قیمت بیت کوین به ۲۹ هزار دلار سقوط کرد، اما آیا فروش به پایان رسیده است؟


قیمت بیت کوین به تازگی به زیر سطح حمایت کلیدی ۳۰ هزار دلاری کاهش پیدا کرده است. با این حال، سرمایه‌گذاران هنوز امیدوارند که بازار بهبود پیدا کند.

تحلیل تکنیکال

نمودار روزانه:

به گزارش والکس و به نقل از cryptopotato، تحلیل بیت کوین در تایم فریم روزانه نشان می‌دهد که قیمت پیش از اینکه به زیر سطح ۳۰ هزار دلار سقوط کند، در بالای آن تثبیت شده بود . میانگین متحرک ۵۰ روزه، که در نزدیکی سطح ۲۹ هزار دلاری قرار دارد، در حال حاضر حمایت خوبی را برای قیمت فراهم کرده است.

اگر این سطح حفظ شود، بازار در ماه‌های آینده احتمالاً به سمت منطقه مقاومتی ۳۸ هزار دلاری صعود خواهد کرد. با این حال، اگر میانگین متحرک مذکور را از دست بدهیم، میانگین متحرک ۲۰۰ روزه که در نزدیکی منطقه ۲۶ هزار دلاری قرار دارد، هدف بعدی خواهد بود که باید به آن توجه داشته باشیم.

نمودار ۴ ساعته:

با نگاهی به نمودار ۴ ساعته، حرکت قیمت برایمان قابل درک‌تر می‌شود. در حال حاضر، بیت کوین منطقه حمایتی ۳۰ هزار دلاری را برای رسیدن به اهداف پایین‌تر از دست داده و سطح بعدی در نزدیکی ۲۷،۵۰۰ دلار قرار دارد.

با این حال، اندیکاتور RSI در حال نزدیک شدن به منطقه فروش بیش از حد (اشباع فروش) است و این یعنی در کوتاه‌مدت، احتمالاً شاهد بازگشت قیمت یا یک پولبک خواهیم بود. اگر قیمت مجدداً به بالای سطح ۳۰ هزار دلار برسد، انتظار ادامه این حرکت صعودی را داریم.

تحلیل احساسات

فاندینگ ریت بیت کوین

قیمت بیت کوین در چند هفته اخیر به تدریج کاهش یافت و نتوانست به بالای سطح ۳۰ هزار دلار برسد. نرخ تأمین مالی یا همان فاندینگ ریت (Funding Rate) نشان می‌دهد که این کاهش قیمت ممکن است به دلیل احساسات معامله‌گران در بازار آتی‌ (فیوچرز) باشد.

فاندینگ ریت تعیین می‌کند که در حال حاضر بازار توسط کدام دسته از معامله‌گران – خریداران یا فروشندگان – کنترل می‌شود. اعداد مثبت نشانگر احساسات صعودی و اعداد منفی نشانگر احساسات نزولی است.

با توجه به آمار و ارقام فاندینگ ریت در روزهای اخیر، احساسات بازار پس از چند ماه بهبود و خوش‌بینی معامله‌گران، دوباره نسبتاً نزولی شده است. بنابراین، یکی از دلایل برجسته‌ای که باعث شده بازار نتواند رالی خود را تا بالای سطح ۳۰ هزار دلاری ادامه دهد، فشار فروش ایجاد شده در بازار آتی بوده است.