متقلبان کنکور در بهشت; چه کسی مسئول است؟


مشروط به رتبه های مشکوک یا مشکوک کنکور 1400 و 1401 به دانشگاه بویژه در رشته های پرطرفدار تجربی و پزشکی پس از ماه ها دوباره به یکی از موضوعات چالش برانگیز وزارت علوم در روزهای اخیر تبدیل شده است..

محمدعلی ذوالفقل، وزیر علوم دو روز پیش گفته بود که با هزاران نفری که مظنون به تخلف در آزمون سراسری هستند، نمی توان برخورد کرد. من کردم و آنها را از تحصیل منع کرد و تحقیق و تفحص مجلس “حکم کرد که این افراد وقتی دانشجو شدند و دیگر داوطلب نبودند، قانون داوطلبان شامل حال آنها نشد و باید در کلاس درس حاضر شوند و به تحصیل ادامه دهند”. این اظهارات با واکنش بسیاری از سوی فعالان سیاسی در ایران و حتی برخی از مقامات جمهوری اسلامی مواجه شده است..

وزیر علوم دولت سیزدهم در سخنرانی دو روز پیش خود گفته بود وقتی فردی به عنوان دانش آموز در کلاس حاضر می شود، فراخوانده شدن و طرد شدن برای او «اثرات اجتماعی و روانی» دارد..

علی شریفی زرچی، استاد دانشگاه شریف در واکنش به اظهارات وزیر علوم از دولت رئیسی نوشت: «گروه بزرگی با تقلب در کنکور بهترین رشته های دانشگاهی را به طور غیرقانونی تصرف کردند و مجلس این چنین وقیحانه حقوق سایر داوطلبان را پایمال کرد و از اخراج آنها و احقاق حقوق دیگران و احقاق حقوق وزیر علوم جلوگیری کرد؟ آیا اندکی شرم و حیا در وجودت نیست؟»

محمدحسین کریمی پور، رئیس سابق کمیسیون کشاورزی مجلس ایران در توییتر خود نوشت: ادامه تحصیل هزاران متقلب سیلی بر گوش میلیون ها کنکور، دانش آموز و خانواده است.

محمد فضلی، جامعه شناس و استادیار سابق دانشگاه بهشتی نیز در توییتر به دلایل وزیر علوم برای عدم حذف این دانشجویان اشاره کرد و نوشت: «این استخدام شرم آور تأثیر مخربی بر روح و روان میلیون ها ایرانی دارد. ارجحیت هزار نفر بر میلیون ها نفر همان بی عقلی و توجیه مضحک است.

حالا پس از مطرح شدن موضوع ورود نامزدهای قلابی به دانشگاه ها، گمانه زنی هایی درباره احتمال استیضاح وزیر علوم به وجود آمده است. و درست در زمانی که رئیس جمهور در صدد اثبات صداقت خود در تحقق وعده هایش است و با مشکل نامزدهای متقلب مواجه می شود، در موقعیتی قرار می گیرد که ثابت کند در کدام سمت شفافیت یا پنهان کاری ایستاده است و آیا با این بی عدالتی برخورد خواهد کرد یا خیر؟

امتیاز شما برای این پست