قیمت یا ارزش ذاتی؛ کدام عامل برای موفقیت بیت کوین موثر است؟


با وجود افت های گاه و بیگاه، بیت کوین در روند بلندمدت خود به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. بسیاری از مشاوران اقتصادی سنتی آن را صرفاً حبابی می دانند که به زودی می ترکد و بسیاری دیگر ارزش ذاتی آن را انکار می کنند. با این حال، افزایش تقاضا و پذیرش این دارایی دیجیتال در سراسر جهان حقیقت دیگری را نشان می دهد. این افزایش تقاضا در روند صعودی قیمت بیت کوین منعکس شده است.

الکس تورن

الکس تورن، مدیر تحقیقات Firmwide در Galaxy Digital، یک شرکت سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال، در یکی از سخنرانی های اخیر خود درباره ارزش بیت کوین بحث کرد.

تورن در استدلال جالب و روشنگرانه خود برای ارزش بیت کوین، مشاوران مالی را مورد خطاب قرار می دهد. اما او این مطالب را به گونه ای بیان می کند که سرمایه گذاران بتوانند از آن بهره ببرند. به همین دلیل این مقاله را با استفاده از مقاله ای از CoinDesk به خلاصه ای از صحبت های او اختصاص داده ایم. آنچه در زیر می خوانید توسط الکس تورن نوشته شده است.

بیشتر بخوانید: بیت کوین چگونه بازی را تغییر داد؟

کارایی بازار و قیمت بیت کوین

نظریه ای به نام «کارایی بازار» بیان می کند که قیمت دارایی ها تحت تأثیر تمام اخبار و اطلاعات مربوط به آنها قرار می گیرد. مشاوران اقتصادی بسته به دیدگاهی که نسبت به این نظریه دارند به دو دسته تقسیم می شوند.

گروه اول مشاوران استدلال می کنند که بازار کارآمد است. اکثر مشاوران مالی در این دسته قرار می گیرند. به گفته این افراد، سهامی که خریداری می کنید اهمیتی ندارد و فقط باید در بازار سرمایه گذاری کنید. در نتیجه، آنها معتقدند که سرمایه گذاری در صندوق های شاخص و پرتفوی متنوع از دارایی ها بهتر از انتخاب و سرمایه گذاری جداگانه در سهام است.

مشاورانی که معتقد به بازار کارآمد هستند معتقدند که قیمت هر دارایی منعکس کننده ارزش واقعی آن است. بنابراین هیچ دارایی بیشتر یا کمتر از ارزش اصلی آن ارزش گذاری نمی شود.

تئوری بازار ناکارآمد

گروه دوم مشاوران معتقدند که بازار ناکارآمد است و دارایی های مختلف بر اساس ارزش واقعی ارزش گذاری نمی شوند. آنها بر این باورند که برنامه‌هایی مانند طرح حساب پس‌انداز بازنشستگی دولت، انباری بی‌فایده از چندین سهام و اوراق قرضه است که راه را برای انتخاب بهترین سرمایه‌گذاری برای افراد مسدود می‌کند. زیرا بسیاری از شاخص های اصلی بازار سهام (در ایالات متحده) دارایی های با بالاترین بازدهی را شامل نمی شوند.

بیشتر بخوانید: مقاله ای که نظر شما را در مورد بیت کوین تغییر می دهد. تعریف جدید پول جدید

این مشاوران معتقدند که یک بازار ناکارآمد نیازمند سرمایه گذاری فعال و انتخاب دقیق دارایی های دستچین شده است که می تواند بازده بالقوه بیشتری را برای سرمایه گذار فراهم کند. به گفته آنها، قیمت دارایی ها منعکس کننده ارزش واقعی آنها نیست و ممکن است این قیمت ها اشتباه یا حباب باشد. ناگفته نماند که بسیاری بر این باورند که اگرچه بازار کارآمدی کامل ندارد، اما در راه کارآمد شدن است.

حال این سوال پیش می آید که چرا بسیاری از مشاوران مالی سعی می کنند بیت کوین را از دریچه نظریه بازار کارآمد ببینند؟ این افراد بیت کوین را کلاهبرداری یا حباب قیمت می نامند. این در حالی است که ارزش بازار بیت کوین از سال 2009 به طور پیوسته رشد کرده است و برای سال ها بهترین عملکرد را در بین دارایی های مختلف داشته است.

قیمت بیت کوین گواه واقعیت است

مشاوران اقتصادی که به فرضیه بازار کارآمد اعتقاد دارند و بیت کوین را کلاهبرداری یا حباب می دانند، در واقع دو نظر متضاد دارند. اگر فرضیه بازار کارآمد بگوید که قیمت یک دارایی نشانگر خوبی برای ارزش واقعی آن است، می توان همان استاندارد را برای بیت کوین نیز اعمال کرد.

بر اساس تئوری بازار کارآمد، قیمت بیت کوین نمی تواند غیر واقعی باشد

در واقع اگر به کارایی بازار اعتقاد دارید، باید قیمت را واقعی بپذیرید. تداوم یا افزایش ارزش هر دارایی ثابت می کند که آن دارایی دارای ارزش واقعی است، خواه برخی یا همه فعالان بازار موافق نباشند.

قیمت بیت کوین نشان دهنده تقاضا برای این پول تمام عیار و جهانی است. بازار بیت کوین 24/7 باز است و همه فعالان بازار اطلاعات یکسانی در مورد نحوه عملکرد بیت کوین دارند. هر کسی می تواند آمار هش ماینینگ یا تعداد آدرس های فعال روزانه یا حجم تراکنش های 24 ساعته در بلاک چین بیت کوین را ببیند.

نمودارهای آمار بیت کوین از یک الگوی واضح پیروی می کنند. آنها نشان دهنده افزایش قیمت بیت کوین هستند که روند صعودی خود را در 14 سال گذشته حفظ کرده است.

در همین حال، بیت کوین می تواند نوسانات شدید و افت قیمت را در دوره های کوتاه تر تجربه کند. با این حال، این دارایی دیجیتال برتری خود را نسبت به سایر دارایی های توصیه شده توسط مشاوران مالی از نظر بازده سرمایه گذاری بلندمدت (ROI) و رشد مرکب سالانه (CAGR) حفظ کرده است.

چرا بیت کوین ارزشمند است؟

با گذشت زمان، اگر یک دارایی خاص توسط بازار بی ارزش تلقی شود، یا به ارزش واقعی خود افزایش می یابد یا به دلیل آربیتراژ کاربر، قیمت آن کاهش می یابد. بازار ارزهای دیجیتال مملو از این اتفاقات است. نمونه هایی مانند FTT و Luna Tokens (LUNA) این را به خوبی نشان می دهند. اما در طول عمر بیت کوین، این دارایی هرگز بی ارزش تلقی نشده است.

بیشتر بخوانید: نگاهی به فلسفه اخلاق در بیت کوین; چرا بیت کوین اخلاقی تر از پول فیات است؟

علاوه بر این، بسیاری از مشاوران مالی استدلال می کنند که بیت کوین هنوز به اندازه کافی عمر نکرده است تا ثابت کند که قیمت آن در طول زمان باقی خواهد ماند. این در حالی است که تنها در پایان سال 2022، ساعات فعال بیشتری در بلاک چین بیت کوین نسبت به S&P 500 وجود داشت. معاملات بیت کوین به مدت 110224 ساعت و شاخص S&P 500 ایالات متحده به مدت 107217 ساعت فعال بود.

اکنون، منتقدان ممکن است بگویند که S&P 500 از سال 1959 وجود داشته است و ارزش خود را در این مدت ثابت کرده است. من هم با این نظر موافق نیستم. زیرا بسیاری از تاریخچه این شاخص مربوط به زمان قبل از اختراع و گسترش اینترنت است. از آن زمان تاکنون دنیا بسیار تغییر کرده است.

بیت کوین یک بازار قدرتمندتر و بدون محدودیت است و هیچ شخص ثالث یا نهاد نظارتی نمی تواند با قطع دسترسی کاربران در هنگام افزایش فشار فروش یا اخبار فوری، وضعیت را تحت کنترل بگیرد.

انکار ارزش ذاتی بیت کوین

“قیمت بیت کوین ارزش ذاتی آن را منعکس نمی کند.” بسیاری از نخبگان اقتصادی و کارشناسان مالی این جمله را در مورد بیت کوین اعمال می کنند. اما سوال مهم این است که ارزش ذاتی چیست؟ به نظر من چنین چیزی وجود ندارد.

ارزش هر دارایی بر اساس نیازهای کاربران در یک زمان خاص تعیین می شود. ارزش همیشه یک موضوع ذهنی بوده و خواهد بود. تنها نیروی محرکه در بازار «تقاضا» است و تاریخ این مشکل را به ما نشان داده است.

در واقع، ایده ارزش ذاتی چندان منطقی نیست. پاسخ به این که آیا رولز رویس بیشتر از یک بطری آب ارزش دارد یا خیر، به موقعیت و نیاز شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر در یک بیابان برهوت گیر کرده اید، ارزش یک بطری آب از یک رولز رویس بیشتر است. در حالی که این مثال کمی اغراق آمیز است، اما نکته اینجاست که تقاضا به تنهایی ارزش ایجاد می کند. این واقعیت با گذشت زمان تغییر نمی کند.

بیت کوین ارز اصلی است

دلیل دیگر برای نادیده گرفتن استدلال ارزش ذاتی این است که بیت کوین یک ارز فیات است. این دارایی پشتیبانی ندارد. زیرا دارایی صرفاً پولی است. در واقع، یک دارایی تنها در صورتی باید توسط چیز دیگری پشتیبانی شود که دارایی با ارزشی نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: ارزهای دیجیتال چه ارزشی دارند و چه حمایتی دارند؟

بیت کوین تمام ویژگی های پول را دارد

برای توضیح بیشتر، به جمله ای از کتاب “3 دلیل برای سرمایه گذاری در بیت کوین” نوشته لین آلدن اشاره می کنم که این را به بهترین شکل توضیح می دهد:

اگرچه (بیت کوین) کاربرد صنعتی ندارد، کمیاب، بادوام، قابل حمل، قابل تقسیم، قابل تایید، ذخیره، مبادله، قابل معامله و به رسمیت شناخته شده جهانی است. بنابراین دارای خواص پول است. با این حال، مانند تمام پول‌های «بالقوه»، برای داشتن ارزش به تقاضای ثابت نیاز دارد.

بیت کوین از ارزش صفر به پول جهانی رسید و این را می توان یکی از مهم ترین دستاوردهای هر فناوری مالی دانست. قیمت بیت کوین به وضوح تقاضا و پذیرش آن را نشان می دهد.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که به آرامی بیت کوین را به عنوان پول می پذیرد. البته این جاده پر از دست اندازها خواهد بود. ویجی بویاپاتی در کتاب خود به نام «مورد صعودی برای بیت کوین» آن را به این صورت خلاصه می کند:

هیچ کس هرگز تبدیل کالاها به پول را ندیده است. این همان چیزی است که اکنون در مورد بیت کوین اتفاق می افتد. بنابراین، تقریباً هیچ تجربه ارزشمندی از مسیری که بیت کوین برای تبدیل شدن به پول طی می کند، نداریم.

پیشنهادی برای مشاوران اقتصادی

اکثر مشاوران اقتصادی هنوز نیازی به بیت کوین در سبد سرمایه گذاری مشتریان خود نمی بینند. در واقع آنقدر درگیر حاشیه هستند که حواسشان به داستان اصلی نیست.

بیشتر بخوانید: بیت کوین و مفهوم آزادی اقتصادی; چرا دنیا با بیت کوین زیباتر می شود؟

شکی نیست که ایالات متحده آخرین جایی است که به پول بهتری نیاز دارد. آمریکایی‌ها این امتیاز را دارند که با ارزش‌ترین ارز ذخیره جهان (دلار آمریکا) باشند، که آنها را در برابر اقتصاد و پول ناکارآمد آسیب‌پذیر می‌کند. در این مقاله، بحث من این نیست که دلار آمریکا شکست خواهد خورد. بلکه تاریخ به ما نشان می دهد که ارز ذخیره جهان در نهایت بی ارزش خواهد شد.

وقتی دلار بی ارزش می شود به چه فکر می کنید؟

با تمام موارد گفته شده، اگر شما هم یک مشاور اقتصادی هستید، به مشتریان خود پیشنهاد سرمایه گذاری در بیت کوین را بدهید. هیچ ایرادی ندارد و اگر اشتباه کنید چیز زیادی از دست نخواهید داد. با این حال، اگر حق با شما باشد و بیت کوین دوباره رشد کند، می توانید روش زندگی مشتریان خود را تغییر دهید.

آنچه باید برای شما به عنوان یک مشاور اقتصادی مهم باشد این است که آیا می توانید با رویکرد فعلی خود در دهه آینده به فعالیت خود ادامه دهید؟ آیا آماده تغییرات جدید در پول جهانی در سال های آینده هستید؟