فراماسونری به زبان ساده; تاریخ، ارزش ها و نمادها


بسیاری از مردم فراماسونری را با کلماتی مانند رمز و راز، توطئه و توطئه توصیف می کنند. با این حال، فراماسونری اساسا یک برادری بسیار قدیمی است که برای قرن ها تلاش کرده است تا مردم را بر اساس ارزش های خوب انسانی متحد کند. گرچه بسیاری از مردم نسبت به عقاید فراماسونری نگرش منفی و بدبینانه دارند، اما آشنایی بیشتر با اهداف اصلی این نهاد ضرری ندارد تا بتوانیم جنبه های مثبت و منفی ایده های فراماسونری را با دیدی روشن تر ارزیابی کنیم. . در ادامه این مقاله به زبان ساده به مفهوم فراماسون خواهیم پرداخت و خواهیم خواند که فراماسونری به چه معناست. ما همچنین به آنچه فراماسون ها انجام می دهند و نمادهایی مانند حلقه ماسونی به چه معنا هستند نگاه می کنیم. اگر این اصطلاح و رویکرد فکری توجه و کنجکاوی شما را برانگیخته است، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فراماسونری چیست؟

فراماسونری یکی از قدیمی ترین انجمن های برادری در جهان است که قرن هاست وجود داشته است. این مؤسسه با اهداف خیرخواهانه سعی در گردهمایی افراد با پیشینه های مختلف مذهبی، قومی و اجتماعی با ایمان به قدرت برتر و برادری نوع بشر دارد. فراماسونری مبتنی بر بهبود شخصیت انسان است و این بهبود شخصیت از طریق سیستمی از درجات، نمادها و فرصت های مشارکت و همکاری نشان داده می شود.

اندیشه های فراماسون ها عمدتاً مبتنی بر رشد اجتماعی، اخلاقی، فکری و رفاه اجتماعی است و سعی می کنند ابزارهای لازم را برای خودسازی، روشنگری و زندگی بهتر در اختیار افراد مختلف قرار دهند. بر اساس ایده های فراماسونری، فراماسون ها سعی می کنند نسخه های بهتری از خود شوند و به فراماسون های همکار خود کمک کنند تا شخصیت و زندگی خود را بهبود بخشند.

این نهاد نه تنها قدیمی ترین، بلکه بزرگترین گردهمایی افراد دارای ارزش های مشترک است. گفته می شود بیش از 6 میلیون فراماسون در سراسر جهان وجود دارد. بسیاری از سیاستمداران، مهندسان، دانشمندان، نویسندگان، مخترعان و فیلسوفان، به ویژه در قرون گذشته، از اعضای فراماسونری بوده اند. علاوه بر این، بسیاری از این اعضا، مانند سیمون بولیوار، آزادیخواه مشهور آمریکای جنوبی، نقش های برجسته ای در رویدادهای تاریخی مانند انقلاب ها، جنگ ها و جنبش های فکری ایفا کردند.

برخی از فراماسون های معروف عبارتند از:

  • ولتر (فیلسوف فرانسوی)؛
  • گوته (شاعر و نویسنده آلمانی)؛
  • ولفگانگ موتسارت (آهنگساز آلمانی)؛
  • بنجامین فرانکلین و جورج واشنگتن (دولتمردان مشهور آمریکایی).

بسیاری دیگر از بنیانگذاران مکاتب فکری، اجتماعی و سیاسی نیز در این انجمن عضویت داشتند. فراماسونری حس رفاقت را در میان اعضای خود ترویج می کند و هدف آن ترویج آزادی، برابری و عدالت است.

تاریخچه فراماسونری

منشأ دقیق فراماسونری هنوز مشخص نیست زیرا به نظر می رسد که در دوران باستان شروع شده است. گفته می شود که اولین فراماسونری مدرن در سال 1717 در انگلستان تأسیس شد. با این حال، اولین فراماسون ها سنگ تراش های قرون وسطایی قرن سیزدهم بودند که کلیساها و قلعه های بزرگ اروپا را ساختند. باید گفت مزون در لغت به معنای سنگتراش است.

فراماسون ها برای معاشرت و همکاری در مکان های خاصی به نام لژهای ماسونی جمع می شدند. امروز نیز اعضای این انجمن در لژهای ویژه با یکدیگر ملاقات می کنند. این اقامتگاه ها مکانی برای جلسات، بحث و گفتگو و فعالیت های اجتماعی است.

در اولین اصناف ماسونی، ماسون ها می توانستند با ارتقای مهارت هایشان در رتبه های بعدی پیشرفت کنند. پس از اینکه استاد مهارت های مورد نیاز هر صنعتگر را بررسی کرد، موقعیت جدید وی اعلام شد. امروزه نیز فراماسونری بر اساس این نظام استوار است و طی مراسم خاصی از رشد اعضا خبر می دهد، با این تفاوت که معیار رتبه و مقام از شکل دادن به ساختمان ها به شکل دادن به شخصیت افراد تغییر کرده است.

با گذشت زمان، اصناف سنگ‌تراش شروع به پذیرش افراد دیگری کردند که ارتباط مستقیمی با حرفه ساخت و ساز نداشتند. این انتقال منجر به تولد نظریه های فراماسونری شد و هدف سازمان به آموزش اخلاق و فلسفه فراماسونری تغییر کرد. تاریخ دقیق این دگرگونی نیز ناشناخته است، اما اولین شواهد ثبت شده مربوط به یک گروه اسکاتلندی در سال 1599 است.

آموزه های اخلاقی و فلسفی فراماسونری مدرن مبتنی بر ارزش های اصلی این مکتب فکری است. در زیر به برخی از مهم ترین ارزش ها و باورها در این موسسه نگاه می کنیم.

ارزشفراماسونری

فراماسونری مبتنی بر سیستمی از ارزش های اخلاقی است که اغلب از طریق نمادها و تمثیل ها بیان می شود. این موسسه بر 3 ارزش اصلی استوار است:

  • برادر عشق و مراقبت از اعضای جامعه؛
  • رویگاهی دریافت کمک و کمک در مواقع ضروری؛
  • واقعیت و دانش و درک برای بهبود خود، خانواده و جامعه.

مفهوم برادری در فراماسونری شامل طیف وسیعی از افراد از پیشینه های مختلف، از جمله ادیان، نژادها و عقاید مختلف می شود. عشق برادرانه نشان دهنده پیوند ماسون ها و به اشتراک گذاری منابع است که فراتر از تقسیمات اجتماعی است. صرف نظر از موقعیت اجتماعی، ثروت یا حرفه، اعضا تشویق می شوند که با مهربانی، احترام و شفقت با یکدیگر رفتار کنند. این اصل حس اتحاد و حمایت را در میان فراماسون ها تقویت می کند.

حمایت به معنای تعهد برادرانه به کمک، خیریه و بشردوستی است. فراماسونری تاکید زیادی بر کمک به افراد نیازمند، هم در سازمان و هم در جامعه به طور کلی دارد. هدف فراماسون ها از تأسیس مؤسسات خیریه، تسکین رنج، ترویج آموزش و بهبود رفاه کل جامعه است.

حقیقت همچنین تلاشی برای بهبود دانش، درک و رشد شخصی است. فراماسون ها به دنبال حقیقت، روشنگری و خرد هستند و معتقدند که دانش باید در دسترس همه باشد. مناسک، مناسک و نمادگرایی فراماسونری ابزارهایی هستند که برای تسهیل، تشویق و تأکید بر اهمیت درون نگری در جامعه مدرن به کار می روند.

این ارزش‌ها باعث شد که فراماسونری با اصول روشنگری قرن 18 مانند جنبش‌های علیه سلطنت، جمهوری‌خواهی، شایسته‌سالاری و حکومت مشروطه ارتباط نزدیک داشته باشد. رویدادهای فراماسونری که توسط این ارزش ها شکل می گیرد اغلب شامل جمع آوری کمک های خیریه، سخنرانی های آموزشی و گردهمایی های خانوادگی است.

درجات فراماسونری

فراماسونری دارای 3 درجه اصلی است: شاگرد، همکار و استاد میسون. این 3 درجه که نمادی از درجات صنعتگران قرون وسطی است، همچنین نشان دهنده 3 مرحله رشد انسانی است، یعنی. جوانی (خام بودن)، مردانگی (بلوغ) و بلوغ (سن و تجربه).

هر مدرک میزان رشد و پرورش عضو سازمان را مشخص می کند و از عنوان «برادر» به «استاد» می رسد. یک استاد میسون از تمام حقوق و مسئولیت های عضویت در سازمان های ماسونی برخوردار است.

آیین ها و نمادهای فراماسونری

فراماسونری نیز از مناسک و مراسم به عنوان وسیله ای برای انتقال آموزه های اخلاقی و فلسفی استفاده می کند. این مراسم اغلب شامل حرکات نمادین، کلمات و امتیازات ویژه ای است که برای انتقال معانی عمیق تر طراحی شده اند.

اگر تا به حال حلقه ماسونی را دیده باشید، متوجه نماد خاصی روی آن شده اید. نمادها در باورهای ماسونی بسیار مهم هستند و برای نمایش درس ها و مفاهیم اخلاقی استفاده می شوند.

به عنوان مثال، مربع و قطب نما نماد اخلاق، خویشتن داری، تعادل و همچنین اهمیت رفتار منصفانه و عادلانه است. حرف «گ» هم نشان دهنده خدا و هم هندسه است و بر ارتباط علم و معنویت تأکید دارد.

نمادهای دیگری مانند پیش بند ماسونی، دو ستون نمادین و یک ستاره فروزان در این مکتب وجود دارد. پیش بند نماد خلوص کار و اهمیت نظم و انضباط است. ستون ها نشان دهنده استحکام و ثبات قدم در مسیر تزکیه است و ستاره فروزان نماد هدایت الهی و نور حقیقت و معرفت به شمار می رود.

نمادهای ماسونی چیزهایی مانند تفسیر و شکل دادن به عقاید، وظایف و مسئولیت‌ها، اخلاق و صداقت و دیگر ارزش‌های گروه‌های ماسونی را به مردم یادآوری می‌کنند. با این حال، تفاسیر زیادی از نمادهای ماسونی وجود دارد، و از آنجایی که فراماسون ها ادعا می کنند که در تفسیر نمادها بی طرف هستند، بسیاری از تفسیرها از این نمادها اعتبار باورهای ماسونی را تضعیف می کند.

به عنوان مثال، یکی از نمادهای بحث برانگیز فراماسونری، چشم جهان بین (چشم در مثلث) است. اگرچه این نماد در اصل نشان دهنده هوشیاری، خرد و جستجوی حقیقت بود، اما در بسیاری از متون و نظریه ها به عنوان نماد تئوری توطئه تعبیر شده است.

انتقاد و مخالفتبا فراماسونری

در افکار عمومی فراماسونری به طور کلی به عنوان یک سازمان مخفی تعریف می شود و مردم بر این باورند که این سازمان مخفیانه و پشت صحنه بسیاری از امور جهان را کنترل می کند. با این حال، فراماسون ها اغلب این سؤال را رد می کنند و به ویژه در قرن بیست و یکم، بر آموزه های اخلاقی و فلسفی فراماسونری تأکید می کنند.

علاوه بر این، بسیاری از مراجع مذهبی، از کلیسای کاتولیک رومی تا به امروز، عموماً فراماسونری را با تئوری های توطئه و نیروهای شیطانی مرتبط می دانند. با این حال، فراماسون ها ادعا می کنند که هیچ عقیده جزمی ندارند و از عضویت در همه اقشار، صرف نظر از پیشینه مذهبی، قومی و اجتماعی استقبال می کنند. فراماسون ها معتقدند که برادری در این گروه بین گرایش ها و اعتقادات مذهبی خاص تمایز قائل نمی شود و اعضا تشویق می شوند که از عقاید مذهبی خود حمایت کنند و به ایمان دیگران احترام بگذارند.

فراماسونری در ایران

تاریخچه فراماسونری در ایران به دوران قاجار بازمی‌گردد، زمانی که ارزش‌های برادری، برابری و روشن‌فکری بسیاری از افراد صاحب نفوذ و روشنفکر ایران را به سمت اصلاحات سیاسی و اجتماعی متمایل کرد. اما پس از برخی تغییرات سیاسی مانند انقلاب مشروطه، انجمن های فراماسونری در ایران سرکوب و مجبور به توقف بسیاری از فعالیت های خود شدند.

آخرین کلمه

فراماسونری یک نهاد مخفی و مرموز است و به همین دلیل برای بسیاری جذاب بوده است. اما اساس آن را می‌توان ارزش‌های اخلاقی ساده و اساسی مانند عشق، برابری و برادری دانست که در طول قرن‌ها تأثیر بسزایی و غیرقابل انکار در تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی داشته است. در این مقاله در مورد ریشه ها، اصول و باورهای فراماسونری می خوانیم تا تصور روشن تری از این نهاد داشته باشیم.

درباره باورهای ماسونی چه شنیده اید و چه می دانید؟ نظرات خود را در مورد این گروه مرموز در قسمت نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید.

جلسات خود را به کارآمدترین شکل ممکن مدیریت کنید. و از هدر دادن هزاران ساعت وقت سازمانی خودداری کنید.