محدوده نوسان چیست؟ مزایا و معایب بازارهای نوسانی چیست؟


معامله گرانی که در بازارهای مالی فعالیت می کنند باید ریسک پذیری بالایی داشته باشند و دانش کافی از ابزارها و مفاهیم را داشته باشند. چندین ابزار مانند محدوده نوسانات به معامله گران کمک می کند تا معاملات بهتری داشته باشند. به شرط استفاده صحیح در طول فعالیت بازار سهام، ممکن است با مفهوم دامنه نوسان سهام های مختلف در زمان های مختلف مواجه شوید. اما ممکن است این مشکل در هنگام خرید ارز دیجیتال و کار در بازار کریپتو کمی متفاوت باشد. به نظر شما جایگاه این مفهوم در دنیای ارزهای دیجیتال چیست؟ با ما همراه باشید تا نگاهی به این مفهوم و نکات مثبت و منفی آن داشته باشیم.

آشنایی با محدوده نوسان

قیمت دارایی ها در بازارهای مالی مختلف ممکن است بر اساس عوامل تأثیرگذار مانند عرضه و تقاضا تغییر کند. در مقابل این عوامل، قوانینی وجود دارد که از تغییر بیش از حد قیمت این دارایی جلوگیری می کند. محدوده نوسان یکی از قوانینی است که از مخالفت عرضه و تقاضای دارایی جلوگیری می کند.

به عنوان مثال، زمانی را تصور کنید که تقاضا برای خرید دارایی در یک بازار خاص به شدت افزایش یافته است، اما میزان عرضه آن به هیچ وجه تغییر نکرده است. در این شرایط قطعا شاهد افزایش قیمت این دارایی خواهیم بود. برعکس آن هم درست است. وقتی عرضه یک دارایی افزایش می یابد، اما میزان تقاضای مصرف کننده برای آن دارایی ثابت می ماند، این در نهایت باعث کاهش قیمت آن دارایی می شود.

محدوده نوسان یک عامل کنترل خوبی برای نوسانات قیمت دارایی ها در بازار است. بنابراین یک محدوده قیمت برای آن تعیین کنید و قیمت آن تنها در آن روز می تواند در آن محدوده تغییر کند. حال سوال این است که آیا این بازدارندگی در همه بازارهای مالی قابل اجرا خواهد بود؟

محدوده نوسانات بازار سهام

کاربرد اصلی این مفهوم را می توان در بازار سهام مشاهده کرد. محدوده مجاز نوسان در این بازار شامل کمترین (کف) تا بالاترین (سقف) قیمتی است که یک سهم می تواند داشته باشد و در آن محدوده تغییر کند. این مفهوم به کنترل قیمت در برابر نوسانات بازار، کاهش زیان هنگفت سهامداران به دلیل تصمیمات هیجانی و کاهش آشفتگی و هرج و مرج بازار کمک می کند.

سهام بازار سهام دارای قیمت های ذاتی مشخص و دقیقی است. بنابراین محدوده نوسان می تواند ابزار خوبی برای کنترل بازار باشد. تعیین حد این دامنه در بورس ایران با تشخیص سازمان بورس و بر اساس مقررات معاملات در بورس ایران انجام می شود. بنابراین هر سهم در بازار هر روز نوسان خاصی خواهد داشت. این بدان معنی است که قیمت آن سهام فقط می تواند در همان محدوده در آن روز تغییر کند. همچنین بد نیست بدانید که این مفهوم در بازار سهام بسیاری از کشورهای دیگر مانند اسپانیا، مالزی، تایلند، ترکیه، استرالیا، ژاپن، کره، فرانسه و تایوان نیز رعایت و اعمال می شود.

دامنه نوسانات در بازار ارز دیجیتال

به نظر شما این مفهوم در بازار ارزهای دیجیتال جواب می دهد؟ ارزهای دیجیتال در بازار کریپتو می توانند رشد عجیبی چند صد درصدی را در یک روز تجربه کنند. به همین دلیل است که تجارت در این بازار یکی از پر ریسک ترین و البته سودآورترین تجارت ها محسوب می شود. بنابراین، تعیین محدوده قیمت برای این دارایی های دیجیتال بی معنی است.

ارزش ذاتی یک ارز دیجیتال در بازار کریپتو را نمی توان به راحتی با روش های مرسوم محاسبه کرد. بنابراین تعیین قیمت دقیق برای آنها غیرممکن است. بنابراین حتی ممکن است ماهیت این بازار را خراب کند. به همین دلیل است که در برخی روزها شاهد افزایش یا کاهش شدید قیمت یک ارز دیجیتال هستیم. یک دارایی دیجیتال می تواند در یک روز وارد بازار صعودی شود و تحت تاثیر عوامل مختلف بی شماری، افزایش قیمت زیادی داشته باشد. اما روز بعد دوباره قیمت کاهش می یابد. پیش بینی و تنظیم بازار کریپتو کار آسانی نیست. بنابراین، مفهوم محدوده نوسانی در بازار کریپتو جایی ندارد.

مزایای دامنه نوسان چیست؟

کاربرانی که در بازارهای مالی مختلف کار می کنند واکنش های متفاوتی به قوانین موجود نشان می دهند. به همین دلیل است که برخی وجود مفهوم محدوده نوسان بازار را غیر منطقی می دانند. ضمن اینکه پیاده سازی این مفهوم در بازار می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

قیمت واقعی را دریابید

موضوع کشف قیمت واقعی از آن دسته مفاهیمی است که ما ایرانی ها آن را به خوبی درک می کنیم. شما احتمالاً هنگام بررسی قیمت ها در بازارهایی مانند املاک و مستغلات متوجه قیمت های غیر منطقی شده اید. یکی از دلایل این مشکل نبود فضای تردید است. به این ترتیب سهامداران و شرکت کنندگان در بورس می توانند از قیمت واقعی یک سهم مطلع شوند. در این حالت افراد از محدوده تغییر قیمت آن سهم آگاه هستند و از روی هیجان در حین معامله تصمیم نمی گیرند. در نتیجه از سودجویی برخی افراد جلوگیری می شود و فعالان واقعی راحت تر می توانند سود ببرند.

عوامل دیگری در بازار کریپتو وجود دارد که به معامله گران کمک می کند تا تصمیمات عاقلانه ای بگیرند. عواملی مانند استراتژی معاملات روزانه، تحلیل تکنیکال و غیره. از جمله مواردی هستند که معامله گران برای انجام معاملات خود از آنها استفاده می کنند.

از تغییرات ناگهانی قیمت خودداری کنید

آیا تا به حال موج شکن های ساخته شده در ساحل دریا را دیده اید؟ هدف از ساخت آنها جذب شدت امواج است تا آسیبی به بافت شهری وارد نشود. مفهوم دامنه نوسان در بازارهای مالی نیز همین کارکرد را دارد.

به طور کلی عوامل مختلفی مانند تصمیمات احساسی کاربران، اخبار جعلی و… می تواند بر قیمت سهم تاثیر بگذارد. دامنه نوسان از تغییر قیمت سهم به دلیل این عوامل جلوگیری می کند. در اغلب موارد دامنه نوسانات سهام در بازار بین مثبت 5 تا منفی 5 است که به این معنی است که قیمت این دارایی می تواند در آن روز 5 درصد افزایش یا کاهش یابد.

در بازار کریپتو، شاهد تغییرات ناگهانی قیمت زیادی هستیم که به دلیل عوامل متعددی رخ می دهد. پیش بینی این تغییرات آسان نیست. اما معامله‌گران و معامله‌گران حرفه‌ای می‌توانند با استفاده از ابزارها و روش‌های مختلف به نتایج عاقلانه بپردازند. بررسی ویژگی‌های ارزهای رمزپایه، حجم معاملات آن‌ها، تسلط بیت‌کوین و مطالعه تحلیل‌های فنی و بنیادی رمزارز مورد نظر تا حدودی می‌تواند تغییرات قیمت این دارایی را پیش‌بینی کند.

جلوگیری از سوء استفاده

زمانی که دارایی دارای نوساناتی است، احتمال دستیابی افراد سودجو به قیمت آن بسیار کم است. زمانی که ارزش سهام در انحصار شخص یا گروه خاصی باشد، احتمالاً قیمت آن در مناسبت‌های مختلف افزایش یا کاهش قابل توجهی خواهد داشت. اما دامنه نوسانات عاملی است که مانع از انحصار سهامداران بزرگ می شود. به این ترتیب نمی توانند با حرکات خودسرانه خود روند بازار را تغییر دهند و مسیر سرمایه گذاری عادلانه تری ایجاد می شود.

معایب دامنه نوسان چیست؟

این مفهوم به همان اندازه که می تواند مفید و موثر باشد، گاهی اوقات می تواند باعث اشکالات و محدودیت های مختلفی شود. در زیر به برخی از چالش های آن نگاه می کنیم.

تاخیر در کشف قیمت واقعی یک دارایی

در بازاری مانند بورس که یکی از تاثیرگذارترین مفاهیم به حساب می آید، ممکن است شاهد محدودیت هایی باشیم. به عنوان مثال، باعث می شود قیمت یک دارایی نتواند به اطلاعات موجود در آن روز واکنش نشان دهد. بنابراین قیمت روز این دارایی ممکن است قیمت واقعی آن نباشد و معامله گران را گمراه کند. بنابراین ممکن است شاهد هرج و مرج و بی نظمی در روند خرید و فروش این سهم باشیم.

حرکت هرج و مرج و آشفتگی در بازار در روزهای آینده

این مفهوم در بورس می تواند باعث ایجاد هرج و مرج و تلاطم در بازار سهام برای چند روز متوالی شود. زیرا قیمت این دارایی با این مفهوم محدود شده است. برای درک بهتر، شرایطی را تصور کنید که اخبار و رویدادهای زیادی در مورد سهام در بازار وجود دارد. این اخبار و حواشی قطعا بر قیمت این دارایی تاثیر می گذارد اما وجود دامنه نوسان مانع از تغییر ارزش آن می شود. بنابراین، این هرج و مرج می تواند برای روزها ادامه داشته باشد. زیرا با توجه به محدودیت های موجود، هیجان معامله گران برای خرید و فروش این سهم یک روزه تمام نمی شود.

دامنه نوسانات و تأثیر آن بر بازارها

این دامنه به عنوان یک ابزار تجاری عملی برای معامله گران عمل می کند. به این ترتیب می توانند عملیات ایمن تری داشته باشند. زیرا این مفهوم به حفظ دارایی ها و تصمیمات عاقلانه مردم کمک می کند و از متحمل شدن خسارات هنگفت جلوگیری می کند. محدوده نوسان را می توان در بازاری مانند بازار سهام که در آن سهام دارای ارزش ذاتی خاصی هستند استفاده کرد. اما در بازار کریپتو حرفی برای گفتن نخواهد داشت. برای استفاده از ابزارهای تحلیل ارز دیجیتال و کسب اطلاعات در مورد آنها می توانید به وبلاگ والکس مراجعه کنید.