قیمت بیت کوین می‌تواند در سال ۲۰۲۴ به ۱۸۰ هزار دلار برسد


Fundstrat با وجود فشارهای فدرال رزرو، آینده‌ای صعودی برای بیت کوین و بازار سهام متصور است.

به گزارش والکس و به نقل از cryptopotato، طبق یک یادداشت تحقیقاتی از شرکت Fundstrat که در روز دوشنبه منتشر شد، پویایی‌ عرضه و تقاضای بیت کوین نشان می‌دهد که ارزش این دارایی تا آوریل سال ۲۰۲۴ می‌تواند به ۱۸۰ هزار دلار افزایش یابد.

این پیش‌بینی که پیش از جلسه آتی بانک مرکزی ایالات متحده منتشر شده، بیشتر بر تایید ETF بیت کوین در این کشور تأکید دارد. این شرکت تحقیقاتی گفته که این موضوع می‌تواند تعادل کنونی قیمت بیت کوین را بر هم بزند.

تاثیر ETF بیت کوین

Fundstrat به طور کلی به این نتیجه رسیده که بیت کوین در حال حاضر با تقاضای روزانه حدود ۲۵ میلیون دلاری روبرو است – این تقریباً برابر با ارزش کوین‌های جدیدی است که هر روز توسط ماینرها به گردش در می‌آید.

تام لی (Tom Lee)، رئیس بخش تحقیقات Fundstrat می‌گوید:

این امر (ثبت ETF بیت کوین) باعث می‌شود که تقاضای روزانه برای بیت کوین به ۱۲۵ میلیون دلار برسد، در حالی که عرضه روزانه فعلاً تنها ۲۵ میلیون دلار است. افزایش غیرمستقیم قیمت تعادلی برای تطابق عرضه روزانه با تقاضای روزانه ضرورت دارد.

Fundstrat افزود:

تحلیل توازن در این حالت نشان می‌دهد که قیمت تخمینی بیت کوین،‌پیش از رویداد هاوینگ (Halving) در آوریل ۲۰۲۴، باید بین ۱۴۰ هزار دلار تا ۱۸۰ هزار دلار باشد.

“نصف شدن” (بیان دیگری از هاوینگ بیت کوین) زمانی رخ می‌دهد که شبکه بیت کوین انتشار کوین‌های جدید در هر بلوک خود را نصف می‌کند. این رویداد هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد و بازار جهانی ارزهای دیجیتال همیشه پس از آن با رشد شدیدی روبرو شده است.

هاوینگ بعدی، انتشار کوین‌های جدید را از ۶/۲۵ بیت کوین به ۳/۱۲۵ بیت کوین در هر ده دقیقه کاهش می‌دهد. گفتنی است که پژوهشگران کوین‌ بیس (Coinbase) معتقدند این رویداد ممکن است باعث رشد بازار نشود، اما تجزیه و تحلیل Fundstrat نشان می‌دهد که هاوینگ حتی برای رسیدن قیمت به بالاترین رکورد تاریخی خود لازم نیست.

این نگرش صعودی تا حد زیادی توسط بانک Standard Chartered نیز به اشتراک گذاشته شده است. تحلیل‌گران این بانک پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت بیت کوین به لطف ماینرهایی که کوین‌های استخراج شده خود را به صورت میان‌مدت ذخیره می‌کنند، تا قبل از سال ۲۰۲۵ به ۱۲۰ هزار دلار خواهد رسید.

در ضمن، آتاناسیوس ساروفاگیس (Athanasios Psarofagis) و جیمز سیفارت (James Seyffart)، تحلیل‌گران ETF بلومبرگ نیز در این ماه تخمین زده‌اند که ایجاد یک ETF برای بیت کوین در ایالات متحده با استناد به موفقیت این صندوق‌ها در بازار بسیار کوچکتر کانادا، می‌تواند با گذشت زمان باعث جذب ۵۴ میلیارد دلار سرمایه شود.

نشست آتی فدرال رزرو

پیش‌بینی Fundstrat در روزهای پیش از برگزاری جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) منتشر شده و انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا به نرخ بهره مد نظر خود ۲۵ واحد پایه‌ (۰/۲۵ درصد) دیگر اضافه کند. با وجود افزایش مداوم نرخ بهره توسط فدرال رزرو، هم بازار سهام و هم بیت کوین در سال جاری رشد کرده‌اند و انتظارات برای رکود در آینده کاهش یافته است.

تام لی از Fundstrat پیش‌بینی کرده که جلسه فدرال رزرو باعث رشد یک درصدی بازار سهام خواهد شد و باور دارد که مؤسسات نباید در آینده نزدیک انتظار اصلاح عمده‌ای را در بازار داشته باشند.

لی در برنامه Squawk Box شبکه CNBC گفت:

ما همچنان در موقعیتی قرار داریم که احساسات افراد تا حد زیادی نزولی است و آماده فروش دارایی‌های خود هستند. واقعاً هیچ کس در شرایط فعلی آغاز یک بازار گاوی را در نظر نمی‌گیرد.

(۱ امتیاز) – ۵/۵