصوصی در یک صرافی متمرکز بسیار پایین است. مقام مرکزی که مسئولیت مدیریت پلتفرم را بر عهده دارد، تمام سپرده‌ها، برداشت‌ها و تراکنش‌های کاربران را نظارت می‌کند. اما صرافی های غیرمتمرکز از سطح بالایی از حریم خصوصی برخوردار هستند زیرا کاربران با پیوند دادن کیف پول خود به صرافی تراکنش انجام می دهند و هیچ نهاد مرکزی توانایی نظارت بر فعالیت های کاربران را ندارد.

نکته بعدی تاپیک نقدینگی و. صرافی های متمرکز نقدینگی بالاتری نسبت به DEX دارند، بنابراین تراکنش ها در این پلتفرم ها با سرعت بالاتری انجام می شود. با توجه به هزینه های بالای نگهداری پلتفرم های متمرکز، کارمزد تراکنش در این صرافی ها بیشتر از DEX است.

آیا یک صرافی متمرکز انتخاب درستی است؟

پاسخ به این سوال کاملا به نیاز کاربر بستگی دارد. صرافی متمرکز یک نهاد حقوقی است که چارچوب های مشخصی دارد و در ازای پاسخگویی و پشتیبانی، کارمزد تراکنش دریافت می کند. صرافی متمرکز مانند یک شرکت خصوصی است که تحت تأثیر رویدادهای سیاسی، تحریم ها و … قرار می گیرد. و خطراتی مانند ورشکستگی و هک شدن را تهدید می کند.

استفاده از صرافی متمرکز ارز دیجیتال آسان است و تجارت را بسیار آسان‌تر می‌کند. علاوه بر این، سرعت تراکنش در مبادلات متمرکز نیز بالاست. اکنون، با وجود تمام این ویژگی ها، شما هستید که باید تصمیم بگیرید که آیا صرافی مورد نیاز خود را انتخاب کنید یا خیر.

(2 امتیاز) – 5.5